Jei skiepyti pomidorai jums skamba kaip naujiena — keliaukime į Vievį, į įmonės „Sėkluva“ teritorijoje stovintį šiltnamį. Apsilankėmė ten rugpjūčio pabaigoje ir negalėjome atsistebėti: dėl vėsaus oro mūsų šiltnamiuose pomidorų derlius jau ėjo į pabaigą, lapai mirguliavo rodydami ligų požymius, o „Sėkluvos“ šiltnamyje pomidorų lapai buvo drūti, sveiki, pomidorų kekės nuo vaisių svorio nusvirusios. Pasikalbėjome su Rasa Davidavičiene, kuri prižiūri čia daržoves, ir paprašėme, kad ji papasakotų, kuo ypatingi skiepyti pomidorai. Spauskite žiūrėti:
Kas yra skiepyti pomidorai
Apie skiepytus vaismedžius žino turbūt kiekvienas, o pomidorai yra šiokia tokia naujiena. Tad kaip jie sukuriami? Skiepijimo principas yra toks pats kaip ir su medžiais:
- Poskiepis — apatinė dalis, kuri lemia, kokio stiprumo bus šaknys.
- Įskiepis — viršutinė dalis, kuri lemia, kokio skonio, spalvos, aromato bus vaisiai.
Kokia veislė įskiepijama kaip įskiepis, tokios veislės pomidorai ir užaugs. Tad jei sakoma, kad skiepytas pomidoras yra ‘Silvano’ veislės, vadinasi, šaknys yra kito augalo, kuris specialiai tam ir buvo užaugintas, o viršutinė dalis yra ‘Silvano’ veislės įskiepis.
Kuo ypatingi skiepyti pomidorai
Poskiepiui naudojamas specialus pomidorų hibridas, kuris pasižymi galinga šaknų sistema — gerokai rimtesne negu įprastų pomidorų. Kartą kasinėdama už šiltnamio ribų, Rasa atrado kažką panašaus į virves. Pradėjus jas traukti, atkeliavo iki pat savo skiepytų pomidorų — taip ir įsitikino, kad skiepytų pomidorų šaknys nusidriekia itin plačiai.
Dėl galingos šaknų sistemos:
- Augalas geriau aprūpinamas maisto medžiagomis, nes šaknys pasiima maisto medžiagas iš didesnio ploto. Rasa trąšų dėjo tik sodindama pomidorus — taip ir aš darau (pasižiūrėkite, ką dedu į duobes, čia). Daugiau papildomai netręšė, tačiau gausus derlius nerodė maisto medžiagų trūkumo ženklų.
- Derlius įspūdingas: įprastai pomidorus iš sėklos auginame vienu ar dviem stiebais. Rasa augina juos keturiais stiebais ir nepanašu, kad jiems kažko trūktų: kekės gausiai aplipusios pomidorais. Didžiųjų pomidorų kekės vienodai didelės ir krūmo apačioje, ir viršuje. Iš vieno krūmo galima gauti akivaizdžiai didesnį derlių negu įprasta.
- Reikia mažiau laistyti. Šaknys geriau apsirūpina drėgme. Ypač aktualu, kai reikia ilgesniam laikui išvykti.
- Geriau pakenčia temperatūrų svyravimus. Rasos auginami skiepyti pomidorai šį sezoną atlaikė karščius — vaisių užsimezgė gal kiek mažiau, tačiau didelių praradimų nebuvo. Auginant pomidorus iš sėklos, karštomis vasaromis neužsimezga ištisos kekės, ypač jei veislės tam neatsparios. Taip nutiko ir man — mano šių metų šiltnamio apžvalgą galite rasti čia.
- Atsparumas — skiepyti pomidorai yra daug atsparesni ligoms. Apie tai minėjau jau straipsnio pradžioje: rugpjūčio pabaigoje skiepytų pomidorų vaisiai buvo sveikutėliai, stiebai tvirti, o lapai žali, be jokios dėmelės.
Kas yra poskiepis
Tai kas yra tas stebuklingasis poskiepis? Rasa pasakoja, kad poskiepis yra specialiai tam sukurtas pomidoro hibridas, turintis labai stiprią šaknų sistemą.
Neatsispyrusi smalsumui, Rasa bandė išauginti įprastą krūmą iš poskiepio sėklos. Krūmas išaugo išties galingas, stiprus ir net vaisių sukrovė. Vaisiai priminė gelsvai žalsvus vyšninius pomidoriukus. Nustebino tai, kad pomidorų lapų kvapas bei vaisių skonis visai nepriminė įprasto pomidoro savybių — sako, nesupainiotumėt su pomidoru tikrai.
Kiek vietos skirti
Pasirinkus auginti skiepytus pomidorus, jiems būtina užtikrinti pakankamai erdvės šiltnamyje. Rasa teigia, kad auginant keturiais stiebais, vienam daigui reikia skirti bent 1,5 kvadratinio metro plotą — maždaug tiek, kiek skirtumėte 3 įprastiems pomidorų krūmams.
Užtikrinus pakankamai ploto skiepytiems pomidorams:
- Sulauksite gausesnio derliaus, vaisiams pakaks šviesos ir erdvės.
- Šaknų sistema turės vietos plėstis ne tik į gylį, bet ir į plotį — krūmas gaus daugiau maisto medžiagų.
- Pomidorų krūmų priežiūra bus lengvesnė — kai tarpai didesni, prieiti lengviau.
Rasos pasiteiravau ir apie įskiepius, ar didelis jų pasirinkimas. Pasirodo, įskiepiui galima naudoti bet kurią pomidorų veislę, kuri gali būti auginama ir kaip įprastas pomidoras.
Pomidorų vaisiai
Ne tik apžiūrėjome, kaip skiepytų pomidorų krūmai atrodo, kokį gausų derlių jie sukrovė, bet ir paragavome keletą vaisių.
‘Rosamunda F1’ — itin dideli, briaunuotos kriaušės formos avietiniai pomidorai. Be galo skanūs ir su mažai sėklų.
‘Nikolina F1’ — „Sėkluvos“ asortimentą netrukus papildys ir šie raudonai rausvi gražuoliai.
‘Silvano F1’ vaisiai briaunuotos statinaitės formos, ypatingai dideli, mėsingi bei labai skanūs. Rasa sako, kad ir derlius buvo labai gausus.
‘Gourman Sun F1’ — širdies formos geltoni pomidorai išsiskiria savo oranžiniais dryželiais. Vaisiai dideli, mėsingi, išskirtinio skonio bei kvapo. Turi labai mažai sėklų.
‘Manistella F1’ — avietiniai, labai taisyklingos formos pomidorai. „Sėkluvos“ asortimente ši veislė yra viena atspariausių ligoms bei temperatūrų skirtumams.
‘Summer Sun F1’ — nepaprastai saldūs vyšniniai pomidoriukai. Tikras gardėsis ir vaikams, ir suaugusiems!
‘Kongo F1’ — avietiniai, ovalo formos pomidorai. Tvirti pomidorų vaisiai tinka ne tik salotoms, bet ir konservavimui. Labai skanūs, turintys mažai sėklų, nuskinti ilgai išlaiko savo spalvą ir skonį.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Pomidorų veislės 2021: kurios man pasiteisino“
„Kokie pomidorai vertingiausi? Atsako dietistė Vaida Kurpienė“
SUSIJĘ KURSAI:
„Šiuolaikinis daržas“ — nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika. Kursus sudaro vaizdo pamokos jums patogiu metu ir tiesioginė klausimų-atsakymų sesija su lektore po jų.