8 praktiškos dizaino idėjos sodybai iš „Gervių sodų“

Puikiai žinau, kad apželdinimo idėjos sodybai ne visada gimsta lengvai. Ypač sunku sugalvoti, ką gražaus nuveikti labai dideliame sklype, kai bulvių ir burokų vagų neplanuojame. Kviečiu pasivaikščioti po įkvepiančius Redos Kazokevičienės „Gervių sodus“, kur galima pamatyti ne vieną puikią idėją – gal kažkurią nusižiūrėsite ir savo sodybai:

„Gervių soduose“ panaudotos labai įvairios idėjos sodybai:

  • Medžiai – kaip sodybos ašis;
  • Kūrybiškai pasodintos gyvatvorės;
  • Sumaniai paslėpti valymo sistemos dangčiai;
  • Antram gyvenimui prikelti seni daiktai;
  • Teminis sodas ir daug kitų.

Tad kviečiu skaityti ir semtis įkvėpimo.

1 IDĖJA: BRANDŪS MEDŽIAI KAIP SODYBOS KARKASAS

Reda Kazokevičienė pasakoja, kad kai įsigijo šį didelį sklypą, jame seniai nebuvo niekas tvarkyta, tad teritorijoje karaliavo laukinė gamta. Dėmesį iš karto patraukė nuostabūs ąžuolai, tad pagrindinės idėjos sodybai ilgai ieškoti nereikėjo. Šeimininkė suprato, kad būtinai nori šiuos medžius išsaugoti.

Taip ąžuolai tapo savotišku sklypo karkasu, aplink kurį buvo kuriamas visas sodybos dizainas.

Idėjos sodybai: brandūs medžiai gali tapti visos sodybos ašimi. Nuotr. L. Liubertaitė
Idėjos sodybai: brandūs medžiai gali tapti visos sodybos ašimi. Nuotr. L. Liubertaitė

Menkaverčiai krūmokšniai, blindės ir beržai buvo pašalinti, o atlaisvinta teritorija skirta kitiems sodybos apželdinimo sprendimams.

Reda išsaugojo ir drebulyną – kažkas kitas gal mielai būtų iškirtęs, tačiau čia drebulių gojelis atrodo puikiai, jame auga grybai, tad šalinti šitą vertybę net nebuvo minties.

Drebulynas „Gervių soduose“. Nuotr. L. Liubertaitė
Drebulynas „Gervių soduose“. Nuotr. L. Liubertaitė

Jeigu ir jūs sodyboje turite gražių sveikų medžių, pasistenkite juos išsaugoti, nes brandūs medžiai:

  • Teikia malonų pavėsį (jauni medeliai suteiks, bet po daugelio metų);
  • Kuria gerą mikroklimatą kitiems augalams (sulaiko stiprius vėjus ir apsaugo nuo saulės atokaitos);
  • Suteikia sklypui vertikalumo (sklypas neatrodo tuščias ir plokščias).

Šituos privalumus gali suteikti ne tik didelės vertės medžiai, tokie kaip ąžuolai, bet ir menkaverčiai, ligoti. Todėl pagalvokite du kartus prieš šalindami netobulus medžius.

Jei renkatės, kokius medžius sodinti, kad sukurtumėte karkasą ateičiai, dekoratyvinių medžių apžvalgą rasite čia.

2 IDĖJA: GYVATVORIŲ PANAUDOJIMAS

Sklypo šeimininkė sako, kad didelėje sodyboje puikus sprendimas yra gyvatvorės.

Sodyboje „Gervių sodai“ gyvatvorės padeda sukurti žaliuosius kambarius. Kai kurie kambariai visai uždari: kai tujos suaugs, galėsite įeiti į vidų ir niekas jūsų nematys.

Kai kurios gyvatvorių linijos yra lenktos ir nesukuria uždaros erdvės, tačiau didelius sklypo plotus vis tiek suskaido.

Nereikia tokio suskaidymo bijoti: didelėse sodybos erdvėse jau nebeauginame bulvių laukų, tačiau norisi kažkaip įdomiai išnaudoti teritoriją. Sklypo suskaidymas aukštomis gyvatvorėmis gali tapti smagiu labirintu, paslaptinga pasivaikščiojimo vieta, slėpynių vieta vaikams. Sodyba iškart tampa įdomesnė.

Lenktų formų gyvatvorės paįvairina sklypo piešinį ir sodybą padaro įdomesnę. Nuotr. L. Liubertaitė
Lenktų formų gyvatvorės paįvairina sklypo piešinį ir sodybą padaro įdomesnę. Nuotr. L. Liubertaitė

Tiesa, aukštas gyvatvores sodinti brangu, todėl tokie labirintai dažniausiai prasideda nuo mažų sodinukų. Reda pasirinko tujas, nes jos gana nebrangios, greitai auga, patikimos, be to, išlaiko žalią karkasą ištisus metus.

Įdomu, kaip šios vietos atrodys po penkerių metų.

3 IDĖJA: IŠMANIAI PASLĖPTI VALYMO ĮRENGINIAI

Man labai patiko, kaip nepastebimai šioje sodyboje paslėpti valymo sistemos dangčiai. Žemė ties jais buvo kiek pakelta, nes dangčiai yra aukščiau, o aplinkui pasodintas tankus katžolių masyvas ir šiek tiek hortenzijų.

Gausiai susodintos katžolės anksti pražysta ir gausiai žydi iki pat pirmųjų šalnų. Be to, skaniai kvepia, pritraukia bičių. Todėl puikiai tiko kaip maskuojantis augalas – niekas nė neįtaria, kad šis grožis slepia visai neromantiškus valymo įrenginius.

Katžolių masyvas puikiai uždengia valymo sistemos dangčius ir puošia kiemą. Nuotr. L. Liubertaitė
Katžolių masyvas puikiai uždengia valymo sistemos dangčius ir puošia kiemą. Nuotr. L. Liubertaitė

Dėl šios priežasties Reda Kazokevičienė net ir mažuose sklypuose rekomenduoja inžinerinius įrenginius dengti ne pavieniais augalais, o gausesnėmis augalų grupėmis. Jos efektyviai paslėps akiai nemalonius vaizdus ir papuoš kiemą.

4 IDĖJA: DAIKTŲ PANAUDOJIMAS ANTRĄ KARTĄ

Šalia Redos namo stovi daili baltai dažyto medžio pergolė, apsivijusi ragane ir visterija. Ten pat ir nepaprastas suoliukas – jį prieš daug metų pagamino Redos senelis. Suoliukas buvo restauruotas, prikeltas antram gyvenimui ir tapo prasmingu bei labai gražiu kiemo akcentu.

Šalia pergolės auga visterija ir raganė. Čia pat – ir restauruotas suoliukas.Nuotr. L. Liubertaitė
Šalia pergolės auga visterija ir raganė. Čia pat – ir restauruotas suoliukas.Nuotr. L. Liubertaitė

Tvarkydami seną sodybą tikrai neskubėkite visko mesti ir keisti moderniais daiktais. Netikėtos idėjos sodybai gali gimti apsidairius aplink ir įvertinus daiktus, kurie sodyboje jau yra. Atnaujinti ir antrą kartą panaudoti daiktai gali atsiskleisti visai kitomis spalvomis ir padėti sukurti unikalų jūsų sodybos stilių. 

5 IDĖJA: TEMINIS SODAS

Erdvės už namo dizainą lėmė joje augantys du seni ąžuolai, kuriems, anot Redos, gali būti apie du šimtai metų. Ąžuolas yra nacionalinis Lietuvos medis, tad sodybos šeimininkė norėjo šioje vietoje sukurti sodą, atspindintį lietuviškumo dvasią. O kadangi čia labai drėgna, tamsu ir saulės mažai, sugalvota sodinti daug baltai žydinčių augalų, kurie erdvę pašviesintų. Taip gimė baltasis lietuviškas sodas.

Šiame sode pasodinti augalai, kurie Lietuvoje auga nuo seno:

  • Bruneros įspūdingais lapais,
  • Balti flioksai,
  • Šviesiosios hortenzijos,
  • Baltai žydinčios čiaudulinės kraujažolės, kurios paprastai auga pievose.
Čiaudulinė kraujažolė (Achillea ptarmica), dekoratyvinis česnakas (Allium) ir bruneros (Brunnera macrophylla) baltajame sode. Nuotr. L. Liubertaitė
Čiaudulinė kraujažolė (Achillea ptarmica), dekoratyvinis česnakas (Allium) ir bruneros (Brunnera macrophylla) baltajame sode. Nuotr. L. Liubertaitė

Lietuviškumo temą pratęsia gervių skulptūros bei Redos rankomis nulipdytas vandens baseinėlis, tapęs paukščių girdykla. Visos medžiagos, spalvos ir formos puikiai dera tarpusavyje, kuria ramybės ir pusiausvyros nuotaiką.

Šioje sodo vietoje susipynusios net dvi idėjos – ir lietuviškumas, ir balti atspalviai. Jūs taip pat galite pasirinkti kokią nors idėją ir išpildyti ją visoje sodyboje arba tam tikroje jos vietoje.

6 IDĖJA: PAKELTOS LYSVĖS, KAI GRUNTAS SUNKUS

Baltajame lietuviškame sode augalai auga pakeltose lysvėse. Taip padaryta todėl, kad šioje vietoje drėgmė kelia rimtų problemų:

  • Dirvožemis čia molingas – žemė sunki, nelaidi;
  • Vanduo subėga ir iš kaimyninių sklypų, nes ši vieta yra žemiausia visoje teritorijoje;
  • Drenažas įrengtas, bet nelabai gelbėja.
Idėjos sodybai: pakeltos lysvės gelbėja, kai gruntas sklype prastas. Nuotr. L. Liubertaitė
Idėjos sodybai: pakeltos lysvės gelbėja, kai gruntas sklype prastas. Nuotr. L. Liubertaitė

Jeigu ir jūsų sodyboje yra panaši situacija, pakeltos lysvės yra puikus sprendimas: augalų šaknys yra aukščiau negu grunto lygis, jos ne taip užmirksta. Be to, pakeltoje lysvėje lengviau pagerinti gruntą.

7 IDĖJA: LAUKINĖS PIEVOS STILISTIKA

Dar viena įdomi idėja sodybai – tam tikrus plotus palikti beveik neliestus, kad juose savo grožį atskleistų natūrali gamta.

Kiaušininiai česnakai (Allium sphaerocephalon) pievoje po ąžuolu. Nuotr. L. Liubertaitė
Kiaušininiai česnakai (Allium sphaerocephalon) pievoje po ąžuolu. Nuotr. L. Liubertaitė

Reda Kazokeviečienė tokį natūralios pievos efektą norėjo matyti po didžiuoju ąžuolu. Aplink kamieną buvo paliktas gana platus natūraliai ten augančių augalų plotas, kuris nėra šienaujamas. Reda ten papildomai pasodino kiaušininių česnakų, kurie suteikia spalvos, bet labai natūraliai įsilieja į bendrą vaizdą.

8 IDĖJA: VERTIKALŪS AKCENTAI TUŠČIUOSE PLOTUOSE

Dideliame sklype dažnai yra vietų, kurios atrodo tuštokai. Kad jos nebūtų kaip plokšti blynai, puikus sprendimas – keli vertikalūs akcentai.

„Gervių soduose“ tokia situacija buvo išspręsta pasodinant penkias tujas ‘Smaragd’. Jos iš karto suteikia erdvei daugiau vertikalumo ir įvairovės. Be to, jos labai dekoratyviai atrodo, nes yra specialiai apgenėtos. Tiesą sakant, savo forma jos man primena Italijoje augančius kiparisus. Pasirodo, Reda ir siekė tujas formuoti taip, kad jos keltų subtilias asociacijas su Viduržemio jūros ar Provanso stiliumi, mat toks būdingas namo eksterjerui.

Tai dar kartą įrodo, kaip svarbu, kad kiekvienas dizaino elementas būtų apgalvotas ir derėtų su bendra sodybos stilistika. O tai tikrai nėra lengva užduotis, ypač kai sklypas labai didelis. Kaip kurti harmoningą didelės sodybos stilių, kuriame derėtų ir natūrali gamta, ir šiuolaikinio žmogaus poreikiai, mokome kursuose „Sodybos apželdinimas“. Čia dalyviai atranda raktą, kaip tinkamai suplanuoti ir pagražinti savo užmiesčio sklypą, kad jis pagaliau virstų svajonių sodyba.

KURIAMAS IR JAPONIŠKAS SODAS

„Gervių soduose“ įvairios idėjos sodybai tiesiog gena viena kitą – tiks spėk žiūrėti. Be to, čia nuolat kuriamos ir naujos erdvės. Pavyzdžiui, japoniškas sodas. Kai lankiausi pas Redą, japoniškame sode dar nebuvo priimami lankytojai, nes darbai dar vyksta: sodinami augalai, reikia įrengti taką, pastatyti lieptą ir pan. Bet kai tik japoniškas sodas bus baigtas, tikrai jį nufilmuosiu ir jums parodysiu.

NATŪRALISTINIS GĖLYNAS

Reda juokiasi, kad kaip kraštovaizdžio dizainerė, tikrai negalėjo savo sodyboje apsieiti be natūralistinio gėlyno. O jis čia tikrai įspūdingas savo dydžiu ir augalų įvairove. Tad apie šį gėlyną atskirai papasakosiu kituose „Geltono karučio“ straipsniuose – sekite naujienas.

Dėkoju Redai Kazokevičienei už svetingumą ir įkvėpimą. Naujos idėjos sodybai visada labai naudingos, tad tikiu, kad ir jūs radote kažką, ką panaudosite kurdami savo svajonių aplinką.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Sodybos planavimas: 5 žingsniai pradedantiesiems“

„Apleistos sodybos tvarkymas: kaip protingai suplanuoti darbus“

„Dekoratyviniai medžiai: 7 principai, kaip pasirinkti tinkamą“

SUSIJĘ KURSAI:

„Sodybos apželdinimas“ – jei turite sodybą ir norite ją atnaujinti – šie kursai kaip tik Jums. Po jų jau turėsite konkretų planą, ką ir kaip pakeisti savo sklype.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis