Paupio turgus yra išskirtinis projektas Lietuvoje – statinys papuoštas galybe kambarinių augalų. Jautiesi tarsi oranžerijoje madingiausiame Niujorko rajone, o juk esi Vilniuje! Neiškenčiau nesusiradusi kūrėjų ir nesužinojusi daugiau. Tauras Mikantavičius iš įmonės „Jungle flora“ buvo atsakingas už augalų atvežimą ir priežiūrą, jis ir papasakojo įrengimo užkulisius, spauskite žiūrėti:
Toliau skaitykite, iš kur atvyko augalai, kokiais etapais buvo susodinti, kiek žmonių dalyvavo procese, kokie iššūkiai buvo ir kaip su jais susidorota, kokie augalai yra panaudoti abiejuose Paupio turgaus aukštuose ir kaip jie prižiūrimi dabar.
Apie Paupio turgų
Paupys – tai naujas (arba naujai atgimęs) rajonas Vilniuje, prie Užupio. Nauji pastatai vietoj senų gamyklų uždavė toną šiuolaikiškiems architektūros sprendimams. Todėl visame rajone matome daug betono, medienos, stiklo, rūdinto metalo.
Paupio turgus – ne išimtis. Apie koncepciją dar papasakosiu kitame straipsnyje, nes pakalbinau ir architektą, kuris kūrė statinio interjerą. Bet tai, kad Paupio turgus kupinas gyvos žalumos, neabejotinai alsuoja šiuolaikiškumu. Juk pataiko į karščiausias „miesto džiunglių“ madas!
Iš kur augalai
Interjero kūrėjai buvo suformavę aiškią užduotį – turguje turi žaliuoti augalai, kuo taikliau atitinkantys projekto vizualizaciją. Su specialistų pagalba atrinkus augalų veisles, Tauras vyko pas partnerius į Olandiją, kad pamatytų tuos augalus gyvai ir galutinai suderintų visas detales. Tada augalai buvo auginami Olandijoje iki reikiamo dydžio, kad į Lietuvą atvažiuotų būtent tokie, kokių reikia.
Dabar, kai kalbamės su Tauru, augalai Paupio turguje auga daugiau kaip metus. Tad galite mintyse sudėti, kad visas procesas vyko bent dvejus metus, o derinimai prasidėjo tada, kai pastatas buvo dar statomas.
Apželdinimą „Jungle flora“ komanda padalino į du etapus.
Paupio turgus: pirmasis apželdinimo etapas
Pirmuoju etapu buvo vykdomas balkonų turėklų apželdinimas. Tam buvo pasirinktas skindapas (lot. Epipremnum aureum). Šį nelepų augalą tikrai esate matę, tik greičiausiai ne tokiais mastais ir ne tokioje aplinkoje. O štai čia daugiau kaip 1000 skindapų!
Olandijoje paauginti bent iki 1m ilgio, augalai atvyko į galutinę turgaus stotelę. Paskleisti ant grindų, jie buvo tvarkomi, apkarpomi negražūs ar pažeisti lapai. Ramiai, neskubant – daugmaž savaitę laiko augalai buvo stebimi, kad būtų galima laiku pamatyti kenkėjus ar ligų ženklus. Be to, skindapams reikėjo apsiprasti su nauja aplinka.
Praėję visus testus, augalai buvo susodinti į balkonuose pritaisytus lovelius. Keli žmonės nešiojo sodinukus iš apatinio aukšto į viršų, keli tuo pačiu metu sodino. Aštuoni žmonės vieną aukštą balkono sodino ištisą savaitę. O aukštų buvo net trys!
Anot Tauro, skindapas naujoje vietoje prisitaikė puikiai, per metus nemažai paaugo, tad iki Paupio turgaus atidarymo jį teko apgenėti net kelis kartus.
Antrasis apželdinimo etapas
Antruoju etapu buvo vykdomi pirmojo aukšto (restoranų zonos) apželdinimo darbai. Projekto kūrėjai pageidavo egzotinių augalų. Pagal numatytas vizualizacijas augalai turėjo būti panašūs dydžiu ir proporcijomis. Ten rasite augančius šiuos augalus:
- Aglaonema (lot. Aglaonema);
- Dracena (lot. Dracaena surculosa);
- Monstera (lot. Monstera);
- Dipsis (lot. Palma Dypsis Lutescens);
- Paprastasis filodendras (lot. Philodendron Bipinnatifidum);
- Filodendras ‘Green Wonder’ (lot. Philodendron ‘Green Wonder’);
- Filodendras ‘Xanadu’ (lot. Philodendron ‘Xanadu’);
- Didžioji strelicija (lot. Strelitzia nicolai);
- Puošnioji strelicija (lot. Strelicija reginae).
Įdomu tai, kad dizaino idėją atitinkantys augalai kilę iš skirtingų sąlygų. Vieniems reikia daugiau drėgmės, kitiems mažiau. Augalų grupes tenka prižiūrėti skirtingai, todėl automatizuotos laistymo sistemos nepavyko pritaikyti – augalai laistomi tiesiog laistytuvais.
Augalai statybų metu – didžiausias iššūkis
Didžiausi iššūkiai kilo vos pasodinus augalus – paaiškėjo, kad statybos užsitęs. Deja, kalba ėjo ne apie kelių dienų ar savaičių skirtumą. Statybos užsitęsė 3-4 mėnesius! Juk visi žinote, kiek dulkių atsiranda statybų metu. Kaip apsaugoti augalus?
Buvo žiema, tad persodinti augalus į kokį nors šiltnamį buvo per sudėtinga. Uždengti augalus plėvele Tauras irgi nedrįso – augalams juk reikia oro. Tad teko rizikuoti ir palikti augalus skęsti statybinėse dulkėse.
Nors visi nuteikinėjo blogiausiam, Tauro komanda neprarado vilties ir domėjosi, kaip reikės visą žalą atstatyti. Išbandė įvairiausių receptų, kuo valyti lapus, kad dulkių sluoksnis būtų nuvalytas, kad neliktų apnašų ir kad augalas liktų nepažeistas.
Labiausiai tiko distiliuoto vandens ir žaliojo muilo mišinys. Kiekvieną augalą, nukarusį žemyn bent metrą, reikėjo atversti atgal į vidinę balkono pusę, nuvalyti kiekvieną lapelį mažiausiai po tris kartus, ir vėliau vėl perversti į išorinę turėklo dalį, kad grįžtų kabėti į savo vietą. Turbūt ir jūs dabar kraipote galvas iš nuostabos – sunku net įsivaizduoti tokias darbų apimtis.
Laimei, vargas atsipirko – beveik visi augalai išgyveno ir toliau laimingai gyvena turgaus erdvėse. Išties neįtikėtina!
Augalų priežiūra
Tauras šiame projekte gailisi tik vieno – neapgalvotos laistymo sistemos. Jos tiesiog nėra. Visi augalai yra laistomi ir prižiūrimi rankomis, tiesiog laistytuvais.
O kaip bus toliau – pažiūrėsime. Paupio turgus atidarytas visai neseniai, dabar augalai atrodo puikiai. Suprantama, kad kol kas sunku įvertinti lankytojų daromą poveikį: kiek šakų nulūš neatsargiai praeinant pro šalį, kiek bus nučiupinėta smalsių pirštų. Juk kiekvienam rūpi pasižiūrėti – ar čia tikri augalai?
Noriu paskatinti pasaugoti augalus, kai atvyksite į Paupio turgų. Užsukę kavos ir mėgaudamiesi skanumynais pasigrožėkite augalais ir žinokite, kad kiekvienas iš jų yra tikras ir kiekvienas gauna kasdieninio dėmesio iš prižiūrinčių asmenų.
Tikiuosi, Lietuvoje atsiras ir daugiau projektų su panašiais užmojais – kai žinosiu apie tokius, mielai ir jums pristatysiu. Šįkart ačiū Taurui iš „Jungle flora“, kad skyrė laiko ir atsakė į visus mano klausimus, o netrukus sulauksite dar vieno interviu su Paupio turgaus interjero architektu.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Monsteros ir jų rūšys: kuri geriausiai tiks jūsų namams?“
„Kambarinių augalų tendencijos: kodėl nebemadingi žiedai?“
„Stilingiems namams: 7 kambariniai augalai, mėgstantys tamsą“
SUSIJĘ KURSAI:
„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – jose išmoksite kurti harmoningą kompoziciją, kurioje medžiai, krūmai ir dekoratyviniai augalai bus suderinti pagal dizaino dėsnius.