Tujos SMARAGD: kada verta pirkti mažas

Šiandien mūsų tema – tujos SMARAGD ir kokio dydžio jas rinktis. Žinoma, kuo mažesni sodinukai, tuo jie pigiau kainuoja. Ir kuo ilgesnė jūsų gyvatvorė, tuo labiau norisi pirkti tuos mažučius pigius sodinukus – juk keletą metų galima ir palaukti, užaugs – galvojate.

Apželdinimo paslapčių mokome kursuose „Mano sodo dizainas“. Jų metu susipažinsite su dizaino dėsniais, projektavimo eiga, galiausiai patys kursite tiesiai ant savo sklypo plano. Ir pamatysite, kad apželdinimo projektas – sudėtinga, bet tikrai įveikiama ir labai įdomi užduotis.

Kiek iš tikrųjų metų reikės laukti, kol nusipirkti mažučiai sodinukai užaug iki norimo aukščio? Medelyne „Soltra“ radau įvairaus amžiaus ir įvairaus aukščio tujų sodinukų. Pasižiūrėkite video reportažą, kur palyginu juos pagal aukštį, kad žinotumėte, kokius rinktis sau:

3 IR 5 METŲ AMŽIAUS TUJOS SMARAGD

3 metų amžiaus tuja SMARAGD yra apie 0,6–0,8 m aukščio.

Palyginimui – 5 metų tuja yra aukštesnė, kažkur apie 0,9 – 1 m aukščio. Be to, vazonas, kuriame ji auginta, yra kur kas didesnis, o čia jau yra pusė jūsų sėkmės, nes šaknys susiformavusios vazone, tai nėra augalas iškastas tiesiai iš grunto.

Tujos ‚Smaragd‘: 3 ir 5 metų amžiaus
Tujos ‚Smaragd‘: kairėje 5 metų amžiaus, dešinėje 3 metų amžiaus. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip patikrinti, ar tuja tikrai auginta vazone?

Labai paprasta: išimkite sodinuką iš vazono ir apžiūrėkite šaknis.

Jeigu tuja auginta vazone, tai pamatysite aiškų ir gražų šaknų tinklą, šaknys bus susiformavusios pagal vazono formą, nuo jų nebyrės žemės. Štai tokios tujos prigijimo tikimybė yra beveik šimtaprocentinė.

Jeigu žemės nubyrės, ir aiškiai matysite palaidas šaknis – vadinasi, augalas buvo iškastas iš grunto ir laikinai įdėtas į vazoną. Tokio sodinuko šaknys buvo pažeistos, todėl jį turėtumėte kuo skubiau sodinti į dirvą. Prigijimo tikimybė priklauso nuo augalo, sezono ir persodinimo kokybės.

3 metų amžiaus tuja
3 metų amžiaus tuja. Jei auginta vazone, drąsiai sodinkite bet kuriuo šiltuoju metų laiku. Nuotr. L. Liubertaitė

7–8 METŲ TUJOS SMARAGD

Tokio amžiaus smaragdinė tuja jau yra apie 1,60 m aukščio. Taigi skirtumas tarp 3 metų ir šių tujų yra akivaizdus, jų aukštis skiriasi apie 1 metrą, o tai yra tikrai labai daug.

Maždaug 7-8 metų amžiaus tuja, jos aukštis siekia 1,6 m.
Maždaug 7-8 metų amžiaus tujos ‚Smaragd‘. Aukštis siekia 1,6 m. Nuotr. L. Liubertaitė 

Paaugintos tujos kainuoja brangiau, tačiau nebūtina visą kiemo perimetrą apsodinti tujomis. Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė kursuose “Mano sodo dizainas” pataria tujomis arba kitokia aukšta gyvatvore apsodinti tik tas vietas, kuriose reikia pridengti nepageidaujamus vaizdus, pavyzdžiui, apleistą kiemą kaimynystėje. Kursuose renkamos nedidelės grupės, todėl kiekvienas dalyvis atsineša savo sklypo brėžinį ir jau kursų metu, lektorės padedamas, nusprendžia, kurioje vietoje ir kokio aukščio gyvatvorės jam reikės.

15 METŲ TUJOS SMARAGD

15 metų amžiaus tuja jau siekia 2 metrus ir daugiau. Žinoma, jeigu tujos negenėsite ir kitaip nepristabdysite augimo, panašaus aukščio tujos galima tikėtis ir anksčiau – net neabejoju.

Tačiau norint, kad sodinukas augtų tankus ir gražiai suformuotas, laukti reikės daugiau nei 10 metų. Video reportaže visi aukščiai matyti labai aiškiai.

PATARIMAS

Paprastai per metus tujos SMARAGD paauga apie 10 cm. Jeigu yra sudarytos tikrai geros sąlygos, tai gali ūgtelti ir apie 15–20 cm per metus. Jeigu norite greitesnio rezultato:

  • tujas tręškite,
  • įrenkite laistymo sistemą.

Jeigu norite dar greitesnio rezultato, tuomet siūlyčiau rinktis veislę ‚Brabant‘. Gyvatvorėms ji yra tinkamesnė, galima suformuoti ją lygią kaip sieną, o per metus ji paauga net apie 30–40 cm.

Tujų ‚Brabant‘ gyvatvorė lygi kaip siena.
Tujų ‚Brabant‘ gyvatvorė lygi kaip siena. Nuotr. L. Liubertaitė

Taip pat skaitykite ir žiūrėkite: 

4 priežastys, kodėl ruduoja tujos: kaip atpažinti ir ką daryti” (išsami instrukcija, kartu su video)

Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?” (planavimo žingsniai)

Visi mūsų straipsniai, susiję su gyvatvorių sodinimu ir vėlesne priežiūra – spauskite žiūrėti čia.

Jeigu bręstate permainoms ir norite naujo, šviežio požiūrio į savo sklypą, kviečiame apsilankyti populiariausiuose mūsų kursuose „Mano sodo dizainas“.

KURSAI INTERNETU:

„Mano sodo dizainas“ – tai nuotoliniai kursai norintiems susiplanuoti pertvarką savo sklype. Kursai skirti Jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kraštovaizdžio architektė paprastais žodžiais pristato dizaino kūrimo eigą ir duoda patarimų, o jūs, atlikdami užduotis su savo sklypo brėžiniu, kuriate savąjį svajonių kiemą.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį – tai greičiausias būdas sužinot apie naujausių kursų datas.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis