Mažas sklypas: kaip susikurti nuostabų kraštovaizdį

Mažas sklypas kartais yra didelė problema – apie tai kalbėjausi su 15min.lt  žurnaliste Asta Kaušakiene.  Kviečiu paskaityti!

Tinklaraštininkė Lina Liubertaitė sako, kad šiuolaikiniuose sklypuose galime turėti vaizdą lyg nuo žurnalo viršelių, o sklypo mažumas neturėtų gąsdinti ar nuteikti neįgyvendinamiems iššūkiams.

„Tiek pradedant kurti sklypą nuo nulio, tiek norint atnaujinti tą, kuris jau buvo suformuotas, reikėtų visų pirma pagalvoti apie sklypo karkasą. Turiu galvoje statinius, medžius, krūmus, suolelius ir kitus struktūrą išlaikančius elementus.

Pabandykite įsivaizduoti, kad kuriate namo kambarį. Jeigu sklype yra tik veja ir gyvatvorė – jis atrodys lyg tuščias kambarys be baldų. Gali atrodyti, kad didelė veja suteiks erdvės pojūtį, tačiau pastebėjau, jog toks sklypas nejaukus ir nuobodus. Tad jeigu norime, kad kiemas atrodytų gražiai, būtų įdomus ir patrauklus akiai, tuomet reikia daugiau augalų ir kitų elementų, kuriančių aplinką“, – pastebi Lina Liubertaitė.

Nuostabiam kraštovaizdžiui mažame sklype sukurti naudokite daugiau augalų, tik reikia atsirinkti tinkamus. Nuotr. aut. L. Liubertaitė

Nuostabiam kraštovaizdžiui mažame sklype sukurti naudokite daugiau augalų, tik reikia atsirinkti tinkamus. Nuotr. aut. L. Liubertaitė

Norintiems atnaujinti sklypą ji sako, kad normalu tai daryti kas 7-10 metų: namai pribręsta remontui, aplinka taip pat reikalauja pokyčių. Be to, per tą laiką keičiasi šeimos poreikiai ir norai. „Ne visada reikia pirkti ką nors naujo ir drastiškai viską pertvarkyti. Visada galite panaudoti tai, ką turite, bet reikia žinoti tam tikrus dizaino principus, nes tie patys augalai gali suskambėti visiškai naujai. Konferencijoje apie tai kalbės Agnieszka Hubeny-Žukowska ir atskleis, kaip tie patys augalai, pasodinti kitokia tvarka, deriname su kitais augalais, gali jus išties nustebinti, sukurti naują, šiuolaikiškai atrodantį vaizdą“, – sako Lina.

Kaip nesumažinti ir taip nedidelio sklypo?

“Labai svarbu atrasti tinkamą stilistiką ir turėti savo kiemo idėją, kadangi net ir nedidelis kiemas gali turėti savo koncepciją ir stilių. Galite keliauti po užsienio šalis ir iš ten parsivežti idėjų, tačiau galite semtis minčių ir iš mūsų tradicinio paveldo, naujai interpretuoti ir pritaikyti prie modernios architektūros”, – sako “Garden style” organizatorė.

Svarbu turėti kiemo idėją ir ieškoti savo stiliaus. Nuotr. aut. L. Liubertaitė

Svarbu turėti kiemo idėją ir ieškoti savo stiliaus. Nuotr. aut. L. Liubertaitė

Ji pastebi, kad šiuo metu esame lietuviško identiteto paieškose, tačiau turime per mažai šiuolaikiško lietuviško kiemo pavyzdžių. Visgi, kiekvienas kurdamas savo sklypą galime pagalvoti, prisiminti savo vaikystės augalų ar panaudoti tai, ką pamatėme kelionėse.

“Galime prisiminti vėtrunges, verpstes, lietuviškus raštus ir jais papuošti terasos sieneles, panaudoti vietinius akmenis, rinktis pakeltas lysves pasitelkdami įmantriai supintas vyteles. Apie tai konferencijoje kalbės kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė, kadangi tautiniai motyvai kieme įgyja naują kvėpavimą”, – pastebi L.Liubertaitė.

Natūralistinis apželdinimas pasiliks ilgam

Lina sako, kad natūralistinis dizainas, dar kitaip vadinamas olandiška banga, kraštovaizdyje vis labiau įleidžia šaknis.

“Sunku jį vadinti mada – tai nauja tradicija. Šis pasirinkimas remiasi ekologiškumo principais, padeda taupyti gamtos ir žmogaus resursus. Vietoj ornamentinių raštų ir vienmečių augalų šiuo atveju renkamės vešlias augalų grupes. Šiuolaikinis natūralistinis želdynas neįsivaizduojamas be daugiamečių varpinių augalų, kurie kiekvienais metais, net ir žiemos metu, džiugins akis.

Apie tai konferencijoje “Garden Style” kalbės želdynų specialistė Vaiva Marozienė, pasiremdama realia praktika: kas tinka gėlynui, kas gyvatvorei, kokie augalai auga geriau grupėmis ar atskirai. Varpiniai augalai tampa vis populiaresni ir yra neatsiejama natūralistinio dizaino dalis”.

Natūralistiniam mažo sklypo apželdinimui rinkites vešlias augalų grupes. Nuotr. aut. L. Liubertaitė

Natūralistiniam mažo sklypo apželdinimui rinkites vešlias augalų grupes. Nuotr. aut. L. Liubertaitė

Apibendrindama tinklaraštininkė pažymi, kad ir mažame sklype galime susikurti nuostabų vaizdą, tačiau turime labai gerai parinkti augalus.

“Mažame sklype visai kitaip atsiskleidžia augalai, kurių lapeliai ir žiedai yra smulkūs – kartais jie dideliuose sklypuose tarsi išnyksta. Siūlyčiau mažą sklypą vizualiai plėsti ne tik į šonus, bet ir į viršų. Tam galima žemus augalus pakelti aukščiau, t.y. auginti paaukštintose lysvėse, taip pat rinktis auginti aukštus augalus. Mažame sklype kiekvienas augalas yra matomas, todėl rinkdamiesi atmeskite lepius, dažnai sergančius. Taip pat pagalvokite apie augalų kero formą, šakeles, kad pasirinkti augalai turėtų gražiai atrodyti ne tik šiltuoju, bet ir šaltuoju sezonu”, – pataria Lina.

Šis straipsnis taip pat publikuotas portale 15 min.

Dar daugiau įdomių paskaitų kraštovaizdžio kūrimo ir apželdinimo tema jūsų laukia konferencijoje „Garden Style“, kuri prasidės jau visai netrukus, rugpjūčio 25 d.! Daugiau informacijos apie konferenciją rasite čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Taip pat skaitykite:

“Konferencija “Garden Style”: specialistai iš Latvijos ištirpdė širdis”

“Konferencija “Garden Style 2016″ nustebino kvepiančiais lektorių pranešimais”

 

 

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis