Kaip patikrinti, ar medelynas parduoda sveikus augalus

Ar medelynas, prekeivis augalais mugėje, specializuota sodo prekių parduotuvė parduoda sveikus augalus? Ar teko kada nusipirkti augalą, kuris nudžiūvo dar nespėjęs prigyti? Ar yra buvę, kad kenkėjai, kuriuos atsivežėte kartu su nauju augalu, išplito ir ant senai augančių jūsų kieme? Nuo tokių dalykų niekada nesi apsaugotas (juk tai gamta!!!), bet gali išmokti apžiūrėti augalą ir atpažinti keletą rizikos ženklų. Tad apžvelkim augalą nuo lajos iki šaknų:

1. MEDŽIO AR KRŪMO LAJA

„Visų pirma apžiūrėkite, ar šakos yra gražiai išsidėsčiusios, t.y. ar nėra susikryžiavusių, susipynusių,“- pataria Lina Puodžiūtė, kraštovaizdžio architektė, modernių apželdinimo kursų „Mano sodo dizainas“ lektorė.

Pirkdami augalą atidžiai apžiūrėkite jo šakas

Pirkdami augalą atidžiai apžiūrėkite jo šakas. Nuotr. L. Liubertaitė 

Jei perkate jauną vaismedį (1-2 metų), gali būti, kad šakų visai nėra. Jei yra kelios šakos, jos turi prasidėti tokiame aukštyje, kad pro medį būtų galima laisvai praeiti (bent 1-1,2 m aukštyje). Kartais pasitaiko, kad medis išsišakoja žemai, net prie pat skiepo vietos. Tokias šakas reikės pašalinti.

Jeigu perkate dekoratyvinį medelį su svyrančia laja (pavyzdžiui, gluosnį ‚Purpurea pendula‘), svarbu atkreipti dėmesį, kad išsišakojimas prasidėtų nuo skiepo. Kuo tankesnis išsišakojimas ties skiepo vieta, tuo geriau. Jei nuo skiepo vietos eina tik kelios šakos, o jos išsišakoja gana žemai, tai teks trumpinti ir laukti, kol šakų padaugės viršuje. Tad kreipkite dėmesį ne į svyrančių šakų ilgumą, o į jų tankumą prie skiepo vietos.

2. SKIEPO VIETA

Jei medelis ar krūmas yra skiepytas, skiepo vieta yra jautriausia, todėl būtina ją apžiūrėti. Ten susijungia įskiepis ir poskiepis, todėl toje vietoje dažnai būna žaizdų, įtrūkimų, įplyšimų. Jeigu buvo blogai paskiepyta arba transportavimo metu pažeista, gali būti net lūžių, – pasakoja L.Puodžiūtė. Skiepijimo vieta turi atrodyti tvarkingai, suglausta tiesiai, o ne kažkaip kreivai.

Ant skiepo galite pamatyti vaškinių apnašų – neišsigąskite, tai speciali priemonė, kurią medelynas naudoja skiepijant.

3. KAMIENAS

Taisyklingai formuojamo medelio kamienas turi būti tiesus. Jeigu medelis yra jaunas, o jo kamienas kreivas – nebijokite tokio pirkti. Pasodinę gerai pririšite prie kuoliuko, ir jis išsitiesins. Tai ypač būdinga skiepytiems medeliams, kurių laja masyvi, o kamienas dar per liaunas, kad atlaikytų lają (pvz. gluosnis ‚Hakuro Nishiki‘). Tačiau jauno medelio kamienas yra elastingas, todėl kreivą pritvirtinus, jis išsitiesins, o tiesaus nepritvirtinus, jis išsikreivins.

Kas kita su paaugusiais medžiais. Jei jo aukštis 2-3 metrai, o kamieno apimtis 8-10 cm, tai kreivo nepirkite, nes didelių korekcijų nebepadarysite. Ieškokite tiesaus, gerai susiformavusio medžio.

4. LAPAI 

Vieniems augalams parudavę lapų galiukai yra normalu, o kitiems – blogas ženklas. Pavyzdžiui, kai kuriems gluosniams būdinga, kad lapų galiukai paruduoja palaisčius juos saulei šviečiant, arba kai tiesiog trūksta drėgmės. Tad toks defektas jiems yra tik laikinas. Bet jeigu nežinote,dėl visa ko nepirkite augalų su parudavusiais galiukais ir apgraužimais.

Jeigu ant lapų matote apvalios formos rudas ar juodas dėmes, tai gali būti grybinės kilmės ligos požymis (ypač būdinga klevams). Nepirkite tokio augalo, jei nežinote, kaip tinkamai išgydyti, nes galite ir kitus augalus savo kieme užkrėsti.

Baltos apnašos ant lapų gali būti miltligės ženklas.

Lapai nebūtinai turi būti tobulai simetriški, gali būti netolygumų, net nedidelių apgraužimų (juk tai gamta vis dėlto). Tačiau jei plika akimi pamatysite vabaliukus ar kitokius kenkėjus, nepirkite, kad neparsineštumėt neprašytų svečių į savo kiemą. Jeigu kamienu laksto skruzdės, apžiūrėkite, ar ant augalo nėra amarų (jie padeda vieni kitiems).

Augalo lapus apžiūrėkite iš abiejų pusių. Jei pamatysite vabaliukus ar kitokius kenkėjus, verčiau tokio augalo nepirkite.

Augalo lapus apžiūrėkite iš abiejų pusių. Jei pamatysite vabaliukus ar kitokius kenkėjus, verčiau tokio augalo nepirkite. Nuotr. L. Liubertaitė

Taigi pirkdami nuoširdžiai apžiūrėkite kelis lapus iš abiejų pusių. Lapai turi atrodyti sveiki, sodrios jiems būdingos spalvos, natūraliai blizgantys.

5. SPYGLIAI

Jeigu perkate įprastas žalias tujas, pušis, kadagius, spygliai turi būti žali. Jei perkate geltonspygles tujas, pušis, kadagius, spygliai turi būti atitinkamai gelsvi. Jei nežinote veislės, tam tikrame fone geltonspygliai gali atrodyti kaip sergantys, bet taip nėra (pvz. pušis ‚Winter Gold‘, kurios geltoni tik spyglių galiukai – tai veislės išskirtinumas).

Bet jeigu žaliaspyglės veislės augalas turi šaką su gelsvais, oranžinio atspalvio ar rudais spygliais – jau rimtas įspėjimas. Tai gali būti buvusio nudžiūvimo, ligos požymis. Paklauskite medelyno darbuotojo, ar turi paaiškinimą, kodėl šakos spalva yra pasikeitusi. Kilus bent menkiausiam įtarimui, nerizikuokite ir rinkitės kitą augalą.

Kaip patikrinti, ar medelynas parduoda sveikus augalus? Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip patikrinti, ar medelynas parduoda sveikus augalus? Nuotr. L.Liubertaitė

6. ŠAKNYS

Pavasarį ir rudenį galite sodinti augalus, kurie yra auginti ne vazone (vad. konteineryje), o tiesiog iškasti iš grunto. Jie gali būti supakuoti tik tiek, kad būtų pridengti nuo saulės, jie gali būti tvirtai susukti į plėvelę, gali būti dėl patogumo pasodinti į plastikinį vazoną, gali būti apjuosti drobiniu maišu, didelių augalų šaknys gali būti įvyniojamos į metalinį tinklą. Bet kuriuo atveju nieko ypatingo neįžiūrėsite: šaknų bus nedaug, nes ilgosios greičiausiai bus apkapotos, o šoninių ne tiek daug išsiplėtę.

Visu šiltuoju metų laiku galite sodinti augalus, augintus konteineryje (vazonuose). Taip išauginti jie suformuoja daug tankesnį šaknų tinklą, kuris išsidėsto vazono viduje. Todėl persodinant šaknys nekapojamos, nepažeidžiamos, o šaknelių prigijimui yra gerokai daugiau. Išvada – toks augalas ir prigis geriau. Tačiau kaina tokio augalo bus bent 30 proc. aukštesnė už atitinkamą, tiesiog iškastą iš grunto.

Medelynas gali pardavinėti augalus, iškastus iš grunto, arba jau paaugintus vazone. Nuotr. L.Liubertaitė

Medelynas gali pardavinėti augalus, iškastus iš grunto, arba jau paaugintus vazone. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip patikrinti? Išimkite augalą iš vazono. Jeigu žemės nubyrėjo į šonus, vadinasi, augalas buvo iškastas ir neseniai įsodintas į vazoną. Jeigu žemės laikosi vazono formos, vadinasi, šaknų tinklas yra išsivystęs vazono viduje.

Kai kurių augalų gyvybingumą galima nustatyti pažvelgus į smulkiąsias baltas šakneles. Tačiau neapsigaukite, ši taisyklė galioja ne visiems. Pavyzdžiui, rododendrų šaknys yra rudos, tad ir kokybiško augalo apačioje baltų šaknelių nerasite.

Pušelių šaknys kartais būna apsitraukusios baltomis apnašomis, panašiomis į pelėsį. Tačiau tai ne pelėsis – tai grybiena, kuri labai svarbi pušų augimui (šiame video galite pamatyti, kai tai atrodo, ir kaip pušį pasodinti). Džiaukitės, jeigu medelynas, kuriame apsilankėte, parduoda būtent tokius pušų sodinukus.

Šis straipsnis buvo publikuotas ir LRytas portale.

Daugiau susijusių straipsnių: 

Kieme pertvarkos? Kokia teisinga darbų eilės tvarka” (su vizualiai parodyta schema)

„3 mitai apie spygliuočių gyvatvorę – žinokite, kai renkatės” (su video) 

Akims paganyti – nuotraukos iš medelynos „Soltra” (rugpjūčio pradžios nuotraukos)

Left Menu Icon
Krepšelis