Proporcingas sklypas: kaip to pasiekti

Kad vienas kiemo kampas nebūtų tuščias, o kitas perkrautas, kad žiemą nebūtų per plika, o vasarą per ryšku – labai svarbu surasti tą aukso vidurį. Kartais ne tik apželdinimas, bet ir kiti dalykai tai lemia. Proporcingas sklypas – misija įmanoma. Štai keletas specialistų patarimų.

  • Nusibraižykite savo sklypo planą, jame pasižymėkite, kiek vietos užima veja ir takai, o kiek vertikalūs elementai: namas, kiti statiniai, medžiai, krūmai, gėlynai. Jei daugiausia erdvės užima veja, aikštelė ir takai, sklypas atrodo neproporcingas, per tuščias. Pasodinkite didesnių medžių, įrenkite gėlyną su aukštesniais augalais, kad bendras vaizdas būtų harmoningesnis. Vertikalūs elementai taip pat gali būti pavėsinės ar pergolės, atramos su vijokliais, treliažai, skulptūros.
Veja - tai dar ne apželdinimas. Čia vertikalų elementą atstoja kalnai horizonte ir želdiniai šone. Jei neturite kalnų, bus nuobodu žiūrėti tik į žolę.

Veja – tai dar ne apželdinimas. Čia vertikalų elementą atstoja kalnai horizonte ir želdiniai šone. Jei neturite kalnų, bus nuobodu žiūrėti tik į žolę.

  • Jei prie namo sodinate medį, atidžiai išsirinkite veislę. Rekomenduojama, kad medis būtų pusantro namo aukščio. Aišku, į šią rekomendaciją reikia žiūrėti kūrybiškai, bet proporcija daugmaž tokia. Pasirinkdami medį sodinti, pasidomėkite, kokio aukščio bus subrendęs medis, kiek plati ir kiek tanki jo laja (dėl metamo pavėsio). Prie vieno aukšto namo per didelis medis gali užgožti visą erdvę. O prie dviejų aukštų namo žemesnis medelis ir maži gėlyno augaliukai atrodys kaip nykštukai. Netikėkite medžio aukščiu, kurį matote, kai jį perkate – pasidomėkite veislės charakteristika.
Per maži augalai prie namo. Nebijokite pasodinti didesnį medį.

Per maži augalai prie namo. Nebijokite pasodinti didesnį medį.

  • Sodinkite augalus grupėmis. Išmėtyti sklype po vieną, jie atrodo chaotiškai, sunku sujungti į vientisą vaizdą. Be to, labai nepraktiška, nes sudėtinga šienauti veją apeinant kiekvieną medelį ar krūmą. Sukurkite kompoziciją – sodinkite keletą suderintų augalų kartu. Atskirti grupę nuo vejos paprasta su plastikiniais bortais.
Plastikiniai bortai yra paprastas būdas padaryti sau ateičiai mažiau problemų :)

Plastikiniai bortai yra paprastas būdas padaryti sau ateičiai mažiau problemų 🙂

  • Pasirinkite ir atkartokite. Kurdami augalų kompozicijas stenkitės, kad visos sritys būtų apsodintos spalviškai ir rūšiškai panašiais deriniais. Ribokite augalų rūšių skaičių – vadinasi, pasirinkę spalvinę gamą arba tam tikras rūšis, kitų turėsite atsisakyti, kad ir kaip gaila būtų. Pernelyg didelė įvairovė nepadaro želdinio gražesnio ar vertingesnio. Proporcingas sklypas labai tampriai susijęs su pasikartojančiais augalais.

 

  • Rinkdamiesi spalvinę gamą ir augalus, venkite margumyno. Pasirinkę pagrindinį augalą arba pagrindinę spalvą, leiskite jiems atskleisti visą savo grožį – duokite jiems tinkantį foną. Pusiausvyra turi būti – negali būti visi solistai, kiti turi tuo metu tylėti. Tad gėlyne turėkite paprastų žalių nereiklių augalų arba necharakteringų viksvų, gerą foną duoda ir gyvatvorė, ypač šviesiems žiedams. Suderintose pagal žydėjimą augalų grupėse tie patys augalai skirtingu metų laiku gali būti pagrindiniai (kai žydi) ir foniniai (kai nežydi). Tas pats dėsnis taikomas ir kitiems elementams sklype: jei namas ryškių spalvų, tai gėlynas žalias ir subtilus, jei trinkelės ryškiai raudonos, augalus rinkitės neutralius arba atkartojančius tą spalvą. Ne visi elementai turi būti vienodai įdomūs.
Margumynas neįveda jūsų sklypui harmonijos.

Margumynas neįveda jūsų sklypui harmonijos.

  • Nepadauginkite spygliuočių. Ir vasarą, ir žiemą sklypas turi būti proporcingas – bet ne vienodas. Spygliuočiai gali duoti sklypui vertikalumo, struktūros, bet jei jie dominuoja, apželdinimas atrodo statiškas, nematome metų laikų kaitos. Rekomenduojamas santykis – iki 30 proc. spygliuočių, palyginti su lapuočiais.

Straipsnis publikuotas ir Delfi portale „Sodo dizainas: kaip išlaikyti proporcijas, kad būtų gražu ir patogu„. Nuotraukos čia panaudotos iš Delfi straipsnio ir iš „Geltono karučio” darbų 🙂

Kaip sukurti harmoningą vaizdą savo konkrečiame kieme, kad sklypas proporcingas būtų, mokomės kursuose „Mano sodo dizainas” ir „Sodybos apželdinimas„.

Panašūs straipsniai:

Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?

Mažo sklypo planavimas ir apželdinimas

Sklypo planavimas: 5 dažniausios klaidos”  

Left Menu Icon
Krepšelis