Yra keli būdai, kaip apsaugoti augalus nuo stirnų daromos žalos. Nors stirnos labai mielos, rudenį jos nuėda burokų lapus, o žiemą – apgraužia medelius. Ypač nukenčia jaunų medžių žievė, plonos šakelės ir spygliuočių viršūnėlės. Paklausiau Facebooke, kokios priemonės realiai padėjo sodybų šeimininkams susitvarkyti su šia problema, ir visus atsakymus apibendrinu čia.
Jeigu ieškote idėjų savo sodybai, kviečiame į mokymus „Sodybos apželdinimas“. Atnaujinkite sodybą pagal savo poreikius – šių kursų metu susiplanuosite teritoriją pagal funkcines zonas ir išmoksite parinkti augalus.
1 būdas: įrenkite tvorą
Patikimiausias būdas – įrengti tvorą aplink teritoriją. Keli įdomūs niuansai:
- Stirnos moka peršokti, todėl tvora turėtų būti ne žemesnė kaip 2 m aukščio.
- Aklina tvora yra geriau nei kiaurai permatoma, nes stirnos tada nemato, ar yra ko nors skanaus už jos. Stirnos nemėgsta šokinėti be tikslo, todėl užteks standartinės 1,8 m aukščio tvoros, jeigu ji nepermatoma.
Žinoma, pasakyti yra lengviau nei padaryti. Aptverti dideles teritorijas gali būti labai brangu, o stirnos moka peršokti ir 2 m aukščio tvorą.
2 būdas: aptverkite atskirus augalus
Jei neturite galimybės aptverti viso sklypo, tuomet apsaugokite atskirus jame augančius augalus:
- Jaunesnių medelių (iki 6-7 m.) kamienus apsukite plastikiniu tinkleliu, kurio rasite sodo prekių parduotuvėse. Skaitytojai dalijasi, kad tam tinka ir smulkūs armavimo tinkleliai (gali tekti apsukti aplink kamieną kelis kartus).
- Kamienus taip pat galite aprišti džiutine medžiaga – ji pakankamai tvirta, kad stirnos neprasibrautų iki medžio. P.Ligita rašė, kad ji kamienus apriša džiutu, o vainikus apdengia tokiu maišų siuvimui skirtu tinkleliu. Vargo daug, bet pasiteisina.
- Kitas variantas – aplink kiekvieną medį įkasti aukštus kuolus ir apsukti juos plastikiniu ar metaliniu tinklu. Skaitytoja Jolanta pasakoja sodo prekių parduotuvėje nusipirkusi tankesnį tinklelį ir tokiu būdu apjuosusi net 100 tujų.
- Jei reikia apsaugoti medžio lają, galima naudoti minkštesnį tinkliuką, skirtą apsaugai nuo paukščių. Edita savo himalajines pušis apsuka keliais tokio tinklelio sluoksniais.
Abejotini metodai:
- Jeigu tinklas bent kiek žemesnis nei 1,5-2 m aukščio, stirnos sukiš galvas ir apkramtys viršūnes – iš savo patirties patvirtino mūsų skaitytojas Martynas. Ir negalime to paneigti, daug kas susidūrė su tuo. Tad negailėkite aukščio.
- Eglišakiai tinka tik kaip papildoma priemonė, kuri labiau tinkama apsisaugoti nuo mažesnių gyvūnų, tokių kaip kiškiai. Skaitytoja Ona pasidalino, kad pas ją stirnos sugebėjo nugraužti ne tik pačius eglišakius, bet ir virveles.
- Kai kurie sodininkai vietoje eglišakių naudoja šiaudus, tačiau su šiuo metodu atsargiai – šiauduose gali įsiveisti pelės.
Svarbu: jei kamynystėje stirnos užsuka dažnai, neskubėkite tinklelio nuimti žiemai pasibaigus. Būna atvejų, kai nutrina jaunų obelų žievę net birželį.
3 būdas: repelentai nuo stirnų
Kai ieškosite būdų, kaip apsaugoti augalus nuo stirnų, rasite ir specialių priemonių, bet ar jos veiksmingos?
Kraujo miltai „Plantskydd“ – daug kas išbandė šį repelentą. Iš miltelių pasigaminamas tirpalas, kuriuo apipurškiami medeliai. Stirnos jaučia kraujo kvapą, kuris skelbia pavojų, todėl stirnos nesiartina.
Yra įvairių patirčių su šiuo repelentu: Danutei ir Vitai padėjo tik pirmaisiais metais, o Evaldas rašė, kad stirnos tik juokėsi iš jo ir toliau sėkmingai medelius skanavo. Bet štai Asta jau penktą žiemą aptepa šia priemone lapuočių kamienus ir pušų viršūnes – ji pastebėjo, kad pasiteisina, tačiau reikia žinoti, kad lietus ir sniegas nuplauna per kelis mėnesius.
Šio repelento instrukcijoje taip ir parašyta – priemonę reikia naudoti esant pliusinei temperatūrai, ir ji galioja tik kelis mėnesius. Neišbandęs nežinosi.
Mažiau atsiliepimų surinkome dėl priemonės „Cervacol extra“, kuri skirta specialiai pušų viršūnėms. Tai tokia pasta, kuri tepama rudenį, pasibaigus aktyviai vegetacijai, bet dar neprasidėjus šalčiams. Apsaugos principas yra mechaninis barjeras – kvarcinis smėlis ir natūralus silikato mineralas. Tik turėkite omenyje, kad pasibandymui kiekis nemažas – pakuotėje 5 kg.
Yra dar ir specialus tepalas, kuris skirtas apsaugai nuo stirnų, kiškių ir kitų graužikų. Praskiestas mišinys ant kamienų tepamas teptuku. Nuo stirnų gal ir nelabai padės, tačiau jį rekomenduočiau kaip universalią priemonę nuo kitų bėdų: apsaugos nuo pelių ir padės medeliams lengviau ištverti staigius temperatūros pokyčius anksti pavasarį. Verta išbandyti.
Apie „Trico garden“ sulaukėme tik vieno atsiliepimo, tad vertinti irgi negalime. Įdomu tai, kad šis repelentas pagal aprašymą veikia dėl atbaidančio kvapo ir skonio, o jo pagrindas – avių riebalai. Laura rašo, kad šis preparatas nepadėjo, tačiau su pačia vilna – jau kiti reikalai, turime čia daug atsiliepimų.
4 būdas: avies vilna nuo stirnų
Daug skaitytojų rašė, kad natūralios avių vilnos gumuliukus sukaišo tarp šakų, apsuka viršūnes. Sakoma, kad stirnos nemėgsta kito gyvūno kvapo. Neringa rašė, kad taip daro jau 4 žiemas ir augalai nenugraužiami, tačiau tik patys galite patikrinti, ar suveiks ir jūsų atveju.
Natūralios avių vilnos galite gauti iš ūkininkų. Paprašykite pasidalinti sena, netinkama verpimui vilna arba paieškokite tokios skelbimų portaluose.
5 būdas: išgąsdinkite stirnas
Dažnas sodininkas yra bandęs nubaidyti stirnas garsinėmis priemonėmis – pavyzdžiui, ant šakų kabinti skardos folijos juostas ar varpelius. Kai kuriais atvejais tokie metodai suveikia, bet dažniausiai jie yra neveiksmingi, ypač kai stirnos priemiesčiuose gyvena tarsi prijaukintos.
Ultragarsiniai prietaisai taip pat tinka netikėtai užėjusioms stirnoms atbaidyti, tačiau nuolatiniai jūsų sodo lankytojai gali priprasti prie garso ir pradėti nekreipti į jį dėmesio.
Šunys loja ir skleidžia specifinį kvapą, kurio stirnos nemėgsta. Bet vėlgi – iš šis metodas ne visuomet veikia. Pora skaitytojų pasidalino, kad į jų sodus atklystančios stirnos jau visiškai priprato prie šunų ir į juos nereaguoja.
Tai yra pagrindiniai būdai, kaip apsaugoti augalus nuo stirnų. Ačiū „Facebook“ skaitytojams už pasidalinimą savo patirtimi. O išvadą tegalim padaryti vieną – niekas neapsaugos geriau negu aukšta tvora.
Susiję kursai:
„Sodybos apželdinimas“ – tai kursai tiems, kurie nori, kad sodyba būtų patogi ir maloni, o ne varginanti. Kursuose susiplanuosite funkcines zonas savo sodyboje, išmoksite parinkti augalus ir gausite daug praktinių patarimų dėl lengvesnės priežiūros.
Taip pat skaitykite:
IDĖJA SODYBAI: KAIP PAČIAM ĮSIRENGTI PAPLŪDIMĮ
8 PRAKTIŠKOS DIZAINO IDĖJOS SODYBAI IŠ „GERVIŲ SODŲ“