Vaismedžių balinimas – būtinas rudenį

Vėlyvą rudenį, o ne pavasarį svarbu balinti obelis, kriaušes ir kitus vaismedžius. Toliau trumpai aptarsim, kada balinti medelius, kodėl ir kaip tai padaryti. Vaismedžių balinimas – paprastas darbas, bet labai reikalingas.

KADA BALINTI MEDELIUS

„Tikriausiai balinantys pavasarį galvoja, kad sunaikina kenkėjus, tačiau jei ir brūkštelsi dažais per kokį vabaliuką, esmės tai nekeičia“, – paklaustas apie vaismedžių balinimą, sako žinomas sodininkas ir bitininkas dr. Algirdas Amšiejus, ir priduria: „Vaismedžius rudenį baltina sodininkai, o pavasarį – dailininkai“.

„Nežinau, kodėl žmonės balina medelius pavasarį, gal iš nusistovėjusio įpročio, gal dėl švaros pojūčio – Europoje to nėra ir nebuvo“, – teigia Ingė Auželienė, kuri daugiau apie tai pasakoja kursuose “Modernus sodas ir daržas“.

Žinovai vienbalsiai teigia: balinti medelius reikia rudenį, kuo vėliau, kol nepradėjo labai šalti. Taigi dabar dar tikrai ne vėlu, galima iki šalčių. Kodėl rudenį – panagrinėkime, koks balinimo poveikis medeliui.

KODĖL REIKIA BALINTI MEDELIUS

Pagrindinis balinimo tikslas, kad ir kaip neįprasta gali atrodyti – spalva. Antroje žiemos pusėje, kai dienomis saulė spigina, o naktys šaltos, temperatūrų kaita gali paveikti medžio kamieną. Dieną kamienas ilgai kaista, o šaltą naktį jis staiga atvėsta ir gali sutrūkti.

Dažniausiai tai atsitinka apie vasario mėnesį. Dr.A.Amšiejus sako, kad lengva tą kritinį metą pastebėti iš varveklių – dieną jie šyla ir kapsi, o naktį šaltukas juos vėl sustangdina. Tad jei matote varveklių, nebalintiems medeliams šis metas labai pavojingas.

O balintų medelių kamieno šviesi spalva atspindi saulės spindulius, ir kamienas taip neįkaista – tad mažiau kontrastų, mažiau ir galimybių, kad vėliau sutrūks ir sutrūkimuose apsigyvens kenkėjų.
Dr.A.Amšiejus iš patirties sako, kad dažniausiai tokios žiemos klaidos išryškėja tik vasarą – atsiranda dėmių, pagelsta lapai, atšoka žievė.

Ingė Auželienė teigia, kad ypač svarbu apsaugoti jaunus medelius, kurių žievė plona, nes jie labiau pažeidžiami.

vaismedziu balinimas obelu sodas

KAIP BALINTI MEDELIUS

Įprastas būdas – naudoti gesintas kalkes, jas sumaišant su lipalu ar kitais klijų funkciją atliekančiais elementais, kad geriau prisitvirtintų prie medžio. I.Auželienė taip pat rekomenduoja specialius mišinius iš specializuotų parduotuvių – jų sudėtyje iškart yra lipnių medžiagų. Šios būtinos, kad po kelių mėnesių, esant stiprioms pūgoms, vėjui, sniego tirpimui, ta balinamoji medžiaga nenusiplautų ir atliktų savo funkciją.

Dr.A.Amšiejus siūlo dar paprasčiau – dažyti su paprastais baltais emulsiniais dažais, keturis kartus praskiestais. Dažai ne tik santykinai pigūs, bet ir gerai laikosi, nenusiplauna, išlieka ir po liūties.

Yra ir kitų alternatyvių būdų, įvairių aprišimų. Dr.A.Amšiejus nerekomenduoja popieriaus ir medžiaginių aprišimų, nes šlapi po lietaus ir tuomet įkaitę po saulės jie gali medeliui atnešti dar daugiau žalos. Taip pat su tamsios spalvos aprišimais – vaismedis tik dar labiau įkais. Galima išbandyti specialias plastikines tūtas – nors plastikas irgi įkaista, tačiau šviesi spalva atspindi saulę, o skylutės užtikrina vėdinimąsi.

I.Auželienė siūlo išbandyti specialius aprišimus, kurie sukurti baltinimo funkcijai atlikti, arba tiesiog baltą agro dangą – apsauga nuo saulės ir kartu apsauga nuo zuikių.

Tęsiant apie zuikius ir kitus gyvūnus, želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė sako, kad esant tokiai grėsmei, prieš žiemą reiktų ir tuo pasirūpinti. Tarkim, balinate kamieną, o po to mažesnes lengvai pasiekiamas šakeles patepate repelentais. Repelentai atbaido gyvūnus savo kvapu arba nemaloniu skoniu. Kitas būdas – mechaninė apsauga: tinka ir paprastas metalinis sietas, ir ta pati agro danga, ir specialios užsegamos plastikinės apsaugos. 

Pasirinkite, kas jums priimtiniausia ir patogiausia, ir padėkite medeliams sulaukti pavasario sveikiems. Vaismedžių balinimas – nesudėtingas, bet labai svarbus sodo darbas. Dabar pats metas!

Straipsnis buvo publikuotas Manonamai.lt portale 2013 11 14.

Visi reikalingi įrankiai, pasiruošimas ir dažymas – trumpame video reportaže čia.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis