Kieme trūksta jaukumo? Keletas patarimų pavasariui

Savas kiemas turi būti toks, kad jame būtų malonu leisti laiką. Kuo jaukesnė aplinka, tuo daugiau būsite gryname ore. O tam pasiruošti galima jau dabar, pavasarį. Štai kelios konkrečios aplinkos idėjos, kas kiemui suteikia jaukumo ir kaip tai padaryti.

AUGALAI

Kuo daugiau augalų – tuo daugiau jaukumo. Taisyklė labai paprasta. Nors jau girdžiu prieštaraujančius, kuriems tereikia didelio vejos ploto ir erdvių akims paganyti, vis dėl to tiesa yra paprasta. Jaukiai jaučiamės ne dideliuose plotuose, o jaukiuose mieluose kampeliuose. Nereikia visai užsidaryti, akis paganyti į tolį visada smagu, jei tik turite gražų vaizdą, kurį galite atverti. Tačiau plika erdvė be jokio šešėlio atrodys tuščia, o augalai išties suteikia jaukumo. Nevenkite didelių, aukštų, ekspresyvių augalų. Pagalvokite apie mišką, džiungles, masyvų ažuolą, klevą kaime, vaikščiojimą prisirpusių rugių lauke. Augalai turi tiesiog apsupti jus. Miniatiūriniai nesuteiks to jausmo, jų funkcija kita.

Sukurkite iš didelių augalų užnugarį, prie kurio galėtumėt prisišlieti. Milžiniški miskantai – puiku, antroje vasaros pusėje ir rudenį jie sukurs jums širmą, kurios šnaresys ramina. Kvepiantys jazmino krūmai – nuostabu, puikus pavasarinis kampelis, nereikalaujantis priežiūros. Didelė obelis – tiesiog tobula, pavėsis, žiedai ir vaisiai, nuostabi energetika.

Aplinkos idėjos Geltonas karutis

Aplinkos idėjos su rožėmis apipinta tvora. Nuotr. aut. Džilda Dubakienė

 

Didelis medis sklype yra vertybė. Jei jūsų sklypas dar tik naujas ir tuščias, kartais verta investuoti ne į daug mažų augaliukų, o į vieną didelį medį. Dabar ir Lietuvoje yra galimybių atsivežti ir sėkmingai pasodinti didelį subrendusį medį. Net jei likusi aplinka tais metais bus nesutvarkyta, efektas vis tiek garantuotas.

PRIVATUMAS

Visos aplinkos idėjos dėl jaukumo susijusios su privatumu. Tvora  ar kiti statiniai gali atlikti užsidengimo funkciją, tačiau būtent gyvatvorė suteiks dar ir jaukumo. Negalvokite apie gyvatvorę stereotipiškai, kad tai būtinai tujos. Be kitų spygliuočių, tiesia aukšta linija gali augti skroblai – nepelnytai mažai mūsų kraštuose auginama gyvatvorė. O gal jūsų jaukiausia vieta sodelyje galėtų būti prie koloninių obelaičių eilės? Kol nesužaliuoja, pavasarį net saulės daržui neužstotų.

Sodyboje gyvatvorė galėtų būti dar įvairesnė, nes ten vietoj tiesių geometriškų gyvatvorių paprastai geriau žiūrisi laisvomis linijomis augantys krūmai. Dar geriau – tokių krūmų grupės. Didelėse sodybose, kur matosi toliai ir laukai, reikia nebijoti nors vietą vietą paskirti jaukumui ir paslėpti ją už augalų, nuo vėjo ir nuo akių.

Pagalvokite ir įvertinkite, ar netrūksta jūsų kiemui privatumo. Dabar pats metas planuotis ir įsigyti augalų.

GREITAS SPRENDIMAS – VIJOKLIAI

Lianos, visų vadinamos tiesiog vijokliais, yra greitas sprendimas norint susikurti jaukų kampelį. Penkialapis vinvytis – lietuviškoji klasika ir daugiabučių draugas (o kai kam priešas). Jo paprastume slypi tobulumas. Jam nereikalingos ypatingos augimo sąlygos, o aukštyn jis keliauja taip greitai, kad paprastai tenka jį tramdyti. Tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku vinvytis gali būti pats geriausias augalas, norint greitai užsidengti, o rudenį dar ir grožėtis nuostabiai ryškiomis lapų spalvomis.

Vijoklinės rožės – daugelio svajonė, daugelio bandyta, dar dažniau nusivilta. Tačiau specialistai sako, kad Lietuvoje įmanoma užsiauginti vijoklinių rožių, ypač Vakarų Lietuvoje, kur klimatas švelnesnis. Svarbiausia gerai pasirinkti veislę ir atidžiai dengti žiemai. Įspūdis – šimtas balų. Jaukumas – neabejotinas. Jei sumanysite, būtent dabar, kol neprasprogo pumpurai, yra geriausias metas sodinti rožes, augintas plikomis šaknimis. Nepavėluokite.

Jei jau galvojate apie vijoklius, pradėkite ieškotis tinkamų atramų. Treliažai, t.y. sienutės su skersai arba horizontaliai sukaltomis lentelėmis, atrodo gražūs net ir be augalų. Todėl tai tikrai greitas sprendimas, kuris pasiteisina ir žiemą, kai augalai miega žiemos miegu.

Aplinkos idėjos Geltonas karutis

Treliažas Vilniuje, Bernardinų sode. Nuotr. aut. Jurijus Azanovas

Jei kiemas bent kiek primena anglišką sodelį arba turi klasikos detalių, pagalvokite ir apie arką iš augalų. Arka visada suteikia jaukumo, iškilmingumo.

LAUKE – KAIP VIDUJE

Kad kuo daugiau būtumėt gryname ore ir kiemą išnaudotumėt maksimaliai, jis turi būti šiek tiek panašus į namo vidų. Ne konkrečiais augalais, bet savo funkcijomis. Jei kiemą kursite tik tam, kad juo žavėtųsi svečiai, arba tam, kad grįždami vėlai iš darbo piktai dėbtelėtumėt į naujai išaugusią piktžolę, jaukus jis nebus niekada.

Kiemą planuokite (arba perplanuokite) taip, kad jame galėtumėte užsiimti kuo daugiau įvairių veiklų. Nepalikite kampų ar erdvių su neaiškia funkcija, pagalvokite, ką ten galite veikti:

Mėgstate skaityti knygas – pirkite krėslą ir laukui skirtas pagalvėles.

Dažnai kviečiate svečius – pasirūpinkite gražiomis vazomis ir indais savo sodo gėrybėms.

Sportuojate – paskirkite tam vietą, pasirūpinkite skersiniu prisitraukimams arba specialiu suoliuku pratimams.

Mėgstate gaminti – įsirenkite lauko virtuvę arba pagalvokite, kaip gražiai susidėti malkas prie kepsninės.

Kviečiatės drauges – pasidėkite mažą stalelį ir šalia pasisodinkite kvepiančių levandų.

Kursuose „Sodybos apželdinimas“ buvo dalyvė, kuri savo sodyboje turėjo vietą, iš kurios smagu žiūrėti į tekančią upę. Tokiai vietai tereikia patogaus suoliuko – kartais toks paprastas sprendimas atveria daug naujų potyrių savo kieme.

Kuo daugiau įvairios veiklos sugalvosite, tuo geriau jas galite suplanuoti, tuo jaukiau jas galite įsirengti jau dabar.

Left Menu Icon
Krepšelis