Jau beveik balandis, bet daugelį daigų į dirvą persodinti dar anksti. Kaip auginti daigus, kad augti sveiki ir stiprūs? Kiekvienas sodininkas turi savo gudrybių. Štai keletas iš jų.
Sumažinkite temperatūrą
Kad sėklos sudygtų, reikalinga šiluma. Bet kai jos jau sudygusios, šiluma skatina stiebtis daigus į viršų. Jei saulės yra pakankamai, tada viskas gerai – daigai auga tvirti. Bet jei šilumos per daug, o saulės per mažai, daigai ištįsta, pabąla, gali net nulinkti. Blogiausia yra tai, kad visas jėgas daigelis skiria antžeminei daliai, o šaknims jėgų pritrūksta. Kad vėlesnis persodinimas būtų sėkmingas, tai lemia gerai išsivysčiusios šaknys, o ne aukšta antžeminė dalis, todėl šaknis mes norim pastiprinti labiausiai.
KĄ DARYTI? Sumažinkite temperatūrą: jeigu kambaryje yra apie 22-24 laipsnius šilumos, perkelkite daigus į šviesų vėsesnį kambarį. Idealu būtų įstiklinta veranda ar balkonas.
Tokio neturite? Štai čia ir prasideda sodininkų gudrybės! Auginkite daigus toliau ant palangės, bet palikite langą šiek tiek atvertą (mikroventiliacijos režimu). Po daigais padėkite platų kartoną arba kitokį lakštą, kuris padarytų barjerą iš apačios skleidžiamai radiatoriaus šilumai.
Jeigu pomidorų daigai ištįso
Nedidelė bėda, jei ištįso pomidorų daigai – jie gerai pakenčia persodinimą. Kiekvieną kartą persodinant pomidorų daigus, galima juos užkasti šiek tiek daugiau negu anksčiau. Užkastoje dalyje pomidorai išleis papildomas šakneles, tad daigas tik sustiprės.
Suplanuokite šią gudrybę iš anksto: pikuodami pomidorų daigus, pasodinkite juos šiek tiek giliau ir žemių pilkite tiek, kad dar liktų vietos per porą pirštų. Kai daigelis prigis, tada pridėkite žemių papildomai, kad išleistų daugiau šaknelių.
Jeigu pomidorų daigai ypač ištįsę, o laiko iki sodinimo į gruntą turite daug, galite daigus sodinti ne vertikaliai, o beveik gulsčiai. Principas tas pats: užkasta pomidoro daigo dalis išleis šakneles. Kuo šaknų tinklas yra didesnis, tuo prigijimas bus geresnis, o augalas bus sveikesnis ir gyvybingesnis.
Atkreipkite dėmesį, kad ši taisyklė galioja toli gražu ne visiems augalams.
Pasiruoškite gerą žemę persodinimui
Ir dar vienas svarbus dalykas – žemė, į kurią persodinsite daigus. Sėkloms tereikėjo tik šilumos, drėgmės ir oro, o visą gyvybinę energiją išdygimui jos naudojo iš savęs. O kaip auginti daigus, kad jie būtų sveiki ir tvirti? Jiems jau reikia daugiau: energijos iš saulės, o maisto medžiagų iš dirvos.
Persodinant galite naudoti pirktinį substratą, kuriame jau sumaišyti visi reikalingi elementai. Bet galite ir patys pasigaminti mišinį, susimaišydami tuos elementus, kurie jums atrodo svarbūs ir reikalingi. Mes jau atlikome keletą eksperimentų apželdinimo kursuose, bandykite ir jūs.
Be durpės, kuri suteikia mišiniui purumo ir gerai sulaiko vandenį, ir be komposto, kuris yra turtingas organinėmis medžiagomis, galite pridėti įvairių papildomų priemonių:
- Biohumusas – tai sliekų perdirbtas mėšlas ir organinės medžiagos – aukštos kokybės natūralūs vitaminai jūsų daigams.
- Agroperlitas ir vermikulitas yra priedai, kurie pagerina oro cirkuliaciją, sulaiko vandenį, kad po to palaipsniui jį atiduotų. Jie savyje neturi maisto medžiagų (nebent pirksite praturtintus trąšomis), bet jie yra puikus priedas norint stabilizuoti drėgmės pusiausvyrą.
- Kaulamilčiai yra puikus fosforo šaltinis – kuo jie smulkesni, tuo fosforą atiduoda greičiau.
Kad vanduo neužsilaikytų, bet žemės nebyrėtų
Persodindami nepamirškite, kad vanduo turi neužsilaikyti vazonėlyje – jo apačioje skylė yra būtina, kad perteklius galėtų išbėgti. O jei vazonėlio skylė labai didelė ir pro ten išbyra žemės? Susidūrėm ne kartą: beri žemes, o pusė jų pro skylę žemyn išbyra.
Štai dar viena gudrybė: prieš berdami žemes į vazonėlį įklokite laikraštį. Jis sulaikys žemių byrėjimą, bet nesustabdys vandens petekliaus, kuris turi išbėgti.
Drąsiai eksperimentuokite ir atraskite savo receptus!
Straipsnis taip pat publikuotas portale lrytas.lt
KAIP AUGINTI DAIGUS, DAUGIAU IDĖJŲ ČIA:
Peržiūrėkite straipsnius, susijusius su daigų auginimu – skaityti čia.
Apsilankykite mūsų kursuose “Modernus daržas ir sodas” – skaityti programą ir atsiliepimus čia.