Vertikalūs elementai: greitas būdas sukurti jaukias erdves kieme

Naujas sklypas dažnai būna tuščias ir nejaukus. Visi dizaineriai žino, kad jaukumą kieme sukurti padeda vertikalūs elementai. Jeigu dar neturite brandžių aukštų medžių ir nenorite investuoti į aukštas gražias konstrukcijas, štai keletas idėjų, kaip galite greitai ir nebrangiai sukurti vertikalius elementus. Svečiavausi Latvijoje, kur šiuos puikius pavyzdžius, įgyvendintus savo kieme, parodė Ansis Birznieks, apželdinimo įmonės „Galantus“ įkūrėjas, kuris šiemet bus vienas iš pagrindinių pranešėjų aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“ Vilniuje. Anksčiau paskelbėme straipsnį apie žydinčias gėles ir jų derinius pavėsiui, kuriuos savo kieme augina Ansis. O šį kartą jūsų dėmesiui keturi vertikalūs elementai ir jų pavyzdžiai šiame video reportaže (jeigu nematote lietuviškų titrų, paspauskite dešinėje kampe esantį mygtuką CC) arba skaitykite žemiau:

O čia trumpai aprašyti visi video parodyti vertikalūs elementai: 

  1. GYVATVORĖ SU FORMUOJAMAIS SERBENTAIS

Tokia gyvatvorė Ansio kieme atlieka erdvių atskyrimo funkciją – ji skiria daržo zoną nuo terasos. Tokiai gyvatvorei įsirengti nereikia daug priemonių. Šiuo atveju įbetonuoti 3 stulpai, prie kurių pritvirtinti tarpusavy lygiais tarpais surišti bambukų stiebai. Palei šią sienelę pasodinti raudonųjų serbentų krūmai. Iš kiekvieno krūmo paleisti augti trys stiebai, jie nuolat genimi, kad nesiplėstų į šonus. Žinoma, jūs galite pasirinkti ir kitas uogų ar augalų rūšis.

Vertikalūs elementai kieme padeda sukurti jaukią aplinką. Ansis Birznieks rodo vieną iš pavyzdžių – uogų gyvatvorė. Ansis palei šią sienelę pasodinęs formuojamus serbentus, tačiau galima rinktis ir kitus augalus.

Vertikalūs elementai kieme padeda sukurti jaukią aplinką. Ansis Birznieks rodo vieną iš pavyzdžių – uogų gyvatvorė, kuri skiria daržą ir terasą. Ansis palei šią sienelę pasodinęs formuojamus serbentus, tačiau galima rinktis ir kitus augalus. Nuotr. L. Liubertaitė 

Ši uogų gyvatvorė Ansio kieme atsirado prieš dvejus metus ir štai jau netrukus bus galima mėgautis derliumi. Ji vizualiai atidalina erdves, bet kartu ir neužstoja saulės daržui.

  1. AUKŠTI GĖLIŲ VAZONAI 

Dar vienas būdas greitai sukurti vertikalius elementus – tai dideli vazonai. Jie skiria terasos valgomojo zoną nuo likusio sodo ploto bei puikiai įsilieja į visą sodo aplinką. Sėdint šioje vazonais atskirtoje terasos dalyje, jautiesi labai komfortabiliai, dėl jų išdėstymo šie vazonai sukuria saugios aplinkos įspūdį.

Aukšti vazonai, kuriuose gėlių kompozicijos gali būti keičiamos kelis kartus per metus. Pavyzdžiui, Ansis augalų derinius keičia tris kartus per metus. Šį vasaros sezoną vazonuose dominuoja ryškiaspalvės žydinčios gėlės. Šis vertikalus elementas skiria valgomojo zoną nuo likusios sodo dalies.

Aukšti vazonai, kuriuose gėlių kompozicijos gali būti keičiamos kelis kartus per metus. Pavyzdžiui, Ansis augalų derinius keičia tris kartus per metus. Šį vasaros sezoną vazonuose dominuoja ryškiaspalvės žydinčios gėlės. Toks vertikalus elementas skiria valgomojo zoną nuo likusios sodo dalies. Nuotr. L. Liubertaitė 

Be to, jais galima ir pasigrožėti dėl nuostabių augalų kompozicijų. Kaip pasakoja Ansis, jis keičia kompozicijas vazonuose tris kartus per metus pagal sezoną: žiemą, pavasarį ir vasarą. Pavasarinėms kompozicijoms pasirenkamos svogūninės gėlės, kurios džiugina nuo kovo iki pat birželio, po to seka vasariški gėlių deriniai, kurie išlieka iki vėlyvo rudens, vėliau juos keičia žiemos kompozicijomis.

Kiekvienais metais – kažkas naujai, kitaip. Šiam vasaros sezonui pasirinkti įvairių žydinčių gėlių deriniai, kurie išsiskiria savo spalvomis. Kaip sako Ansis, tai tikrai gana paprastas būdas, kuris gali papuošti kiemą visus metus.

  1. BALTAI DAŽYTOS LAZDOS 

Juokaudamas Ansis sako, kad galėtume šias lazdas vadinti meno kūriniu, jeigu taip labiau patinka. „Tačiau tai tėra paprasti baltai nudažyti mediniai pagaliai, ir tiek. Turbūt nėra nieko lengvesnio nei pasidaryti štai tokius vertikalius elementus savo kiemui“, – sako Ansis. Tiesiog galima imti ir pasidaryti juos šiandien ar rytoj, be jokio išankstinio pasiruošimo, ir įsmeigti tam tikrose sodo vietose ar gėlyne.

Baltai dažytos lazdos – vertikalus elementas, kurį pasigaminti visai paprasta, nereikia jokio išankstinio pasiruošimo.

Baltai dažytos lazdos – vertikalus elementas, kurį pasigaminti visai paprasta, nereikia jokio išankstinio pasiruošimo. Nuotr. L. Liubertaitė

Kalbant konkrečiai apie baltą spalvą, spėju, kad šios lazdos turėtų gerai atrodyti žiemos metu, ką patvirtina ir pats Ansis. Jis papasakojo, kad šią idėją pamatė angliškame sodo dizaino žurnale, kuriame buvo pateikta įvairiausių spalvų lazdų – raudonų, mėlynų ir kitų spalvų. Tad šie vertikalūs elementai gali būti skirtingi, priklausomai nuo to, kaip kiekvienas juos įsivaizduoja.

  1. ARKA

Tuštoka vieta? Pasigaminkite arką. Ansio kieme sukurta arka yra tikrai gana ilga ir erdi. Ansis sakė, kad pagaminti šią arką jam prireikė vienos dienos – jis susirinko vienodo storio šakas ir jas sutvirtino tarpusavyje. Iš pradžių susikūrė eskizą, kaip turi atrodyti jo arka, o tada jį įgyvendino. Tai gana nesudėtinga konstrukcija, tačiau puikiai atlieka savo funkcijas – tuo pačiu metu ir skiria, ir sujungia dvi zonas. Ji sukonstruota toje vietoje, kur jungiasi natūralistinio stiliaus sodo dalis ir naujai pasodintas gėlynas. Po arka užsėta veja, o palei ją jau pasodinti vijokliniai augalai, kurie, tikimasi, po dviejų metų jau bus apraizgę visą arkos konstrukciją. Pasak Ansio, tai turėtų būti jauki ir graži vieta.

Ansio sukonstruota arka. Užaugus vijokliniams augalams, tai bus tikrai jauki vieta.

Ansio sukonstruota arka. Užaugus vijokliniams augalams, tai bus tikrai jauki vieta. Nuotr. L. Liubertaitė 

Svarbiausia pasižiūrėti į savo aplinką kūrybiškai ir nepamiršti, kad jaukumą kuria ne dideli tušti vejos plotai, o medžiai, krūmai ir kiti vertikalūs elementai. Dėkoju Ansiui Birznieks už tai, kad pasikvietė mus ir parodė įdomių pavyzdžių.

Šis straipsnis buvo publikuotas LRytas.lt portale

Taip pat skaitykite:

“Asta Grabauskienė: optinės apgaulės padeda suvaldyti erdvę” 

“Kaip pertvarkyti pabodusį sklypą” 

Ar jau įsigijote bilietus į didžiausią aplinkos dizaino konferenciją “Garden Style 2017”? Jeigu dar ne, paskubėkite ir susitikime jau rugpjūčio 26 d., Vilniuje, Litexpo parodų rūmuose. Iki pasimatymo! 

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis