Kaip pasigaminti lesyklėlę, kad ji patiktų ne tik mums, bet ir paukščiams, paklausėme ornitologo Gedimino Petkaus (pazinkpaukscius.lt). Jis parodė, kaip iš turimų paprastų priemonių susimeistrauti lesyklėlę, ir pasidalino keliais patarimais, kad jums tikrai pavyktų:
Paprastai šių taisyklių nežinome
Kad lesyklėlė būtų funkcionali ir pritrauktų kuo daugiau lankytojų, svarbu atsižvelgti į kelis niuansus:
- Lesyklėlei reikia žemų bortelių. Jie užtikrins, kad lesalas neišsibarstytų papūtus vėjui — nereikės taip dažnai pildyti;
- Lesyklėlė turi likti kuo atviresnė — neuždarykite jos sienomis. Taip paukščiai daug mieliau nutūps, nes galės matyti, kas vyksta aplinkui, jausis saugiau;
- Lesyklėlės šonai turi būti ne per aukšti, nes kitaip didieji paukščiai nubaidys mažesniuosius, kuriems mūsų pagalbos žiemą reikia labiau. 7 cm tarpas nuo bortelio viršaus iki stogo yra pats tas.
Gediminas pasigamino lesyklėlę su aukštesnėmis angomis. Jis sako, kad tokiu atveju galima lesyklėlę apsupti metaliniu tinkleliu — jo akelės dydis turėtų būti 5 cm x 5 cm.
Toliau rasite rekomendacijų dėl konkrečių paukščių priviliojimo.
Paukščiai kieme svarbūs dėl bioįvairovės, jie padeda kovoti su kenkėjais pačiu natūraliausiu būdu. Daugiau tvaraus auginimo patarimų rasite mūsų kursuose „Šiuolaikinis daržas“. Tai nuotoliniai išsamūs mokymai norintiems auginti augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.
Kaip pasigaminti lesyklėlę
Ne įmantrios medžiagos, o keli svarbūs principai užtikrins, kad lesyklėlė bus dažnai lankoma paukščių, yra įsitikinęs Gediminas. Todėl jis medžiagų paiešką pradeda ne nuo parduotuvės, o nuo to, ką jau turi.
Svarbiausi elementai yra šie:
- Lesyklėlės pagrindas. Gediminas panaudojo 2 dailylentes, kurios buvo atlikusios nuo sandėliuko įrengimo. Tiesiog įstatė vieną į kitą ir taip gavo pagrindą lesyklėlei;
- Lesyklėlės borteliai. Panaudotos siauros medinės 5 cm pločio lentutės, prisuktos prie pagrindo;
- Atramos stogui. Kad lesyklėlė būtų atvira, Gediminas nekuria lesyklėlės sienų. Vietoj to jis paruošia stogo atramas. Atramos šiuo atveju — tai vėtrų išvartytų pušų šakos, supjaustytos vienodu ilgumu;
- Stogas. Gali būti šlaitinis, gali būti plokščias — atitinkamai privilioja skirtingus paukščius. Šįkart lesyklėlė įrengta su plokščiu stogu, panaudojant dvi sunertas ir sutvirtintas dailylentes.
Kaip privilioti paukščius
Į paprastas ornitologo lesyklėles įvairiausių paukščių susirenka, o kaip to pasiekti paprastam mirtingajam? Jokių didelių paslapčių ir čia nėra — tereikia šiek tiek susipažinti su paukščiais ir jų pomėgiais bei prioritetais.
Dažnu atveju parduotuvėse randamos lesyklėlės atrodo lyg nameliai — nuožulniais stogais. Kai lesyklėlę gaminate patys, galite daryti šiek tiek įtakos, kokie paukščiai ją lankys. Plokščias stogas gali privilioti kėkštą. Tai stambesnis paukštis, todėl ir vietos nutūpti jam reikia daugiau — horizontali platforma tam puikiai tinka. Belieka nepamiršti gėrybių paberti ir ant stogo.
Lesyklos forma bei įmantrumas taip pat gali pritraukti paukščių susidomėjimą — štai Gediminas specialiai paliko vieną pušies kuoliuką su atsikišusia šaka. Ant jos jis planuoja pakabinti paukščių pyragą, lašinį ar tiesiog šermukšnių kekę — tikri delikatesai paukščiams.
Svarbu ką nuspręsite berti į lesyklėlę. Ornitologas pabrėžia, kad lesalas turi būti švarus, negalima dėti maisto likučių, kurie greitai genda.
Paukščiams tinka įvairūs grūdai, riešutai bei sėklos. Pasirodo, ir čia skirtingi paukščiai turi savų prioritetų — pavyzdžiui, didžiosios zylės labiau mėgsta saulėgrąžas su lukštais, o naminiai žvirbliai mieliau renkasi sėklas be lukštų.
Jei norite sulaukti įvairesnių paukščių — ir lesalas turi būti įvairesnis.
Vietos parinkimas ir priežiūra
Žinoma, daug ką lemia ir vieta, kur kabinsite lesyklėlę. Paukščiai mėgsta nuošalesnes vietas: lesyklą kabinkite prie medžių ar krūmų. Ten paukščiai jausis saugiau, galės pasislėpti nuo didesnių paukščių, spės pasišalinti nuo tykojančio katino. Žinoma, mes mieliau lesyklas kabiname prie langų, kad galėtume stebėti paukščius, bet turime atkreipti dėmesį, ar šalia yra saugių vietelių paukščiams pasislėpti.
Ornitologas taip pat primena, kad lesyklėlę reikia kas porą mėnesių išvalyti — taip užtikrinsite, kad lesalas būtų švarus.
Užpusčius sniegams, nepamirškite ir jo pravalyti — palengvinsite paukštukams gyvenimą šaltais žiemos mėnesiais.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Paukščiai kieme: kokie augalai kokius paukščius privilioja“
„Kodėl į mano lesyklėlę neatskrenda paukščių“
„Pasidaryk pats: kiemo dekoras iš medienos“
SUSIJĘ KURSAI:
„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.