Kodėl skiriasi sėklų kainos, kaip pasirinkti

Daržovės tos pačios, o sėklų pakuočių kainos skiriasi dvigubai – tikrai esate susidūrę su tokia situacija. Socialiniuose tinkluose jau bruzda sodininkai, teigiantys, kad sėklos ir sodinukai pabrango toli gražu ne pagal Euro kurso pakeitimus. Modernūs apželdinimo kursai „Geltonas karutis“ aptars keletą dalykų, nuo ko priklauso sėklų kainos, ir patars, kaip pasirinkti tinkamiausias sėklas.

PIGIAUSIOS SĖKLOS

Apsibrėžkime, kad nekalbam apie verslo dalykus, rinkodaros akcijas ar sėklų platintojų nuolaidas. Neatsižvelgiant į tai, pigiausias sėklas greičiausiai atpažinsite iš pakuotės. Jei sėklos įprastos, lengvai surenkamos, didelę kainos dalį sudaro pati pakuotė. Sėklos paprastame popieriniame pakelyje dažnai ir yra pigiausios. Popierinis pakelis neapsaugos, jei patalpoje bus daugiau drėgmės arba jei bus staigių temperatūros pokyčių, todėl pirkti tokias sėklas visada yra šiek tiek rizikos. Be to, dažnai tokiuose pakeliuose galima rasti ne pačios aukščiausios klasės sėklas: jos gali būti skirtingų dydžių, ne tokio gero daigumo procento. Kita vertus, tokiose pakuotėse dažniausiai būna parduodamos įprastų vietinių daržovių ar gėlių sėklos, kurios neįnoringos ir lengvai sudygsta, todėl ir jų apsaugojimas ne toks gyvybiškai būtinas.

DIDELĖS PAKUOTĖS

Kadangi kaina daugeliu atveju priklauso nuo pakuotės, būtinai pasižiūrėkite, koks sėklų kiekis yra joje. Dažniausiai sėklos matuojamos gramais. Sudėtingiau palyginti, jei tų pačių daržovių sėklos vienų gamintojų parduodamos gramais, kitų – vienetais. Pavyzdžiui, neseniai teko tokį atvejį matyti su agurkų sėklomis. Tada tikrai sunkiau nuspręsti. Nors pakuotės atrodo vienodo dydžio, sėklų kiekis joje gali skirtis dvigubai, būtinai atkreipkite dėmesį.

Sėklų kainos Geltonas karutis

Sėklų kainos: perkam agurkus – veislės skiriasi, pakuotės dydis skiriasi, kaina skiriasi daugiau nei dvigubai.

Sėklų kainos Geltonas karutis

Sėklų kainos: pasižiūrim svorį pakuotėje. Kairėje paprastas popierinis pakelis 0,5 g (kainavo 0,34 Eur), dešinėje gražus blizgantis pakelis net 2 g (kainavo 0,87 Eur).

Nuotraukose matosi, kad konkrečiai šiame pavyzdyje didesnė pakuotė iš pirmo žvilgsnio atrodo brangesnė. Tačiau palyginus realų sėklų kiekį pakuotėje, išeina, kad mažesniosios pakuotės sėklos pusantro karto brangesnės. Ir jei tie keli centai atrodo smulkmena, kai susipirksite krūvą sėklų pakuočių pavasariui, pamatysite, koks rimtas biudžetas šiems dalykams išeina. Jei turite daug draugų entuziastų, paieškokite profesionalios linijos sėklų. Jei jos supakuotos didesniais kiekiais (pvz. 1 kg), pasidalinę pamatysite, kad kaina gali prilygti pigiausioms sėkloms, o kokybė bus nepalyginti geresnė. Tik savo reikmėms tokio dydžio pakuotės nepirkite, nes sėklų daigumas kasmet prastėja.

HERMETINĖS PAKUOTĖS

Sėklos būna geresnės kokybės, jei jos parduodamos hermetinėje pakuotėje. T.y. įprasto pakelio viduje yra dar vienas paketėlis, o jame jau sėklos.

Sėklų kainos Geltonas karutis

Sėklų kainos priklauso ir nuo to, kad pakuotės viduje yra dar vienas hermetinis pakelis.

Kaip žinoti, ar yra viduje hermetinė pakuotė? Tai būna visada parašyta ant viršelio, o dar dažniau – net ir nupiešta. Tokių sėklų daigumas paprastai yra geresnis nei sėklų, kurios parduodamos ne hermetiniame pakelyje. Jei ieškote daržovių arba gėlių, kurias reikia sudaiginti dar namuose, kurios lėtai dygsta, kurios lepesnės, geriau nerizikuokite ir pirkite sėklas hermetiniame pakelyje. Jei sėklos nesudygtų arba kažkas nepavyktų, tiesiog nebespėsite susidaiginti iš naujo ir tiems metams teks įsigyti paaugintų daigų. O jei sėklas galite bet kada berti į žemę, galite naudoti ir pigesnes sėklas, tada eksperimentuokite drąsiau.

BEICUOTOS, DRAŽUOTOS SĖKLOS

Brangesnės sėklos būna tos, kurios beicuotos, dražuotos. Tai sėklos, padengtos organinėmis bei mineralinėmis trąšomis, augalų apsaugos priemonėmis. Jų daigumas būna labai geras, kokybė aukšta, o tokios sėklos brangesnės – dažniausiai jos yra iš profesionalios linijos. Kad atskirtume tokias sėklas nuo įprastų, jos būna spalvotos (raudonos, rožinės, elektrinės žalios spalvos ir pan.).

Sėklų kainos Geltonas karutis

Ruošiamės sėti ridikėlius: kairėje beicuotos sėklos iš profesionalios linijos, dešinėje paprastos sėklos, niekuo nepadengtos.

Tokių sėklų dabar galima nusipirkti ir visai nedidelių pakuočių, o apie beicavimą dažniausiai būna parašyta pakuotės nugarėlėje prie bendro aprašymo arba kaip spaudas prie galiojimo datos.

Sėklų kainos Geltonas karutis

Šioje pakuotėje ant viršelio nebuvo nei užuominos, tik nugarėlėje esančiame spaude yra trumpinys, kad tai beicuotos sėklos.

SVARBU: Tačiau jei sodininkaujate ekologiškai, jei renkatės sėklas daiginimui, tokių jokiu būdu nesirinkite.

SĖKLOS JUOSTELĖJE

Brangesnės sėklos būna tos, kurios parduodamos su juostele. Dažniausiai tai morkų, salotų ir kitų daržovių sėklos. Su juostele patogu sėti, paskirstyti sėklas dirvoje vienodais atstumais.

Sėklų kainos Geltonas karutis

Ridikėlių sėklos su juostele.

Tačiau pagalvokite, ar tikrai nesugebėtumėte pasėti sėklų kiek rečiau? Naudokite tokį palengvinimą pirmąjį kartą, dėl drąsos, o vėliau jau tikrai susitvarkysite su sėjimu. Atkreipkite dėmesį į sėklų kiekį pakuotėje – jų tikrai mažiau negu tokio paties dydžio pakuotėje, kurioje sėklos be juostelės.

EKOLOGIŠKOS SĖKLOS

Ankstesni pavyzdžiai rodė, kad kuo daugiau priedų, tuo sėklų kainos didesnės. O čia atvirkščiai: ekologiškos sėklos todėl ir brangios, kad nenaudojami cheminiai priedai, o reikalavimai sėklų daigumui išlieka. Ekologiškumą liudija specialus ženklas ant pakuotės viršelio. Mūsų patarimas? Žinoma, jei galite, rinkitės ekologiškas sėklas. Ingė Auželienė, sodininkystės specialistė, kursų „Modernus sodas ir daržas“ lektorė, dar papildo: „Neužtenka tik nusipirkti ekologiškų sėklų – ir toliau auginkite nepamindami ekologijos principų, nes kitaip jūsų investicija neteks prasmės.“

YPATINGOS SĖKLOS

Pačios brangiausios – ypatingos sėklos, kurias sunku surinkti arba kurios yra retos. Kuo mažesnius kiekius surenka ir parduoda gamintojai, tuo brangesnė yra kiekviena sėkla. Daug kas stebisi, kad yra išvesta įvairių lietuviškų daržovių veislių, kurių pavadinimai neišreklamuoti, tokias sėklas sudėtinga gauti, o kaina jų didelė. Šiuo atveju kaina irgi priklauso nuo didelio darbo ir sąlyginai nedidelių prekybos apimčių. O juk taip smagu būtų auginti kuo daugiau lietuviškų daržovių. Tikėkimės, situacija šioje srityje tik gerės.

INVESTUOKITE Į ATEITĮ

Pigiausios sėklos yra tos, kurias patys susirinkote. Jei planuojate rinkti sėklas patys, pirkite ne hibridinių, o rūšinių augalų sėklas. Hibridinių augalų sėklų pakuotės dažniausiai būna pažymėtos raide H. Hibridinės veislės būna labai derlingos, gražių spalvų, kitų gerų savybių, tačiau vėliau surinkus jų sėklas, dažniausiai jos neišlaiko tų pačių savybių. Todėl jei norite susirinkti sėklas, investuokite į geras rūšines veisles, kasmet atsirinkite geriausiai pavykusius egzempliorius ir auginkite toliau, eksperimentuokite savo malonumui ir džiaugsmui.

Sėklų kainos Geltonas karutis

Auginkite savo malonumui!

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis