Aplinka prie modernaus namo

Griežtos formos ar natūralistinė netvarka? Kaip pabrėžti šiuolaikiško namo architektūrą, kur daug stiklo, metalo, betono? Aplinka namo architektūrai prideda papildomo skonio, todėl verta paieškoti apželdinimo idėjos ir sugalvoti koncepciją visai aplinkai.

APŽELDINIMO IDĖJOS IR APLINKOS KONCEPCIJA

Pastaruoju metu naujų namų kvartalai pristatomi su patraukliais pavadinimais, kuriuose dažnai paminėti augalai arba kitos gamtos ypatybės, būdingos tai vietovei. Augalai visada turi teigiamą asociaciją, jie prideda savotiškos šilumos, judesio, charakterio statiniui, todėl labai gerai suskamba, kai statinio idėja išpildyta ir aplinkoje.

"Beržų terasos" - kvartalas Vilniuje, už aplinkos projektą gavęs "Tendencija 2015" apdovanojimą. Nuotrauka iš miestai.net

“Beržų terasos” – kvartalas Vilniuje, už aplinkos projektą gavęs “Tendencija 2015” apdovanojimą. Nuotraukos autorius L.Garbačauskas http://www.garbacauskas.lt/

Idėją verta sugalvoti ir bet kuriam individualiam namui, kad išvengtume įprasto vejos, tujų ir spygliuočių derinio, nepaisant architektūros ir konteksto.

Apsižvalgykite, gal idėją pasufleruos greta esantis miškas, netoli ošianti jūra, gal kaip tik – judrios miesto gatvės ir pramoniniai rajonai. Koncepcija gali būti pagrįsta emocija, kilusi iš vaikystės prisiminimo, atostogų, kelionių, paveikslo ir t.t.

Nuo apželdinimo idėjos atsiremsite, kai rinksitės dekoratyvines detales ar augalus, pvz. jūros tematikai tiktų sausrai atsparūs daugiamečiai žoliniai augalai (zundos, kraujažolės, vilnotosios notros, čiobreliai), švelnių melsvų atspalvių gėlynai (katžolės, šalavijai, levandos) ir, be abejo, banguojančios dekoratyvinės žolės (įvairios viksvos, rykštėtosios soros, soruolės, miskantai).

Koliažas jūros tematika. Apželdinimo idėjos jums gali pasufleruoti, kokiu stiliumi apželdinti visą sklypą.

Apzeldinimo idejos jūros tematika. Šis koliažas sudarytas neatsižvelgiant į panašias augimo sąlygas.

Idėja jums pasufleruos, ar laikytis modernaus minimalizmo, ar labiau gamtiškos pakraipos. Štai čia ir išryškėja dvi pagrindinės kryptys – lakoniškas kampuotas architektūros formas galime paryškinti arba sušvelninti.

LAKONIŠKOS FORMOS IR NATŪRALISTINĖ APLINKA

Augalų įvairovė, natūraliai laisvos formos, minkšti, judantys siluetai puikiausiai kontrastuoja su griežtomis architektūrinėmis linijomis. Sandra Kanapeckaitė, kraštovaizdžio architektė ir kursų “Geltonas karutis“ lektorė, sako: „Sugretindami nesugretinamus dalykus, dar labiau išryškiname kiekvieno elemento charakteringas savybes. Būtent todėl modernios architektūros pastatų aplinką (apskritai, urbanizuotą aplinką) rekomenduojama želdinti imituojant natūralią gamtą. Gretindami  natūralistinius želdinius su jiems savo forma ir medžiagiškumu kontrastingais elementais iššaukiame dėmesingumą. Vienas įrėmina kitą. Pastatas (miestas) ir gamta atsiskleidžia visu savo grožiu.“

Vešlūs svyrantys augalai - kontrastas lygioms blizgioms grindims. Gražu, bet efektas visai ne žieduose, tiesa? Projekto autoriai www.mckaylandarch.com

Vešlūs svyrantys augalai – kontrastas lygioms blizgioms grindims. Gražu, bet efektas visai ne žieduose, tiesa? Projekto autoriai www.mckaylandarch.com

Žemiau konkretus pavyzdys – norėdami sukurti natūralios gamtos vaizdą, formuokite tris “augalijos sluoksnius“ (ardus): pirmą ardą iš medžių, antrą – krūmų, trečią – daugiamečių žolinių augalų. Vietoj alėjinių medžių (vieno tiesaus kamieno) rinkitės daugiakamienius, vietoj kompaktiškų krūmų formų – netaisyklingus laisvai augančius krūmus.

