Pomidorų veislės šiltnamiui pas mus šiemet buvo pasirinktos kruopščiai ir neatsitiktinai. Norėjau visokių – vienspalvių ir margų, didelių ir mažų, jau išbandytų ir naujų, veislinių ir hibridų. Tikri eksperimentų metai! Sužinokite, kas pasiteisino, o kas nuvylė.
Susipažinti su pagrindiniais daržininkystės principais ir gauti naudingų žinių apie daržovių auginimą galite mūsų kursuose „Šiuolaikinis daržas“. Nuo dirvožemio paruošimo iki sėjomainos ir daugybės praktinių patarimų apie pomidorus, agurkus ir kitas daržoves – visa tai sužinosite iš ilgametę patirtį turinčios žavingosios mūsų lektorės Ingės Auželienės.
Pasiteisinusios veislės: auginu ne vienerius metus
‘Red Pear’ – viena mūsų mėgstamų veislių, kurią auginame jau ne pirmus metus. Krūmas aukštas, tvirtas. Pomidorai – gražios kriaušaitės formos. Neturi daug sulčių, dėl to juos tinka vartoti šviežius, konservuoti, džiovinti – labai universalūs. Skonis – nuostabus ir labai ryškus. Bet jei patinka minkšti ir burnoje tirpstantys, tada ‘Red Pear’ ne jums.
‘Fox nose’ – labai graži tamsiai geltona spalva, pailgos lapės nosytės forma. Puikiai atrodo, gerai išsilaiko, derlius labai didelis. Šiemet neparodė jokių kaprizų ir praktiškai nesirgo jokiomis ligomis. Juos vartojame ne tik šviežius, bet spaudžiame ir ryškias oranžiškai geltonas sultis. Švelnus, saldžiarūgštis desertinis skonis.
‘Black Cherry’. Jei paklaustume sodininkų, kokios yra populiariausios pomidorų veislės šiltnamiui, auginamos Lietuvoje, tikrai išgirstume daugelį minint ‘Black Cherry’. Jei esate pradedantieji, pradėkite nuo šios veislės – jais tikrai nenusivilsite. Šie pomidorai – galingi, atsparūs, tinkami auginti ir šiltnamyje, ir lauke ir vazone. Auginkite dviem, trimis ar net keturiais stiebais. Skonis – sultingas, gaivus, tiesiog nuostabus. Spalva – graži rusva, tiesa, jie linkę šiek tiek trūkinėti.
‘Black Icicle’ – ukrainietiška ypač derlinga veislė. Labai patogios pailgos formos, būdingais žalsvai tamsesniais petukais. Puikus skonis, mažai sulčių ir plona odelė. Ko dar norėti iš pomidoro?
Kitos įdomios pomidorų veislės šiltnamiui
‘Okean Cherry’ – atradimas! Labai gražūs, blizgantys nedideli raudoni pomidoriukai. Jie atrodo labai gražiai, tad sakyčiau, kad pirmiausia jie tinkami dekoravimui, tuo labiau kad galima nukirpti visą kekę. Tinka ir desertui, nes jie saldūs. Įdomu tai, kad mažesni pomidoriukai yra ryškesnio, labiau koncentruoto skonio. Auginau juos dviem stiebais, užaugo apie 2 metrų aukščio. Derlingumas puikus – užsimezgė praktiškai visi pomidoriukai, šakos pilnos kekių.
‘Niagara’ – raudoni, pailgi, tvirti, gausiomis kekėmis augantys pomidorai. Krūmai auga aukšti, o pomidorai labai gerai laikosi net ir nuskinti. Gera žinia ta, kad šie pomidorai praktiškai nesirgo jokiomis ligomis. Jei ieškote pomidorų konservavimui, džiovinimui ar ilgoms kelionėms – šie puikiai tiks, nes yra tvirti.
‘Pink Siberian Tiger’ – labai gražaus tigrinio rašto pomidoras. Ši veislė pasiteisino ne tik dėl grožio, bet ir nudžiugino savo derlingumu. Tai – vieni ankstyviausių pomidorų, o dera labai ilgai. Salstelėjusio skonio ir ypatingai kvapnaus aromato. Puikūs!
‘Amana pink’ – tipiškas didelis, avietinis širdies formos pomidoras. Šiemet mano šiltnamyje jis parodė kalio trūkumą – nesunokusią vaisiaus karūnėlę. Ir nebūtinai dirvoje nepakako kalio, gali būti, kad jį šiam pomidorui buvo tiesiog sunkiau pasisavinti dėl karščių, nes kai kurios veislės yra tiesiog jautresnės. Skonis šių pomidorų – puikus, gaivus ir pomidorinis. Nieko panašaus į tuos, kuriuos įsigyjame parduotuvėse.
Apie pomidorų bėdas ir siūlomus sprendimus skaitykite: “Mano pomidorų ligos: kas atsitiko ir kaip juos gelbėju”
‘Bobbie’ – mūsų šiltnamio naujokas, kuris tikrai pradžiugino vaisių dydžiu. Tipiška avietinė spalva, itin mėsingas – tokie pomidorai man labai patinka. Derlius neblogas, tiesa, šiemet šie pomidorai taip pat jautriau sureagavo į kalio trūkumą ir pomidorų viršūnėlėse matyti nesunokusios vietos. Bet nepaisant to, tai – drūti, sultingi, mėsingi pomidorai.
‘Piennolo del Vesuvio’ – neeiliniai pomidorai, dar vadinami žieminiais. Kodėl? Ogi todėl, kad nuskynus jų nepilnai prinokusią kekę, ją laikyti galėsite iki žiemos. Šie pomidorai – tvirti, sultingi ir labai saldūs. Mums jie nuolat rodo nepasitenkinimo ženklus – lapai susisukę ir pavargę, nujuodavę pomidorų galiukai rodo kalcio trūkumą. Išvada – tai yra jautresnė veislė. Bet nepaisant to, kad yra truputį nelaimingi, derliaus duoda tikrai nemažai.
‘Kozula 156’ – ankstyva, derlinga pomidorų veislė. Mėsingi, saldūs, kvapnūs ir dideli vaisiai, o jų spalva nuostabiai mainosi ne tik ant žievelės, bet ir per visą vidurį – nepakartojamai atrodo ant stalo ir labai vilioja jį suvalgyti. Rekomenduoju visiems, mėgstantiems švelnius mėsingus spalvotus pomidorus.
‘Afternoon Delight’ – man šie – patys gražiausi. Smagi plokščia forma, baklažaniniai antocianiniai petukai (juose, beje, yra ir mums naudingų maistinių medžiagų). Vos geltona apačia reiškia, kad pomidoras dar neprinokęs, bet ryškiai oranžinė reiškia, kad tokį jau galime valgyti. Labai kvapnus, aromatingas, puikaus skonio, o ir derlius – tikrai nemažas. Pastebėjau, kad panašiai atrodantys pomidorai dažnai nuvilia skoniu, bet šitas išties puikus.
‘Malakhitovaya Shkatulka’ – mano šių metų favoritas! Man jų skonis – nerealus, tiesiog įspūdingas. Minkštimas marmeladinis, tirpstantis burnoje, tačiau odelė gal šiek tiek kietoka. Bet net nepaisant to, skonis – 10/10 ir tikrai visiems rekomenduoju. O jei dar niekada neragavote žaliojo pomidoro, pradėkite nuo šios veislės ir tokius įsimylėsite.
‘Babuškino’ – labai sena ir ypač derlinga veislė veislė. Tikri močiutės pomidorai! Skonis – ryškus, tikras senovinis aromatingas pomidoras. Dar geriau (mano subjektyvia nuomone), kad sulčių jis neturi daug ir yra mėsingas. Išbandykite, jei tik pavyks gauti sėklų.
Hibridinės pomidorų veislės šiltnamiui
‘Gourmandia’ F1 – standartinis raudonas pomidoras, kažkiek panašus į jaučio širdį. Hibridiniai visada yra kuriami, kad būtų atsparūs ligoms ir transportabilūs. Gaila, bet hibridiniai retai kada pasižymi aromatingu sultingu minkštimu (kažkokias savybes gi reikia paaukoti). Tačiau šis, nors yra hibridinis, yra tikrai neblogas variantas.
‘Gulietta’ F1 – pailgi raudoni pomidorai. Hibridiniai dažnai pasižymi ir savo išskirtiniu derlingumu – šįkart tai akivaizdu, pilnos kekės… ‘Giulietta’ yra tvirtas, kietas pomidoras, kurį toli vežant jis tikrai nesutęžta, todėl tinka pasiimti į keliones, įsidėti į darbą ir pan. Jei ieškote būtent šių savybių, tai – jūsų pomidorai.
‘Corazon’ F1 – prancūziška veislė, taip pat pasižyminti dideliu derliumi. Nėra nei labai minkštas, nei švelnus, nei super aromatingas, betgi normalūs pomidorai, ko čia kabinėtis. Lapai sveiki, ligų požymių nerodo, derlius gausis, ir tas gausus derlius – labai ilgai.
‘Summer Sun’ F1 – hibridinė mažų geltonų pomidoriukų veislė, kurią auginame šiemet vietoj mūsų pamėgtų ‘Medovaja kaplia’. Ir jie puikūs! Labai saldūs, sultingi, kieti – tokie saldainiukai, kuriuos pasičiumpi tik įėjęs į šiltnamį. O jau derlius – kekė po kekės iki pat šiltnamio lubų!
Pomidorų veislės šiltnamiui: kas nepasiteisino
‘Purple Calabash’ – plokšti avietinės spalvos pomidorai. Atrodo labai gražūs, tačiau skonis pusėtinas, o dar odelė tokia kieta! Be to, derlius – nedidelis. Kelios kekės yra, bet tikrai per mažai, kad kitais metais galėčiau skirti vietą jiems savo šiltnamyje ir kad galėčiau rekomenduoti jums.
‘Batenia’ – sakoma, kad šios veislės pomidorai turėtų būti dideli, stambūs, derlingi ir labai geri. Bet šiais metais mano šiltnamyje jie neparodė nieko panašaus. Krūmas neaugo aukštas, o pomidorai mezgėsi tik vidutinio dydžio. Sakoma, kad jie geriau auga lauke – gal tikrai?..
‘Midnight Sun’ – nebloga veislė, nors didelio derliaus ir negavome. Labai mėgstu, kai pomidorai taip gražiai keičia spalvas – nuo geltonos, oranžinės iki rausvesnių ir raudonų linijų. Skonis sviestinis, malonus, bet dar pagalvosiu, ar kartoti kitais metais.
Kam reikia tiek veislių?
Pomidorų veislės šiltnamiui pasirinkimas yra svarbus ne tik dėl to, kad turėtumėte įvairesnių skonių pomidorų. Svarbūs ir kiti dalykai:
- Veislės ankstyvumas;
- Atsparumas ligoms;
- Atsparumas mikro ar makro elementų trūkumui;
- Vartojimo būdas.
Todėl verta auginti kuo įvairesnių pomidorų: skirtingos veislės padės užtikrinti tai, kad derliaus sulauktumėte gausesnio. Na ir šiaip – pomidorus auginti tada žymiai įdomiau.
SUSIJĘ KURSAI:
„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai daržo naujokams, norintiems išmokti mokslu ir ilgamete praktika, o ne nuojauta paremtų daržininkystės principų. Mokymai susideda iš video pamokų, kurias galite išklausyti jums patogiu metu, bei klausimų-atsakymų sesijos su lektore po jų.