Tūkstančio tulpių auginimas privačiame sklype: nuotraukos ir patarimai

Kokie nuostabūs pavasariai turėtų ateiti į Dalios Rapšienės namus… Ir iš lėto šiltėjantis oras – tikrai ne vienintelė to priežastis. Įvairiaspalvių tulpių auginimas šios moters kieme sukuria tikrą šventę! Jas dievinanti ir daugybę tulpių rūšių turinti Dalia šiame interviu pasidalino savo patirtimi ir pastebėjimais dėl svogūnėlių sodinimo laiko, kasmetinio jų iškasimo, virusų, kurie apninka tulpes. Pasigrožėkite nuostabiais vaizdais iš jos sodo ir pamatykite, kaip atrodo jos mėgstamiausios tulpių veislės.

Lina Liubertaitė: Kiek tulpių vienetų ir kiek apskritai tulpių veislių auga jūsų kieme šiemet?

Dalia Rapšienė: Pradėkime nuo to, aiškumo labui, kad turiu 11 arų sklypą. Šiame žemės lopinėlyje auginu apie 60 tulpių veislių, o pačius žiedus būtų sunku ir suskaičiuoti. Manyčiau, kad būtų apie 1000.

Dalia Rapšienė savo sode. Nuotr. iš asmeninio D. Rapšienės archyvo.

Dalia Rapšienė savo sode. Nuotr. iš asmeninio D. Rapšienės archyvo.

Lina: Kaip pasirenkate tulpių veisles?

Dalia: Tulpės mano sklype auga ir plečiasi jau kone 30 metų. Per tiek laiko, natūralu, kad ir kriterijai keitėsi. Bet dažniausiai viskas vyksta gan paprastai – pamatau, kad patinka, įdomu ir perku. Taip tulpių auginimas išsivystė ir ta daugybė veislių atsirado, nors nei man tiek reikia, nei ką…

Galiausiai reikia išmokti sustoti. Tad pernai rudenį sau pasižadėjau neužeiti į Čikagos botanikos sodo svogūninių augalų mugėje esantį tulpių skyrių ir pažadą sėkmingai įvykdžiau. Užtat įsigijau krokų, česnakų, eremūrą ir kitų svogūninių gėlių.

Lina: Neįtikėtina, kaip tiek skirtingų rūšių tulpių gražiai dera kartu. Pasidalinkite, kokiais principais naudojatės sodindama tulpes, kaip jas grupuojate?

Dalia: Kad ir kaip sodintum, 60 skirtingų veislių tokiame mažame plote visada atrodys kaip kolekcija. Bet turiu kelis principus, į kuriuos atkreipiu dėmesį:

• Stengiuosi ankstyvas tulpes sodinti šalia vėlyvų, kad žydėtų skirtingu metu;
• Vieną veislę nuo kitos atskiriu kitais augalais, žinoma, atsižvelgdama į jų aukštį.

Man tulpių auginimas patinka, nes sodinimo klaidas lengva ištaisyti visai nenuskriaudžiant augalo – kitais metais, be abejo.

Fragmentas iš Dalios Rapšienės tulpių kolekcijos. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Fragmentas iš Dalios Rapšienės tulpių kolekcijos. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Lina: Kada sodinate tulpes?

Dalia: Sodinu rudenį, kai turiu laiko ir vietos. Šiuo atveju, kad vieta atsilaisvintų, pirmiausiai šalna turi paliesti jurginus ir kanas.

Lina: Kada pražysta pirmosios jūsų tulpės ir kada baigia žydėti paskutiniosios?

Dalia: Pirmosios (‘Heart’s Delight’) šiemet pražydo apie balandžio 20 d. Tuo tarpu paskutiniai žiedai – ‘Burgundy Lace’. Deja, šių metų šilti, vasariški orai itin patrumpino tulpių žydėjimo sezoną.

'Heart's Delight' tulpės. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

‘Heart’s Delight’ tulpės. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Tulpės 'Burgundy Lace'. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Tulpės ‘Burgundy Lace’. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Lina: Kokios veislės yra jūsų šių metų favoritės?

Dalia: Tas mėgstamiausių veislių titulas keičiasi kiekvienais metais: vienas labiau myliu vienais metais, kitais kitais. Vis dėlto kelias veisles galiu išskirti.

Ilgametė mano favoritė – nuotraukoje antrame plane matoma tulpių veislė ‘Tender Beauty’. Jos pradeda žydėjimą kaip beveik baltos ir laikui bėgant išrausvėja. Tai labai ankstyva veislė. Pirmame plane matoma rūšis ‘Slavik’ – irgi nebloga.

Pirmame plane - tulpės 'Slavik', antrame - 'Tender Beauty'. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Pirmame plane – tulpės ‘Slavik’, antrame – ‘Tender Beauty’. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Itin mėgstu šias baltas tulpes (žr. į nuotrauką). Tačiau pavadinimo nežinau, kadangi užsiauginau iš “vaikučių”.

Dalios mėgstamos baltos tulpės, kurių pavadinimo ji nežino. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Dalios mėgstamos baltos tulpės, kurių pavadinimo ji nežino. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Kita mėgstama veislė – ‘Exotic Sun’. Kai jas pamačiau už svogūnėlius pasiryžau mokėti nemažus pinigus, nes taip patiko. Tačiau nesigailiu, dar ir dabar šių tulpių auginimas man teiki džiaugsmą.

Tulpės 'Exotic Sun'. Nuotr. aut. D. Rapšienė

Tulpės ‘Exotic Sun’. Nuotr. aut. D. Rapšienė

Pirmame nuotraukos plane matosi tulpių rūšis – ‘African Queen’. Man jos be galo patinka.

Pirmame plane - tulpės 'African Queen'. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Pirmame plane – tulpės ‘African Queen’. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

‘Palmares’ irgi itin mielos, nors nuotraukoje gal neatsiskleidžia visas jų grožis.

Tulpės 'Palmares'. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Tulpės ‘Palmares’. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

‘Abu Hassan’ – geros tulpės. O antrame plane esančios ‘Lustige Witwe’ nepaprastai ištvermingos, itin ilgai žydi ir stovi pamerktos vazoje. Žodžiu puiki veislė, gal kiek senoviška.

Pirmame plane - tulpės 'Abu Hassan', o antrame - 'Lustige Witwe'. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Pirmame plane – tulpės ‘Abu Hassan’, o antrame – ‘Lustige Witwe’. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

‘Spring Green’ – rūšis,  taip pat esanti mano favoričių sąraše. Čia pernykštė nuotrauka, nes šiemet joms kažkas nepatiko, mažai jų težydi.

Tulpės 'Spring Green'. Nuotr. aut. D. Rapšienė

Tulpės ‘Spring Green’. Nuotr. aut. D. Rapšienė

Lina: Ar tulpes iškasate kasmet?

Dalia: Žinote, būna visaip, priklauso nuo veislės. Vienos rūšys jautresnės šiuo klausimu ir nemėgsta likti dirvoje, o yra tokių, kurioms nė motais – puikiai auga apie 8 metus neiškastos. Dažniausiai kasu tol, kol baigiasi dėžės, pabosta šis darbas, arba išsenka jurginų atsargos ir nebereikia galvoti, kaip padaryti daugiau laisvos vietos.

Lina: Esu girdėjusi sakant, kad neiškasus tulpių, po kelių metų išauga visos raudonos. Tiesa tai ar mitas?

Dalia: Jeigu norite neturėti raudonų tulpių, nereikia jų ir sodinti (šypsosi). Tiesa, yra paplitęs toks mitas, kad kelios tulpių rūšys, pasodintos šalia, po kelių metų susikryžmina ir virsta viena rūšimi. Tačiau taip nutinka dėl to, kad neiškastos silpnesnės rūšys išnyko, o stipresnės išliko.

Lina: O ką daryti, jei tulpės pasidarė margos ir įtariame virusą?

Dalia: Norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad labai svarbu naikinti virusuotas tulpes – tai darykite be menkiausio gailesčio. Suprantu, kad ne visada lengva, nes kartais tulpės būna gan gražiai išmargintos. Tačiau tikrai būtina tokią išrauti ir išmesti net ne į kompostą, o į konteinerį. Geriausiu atveju, žiedus pasimerkite namuose ir dar kurį laiką galėsite jais pasidžiaugti. Deja, nuo virusų kitų vaistų nėra…

Virusuotos tulpės pavyzdys. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Virusuotos tulpės pavyzdys. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Beje, tulpių ekspertai žiedus rekomenduoja laužti, o ne kirpti ar su peiliu pjauti, kadangi virusai ilgam gali likti latentinėje formoje ir per sultis patekti sveikam augalui.

Lina: O ar laistote tulpes?

Dalia: Kartais laistau, net ir nužydėjusias, jeigu noriu geresnių svogūnėlių.

Lina: Kai tulpės nužydi, kaip darote su gelstančiais lapais? Ar auginate ką nors, kad jie pasislėptų?

Dalia: Kol nugels lapai, kažkiek pažydės neužmirštuolės. Iškastų vietoje augs jurginai ir kanos. Tuo tarpu, virš neiškastų augs kokios nors vienmetės, arba neaugs niekas – suvešėję daugiamečių augalų lapai uždengs tą plotą. Daržo gale ant nenukastų tulpių dar kartais auga pupelės ir žirniai.

Tulpių ir neužmirštuolių kompozicija. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Tulpių ir neužmirštuolių kompozicija. Nuotr. aut. D. Rapšienė.

Lina:  Tulpių auginimas yra nuostabus dalykas, kuris sužadina kiekvieną pavasarį. Ačiū už pokalbį ir už tai, kad pasidalinote savo įkvepiančio sodo nuotraukomis.

Taip pat skaitykite:

“Kaip sodinti tulpes, kad pavasarį atrodytų įspūdingai”

“Gėlių svogūnėliai rudenį: kaip juos išsirinkti ir sodinti”

Kviečiame į artimiausius “Geltono karučio” kursus:

Augalų komponavimo dirbtuvėse” išmoksite kurti harmoningas kompozicijas iš medžių, krūmų ir gėlių. O kursuose “Mano natūralistinis gėlynas” pradėsite kurti savo šiuolaikišką, stilingą gėlyną. Kviečiame prisijungti ir pajusti augalų derinimo džiaugsmą.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis