Tulpes apnikti gali daugiau nei 20 skirtingų virusų, tačiau žiedlapių margligę sukeliantis tulpių virusas (Tulipa virus I) yra dažniausiai sutinkamas ir vienas pavojingiausių. Jis labai greitai plinta, o kai kurie sodininkai iš nežinojimo vis dar palieka tokias tulpes augti savo darželiuose, nes išmarginti žiedai gražiai atrodo. Tačiau virusuotas tulpes reikėtų naikinti be pasigailėjimo. Tai pasiaiškinkim, kodėl.
Nežinote, kaip iš gausybės dekoratyvinių augalų pasirinkti tinkamus savo kiemui? Jums padės „Augalų komponavimo seminaras“ – tai mokymai visiems, norintiems išmokti kurti harmoningus augalų derinius.
Kodėl tulpių virusas yra toks pavojingas
Galbūt ir jums kada pasitaikė tokia situacija – pasisodinote vienspalvių tulpių svogūnėlių, o žydėjimo metu viena ar kelios tulpės pasidarė margos. Tuomet jau galime įtarti, kad įsimetė tulpių virusas.
Kodėl žiedlapių margligę sukeliantis virusas laikomas pavojingu? Yra keletas priežasčių:
Veislė išsigimsta: Jeigu turite vienos veislės tulpių grupelę ir ten įsimeta virusas, jos atrodys visiškai kitaip negu diktuoja veislės savybės. Išvaizdą pakeis ir visos kitos tulpės, išaugintos iš užkrėstų svogūnėlių. Tada ir ateina nusivylimas: pirkau štai tokias, o auga visai kitokios…
Susilpnina svogūnėlį: Tulpių virusas stabdo gėlės augimą ir vystymąsi, o šalia sveikų tulpių užkrėstos tulpės žiedas dažniausiai yra mažesnis ir silpnesnis. Tačiau dar blogiau yra tai, kad virusas susilpnina ir patį svogūnėlį. Infekuoti svogūnėliai su kiekviena nauja karta vis silpnėja, kol galiausiai miršta.
Plinta per vabzdžius, todėl sunku atsikratyti: Kaip ir daugelį kitų augalų virusų, tulpių virusą platina amarai ir kiti vabzdžiai. Vabzdžių perneštas virusas gali užkrėsti ne tik tulpes, bet ir netoli augančias lelijas.
Sunku aptikti iki žydėjimo: Atpažinti infekuotas tulpes galima tuomet, kai jos jau žydi, tačiau tai padaryti sudėtinga, kol žiedas dar neišsiskleidęs. Jei virusas įsimeta į tulpių darželį, prieš jį aptinkant jis jau gali būti išplitęs į daugybę gėlių.
Kaip atpažinti virusuotas tulpes
Viruso sukelti simptomai gali būti labiau išreikšti dar iki žydėjimo tuo atveju, jeigu svogūnėlis labai smarkiai pažeistas. Neprasiskleidęs pumpuras gali atrodyti vizualiai mažesnis už sveikus, tačiau realią situaciją pamatysite tik tada, kai gėlė pražys:
- Vienspalvės tamsios tulpės nusidažo margai – raudonos, violetinės ar rožinės spalvos tulpių žiedlapiuose atsiranda šviesių dryžių.
- Baltos ir geltonos tulpės, paveiktos viruso, atpažįstamos sunkiau, nes pigmento pokyčius sunku pastebėti.
- Dryžuotos ir kitaip margos tulpės taip pat gali būti paveiktos viruso. Atpažinsite, kai matysite netipišką margumą: pavyzdžiui, tulpė turi būti dryžuota, o keli jos žiedlapiai išmarginti ne dryžiais, o dėmėmis. Dar gali būti, kad nėra dryžių, žiedlapiai tik vienos spalvos (nors turėjo būti dviejų).
Jei abejojate, visada patikrinkite veislės charakteristiką. Yra įspūdingų tulpių margais žiedlapiais, kurių margumas yra stabilus veislės požymis. Bet jei jūsų rožinės tulpės tapo marmurinėmis – laikas atsisveikinti.
Papildomas atpažinimo ženklas – jei tulpės lapai ne tvirti, o keistai deformavęsi, tarsi su dryžiais ar taškais.
Kaip naikinti užkrėstas tulpes
Nuo viruso vaistų nėra, todėl jeigu savo sode aptikote virusuotą tulpę, nedelsiant iškaskit, kad sumažintumėte viruso plitimo riziką. Svarbu:
- Nuskinti neužteks. Reikia iškasti, ir netgi rekomenduojama su visu žemių grumstu, nes dirvoje taip pat gali tūnoti virusas.
- Tulpių žiedus pasimerkit į vazą, tačiau svogūnėlius būtinai išmeskite.
- Nepjaukite virusuotų tulpių peiliu ir nekirpkite žirklėmis, nes taip galite perduoti virusą kitiems augalams.
Sakoma, kad tulpių virusas yra gajus ir per kompostą gali sugrįžti atgal į dirvą, todėl infekuotos tulpės netinkamos kompostuoti. Tiek nuskintas sergančias gėles, tiek ir pažeistus svogūnėlius sudeginkite arba išmeskite į atskirą konteinerį. Nežinau, kiek tame tiesos, bet jūs jau pasirinkite, kaip elgtis.
Virusuotų tulpių auginimas be specialaus leidimo jau yra uždraustas Nyderlanduose ir kitose tulpes eksportuojančiose šalyse. Išplitęs virusas gali užkrėsti sveikas tulpes ar lelijas, kurios taip pat yra jautrios virusui. Taigi, aptikę vrusuotas tulpes, jas iškaskite ir pasimerkite, bet nepalikite gėlyne, kad nepakenktumėte kitoms.
Susiję kursai:
„Augalų komponavimo seminaras“ – tai mokymai, kurie padės gauti sisteminių augalų komponavimo žinių ir išmokti derinti augalus ne tik pagal intuiciją, bet ir pagal atitinkamus dizaino dėsnius.
Taip pat skaitykite:
„Tūkstančio tulpių auginimas privačiame sklype: nuotraukos ir patarimai“