Kiaušinių lukštai darže: nepykit, jei nuvilsiu dėl jų naudos

Kiaušinių lukštai nuo seno naudojami darže. Ne vienas esame išmokyti  juos naudoti dirvožemiui šarminti arba kaip natūralią trąšą. Tačiau kiaušinių lukštai daržininkystėje kartais yra pervertinami, o norint juos panaudoti teisingai, reikia žinoti kelis svarbius dalykus.

Pradedantiesiems daržininkams – mūsų kursai „Šiuolaikinis daržas“. Juose sužinosite, kaip užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais. Jeigu domitės ekologija ir norite praktinių patarimų – šie kursai kaip tik jums. Vyksta internetu, galite pradėti iškart.

Kiaušinių lukštų nauda, apie kurią pasakojama:

 • Kiaušinių lukštai naudingi kaip trąša;
 • Kiaušinių lukštai šarmina dirvožemį;
 • Galima naudoti kaip natūralias daigyklas sėkloms;
 • Aštrūs kaušinių lukštai atbaido šliužus;

Kiaušiniai dažniausiai naudojami dėl aukščiau išvardintų priežasčių, bet ne visada teisingai. Jau visai netrukus išnagrinėsime, kokių savybių kiaušiniai iš tiesų turi, ir kada jų naudoti  neverta.

Kiaušinių lukštai – pasilikti daržui ar mesti lauk? Nuotr. Lina Liubertaitė
Kiaušinių lukštai – pasilikti daržui ar mesti lauk? Nuotr. Lina Liubertaitė

Kokių medžiagų turi kiaušinių lukštai

Kalcis – tai pagrindinė priežastis, dėl kurios kiaušinių lukštų nauda nuo seno žinoma sodininkystėje. Kaip žinia, šis mineralas reikalingas visiems gyviems organizmams, įskaitant ir augalus, o kiaušinių lukštai jo turi labai daug. Net 34 procentus kiaušinio lukšto sudaro būtent kalcis.

Įdomu tai, kad lukštuose dar galima rasti ir organinių medžiagų, apie kurias literatūriniai šaltiniai retai kada užsimena. Organinės medžiagos sudaro apie 5 procentus kiaušinio lukšto ir kaupiasi jo vidų dengiančioje baltoje plėvelėje.

Dar kiaušinių lukštuose yra po truputį fosforo, kalio, magnio ir natrio. Tačiau šių medžiagų yra tiek mažai, kad net neišeina pradėt pokalbį apie tai. Visai mažai. Beveik nieko. Taškas.

O apie kalcį tikrai verta pakalbėti.

Kiaušinių lukštai darže kaip kalcio šaltinis

Kiaušinių lukštai yra vienas tvirčiausių gamtoje žinomų objektų. Nenuostabu – pirminė jų funkcija yra apsaugoti kiaušinio turinį. Archeologai iki šiol iškasa puikiai išsilaikiusių tūkstančių ar net milijonų metų senumo kiaušinių liekanų. Pavyzdžiui, visai neseniai Kinijoje aptiktas mažiausiai 66 milijonų metų senumo kiaušinis su puikiai išsilaikiusiu dinozauro embrionu viduje (daugiau apie radinį čia). Kodėl gi tuomet mes manome, kad kiaušinių lukštai darže greitai suirs ir atiduos augalams visas juose esančias medžiagas?

Mokslininkai JAV atliko tyrimus, pabandysiu paprastai paaiškinti jo esmę. Papildžius kiaušinių lukštais dirvožemį, kalcio kiekis dirvoje turėtų pasikeisti – t.y. kalcio turi padaugėti.

Paaiškėjo, kad rankomis sutraiškyti kiaušinių lukštai nepakeičia kalcio lygio dirvožemyje. Užtrunka daug laiko, kol lukštai suskyla į tokias smulkias daleles, kad jose esantis kalcis galėtų nukeliauti į augalą.

Gera žinia ta, jog kiaušinių lukštai visą savo gėrį dirvožemiui gali perduoti, tačiau būtina išpildyti vieną sąlygą – juos labai smulkiai sumalti. Kuo smulkesni lukštai, tuo didesnė tikimybė, kad dirvožemis kalcį pasisavins ir galės jį atiduoti augalams.

Išvada – kiaušinių lukštus galima naudoti kaip kalcio šaltinį, tačiau juos būtina sumalti.

Kiaušinių lukštai darže rūgščios dirvos šarminimui

Manoma, kad kiaušinių lukštai šarmina dirvožemį. Čia yra dalis tiesos – atlikus tyrimus paaiškėjo, kad kiaušinių lukštai gali šarminti dirvožemį, jei įvykdomos šios dvi sąlygos:

 • Reikia, kad kiaušinių lukštai būtų sumalti,
 • Reikia, kad dirvožemis būtų rūgštus.

Kalcio karbonatas ištirpsta rūgštyje, o šarminėje terpėje ši reakcija nevyksta. Todėl sumalti kiaušinių lukštai rūgščiame dirvožemyje atiduoda kalcį augalams ir keičia dirvožemio pH. O šarminio dirvožemio jie nepadarys dar šarmingesnio.

Kiaušinių lukštai į kompostą

Kaip tada su kompostu? Kodėl jame kiaušinių lukštai suyra, nors kompostinė žemė nebūna rūgšti? Retas kas kiaušinių lukštus susmulkina prieš mesdamas į komposto dėžę.