Projekto autoriai: McKay Landscape Architects, Chicago Residence

Projekto autoriai: McKay Landscape Architects, Chicago Residence

Šioje iliustracijoje – Čikagos architektų studijos „Mckay landscape Architects“ dizainerių kurto sklypo fragmentas, kuriame namai iš vario, septynlapio balamedžio medienos (ipe) ir cemento skendi vešlioje augmenijoje. Iš esmės skirtingi erdvinėmis formomis ir medžiagiškumu elementai atrodo harmoningai, nors ir kontrastuoja tarpusavyje. Toliau nuotraukoje – tų pačių autorių kito projekto dalis.

Apzeldinimo idejos: minkšta, lengva ir švelnu - su griežta, aštru, kieta. Iš www.mckaylandarch.com

Apzeldinimo idejos: minkšta, lengva ir švelnu – su griežta, aštru, kieta. Iš www.mckaylandarch.com

Mano sodo dizainas LAKONIŠKOS FORMOS IR MINIMALISTINĖ APLINKA

Modernus minimalizmas – tai kita kryptis jūsų pasirinkimui. Statiniai, takų dangos, atraminės sienutės, terasos, skulptūros, suoliukai ir kiti mažosios architektūros elementai čia yra svarbesni nei augalai.

Svarbu forma, o ne žiedai. Terasa - modernus minimalistinius stilius. Nuotrauka iš betterlivingpatios.com

Svarbu forma, o ne žiedai. Terasa – modernus minimalistinius stilius. Nuotrauka iš betterlivingpatios.com

Griežtos formos pratęsiamos ir aplinkoje – augalai taip pat vertinami pagal formą, kurią jie turi arba kurią jiems galima suteikti (apgenėti). Spalvos ir žiedai čia neturi lemiamo vaidmens, o spektaklis kuriamas su augalų kubais, rutuliais ir kitokiais tūriais, integruojamais kartu su esama architektūra į vientisą vaizdą. Iš esmės tokioms formoms išgauti tinka visi augalai, kurie įprastai pasirenkami karpomoms gyvatvorėms.

Griežtos formos, atkartojančios achitektūrą. Augalų vaidmuo - per tūrį. Nuotrauka iš insaniteen.com

Griežtos formos, atkartojančios achitektūrą. Augalų vaidmuo – per tūrį. Nuotrauka iš insaniteen.com

Tujos – jau pabodęs augalas gyvatvorei, bet jis toks pakantus formavimui, kad negalime jo ignoruoti. Iš tujų galima sukurti įvairiausių formų, nuo keliasdešimt cm aukščio griežtų kubų (pvz. pasirinkus vakarines tujas ‚Danica‘) iki aukštų gyvatvorių labirinto (pvz. iš vakarinių tujų ‚Smaragd‘).

Be spygliuočių, yra nuostabių lapuočių, kuriuos verta pasirinkti minimalistinio stiliaus sodui. Tai puikiausiai formuojamos lanksvos (yra įvairių spalvų lapų), žvilgantysis kaulenis (nereiklus krūmas užtikrintam rezultatui), buksmedžiai (žaliuoja ir žiemą, auga pavėsyje). Jei reikia spalvos, pasidomėkite raugerškiais, jų lapeliai – nuo ryškiai salotinių iki purpurinių, pasirinkite tinkamą veislę. Aukštesniems tūriams išgauti tinka Lietuvoje dar nepelnytai mažai auginamas skroblas. Jo lapeliai tamsiai žali, atrodo kaip gofruoti. Skroblas žiemą nėra nuogas ir plikas, nes pasilieka dalį lapelių šnarėti ant šakų.

Žalia, balta - gryna, švaru. Nuotrauka iš www.hgtvgardens.com

Žalia, balta – gryna, švaru. Nuotrauka iš www.hgtvgardens.com

“Mažiau yra daugiau” – šios auksinės taisyklės laikosi visi minimalizmo sekėjai. Išgrynintos formos, faktūros, spalvos – šio efekto galima pasiekti tik pasirinkus nedidelį augalų rūšių skaičių. Tie, kurie pasirenkami, turi būti gerai parinkti pagal esamas sąlygas, nereiklūs, atsparūs temperatūriniams pokyčiams ir ligoms. Sveiki augalai, o ne reti ir lepūs, gali padėti gerai išpildyti jūsų sumanytą sklypo idėją.

Straipsnis išspausdintas žurnale “Namas ir aš” 2015 kovo mėn, numeryje.

Susiję straipsniai:

Apie proporcijas sklype: “Proporcingas sklypas ir apželdinimas

Apželdinimo idėjos, jei sklypas nedidelis: “Mažo sklypo planavimas ir apželdinimas

Jei kuriame sklypą nuo nulio: “Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?

O čia kad išvengtume dažniausių klaidų: “Sklypo planavimas: 5 dažniausios klaidos

Kuri kryptis jums artimesnė, apie kokią svajotumėt: griežtesnį minimalizmą, ar laisvesnį gamtišką stilių?

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis