Mažas kiemas: konkretūs patarimai nedideliems sklypams mieste

Mažas kiemas, esantis mieste, visada kelia iššūkių, nes sutalpinti norisi tiek daug, o vietos dažnai pritrūksta. Be to, miesto sklypas įpareigoja sužaisti rimtą partiją su vaizdais už sklypo ribos, kurių niekaip neišvengsi. Paklausiau kraštovaizdžio architektės Agnieszkos Hubeny-Zukowskos (Lenkija), ką ji patartų turintiems nedidelį kiemą mieste: nuo ko pradėti ir ką labai svarbu įvertinti. Agnieszka buvo viena iš pranešėjų mūsų organizuojamoje aplinkos dizaino konferencijoje “Garden Style“, kur dalinosi savo patirtimi (stebėtina, kiek lenkų požiūris ir situacijos panašūs į tai, ką turim čia). Na bet šiandien mes kalbamės apie mažo sklypo kūrimą. Nuo ko pradėti?

Kiemas mieste dažniausiai būna nedidelis, todėl jaukumą jame reikia kurti išmintingai. Nuotr. aut. A. Hubeny-Zukowska.
Kiemas mieste dažniausiai būna nedidelis, todėl jaukumą jame reikia kurti išmintingai. Projekto aut. A. Hubeny-Zukowska.

Seni augalai – vertingi augalai?

Jeigu sklypas netuščias, visų pirma kritiškai įvertinkite augalus, kurie jau dabar auga sklype. Tikrai nereikia visko nušluoti nuo žemės paviršiaus ir pradėti kurti aplinką nuo nulio. Gali būti, kad kai kuriuos augalus galite panaudoti, tereikia atlikti vieną ar kitą korekciją.

Čia tarsi trumpas testas sau pasitikrinimui, atsakykite į šiuos klausimus:

  • Ar krūmai, kurie auga kieme, pakenčia genėjimą? Tujas, kukmedžius, kaulenius, gudobeles ir daug kitų augalų galima gražiai suformuoti ir tokiu būdu iš esmės pakeisti jų vaidmenį sklype. Išsidraikiusius suformuokite gražiais kamuoliais ir mažas kiemas įgaus visai kitą švaros ir tvarkos jausmą.
  • Ar augalai, kurie jums patinka, gali būti persodinti į kitą vietą? Daugelį dekoratyvinių žolinių augalų galima be problemų perkelti. Jeigu augalas puikiai jautėsi šiame kieme, neskubėkite jo atsisakyti, nes patikimai augs ir toliau. Juk galite persodinti jį į kitą vietą, o kitų augalų apsuptyje vaizdas visai pasikeičia. 
  • Gal jūsų kieme yra senųjų veislių? Kraštovaizdžio architektė sako, kad Lenkijoje specialistai ieško senųjų obelų veislių, kurios baigia išnykti. Turime pripažinti, Lietuvoje užsimanęs antaninių obuolių taip pat nerasi kur jų gauti. Specialistė sako, kad Anglijoje matė prižiūrėtą seną sodą, kur 500 metų amžiaus obelis dar vis davė vaisių. Todėl juokingai skamba, kai žmonės „nurašo“ 30-ties metų obelis kaip pasenusias ir nenaudingas. Panašiai gali būti ir su rožėmis: senosios rožių veislės, augančios kelis dešimtmečius, jau seniai pavadinimus pametusios, gali būti saugoma retenybė, kurią naujam šeimininkui būtų garbė išlaikyti.
Senus augalus kieme galima prikelti naujam gyvenimui. Nuotr. aut. A. Hubeny-Zukowska.
Senus augalus kieme galima prikelti naujam gyvenimui. Nuotr. aut. A. Hubeny-Zukowska.

Kaip mažas kiemas susiejamas su architektūra ir interjeru

Jau turime vertingų augalų, kuriuos galima būtų išlaikyti, sąrašą. Ieškodami sprendimų toliau, galite atsispirti nuo esamos aplinkos. Visų pirma tai pastato architektūra. Kad mažas kiemas būtų jaukus, A. Hubeny-Zukowska būtinai atkreipia dėmesį į pastato ir kiemo suderinamumą. Ji sako, kad prie XVIII a. dvaro sodybos netiks rytietiško sodo akcentai. Stiklinis biuro pastatas reikalauja kitokių sprendimų negu mažas medinukas.

Vidus ir laukas turi būti kaip nedalomas objektas, vienas kito tąsa. Todėl norėdami, kad mažas kiemas atrodytų jaukiai, vadovaukitės ta pačia stilistika, kuria sukurtas jūsų namo interjeras. Tada tikrai nesuklysite.

Svarbu, kad kiemas ir gyvenamasis pastatas kurtų vientisumo įspūdį. Nuotr. aut. A. Hubeny-Zukowska.
Svarbu, kad kiemas ir gyvenamasis pastatas kurtų vientisumo įspūdį. Nuotr. aut. A. Hubeny-Zukowska.

Atkreipkite dėmesį į vietas, kur vidus ir laukas susijungia. Didesnę laiko dalį (įskaitant žiemą) praleidžiame namuose, todėl labai svarbu susikurti gražų vaizdą pro langus. Jeigu tas vaizdas nykokas, jeigu matosi nemaloni apleista kaimynystė – pasisodinkite nedidelį kompaktišką medelį po langu, kad jo laja maloniai glostytų akį.

Susisiaurinkite poreikius

Mažas kiemas dažnai nesutalpina visų šeimininkų norų. Be to, sodinant medžius bei krūmus, tenka ir reikalavimų paisyti. Lietuvoje jie detaliau aprašyti, Lenkijoje jie laisvesni, tačiau bendras jų vardiklis – augalai neturi užstoti saulės kaimyniniam kiemui.

Tad turime mažą sklypą ir krūvą norų. Susirašykite savo šeimos poreikius ir diskutuokite, kas būtina, o ko galima atsisakyti. Agnieszka Hubeny-Zukowska sako, kad ta pati šeima skirtingais gyvenimo etapais turi skirtingų poreikių, todėl reikia identifikuoti, kas svarbu yra dabar, ir taip atsirinkti.

Kad mažame kieme norėtųsi leisti laiką, jis turi atitikti dabartinio etapo poreikius. Nuotr. aut. A. Hubeny-Zukowska.
Kad mažame kieme norėtųsi leisti laiką, jis turi atitikti dabartinio etapo poreikius. Nuotr. aut. A. Hubeny-Zukowska.

Pavyzdžiui, name įsikuria jauna veikli pora. Po darbų jie grįžta vėlai, tačiau savaitgaliais mėgsta surengti vakarėlius su griliu savo kieme, į kuriuos pasikviečia draugų. Specialistė sako, kad jiems tiktų erdvi medinė terasa vakarėliams, jauki vietelė kavai, o veja išvis nereikalinga. Jai būtina intensyvi priežiūra, kuriai pora neturėtų laiko. Vietoj to prie terasos geriau pasodinti nereiklių daugiamečių dekoratyvinių žolių. Dabar madingai griliaus kultūrai pastiprinti – prieskoninės žolelės, augančios visai prie pat griliaus. Dažnai jaunai šeimai tai ir pirmoji pažintis su auginimu.

Šeimai su vaikais veja tampa svarbesnė: čia vaikai gali palakstyti basi ir pažaisti su kamuoliu. Smagu turėti vaiskrūmių ir vaismedžių, kad paragautų sezoninių gėrybių. Jeigu daržiukui vietos nėra, pomidorus galima auginti vazonuose ant terasos. Kol vaikai maži, verta skirti vietos smėlio dėžei, tačiau iškart turėkite omenyje, kas bus toje vietoje po kelių metų, kai smėlio dėžė bus nebereikalinga. Jeigu norite, kad vaikai leistų laiką lauke, skirti vietos jų žaidimams bus jūsų prioritetas.

Vaikai suaugo ir išėjo iš namų – keiskite aplinką pagal pasikeitusius poreikius. Vyresniems žmonėms verta pagalvoti apie palengvinimus. Pavyzdžiui, įsirengti paaukštintas lysves, kad nereikėtų nugaros tiek lankstyti ravint. Ir pagalvokite apskritai, ar darbas kieme jums yra vargas, ar malonumas. A. Hubeny-Zukowska sako, kad vyresni žmonės, gyvendami ilgą laiką name, jau turi pakankamai patirties su augalais, todėl pertvarkos jų kieme neapsieina be įdomių augalų veislių. Smagu, kai gali skirti daug laiko augalams kaip mėgstamam laisvalaikio užsiėmimui.

Mažas kiemas bei jo grindys, sienos ir… lubos

Išanalizavę esamą situaciją ir susisiaurinę savo poreikius iki tų, kurie tikrai svarbūs, pereikite prie dizaino sprendimų. Kad mažas kiemas būtų jaukus, A. Hubeny-Zukowska teigia, kad verta sukurti jam lubas. Kalba eina ne apie lauko terasos skėtį (arba ne vien apie jį). Lubas galima sukurti ir augalais.

Mažam kiemui jaukumo suteikia "lubos", kurias galima sukurti ir iš augalų. Nuotr. aut. A. Hubeny-Zukowska.
Mažam kiemui jaukumo suteikia “lubos”, kurias galima sukurti ir iš augalų. Nuotr. aut. A. Hubeny-Zukowska.

Žmogus psichologiškai gerai jaučiasi, kai jis yra apsuptas iš visų pusių. Kieme grindys – tai takas, išgrįsta aikštelė, veja; sienos – tai gyvatvorės ir augalų juostos; lubos – tai medžių lajos ir vijokliai. Suplanuokite aplinką taip, kad jaukiausioje vietoje turėtumėte stogą virš galvos. Dar geriau, kai mažame sklype vienas augalas atlieka keletą funkcijų.

Pavyzdžiui, puikios „lubos“ – Rojaus obelaitė. Ji atrodo estetiškai, pavasarį žydi, subrandina nedidelius obuoliukus (nors jie ir rūgštoki, tačiau žiemą privilios į sklypą paukščių). Tobulas augalas mažuose sklypuose – medlieva. Ji nuostabiai žydi pavasarį, sunokina maistingas saldžias uogas, o rudenį lapai nusidažo ryškiomis spalvomis. Be to, yra veislių, kurios auga kolonine forma, todėl užima nedaug vietos sklype.

Kiemo „sienos“ ir „lubos“ gali būti jūsų dizaino pagrindas, t.y. karkasas, kuris bus matomas visus metus.

Gerai apgalvoti augalai

Sakoma, kad visų pasaulio pinigų neuždirbsi. Tas pats ir su augalais: visų gražių augalų į vieną sklypą nesusodinsi. A. Hubeny-Zukowska sako, kad dideliame sklype gražu augalus grupuoti pagal žydėjimą: viena sklypo vieta gali suskambėti birželį, kita – rugpjūtį, dar kita vieta – spalį. Tačiau mažame sklype negali sau leisti, kad kažkuris kampas atrodytų prastai. Geriausia, jeigu parenkami tokie augalai, kurie dekoratyvūs ištisus metus. Atkreipkite dėmesį ne tik į žiedus, bet ir į lapų grožį bei spalvingumą, kero formą, struktūrą. Mažame sklype bent keletas augalų turėtų būti visžaliai, kurie nenumeta lapų ar spyglių žiemą.

Kraštovaizdžio architektė siūlo apskritai atsipalaiduoti, atleisti šiek tiek vadžias. Kiemą laikykite savo draugu, o ne priešu, su kuriuo reikia kovoti. Nesijaudinkite dėl kiekvienos piktžolės, drąsiau eksperimentuokite. Džiaukitės kūrybiniu procesu ir pajuskite buvimo savo kieme malonumą.

Šis straipsnis taip pat buvo publikuotas žurnalo “Mano namai” 2018 m. rugpjūčio numeryje; numerio viršelyje – A.Hubeny-Zukowskos projekto nuotrauka.

Reikia sprendimų Jūsų kiemui?

Kviečiame į apželdinimo kursus “Mano sodo dizainas“, kuriuose per trumpą laiką išmoksite svarbiausių dizaino principų ir susiplanuosite realias pertvarkas savo sklype. Grupės nedidelės, ir kiekvienas dalyvis kursų metu kuria savo sklypo dizainą. Daugiau apie kursus čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Taip pat skaitykite:

Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?

“Vertikalūs elementai: greitas būdas sukurti jaukias erdves kieme”

Sklypo planavimas: 5 dažniausios klaidos” arba video apie tai mūsų Youtube kanale;

Visi mūsų straipsniai, susiję su aplinkos projektavimu – čia.

Left Menu Icon
Krepšelis