Kambariniai augalai interjere sukuria jaukumo jausmą bei atrodo stilingai. Tačiau augalų mados yra nieko vertos, jeigu jums nepatinka pats augalas — sako Oresta Dvarvytytė, kambarinių augalų ekspertė. Ir prideda, kad patinkančius augalus verta gražiai įkomponuoti erdvėje, kad jie tikrai suskambėtų. Kaip tai padaryti, ji pasakojo rugsėjo 25 dieną įvykusioje aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“. Pasidalinsime keliais jos patarimais.
Nuo ko pradėti
Daug gražių augalų: o kuris tiks mano namuose? Oresta nerekomenduoja tik pamačius pulti pirkti iškart — apžiūrėkite pasiūlą ir duokite sau šiek tiek laiko apmąstymams. Augalas bus jūsų namų erdvėje, todėl jis turi ne tik stilingai atrodyti, bet ir teikti džiaugsmą. Nemylimą augalą daug lengviau pamiršti ir numarinti, todėl svarbu ieškoti būtent TO augalo.
Nepatiks — greit numarinsi. Patiks — džiaugsies kasdien.
Jei turite kokių šiltų prisiminimų apie augalus iš vaikystės — gal norėtumėte būtent tokio savo namuose?
O gal mielai prisimenate pasivaikščiojimą miškuose, atostogas Italijoje ar palmes povestuvinėje kelionėje?
Tai galėtų būti puikus atspirties taškas.
Svarbiausia — idėja
Kai turite tam tikrą idėją, augalus parinkti ir sukomponuoti lengviau. Juk tas pats yra ir kalbant apie kiemo augalus. Teisybės dėlei, konferencijoje „Garden Style“ buvo daug tokių atspirties taškų. Po konferencijos atsiliepimuose vieni minėjo Gyčio Lietvaičio sodybos dekoravimą kaip įsimintiniausią, kitiems labai patiko jausmingas kraštovaizdžio architektės Ilzės Rukšanės pranešimas apie miesto daržus Rygos centre, o dar kitiems akis atvėrė Lauros Popkytės-Fukumoto taisyklės, kurios padeda geriau suvokti kiemo erdves — net jei kalbame ne apie japonišką sodą, o apie kiemą, kuriame gyvename kasdien. Kelių šimtų lankytojų kasmet sulaukianti konferencija šiemet pažėrė ypatingų idėjų pliūpsnį, ir Orestos pasidalinimas kambarinių augalų komponavimo idėjomis puikiai papildė idėjų katilą.
Oresta yra studijos „Kambarinės gėlės“ vadovė, tad kasdien susiduria su naujausiomis tendencijomis ir praktiniu jų pritaikymu. Matydama įvairius interjerus ir parinkdama augalus, ji apibendrina savo patirtį ir pateikia patarimus. Tad skaitykite toliau, ką galite pritaikyti savo namuose.
Kambariniai augalai interjere — kaip pasirinkti
Visų pirma, svarbu išsiaiškinti, kokias sąlygas augalams galite suteikti. Kad ir kaip derėtų augalas prie interjero, jei tinkamų sąlygų suteikti nepavyks — grožis bus laikinas.
Atsižvelgti turėtumėte į:
- Šviesos kiekį. Ar langai nukreipti į pietinę, o gal į šiaurinę pusę? Atkreipkite dėmesį, kiek saulės šviesos aplanko tą konkrečią vietą, kur planuojate pastatyti augalą.
- Drėgmės lygį patalpose — kai kurie augalai toleruoja sausą orą, kiti, atvirkščiai, klesti drėgnesnėse patalpose.
- Šildymo ir šaldymo sistemas — šildomos grindys kitaip paskirsto šilumą negu itin karšti radiatoriai, kondicionieriai sausina orą, tai irgi svarbu.
- Augalui dedikuotos vietos dydį. Galite net išsimatuoti tiksliai — bus paprasčiau susigaudyti dydžiuose, kai rinksitės augalą parduotuvėje.
Pasidarykite namų darbus: atsakykite sau, kokias sąlygas turite augalams pagal minėtus kriterijus, ir jau turėsite, ką aptarti rinkdamiesi augalą.
Pabandykime pažaisti ir aptarti kelias interjero situacijas, jos gali jus užvesti ant kelio.
Situacija: minimalistinis interjeras, trūksta jaukumo
Tai dažnas variantas šiuolaikiniuose butuose, ypač kai jie visai nauji. Juose kažko trūksta, tačiau nesinori sujaukti minimalizmo ir apkrauti detalėmis.
Šaltumo pojūčiui sušvelninti ir jaukumui sukurti specialistė rekomenduoja žaisti lapinių augalų formomis. Oresta skatina išlaikyti vienodą augalų spalvų paletę — atkreipkite dėmesį, kad augalų žali atspalviai būtų labai panašūs.
Šiuolaikiškuose namuose puikiai sužibėtų palmė hovėja (lot. Howea), kurios tamsiai žali lapai yra vėduoklės formos. Didelė palmė užpildys erdvę, ji gali tapti pagrindiniu akcentu jūsų namuose. Kitas puikiai tinkantis augalas galėtų būti vėzdūnė (lot. Spathiphyllum) ‘Sensation’. Vėzdūnės lapai dideli, išskirtinės faktūros bei gilios žalios spalvos.
Dėliojant augalus erdvėje, specialistė pataria jų nesustatyti į vieną aukščių liniją — stenkitės išlaikyti dinamiką. Šiuo atveju palmės hovėjos aukštis gali būti apie 1,70 – 2 m, o vėzdūnė tokia aukšta neauga, ją galite rinktis apie 1 m aukščio. Dėl skirtingų aukščių šie du augalai puikiai atrodytų dermėje.
Į tokią kompoziciją galite įmaišyti ir šiek tiek šviesesnių atspalvių. Jei jūsų namuose pakanka saulės, rinkitės lyralapį fikusą (lot. Ficus lyrata).
Šie trys augalai yra visiška klasika, bet stilistiškai atrodys naujai, jei pasitelksite skirtingus vazonus. Minimalistinio stiliaus interjere vazonas turėtų susilieti su aplinka, o išsiskirti tik augalai.
Situacija: daug augalų, reikia harmonijos
Įsivaizduokite kitą interjerą. Tai standartinis daugiabučio butas, nei prašmatnus, nei labai senovinis, nei labai modernus. Jame jau yra daug kambarinių augalų. Kaip juos apjungti, kad atrodytų stilingai?
Oresta sako, kad turimi augalai dažnai kelia šiltus jausmus, todėl žmonės nėra linkę jų keisti, o to daryti ir nebūtina, jei augalai sveiki. Senesnius augalus galima atnaujinti — apgenėti, suteikti jiems naują formą ar tiesiog pakeisti vazoną. Vientisai kompozicijai sukurti rinkitės vienodus vazonus, kurie išryškins augalus.
Jei visgi norisi šiek tiek šviežio vėjo, papildykite kompoziciją vienu ar keliais naujais augalais. Standartiniuose butuose šviesos nebūna ypatingai daug, todėl reikėtų rinktis vidutinio šviesos poreikio augalus. Pagalvokite, kokio aukščio naujų augalų norėtumėte.
- Jei turite daug vidutinio dydžio augalų — naują geriau rinktis didesnį. Tam puikiai tiktų, pavyzdžiui, monstera (lot. Monstera) — tai klasikinis pasirinkimas, kuris niekaip neišeina iš mados. Ir tikrai ne veltui: monsteras prižiūrėti lengva ir jos gana greitai auga.
- Jei negalite įsigyti didelio augalo iškart, mažesnį augalą pastatykite ant stovelio, kad jis atrodytų aukštesnis.
- Jei turite daug didelių augalų — kompoziciją papildykite smulkesniais ar vidutinio dydžio augalais. Oresta siūlo atkreipti dėmesį į filodendrus (lot. Philodendron) ‘Xanadu’, kurie šiuo metu yra itin madingi. Šie išskirtinių lapų augalai puikiai tinka prie vintažinių, ypač medinių, baldų. Kambarinių augalų specialistė pataria filodendrą įkurdinti ne ant grindų, bet jį pakelti, kad atsiskleistų lapų grožis. Vakare šis augalas atrodys dar kitaip, jei į jį nukreipsite apšvietimą.
Vazonų pritaikymas interjere
Nederėtų impulsyviai pirkti ir vazonų augalams, sako Oresta. Rinkdamiesi atkreipkite dėmesį į namuose vyraujančias formas, spalvas, ir pabandykite jas atkartoti.
Prie griežtų interjero linijų puikiai tiks griežtesnių formų vazonai. Rinkitės kvadratinius, rombo formos ar aukštus stačiakampius vazonus.
- Jei namuose daugiau švelnių formų — tai ir vazonus rinkitės aptakių formų — pavyzdžiui, ovalius.
- Interjere, kuriame vyrauja smulkios detalės, piešiniai, raštai, masyvūs vazonai gali atrodyti per grubūs. Jei abejojate, pabandykite smulkesnio rašto vazonus, kurie atrodytų jaukesni.
- Spalvoti vazonai atrodys stilingai, jei atkartosite kitas čia pat esančias spalvas, matomas ant užuolaidų, pagalvėlių, kilimo, paveikslo. Tik apsidairykite!
Ar pinti vazonai tinka visur
Iš tekstūrų Oresta išskiria pintus vazonus. Savo šilta medžiaga jie suteiks jaukumo net ir minimalistiniams, monochrominių spalvų namams. Skandinaviškame interjere tokie vazonai suskambėtų kaip išskirtinis akcentas ir derinti jų prie nieko nebereikia.
Tačiau jei jūsų namuose vyrauja laisvas, šiek tiek bohemiškas, turintis daug detalių stilius — pintų vazonų medžiagiškumą reikėtų atkartoti ir kitose detalėse. Tai galėtų būti pinti stalo padėkliukai ar kiti namų akcentai. Toks atsikartojimas atrodys ypač stilingai.
Oresta pataria visgi nesodinti augalų tiesiai į pintus vazonus. Dažnu atveju jų vidus būna padengtas plastiko plėvele — nelaidžia nei orui, nei vandeniui. Tai tikrai nėra geros sąlygos augalui gyvuoti. Geriau įsodinkite augalą į vazoną su skylėmis dugne ir įstatykite jį kartu su lėkštele vandens pertekliui į pintą vazoną. Ir atrodys gražiai, ir augalas augs sveikas.
Augalų stovelių panaudojimas interjere
Augalų stoveliai vis dažniau matomi šiuolaikiniuose interjeruose. Jie pasirenkami ne tik dėl stiliaus, bet ir dėl praktiškumo. Naujų būstų grindys dažniausiai yra šildomos, o tai augalams yra tikras prakeiksmas.
Norint augalus pakelti aukščiau dėl šildomų grindų, būtų pravartu stovelius rinktis bent 10-20 cm aukščio.
Ties šiais skaičiais nesustokite — stoveliai gali padėti sukurti įdomesnį vaizdą net tada, kai turite įprastus augalus. Tarkime, kuriate kompoziciją ir norite išlaikyti aukščių dinamiką. Jei jūsų žemiausias augalas yra 50 cm aukščio, vadinasi, vidurinysis turi būti 100 cm, o aukščiausias — 150 cm aukščio. Todėl, jei dar tik renkatės stovelius augalams — rinkitės skirtingų aukščių. Jei jau turite vienodus stovelius — parinkite jiems skirtingų aukščių augalus. Tokia kompozicija atrodys harmoningai.
Klausiu Orestos, kaip išsirinkti stovelį pagal interjero stilių. Anot specialistės, stovelį reikėtų taikyti tiek prie augalo, tiek prie aplinkos. Jei turite sofą, stalą ar lentyną su plonomis elegantiškomis metalo kojomis — ir stovelį rinkitės iš metalo. Medis, nors ir labai šiltos faktūros, tokioje situacijoje gali atrodyti per grubiai.
Dar daugiau idėjų namų jaukumui
Oresta ragina nebijoti eksperimentuoti su kambariniais augalais ir laikui bėgant atrasti, kas labiausiai tinka tiek jums, tiek jūsų namų interjerui. Nebijoti eksperimentuoti skatino ir kiti aplinkos dizaino konferencijos „Garden Style“ pranešėjai. Mes patys esame savo namų ir savo kiemo kūrėjai, todėl kiekvieną dieną, skirdami kelias minutes, galime savo rankomis sukurti unikalių dalykų.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Monsteros ir jų rūšys: kuri geriausiai tiks jūsų namams“
„Stilingiems namams: 7 stilingi augalai, mėgstantys tamsą“
SUSIJĘ KURSAI:
Nuotoliniai apželdinimo kursai — tai video pamokos su patarimais, pavyzdžiais ir užduotimis. Visas kursų programas rasite paspaudę čia.