Geros savijautos sodo dizainas pagal prof. Nigel Dunnett

Kraštovaizdžio specialistai Prof. Nigel Dunnett, Anna Stępniewska ir Gitana Valavičiūtė konferencijoje “Garden Style” šiemet davė labai konkrečių patarimų, koks turi būti sodo dizainas, kad jame jaustumėtės gerai. Šiame straipsnyje – gairės, kaip pasaulinio lygio kraštovaizdžio specialistai pataria planuoti savo sklypo dizainą, kad jis būtų patrauklus, šiuolaikiškas ir tarnautų jūsų pamatiniams geros savijautos poreikiams.

Sodo dizainas pagal prof. Nigel Dunnett

Prof. Nigel Dunnett pristatė, koks sodas teikia mums daugiausia džiaugsmo. Nuotr. Andrius Paulavičius
Prof. Nigel Dunnett pristatė, koks sodas teikia mums daugiausia džiaugsmo. Nuotr. Andrius Paulavičius

„Mano darbas – atvesti gražią, spalvotą gamtą į miestus“ konferencijoje pasakojo prof. Nigel Dunnett. Jis – pasaulinio kalibro lyderis iš Didžiosios Britanijos, diktuojantis tendencijas šiuolaikiško augalų dizaino srityje. Jis laikomas vienu iš TOP3 įtakingiausių kraštovaizdžio srities specialistų pasaulyje. Prof. Dunnett pristatė savo kurtus projektus ir dalijosi, koks sodas teikia daugiausia naudos ir žmogui, ir gamtai:

  • Daugiau žiedų. Minimalizmą palikime golfo aikštynams, o savo vidinį vaiką pradžiuginkime kuo gausiau žydinčiais sodais. Dažnas Nigel kurtas kraštovaizdžio projektas primena banguojančią žiedų jūrą. Ne išimtis ir prestižinis Londono bokšto prieigų apželdinimo projektas. Projektą profesorius kūrė Karalienės Elžbietos platininio jubiliejaus proga, tad galite patys įsivaizduoti, koks reikšmingas šis elitinės miesto vietos apželdinimas ir kaip aukštai vertinamos yra prof. Nigel Dunnett vizijos. O būtent čia subangavo kosmėjos, rugiagėlės, pentiniai, ešolčijos, linažolės, aguonos, daržinės aguonos, smaliukės ir dar daugiau žydinčių gėlių. Anksčiau plytėjusi tuščia veja tapo žmonių naudojama ir mėgstama erdve. Neįtikėtinas pokytis!
Prof. Nigel Dunnett kūrė vieną prestižiškiausių apželdinimo projektų Londone. Nuotr. Andrius Paulavičius
Prof. Nigel Dunnett kūrė vieną prestižiškiausių apželdinimo projektų Londone. Nuotr. Andrius Paulavičius
  • Sodas, kurį galima patirti. Prof. Nigel Dunnett atviras – kraštovaizdžio specialistu jis tapo dėl to, kaip nuostabiai vaikystėje jautėsi gamtoje. Jo kurtuose soduose yra daug takų, aikštelių, suolelių, o ir į pačius gėlynus galima įžengti ir jais mėgautis ne tik stebint iš šono. “Juk miško nestebime iš šono. Į jį įžengiame ir būname apsupti iš visų pusių” savo želdinių idėją aiškino profesorius. Idėjos ir jūsų sodui – aikštelės prie gėlynų ar jų viduryje, suoleliai, takeliai.
  • Gamtiška, bet kruopščiai suplanuota. Prof. Dunnett sako nekeliantis sau tikslo kurti tik iš vietinių augalų. Jei jo projektai ir gamtiški, tai nereiškia, kad jis siekia atkurti natūralią gamtą mieste. Priešingai – augalų suteikiamas naudas galima patirti ir meniškai suplanuotuose gėlynuose. Joms įkvėpimu gali tapti net klasikinių autorių, tokių kaip Claude Monet, tapybos darbai. Jūs taip pat prieš einant į sodą, nusipieškite ant popieriaus – kaip gėlyne išsidėstys spalvos? Kokiu metų laiku kokių spalvų žiedus matysite?
Praktinė schema, kaip prof. Nigel Dunnett sodina augalus savo žiedų pievose. Nuotr. Andrius Paulavičius
Praktinė schema, kaip prof. Nigel Dunnett sodina augalus savo žiedų pievose. Nuotr. Andrius Paulavičius

Sodo dizainas pagal aplinkos psichologiją

Aplinka turi tiesioginės įtakos mūsų savijautai. „Garden Style“ konferencijos pranešėja, lektorė bei interjero ir kraštovaizdžio architektė Gitana Valavičiūtė pristatė pranešimą „Kaip kurti jaukų kiemą – aplinkos psichologija praktiškai“. Jame specialistė rėmėsi konkrečiais moksliniais duomenimis ir pasiūlė šiuos sprendimus sodui:

  • Sodas-prieglobstis su perspektyva. Remdamasi britų geografo Jay Appleton „perspektyvos-prieglobsčio“ teorija, Gitana drąsiai teigia – mums, kaip ir pirmykščiams žmonėms, reikalingas prieglobstis sodų erdvėse. Štai kodėl taip mėgstame sėdėti medžio pavėsyje ar tokiame kampelyje, iš kurio galime stebėti praeivius. Ten jaučiamės saugūs apie tai net nesusimąstydami. Sukurkime tokias saugumo saleles, kuriose patys esame truputį “pasislėpę”, bet gerai matome aplinką ir sode jausimės gerai.
Sodo dizainas turi tiesioginės įtakos mūsų savijautai - apie tai buvo Gitanos Valavičiūtės pranešimas. Nuotr. Andrius Paulavičius
Sodo dizainas turi tiesioginės įtakos mūsų savijautai – apie tai buvo Gitanos Valavičiūtės pranešimas. Nuotr. Andrius Paulavičius
  • Saugumui – užnugaris ir pastogė. Saugus sodo kampelis turėtų turėti ne tik gerą aplinkos matomumą į pagrindines erdves, bet ir saugų užnugarį bei pastogę. Ir jūsų sode gali atsirasti dekoratyvinė sienelė, perregima širma, pergolė ar paprasčiausia augalų siena ir sodo skėtis. 
  • Sode suburia stalas ir ugniavietė. Bendrystės ir pasitenkinimo jausmą galime sukurti rasdami sode vietą stalui ir ugniavietei. Idealu, jei šioje ugniavietėje galėtumėte gaminti maistą. 
Saugus sodo kampelis turėtų turėti ne tik gerą aplinkos matomumą į pagrindines erdves, bet ir saugų užnugarį bei pastogę. Nuotr. Andrius Paulavičius
Saugus sodo kampelis turėtų turėti ne tik gerą aplinkos matomumą į pagrindines erdves, bet ir saugų užnugarį bei pastogę. Nuotr. Andrius Paulavičius

Geros savijautos sodo dizainas

Konferencijos programoje dėmesį patraukė ir kraštovaizdžio architektės iš Lenkijos, Annos Stępniewskos asmeninė patirtis kuriant sveikatinančią aplinką po sunkių išgyvenimų. Beveik tris dešimtmečius dirbanti specialistė tikrai turi ką papasakoti. Ji pristatė savo dizaino kūrimo sistemą. Tai – gairės, skirtos geros savijautos sodams kurti. Štai, kaip aplinka gali padėti atsigauti ir stiprinti sveikatą:

  • Naudoti 5 pojūčius. Nors šiandienos žmogus labiausiai naudojasi tik rega ir klausa, savo sode svarbu naudoti visus pojūčius – nepamiršti lytėjimo, skonio, uoslės. Skirtingų tekstūrų paviršiai, vėjo varpeliai, vandens šaltiniai tam gali puikiai pasitarnauti.
Anna Stępniewska savo pranešime dalinosi asmenine patirtimi - sodas padėjo jai sunkiausiu gyvenimo momentu. Nuotr. Andrius Paulavičius
Anna Stępniewska savo pranešime dalinosi asmenine patirtimi – sodas padėjo jai sunkiausiu gyvenimo momentu. Nuotr. Andrius Paulavičius
  • Ekosistema jūsų sklype. Pilnavertė aplinka turi pilnavertį (ar bent artimą jam) gyvybės ratą. Į sklypą priviliosite įvairiausių vabzdžių, gyvūnų, paukščių, jei sukursite aplinką jiems gyventi ir maitintis: auginkite krūmus, žydinčias gėles, įrenkite gyvąsias šakų sienas, vandens telkinius, lesyklas, gyvatvores, palikite yrančios medienos rąstų.
Sodo dizainas pagal Anną Stępniewską turi pasitelkti visus penkis žmogaus pojūčius. Nuotr. Andrius Paulavičius
Sodo dizainas pagal Anną Stępniewską turi pasitelkti visus penkis žmogaus pojūčius. Nuotr. Andrius Paulavičius
  • Gėlynai kaip terapija. Anna savo pranešime siūlė tam tikras gėlynų kūrimo strategijas, siekiant padėti sau. Pavyzdžiui, jei kenčiate nuo per didelės stimuliacijos, apsupkite save monochromiškais vienos spalvos gėlynais. Nuotaikai pakelti rinkitės dviejų kontrastingų spalvų kompozicijas. 
Pasaulinio lygio lektorių pranešimai ir kitamet - “Garden Style” konferencijai jau galite rezervuoti 2025 m. rugpjūčio 23 d. kalendoriuje. Nuotr. Andrius Paulavičius
Pasaulinio lygio lektorių pranešimai ir kitamet – “Garden Style” konferencijai jau galite rezervuoti 2025 m. rugpjūčio 23 d. kalendoriuje. Nuotr. Andrius Paulavičius

Būdami sode, jį patirdami per pojūčius, žiūrėdami į sodo kūrimą kaip meninę išraišką, jausime pasitenkinimą, “įsižeminimą” ir tiesiog ramybę. Šiemet “Garden Style” konferencijos lektoriai kartojo – sodo dizainas, kuriamas sąmoningai, gali tarnauti ne tik estetikai, bet ir mūsų gerai savijautai. Laukite ne mažiau reikšmingų pranešimų iš pasaulinio lygio lektorių ir kitamet – “Garden Style” konferencijai jau galite rezervuoti 2025 m. rugpjūčio 23 d. kalendoriuje.

Left Menu Icon
Krepšelis