Kompostavimo eigoje visa organika praeina tam tikras stadijas, o vienoje iš jų susikuria rūgštinė terpė. Būtent todėl kiaušinių lukštai komposto dėžėje visai neblogai suyra.

Kompostuojant pirmiausia suyra vidinė lukšto plėvelė su organinėmis medžiagomis, o vėliau – ir išorinė lukšto dalis. 

Kuo smulkiau sumalti kiaušinių lukštai, tuo didesnė tikimybė, kad jie atiduos į dirvą savo gerąsias medžiagas. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kuo smulkiau sumalti kiaušinių lukštai, tuo didesnė tikimybė, kad jie atiduos į dirvą savo gerąsias medžiagas. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kiaušinių lukštai – kaip trąša pomidorams

O kaip naudoti kiaušinių lukštus auginant pomidorus? Vasarą, jau susiformavus pomidorų vaisiams, stebėkite jų galiukus – jeigu jie ėmė juoduoti, vadinasi, augalui trūksta kalcio.

Prevencijai dažnas sodininkas deda kiaušinių lukštų į duobę daigų sodininimo metu. Alternatyvai galima naudoti kaulų miltus, žuvų miltus. Atkreipkite dėmesį – miltus. Taigi ir jūs, pasirinkdami kiaušinių lukštus, turėtumėt sumalti juos į miltus.

Kai jau matote kalcio trūkumą, kiaušinio lukštai čia nebepadės. Pomidorams kalcio gali trūkti net ir tuomet, jeigu jo dirvoje pakanka. Pomidorai gali neįsisavinti kalcio esant sudėtingoms augimo sąlygoms – pavyzdžiui, dėl per aukštos temperatūros šiltnamyje. Taigi, jeigu jūsų pomidorams ėmė trūkti kalcio, tai dar nereiškia, jog į dirvą pridėjote per mažai kiaušinių lukštų – gali būti ir kitų priežasčių.

Tokiu atveju rekomenduojama trąšas su kalciu purkšti, kad augalas pasisavintų per lapus. Ir geriausia tai daryti naktį, kai temperatūra žemesnė.

Daugiau apie pomidorų auginimą rasite čia.

Lukštai – kaip daigyklos

Tikriausiai teko socialiniuose tinkluose matyti, kad iš kiaušinių lukštų anksti pavasarį galima pasigaminti ekologiškų daigyklų – tereikia į lukštą įberti šiek tiek žemės ir pasodinti po sėklytę.

Tačiau tiesa tokia, kad tai geriausiu atveju yra pasižaidimas: kiaušinio lukštas paprasčiausiai per mažas, kad iki galo atliktų vazonėlio funkciją. Šaknims greitai pritrūks vietos, todėl daigelį vėliau vis tiek reikės persodinti į didesnę talpą.  

Kiaušinių lukštai darže dažnai naudojami netikslingai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kiaušinių lukštai darže dažnai naudojami netikslingai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kiti sako, jog išdygusį augaliuką vėliau galima tiesiai su visu lukštu persodinti į dirvą, o šis irdamas tuo pačiu pamaitins jį kalciu bei kitomis reikalingomis medžiagomis. Neapsigaukite – šitaip tikrai nebus. Jau minėjau, kad nesmulkinti kiaušinio lukštai labai lėtai suyra. Tuo tarpu daigelis auga greitai, ir jeigu jo šaknys visą laiką remsis į kiaušinio lukštą, augimas tikrai nebus kokybiškas.

Kiaušinių lukštai nuo šliužų

Dar vienas paplitęs mitas – kad kiaušinių lukštai padeda apsisaugoti nuo šliužų. Sakoma, jog šliužai nemėgsta šliaužti per kiaušinių lukštus, nes jiems per aštru.

Jeigu kada nors šį triuką bandėte savo darže, tikriausiai jau žinote, kad šie „baubai“ kiaušinių lukštų tikrai nebijo. Šliužai išskiria gleives, padedančias jiems peršliaužti per aštrias daleles, todėl jokie lukštai jų nesustabdys. 

Apie kiaušinių lukštus trumpai:

 • Kiaušinių lukštai nėra visus klausimus išsprendžianti trąša, nes jie lėtai suyra ir neturi visų reikiamų mineralų bei vitaminų.
 • Lukštuose esantį kalcį galime perduoti augalams, jeigu išpildysime būtiną sąlygą – lukštus kuo smulkiau sumalsime.
 • Jeigu dirvožemis yra rūgštus, smulkiai sumalti kiaušinių lukštai gali pakeisti jo pH ir šiek tiek jį nušarminti.
 • Kiaušinių lukštai netinka kaip daigyklos – atrodo gražu ir ekologiška, bet daigelius vėliau vis tiek reikės persodinti į didesnius vazonėlius.
 • Kiaušinių lukštai neveikia kaip šliužų atbaidymno priemonė.
 • Kiaušinių lukštus tinka mesti į kompostą.

Taip pat skaitykite:

Ar tikrai naudingi kiaušinių lukštai augalams

Susiję kursai:        

„Šiuolaikinis daržas“ – tai kursai visiems, kuriuos domina ekologiški daržovių auginimo būdai ir gamtinė žemdirbystė. Juose gausite vertingų patarimų, kaip užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis