Populiariausi būdai, kaip atskirti gėlyną nuo vejos, paremti tuo, kad reikia įkasti barjerą: plastikinius bortelius, trinkeles, metalinę juostą. Tačiau nenurašykite paprasto senovinio būdo – griovelio. Papasakosiu, kaip atlikti šį darbą lengviau ir greičiau:
Kuriantiems gėlynus ir ieškantiems idėjų rekomenduojame mūsų kursus „Augalų komponavimo seminaras“. Jeigu nepažįstate augalų, nežinote kaip išsirinkti tinkančius ir norite gauti susistemintų augalų komponavimo žinių, šie mokymai – kaip tik jums.
Palyginam skirtingus atskyrimo būdus
Jeigu tvirtai nusprendėte dėl gėlyno kontūro, tada verta pagalvoti apie stabilų sprendimą ilgam:
- Plastikiniai borteliai yra puikus sprendimas, tačiau ne visiems priimtina įleisti plastiką į savo žemę;
- Plastikinės banguotos atskyrimo juostos išsiklaipo greičiau negu jaunas mėnulis užteka, tai net nėra ko kalbėti apie jas;
- Metalinės (dažytos arba rūdintos) juostos yra puikus pasirinkimas, tačiau jos gana brangios. Turėkite omenyje, kad jei juosta bus aukščiau negu žemės lygis, šienaujant vejapjovė atsitrenks į juostą, todėl tam ruožui reikės trimerio arba specialių žirklių;
- Trinkelės arba akmens plokštės – gražus sprendimas, kuris labai ilgam. Reikės sutankinti gruntą po jais, o tai reiškia, kad gėlyną paplatinti ar susiaurinti bus didelis darbas;
- Akmenys – nerekomenduočiau, nes šienauti prie pat nepavyks, teks naudoti trimerį arba žolės žirkles, kitaip nuolat turėsite žolės kuokštus.
Na o jei norite pasilikti sau laisvę keisti gėlyno plotį bet kada panorėję, arba jei tiesiog norite pigiausio ir natūraliausio sprendimo, imkitės atskyrimo su kastuvu.
Kada verta naudoti šį būdą
Šio būdo esmė – iškasti negilų griovelį tarp gėlyno ir vejos. Vejai augti į gėlyno pusę paprasčiausiai nepatogu: kam gi patiktų augti vertikaliai. Nėra šis būdas amžinas, tačiau vejos plitimą efektyviai pristabdo.
Vieni pasirenka iškasti gana gilų griovį. Esu mačiusi taip viename medelyne: gėlyno lysvė buvo tame pačiame aukštyje, kaip ir veja, o juos skyrė griovys (toks per pusę kastuvo gylio).
Kitas būdas – gėlyną įrengti šiek tiek žemiau negu veją. Nedidelio peraukštėjimo visai pakanka, kad veja būtų pristabdyta.
Klausiate, kaip dažnai reikia šį darbą atlikti? Kuo dažniau, tuo lengviau dirbti. Jau po mėnesio matysite, kad griežta vejos linija sušvelnėjo. Tačiau jeigu nesate labai preciziški, poros kartų per metus užteks.
Kaip atskirti gėlyną nuo vejos lengviau ir greičiau
Kad darbas būtų malonus ir lengvas, pasinaudokite šiomis gudrybėmis.
Kaip palengvinti. Labai gerai, jeigu neseniai daug lijo ir žemė dar drėgna. Tuomet ją bus lengva įkasti. Nenuvertinkite šito patarimo – skirtumas tikrai akivaizdus.
Kokius įrankius naudoti. Šiam darbui netinka smailas kastuvas, rinkitės kvadratinį, kurio briaunos būtų aštrios. „Gardena“ turi ir specialų vejos pakraščių kastuvėlį, kurio geležtės forma pusapvalė – su juo dirbti dar patogiau, nes įkasamas gylis tobulas – kaip tik toks, kokio reikia. Tada sutaupoma šiek tiek jėgų, darbas einasi sklandžiau.
Kaip pagreitinti. Įprastai kastuvas smeigiamas žemyn, taip atkasamas vejos ruožas, kuris yra kastuvo pločio. Šį procesą galima pagreitinti: kastuvą smeikite 45 laipsnių kampu.
Jeigu esate dešiniarankis ir dešiniakojis žmogus, ant kastuvo kelkite dešinę koją ir eikite aplink gėlyną iš dešinės į kairę. Na, o kairiarankiai turėtų ant kastuvo kelti savo kairę koją ir eiti iš kairės į dešinę – taip jums bus patogiau dirbti.
Kai įgusite, tokiu būdu keliausite iš vienos gėlyno pusės į kitą neatkeldami kojos nuo kastuvo: smeigiat ir žingsniukas į šoną, smeigiat ir į šoną. Visų pirma praeisite išorinę gėlyno pusę, o tada teliks iš vidinės pusės atkirsti vejos likučius ir išmesti tas atkirstas vejos „dešras“ į kompostą.
Ačiū „Gardenai“, kuri suteikė galimybę išbandyti įrankius ir pasidalinti savo patirtimi.
Susiję kursai:
„Augalų komponavimo seminaras“ – tai nuotoliniai kursai, kuriuose mokome pagrindinių augalų dizaino principų, daug dėmesio skiriame ne tik pačios kompozicijos kūrimui, bet ir paaiškiname skirtumus tarp tradicinio ir natūralistinio gėlyno.
Taip pat skaitykite:
„Rūdintas metalas kieme: įkvepiantys panaudojimo pavyzdžiai“
„Naujas gėlynas prie namo: konkretaus gėlyno įrengimo pavyzdys“