Kaip sodinti pušį: išsami instrukcija su nuotraukomis ir video

Kaip sodinti pušį, netrukus jums parodysime. Ruduo – puikus metas sodinti spygliuočius. Rugsėjį ar kiek vėliau, kol dar šildo „bobų vasaros“ saulė, puikus metas tai daryti. Spygliuočių sodinimas nesudėtingas, tačiau keletą niuansų reikia žinoti. Šiame video reportaže žiūrėkite, kaip man sekėsi sodinti pušį ‘Nana’, kurios šaknų sisitema uždara:

O toliau „Geltono karučio“ lektorė Ingė Auželienė pasakoja, kaip įvertinti sodinuką, kada sodinti spygliuočius ir kaip tai teisingai padaryti.

KADA SODINTI SPYGLIUOČIUS

Persodinant augalus, šiek pažeidžiamos šaknys, sutrinka jų maitinimasis, nuo to priklauso, ar gerai ir greitai prigis augalas. Žiemą galime pavadinti augalų miego metu, nes tuo metu šaknys negali intensyviai maitintis, kaip pavasarį ar vasarą. Tačiau ir žiemos saulė augalą veikia, nes išgarina iš jo dalį drėgmės. Štai čia ir slypi svarbiausios priežastys, kodėl rudenį lapuočius ir spygliuočius derėtų sodinti skirtingu metu.

Kol lapuočiai su lapais, jiems reikalingos maisto medžiagos ir drėgmė. Rudenį numetę lapus (išskyrus visžalius, tokius kaip rododendrai), augalai pereina į poilsio režimą, tad vandens jiems reikia minimaliai. Žiemos pabaigoje, suaktyvėjus saulei, augalai išgarina nedaug vandens, nes lapų jie neturi. Todėl verta lapuočius sodinti jau numetusius lapus, kad ramiai peržiemotų, o įsišaknytų atšilus pavasarį.

Spygliuočiai žaliuoja ir žiemą, todėl jei saulė išgarina drėgmę per spyglius, augalui telieka vandens stygių kompensuoti siurbiant šaknimis. Todėl šaknys jau turi būti tvirtos, įsišaknijusios, prieš žiemą gerai palaistytos. Tad spygliuočių sodinimasrugsėjį arba spalio pradžioje, kad spėtų įsišaknyti ir pasiruošti žiemai.

L. Liubertaitė sodina 'Nana' veislės pušies sodinuką. Nuotr. iš asm. L. Liubertaitės archyvo.
L. Liubertaitė sodina ‘Nana’ veislės pušies sodinuką. Nuotr. iš asm. L. Liubertaitės archyvo.

 ATVIRA AR UŽDARA ŠAKNŲ SISTEMA

Sodinukai parduodami su atvira arba uždara šaknų sistema. Ka tai reiškia:

Atvira šaknų sistema – kai išauginta tiesiog grunte, iškasta ir paruošta sodinimui. Kadangi iškasant pažeidžiamos šaknys, labai svarbus persodinimo laikas.

Uždara šaknų sistema – kai išauginta specialiai vazonuose (vad. konteineriuose). Taip auginant, šaknys nenukertamos, nenumarinamos perkeliant, ilgai laikant ar transportuojant. Todėl augalus su uždara šaknų sistema galima sodinti iš esmės bet kada šiltuoju laikotarpiu.

Kaip atpažinti, ar augalas augintas vazonėlyje, ar tiesiog iškastas ir ten perkeltas?

  • Jei uždara šaknų sistema, išėmus augalą, kartu išimta visa žemių ir šaknų masė išlaiko vazonėlio formą. Jei šaknų labai daug, jos susiraizgiusios ir žemių beveik nematyti, vadinasi, vazonėlyje buvo auginta per ilgai, jau turėjo būti perkelta į didesnį. Kad žemės išlaikytų vazonėlio formą, turi būti auginta jame mažiausiai vienerius metus;
  • Jei, išėmus augalą, žemės iškart subyra ir krenta į šonus, vadinasi, augalas augintas grunte ir tik pardavimui įkeltas į vazoną. Tokio ilgai nelaikykite ir sodinkite tuoj pat.
Atvira šaknų sistema: išėmus iš vazonėlio, žemės subyrėjo. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Atvira šaknų sistema: išėmus iš vazonėlio, žemės subyrėjo. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

ŠAKNŲ ĮVERTINIMAS

Apžiūrėkite šaknis. Augalas maitinasi ne didžiosiomis šaknimis, o smulkiomis baltomis šaknelėmis (šakniaplaukiais). Būtent jos siurbia vandenį ir maisto medžiagas iš dirvos. Jei radote tokių šaknelių, turite puikių galimybių sėkmingai persodinti augalą.

Augalai draugauja su įvairiais grybais – tik ne visada juos galime pamatyti plika akimi. Tačiau pirkdami pušis, ypač uždaros šaknų sistemos, nenustebkite pamatę grybiena padengtas šaknis. Tai ne pelėsis, kaip galima pamanyti. Ši grybiena – sveikos pušelės požymis.

Pelėsis ant pušies šaknų iš tikrųjų yra tam tikra grybiena, padėsianti pušelei prigyti. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Pelėsis ant pušies šaknų iš tikrųjų yra tam tikra grybiena, padėsianti pušelei prigyti. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Patarimas: pirkdami augalus atvira šaknų sistema, įvertinkite ne tik kamieną, stiebą ar šakas, normalu paprašyti pardavėjo parodyti ir šaknis, pasinaudokite tuo.

KAIP SODINTI PUŠĮ

Duobė spygliuočiams paruošiama nemaža – užaugusio medžio ar krūmo lajos aukštis ir plotis atitinka ir šaknų užimamą tūrį. Nors dabar augalėlis dar mažas, paruoškite duobę tokio dydžio, kad jos užtektų ir jau brandžiam augalui. Pušims ypač derlingos žemės nereikia, todėl užteks, jei duobėje įmaišysite komposto.

Nuotraukoje matote sodinimui iškastą duobę, bet ji per maža. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Nuotraukoje matote sodinimui iškastą duobę, bet ji per maža. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Suraskite šaknies kaklelį – šaknies viršutinės dalies sustorėjimą, kuris pereina į žievę. Jei pirkote augalą su uždara šaknų sistema, gali tekti nuimti net 3-5 cm viršutinio sluoksnio žemių. Sodinkite taip, kad šaknies kaklelis būtų truputį virš grunto, tarkim 2 cm. Geriau pasodinti šiek tiek per aukštai negu per giliai, kalbant ne tik apie pušis, bet ir apie daugelį kitų augalų. Jei jau anksčiau pasodinote ir augalai skursta, apžiūrėkite, ar ne per giliai šaknies kaklelis – gal jau esate padarę šią klaidą. I.Auželienė kursuose Modernus sodas ir daržas pataria skersai duobės permesti lentą arba tiesiog kastuvo kotą – tada matysite, kokiame aukštyje sodinate augalą ir galėsite iškart pasikoreguoti.

Šaknies kaklelis turi likti virš žemės. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Šaknies kaklelis turi likti virš žemės. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

BAIGIAMIEJI DARBAI

Pasodinus pušelę ar kitą spygliuotį:

  • Žemes sutrypkite – ne prie pat šaknų, o aplink;
  • Dosniai palaistykite, jei žemių labai sukrito, jų papildykite
  • Apmulčiuokite.

Paskutinis žingsnis, t.y. mulčiavimas reikalingas, kad išlaikytų drėgmę ir sukurtų tinkamą terpę naudingiems mikroorganizmams gyvuoti. Net jei sodinate ne miško augalus, o dekoratyvinius medelius ar krūmus, tokius kaip kalninė pušis, juodoji pušis, tuja, kadagys, dekoratyvinė eglutė, turime imituoti miško paklotę, kad augalas gerai jaustųsi ir puikiai augtų. Jei nemulčiuojate, sodinkite įvairius kiliminius augalus.

Šis straipsnis taip pat publikuotas Manonamai.lt portale , skaitykite čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Tujos SMARAGD: kada verta pirkti mažas“;

Pušų auginimas ir formavimas: įkvepiantis pavyzdys iš Kauno rajono“ (su video);

Jeigu bręstate permainoms ir norite naujo, šviežio požiūrio į savo sklypą, kviečiame apsilankyti apželdinimo kursuose „Mano sodo dizainas“.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis