5 idėjos, kaip pasigaminti vazonėlius daigams

Nebūtina kiekvienais metais išleisti daug pinigų vazonėliams ir specialioms daigykloms, pasigaminkite jas patys. Siūlom pažiūrėti į šią užduotį kūrybiškai ir rekomenduojam išbandyti 5 buityje randamas priemones. Šiame eksperimente dalyvavo Monika Blavesčiūnaitė ir Tula Potography. O šį straipsnį taip pat galite skaityti portale Lrytas.lt. Štai kokius būdus išbandėme:

Kiaušinių lukštai. Jei jūsų šeima valgo kiaušinius, neskubėkite lukštų išmesti lauk – juose galite pasėti tarsi vazonėliuose. Lukštai yra savaime suyrantys, turi kalcio ir kitų mineralų, naudingų augalui medžiagų. Be to, tai smagi pramoga vaikams, jiems tikrai patiks.

Vazonėliai daigams Geltonas karutis

Pabandykite sėti kiaušinio lukšte. Ypač patiks vaikams! Nuotr. Tula Photography

Atsargiai išleiskite žalio kiaušinio turinį į dubenį ir iš jo išsikepkite kiaušinienę sekmadienio pusryčiams. Tada aštriu peiliu nupjaukite tuščio lukšto viršūnėlę (ji nereikalinga), likusią didesniąją lukšto dalį išplaukite ir pavirinkite – tiesiog dėl dezinfekcijos. Nusausintus lukštus patogu įstatyti į kartoninį kiaušinių dėklą. Pripildykite lukštus substrato. Jo dėkite ne iki pat viršaus, kad liktų šiek tiek vietos dėl laistymo. Jau pasėjus sėklas, ant paties lukšto patogu užrašyti, kas yra pasėta. Kai ateis laikas perkelti daigą į lauką, švelniai, bet stipriai suspauskite lukštą, kad šaknys lengvai rastų kelią į žemę. Sodinti su visu kiaušinio lukštu.

Vazonėliai daigams Geltonas karutis

Prieš persodinant, reikia švelniai patraiškyti lukštą, kad šaknys rastų kelią skverbtis žemyn.

Tualetinio popieriaus tūbelės. Jos yra savaime suyrančios, todėl daigą bus galima su pačiomis tūbelėmis perkelti į gruntą lauke. Tačiau kol sėjate, abi atviros tūbelės pusės tampa minusu, reikalingas sprendimas, kas atstos vazonėlio dugną. Patogiausia tūbeles, pripildytas substrato, apsupti plonu laikraščiu ir tankiai vieną prie kitos sudėti į vieną neperšlampamą indą. Kai laistysite, vandens perteklius neišbėgs pro šonus, o tiesiog liks inde. Kai ateis laikas perkelti daigą į lauką, tūbeles gerai sudrėkinkite ir sodinkite į gruntą kartu su visa tūbele. Jei drėgmės bus pakankamai, sliekams yranti tūbelė patiks, o augalui patiks aktyvi mikroorganizmų ir sliekų veikla visai prie pat.

Vazonėliai daigams Geltonas karutis

Tualetinio popieriaus tūbelės – ne vienintelė priemonė namuose, iš ko galima pasigaminti vazonėlius daigams. Nuotr. Tula Photography.

Laikraštis. Laikraščių popierius gerai suyra, be to, dabartiniai laikraščiai negaminami su kenksmingomis priemonėmis, todėl tinka daigams. Jums reikės tuščios skardinės, puodelio be rankenėlės arba stiklinės – tai bus mūsų vazonėlio forma. Apsukite pasirinktą talpą laikraščiu, sutvirtinkite dugną, o kitą pusę palikite atvirą.

Vazonėliai daigams Geltonas karutis

Apsukite puodelį laikraščiu ir sutvirtinkite galą – jis bus kaip vazonėlio dugnas. Nuotr. Tula Photography.

Pro atvirą pusę išimkite indą. Štai ir turite ekologišką vazonėlį savo daigams.

Vazonėliai daigams Geltonas karutis

Kokios formos ir dydžio puodelį (skardinę, stiklinę) pasirinksite, tokio dydžio bus ir jūsų vazonėlis. Nuotr. Tula Photography.

Laikraštis turi būti kelių sluoksnių, kad padaryta forma būtų tvirta. Iš laikraščio pagamintus vazonėlius reikia dėti vieną prie kito į plastikinį indą su dugnu, kad laistomas vanduo galėtų gertis į substratą, o ne išbėgti. Palyginti su tualetinio popieriaus tūbelėmis, šis būdas patogesnis tuo, kad galima pasirinkti vazonėlio dydį, pasirenkant atitinkamą puodelį kaip formą. Svarbu: netinka blizgantis žurnalinis popierius.

Kartoninis kiaušinių dėklas. Dėl plastikinio neduodam dešimt balų, nes norim pačios sveikiausios aplinkos savo natūraliai auginamiems žalumynams. Tačiau kartoninis dėklas yra kitas reikalas. Jis suyrantis, patogus mažoms sėklytėms, užima mažai vietos ant palangės. Patogu naudoti kiaušinių dėklą ir todėl, kad galima auginti visame dėkle, o kai reikia, po vieną narelį atskirti.

Vazonėliai daigams Geltonas karutis

Kiaušinių dėklas tinka trumpai auginamiems daigeliams. Nuotr. Tula Photography.

Nepatogu tai, kad jį vis tiek reikia dėti į plastikinį indą, nes laistant vanduo bėgs kiaurai. Be to, nesėkite į jį sėklų, kurias ilgai reikės auginti iki persodinimo, nes tiesiog neužteks vietos šaknims.

Plastikiniai buteliai, pakuotės nuo pieno ar sulčių. Tokius namudinius vazonėlius daigams jau tikrai matėte, tiesiog klasikinis variantas. Pasirūpinkite aštriu įrankiu, kad gražiai ir saugiai nukirptumėt nereikalingą dalį. Indą išplaukite ir padarykite skylutes, kad turėtų kur pasišalinti perteklinis vanduo. Kadangi taros nėra labai estetiška išvaizda, galima patį indą apvynioti paprastu sviestiniu popieriumi.

Vazonėliai daigams Geltonas karutis

Kad gražiau atrodytų, įprastas pakuotes ir indelius nuo maisto proeduktų apsukite sviestiniu popieriumi. Nuotr. Tula Photography.

Jei jūsų palangė nedidelė, o daigų užsiauginti norite daug, geriau rinkitės kvadrato ar stačiakampio formos indus negu apvalius. Po tokiomis daigyklomis taip pat būtina parinkti indus vandens nutekėjimui.

Jei tik yra noras, priemonių visada galima rasti namie be jokių papildomų išlaidų. Svarbiausia yra gera ranka ir su meile pasėta sėkla.

Geltonas Karutis