Naujas namas, naujas kvartalas, naujas sklypas? Jei nėra senų medžių, anksčiau įrengtų takų, šlaito, lysvių, gyvatvorės – atrodo, kad aplinką turime sukurti kaip ant tuščio lapo. Namas, suversta žemių krūva ir daug noro – apželdinimas dažnai čia randa savo pradžią. Neturint patirties, sunku sugalvoti nuo ko pradėti, kad viskas atsirastų teisinga tvarka.
SITUACIJOS ĮVERTINIMAS
Yra begalė variantų, kuriuos galima rasti gražiuose paveiksliukuose. Kad netinkamus atmestume, pradedame nuo situacijos įvertinimo.
Visų pirma, pasižiūrime kontekstą, kurį jau turime – kaimynystė duoda daug užuominų. Jei netoliese pušynas, atkartokite dalelę ir savo sklype, pasodinkite kelias dekoratyvines pušeles. Jei namas naujame kvartale, pasidomėkite, ar yra reikalavimų ir rekomendacijų apželdinimui, gal net konkrečių augalų pavadinimų. Neiškriskite iš konteksto, kad sklypas organiškai įsilietų į aplinką. Jei kaimynai augina tam tikras augalų rūšis, įterpkite vieną kitą ir į savo aplinką. Taip ne tik sustiprinsite vientisą kvartalo stilių, bet ir būsite tikri dėl augalų pasirinkimo: juk jūsų sąlygos augalams ir esmės panašios kaip kaimyniniame sklype.
Į auginimo sąlygas pažvelkite dar atidžiau. Suspauskite žemės grumstą. Jei atleidus iškart subyra, vadinasi, jūsų žemė yra priesmėlis ar smėlis. Jei atleidus gumulas išlieka savo formos ir net galite jį suvolioti į pailgą, susukti, vadinasi, jūsų žemė sunki, molinga. Svarstydami dėl drenažo, pasirinkdami augalus į tai atsižvelkite.
Stebėkite vyraujančius vėjus, stebėkite, kur pavasarį užsilaiko balos. Šie dalykai jau diktuos, ar reikia sodinti augalus užuovėjai ir iš kurios pusės, ar reikia lyginti ar gerinti gruntą. Atkreipkite dėmesį į saulės kelią visais metų laikais, kad žinotumėte, kada ir kiek ilgai laikosi šešėlis. Vejai ir daržui rinkitės saulėtą vietą, reprezentacinė zona ir gėlynas gali būti ir pusiau šešėlyje.
Namo architektūra ir interjeras diktuoja stilių ir aplinkai. Išlaikykite tą stilių visame sklype – nuo takų, papildomų statinių iki augalų pasirinkimo.
Nusifotografuokite vaizdą pro svetainės langus, nuo terasos, kur gersite rytais kavą, nuo įėjimo pro vartelius. Visko tobulai nepadarysite, tačiau šiuos vaizdus išpildykite kiek galite gražiai. Jei vaizdas nekoks, pagalvokite, kaip užsidengti, maskuoti, kuo nukreipti dėmesį, kad neerzintų akies.
APŽELDINIMAS PRADEDAMAS NUO… PLANAVIMO
Kraštovaizdžio specialistė Ingė Auželienė sako, kad vienas iš svarbiausių dalykų ruošiant sklypą apželdinimui – planavimas. Pasiimkite savo sklypo planą, pasižymėkite jame funkcines zonas. Pabandykite įsivaizduoti, kur stovės ūkinės paskirties pastatai, pavėsinė, gėlynų kompozicijos, galbūt ir fontanas. Pasižymėkite sklypo plane, pasidarykite keletą variantų ir pasitarkite su šeima. Savo projekte matysite, jei linijos labai skirtingos ar kažkur neproporcingai išsidėsčiosios, gal tai padės atrasti naujų sprendimų. Jei norisi pasitikrinti ar pritrūko idėjų, pasitarkite su specialistu arba aplankykite trumpus koncentruotus kursus apie sklypo planavimą.
Kad išvengtumėt neapgalvotų pirkinių, pravartu pasidaryti ir atskirą planą želdiniams. Jame susižymėsite, kiek ir kokių augalų reikės pasodinti. Ruošdami planą atsiminkite, kad augalus verta sodinti grupėmis, o ne atskirai išmėtytus po sklypą. Taip ir atrodo geriau, ir priežiūra lengvesnė. Planuokite mažiau augalų rūšių, tačiau kiekvienos rūšies po daugiau vienetų – atkartojimas padės sukurti vieningą visumą sklype. Tad iš savo sukurto augalų sąrašo keletą rūšių drąsiai išmeskite, o paliktas pakartokite.
Planuojant augalų sodinimo vietas, reikia žinoti minimalius reikalavimus. I.Auželienė pabrėžia, jog sodinti medžių šalia kaimynų tvoros nereikėtų: „Įsiminkite, kad krūmai turi būti pasodinti 1 metro atstumu nuo sklypo ribos. Stambesni medžiai – 3 metrų atstumu“. Yra išlygų ir kitų reikalavimų, pasidomėkite planuodami. Augalai neturėtų užstoti kaimynams šviesos, o jums sudaryti šešėlio.
Specialistė primena, kad visada reikia pasidomėti, kokio aukščio bus subrendęs medis ar krūmas. Būna, kad medžiai užauga didesni negu tikėtasi, nustelbia kitus augalus, užstoja praėjimą, nebepasiekiamos uogos, meta per didelį šešėlį ir pan. Augalus pirkite iš patikimų pardavėjų su aiškiai nurodyta veisle, sužinokite, kokio dydžio užaugs ir parinkite gerai apgalvotą vietą sklype.
Nuo ko prasideda apželdinimas: PIRMIEJI DARBAI
Kai planas jau rankose, galima pereiti prie darbų. Sklypas po statybų dažniausiai būna pilnas įvairių šiukšlių ar kitų statybinių atliekų. Viską reikia pašalinti. Jei reikia, pasirūpinkite tinkamu juodžemiu. Daugiametes piktžoles būtina panaikinti, nes paskleistos po sklypą padarys daug bėdos ateičiai. Piktžoles reikia kruopščiai išrinkti arba paaugusias teks purkšti specialiais herbicidais. Kai pagrindas švarus ir tvarkingas, išlyginkite.
Jeigu reikia daryti drenažą ar pravesti elektrą, šie darbai eina po išlyginimo, kai jau nustatytas grunto lygis. Kuriant projektą, lauko apšvietimas yra paskutinis etapas, kai jau numatyti takai ir aiškūs augalai, kuriuos reikės apšviesti. Perėjus prie darbų, laidų išvedžiojimas yra vienas iš pirmųjų darbų. Čia aiškiai pamatome, kaip svarbu turėti tikslų augalų planą jau pradedant tvarkyti sklypą. Išvedžioję laidus ir pakloję drenažą, galite ruoštis sėti veją, pagaliau įsileisite žalumos į kiemą. Tačiau veja yra tik gražus horizontalus paviršius ir vien ji vaizdo nesutvarkys, todėl reikalingas ne tik apželdinimas, bet ir kitokie vertikalūs elementai sklype.
Pasirinkite tvorą arba gyvatvorę. Jei reikia atsiriboti dėl augintinių arba apsisaugoti nuo laukinių gyvūnų, prie pat gyvatvorės galima statyti tvorą. Tokiu atveju rinkitės paprastą neįmantrią tvorą, kuri ilgainiui pasislėps gyvatvorės tankumyne. Prie medinės tvoros sodinti gyvatvorės nerekomenduojama, nes vėliau bus sudėtinga ir genėti, ir tvorą perdažyti.
Kol nesibaigė didieji aplinkos tvarkymo darbai, takų dengimas, vejos įrengimas, neskubėkite statyti tvoros prie įvažiavimo. Pasilikite vietos specialiam transportui įvažiuoti, žvyro krūvai išpilti ir pan. Kol vyksta darbai, naudokite laikiną tvorą.
Kokia yra teisinga darbų eilės tvarka, detalią schemą galite pasižiūrėti čia.
Apželdinimas ir finansai
Jeigu nenorite daryti didelių investicijų vienu kartu, darbus paskirstykite etapais.
Kad nebūtų daug pradėtų ir nepabaigtų darbų vienu metu, išsirinkite vieną sklypo dalį, ją pilnai susitvarkykite ir pasodinkite augalus. Kitą sezoną pasiruoškite kitą sklypo dalį ir susodinkite ten grupę želdinių. Geriausia, kad augalai būtų jau didesni, paauginti. Sodinant aukštesnius, nors ir etapais, iš karto matysis gražus rezultatas.
“Nereikėtų pirkti daug mažų augalų. Šitaip išleisite daugiau pinigų ir lauksite 8 – 10 metų, kol sodmenys užaugs ir atsiras į ką pažiūrėti. Jeigu sodinti etapais nenorite, tuomet įsigykite keletą mažesnių augalų ir kelis didesnius. Mažesnieji pasivys aukštuosius vėliau, o jūs gražų vaizdą pamatysite juos vos tik pasodinę”, pataria I.Auželienė.
Jei dar vis svarstote savo sklypo planą, tačiau tvarkingo vaizdo norite dabar, specialistė pataria pasisėti veją. Tinkamai prižiūrint, veja atrodys tvarkinga, nesikaups purvas, o jūs galėsite ramiai apgalvoti, kur ir kokius augalus sodinsite.
Straipsnis buvo publikuotas žurnale “Statyk!” 2015 m. sausio-vasario numeryje. Ačiū Karolinai Žemaitytei už pagalbą ruošiant straipsnį ir Ingei Auželienei už konsultacijas.
Reikia sprendimų Jūsų kiemui?
Kviečiame į apželdinimo kursus “Mano sodo dizainas“, kuriuose per trumpą laiką išmoksite svarbiausių dizaino principų ir susiplanuosite realias pertvarkas savo sklype. Grupės nedidelės, ir kiekvienas dalyvis kursų metu kuria savo sklypo dizainą. Daugiau apie kursus čia.
Taip pat skaitykite:
“Mažo sklypo planavimas ir apželdinimas“;
“Sklypo planavimas: 5 dažniausios klaidos” arba video apie tai mūsų Youtube kanale;
“Kodėl ruduoja tujos: tujų sodinimas ir problemos”
Daugiau patarimų – nemokamai:
Save