Žydinčios gėlės pavėsiui ir nuostabūs jų deriniai

Pavėsyje visada sunkiau auginti gražų gėlyną. Tačiau viskas yra įmanoma, jei tik parinkti tinkami augalai ir gėlės pavėsiui. Svečiuojuosi Latvijoje, miestelyje prie Rygos, kur nuostabiai gražų kiemą puoselėja Ansis Birznieks, apželdinimo įmonės “Galantus” įkūrėjas. Pasižiūrėkime, kokius gražius dekoratyvinių augalų derinius jis yra atsirinkęs pavėsio gėlynui. Atleiskit, dauguma jų yra be konkrečios veislės pavadinimų, bet tikiuosi, kad šis jaukus kiemas leis pamatyti, kokios galės pavėsiui žydi vienu metu, ir įkvėps jus ieškoti panašių derinių, tik sau tinkamos spalvos ar aukščio.

Ansis Birznieks arunkų, kukmedžio ir melsvių apsuptyje.

Ansis Birznieks arunkų, kukmedžio ir melsvių apsuptyje. Nuotr. L. Liubertaitė

HORTENZIJOS VIETOJ ROŽIŲ IR RASAKILOS

„Kai įsikėliau čia gyventi prieš 10 metų, visų pirma prie namo auginau rožes“, – pasakoja Ansis Birznieks. Nieko nuostabaus, jau ne pirmą kartą girdžiu, kad augalų mylėtojai pirma „praserga“ rožių liga, vėliau užsikrečia lelijomis, o galiausiai pereina prie dabar madingo natūralistinio stiliaus žolynų. Tačiau Ansis rožių atsisakė ir todėl, kad didelių pušų paunksmėje joms augti čia ne itin patiko, tad taip čia atsirado gėlės pavėsiui ir jų deriniai. 

Visai kitaip yra su hortenzijomis. Reprezentacinės zonos gėlyne, kuris pertvarkytas prieš trejus metus, dabar karkasą palaiko trys hortenzijos. Jos nebijo šešėlio, puikiai jaučiasi paunksmėje.

Reprezentacinis gėlynas matosi iš toli. Netrukus jame sužydės hortenzijos. Nuotr. L.Liubertaitė

Reprezentacinis gėlynas matosi iš toli. Netrukus jame sužydės hortenzijos. Nuotr. L.Liubertaitė

Šis gėlynas yra matomas jau nuo vartų, todėl stambūs ir šviesūs hortenzijų žiedai gerai atrodo iš toli. Tai didelis privalumas, jei gėlynas toliau nuo stebėtojo akių.

Be to, rožės ne visada mėgsta draugiją, o su hortenzijomis nesudėtinga kurti mišrų natūralistinio stiliaus gėlyną. Šiame gėlyne liepos viduryje hortenzijos dar nežydi, tačiau jos gerai dera su rasakilomis. Abiejų lapai panašios spalvos, stambūs ir platūs, o žiedynai smulkios faktūros. Pirmosios pražysta rasakilos, taip patraukdamos dėmesį, vėliau prisijungs ir hortenzijų žiedynai.

RASAKILOS IR ASTILBĖS 

Rasakilos šiame gėlyne puikiai suskamba ir su astilbėmis. Panašus aukštis, panašus žiedynų smulkumas – jos tarsi pusseserės, gražiai susikibusios už rankų. Nors iš tiesų jos nėra giminingos, bet žiedų smulkumas daro savo. Žydi panašiu metu, telieka pasirinkti spalvą. Gėlyne, kurį Ansis Birznieks kūrė savo kieme, rasime ir švelniais rausvų, ir kraujo raudonumo astilbių. Abiejų veislių spalvas salotiniai rasakilų žiedai puikiai paryškina. 

Rasakilos ir astilbės – nuostabios gėlės pavėsiui ir puikusis jų duetas.

Rasakilos ir astilbės – nuostabios gėlės pavėsiui ir puikusis jų duetas. Nuotr. L. Liubertaitė 

Apskritai augalai, kurie toleruoja pavėsį, dažniausiai nepasižymi ryškiomis spalvomis – rasite daugiau baltos, melsvos, na ir daug visokių gražių lapų. O štai astilbės yra puikus atradimas. Tai ne tik tinkamos gėlės pavėsiui, bet dar ir savo spalva išsiskiriančios. Tereikia užtikrinti joms pakankamai drėgmės.

ASTILBĖS IR ARUNKAI 

Astilbių žiedynai yra labai panašūs į arunkus, tad drąsiai sodinkite juos taip, kad matytumėte vienu metu abu. Prisiminkite, kad sėkmingi augalų deriniai – tai nebūtinai tokie, kurie auginami vienas prie kito. Kartais užtenka, kad jie atsidurtų to paties kiemo skirtingose vietose, bet būtų matomi iš to paties taško.

Pasižiūrėkite nuotraukose, kaip gražiai vakarinė saulė žaidžia astilbių ir arunkų žiedynuose. Sodinkite juos ne prie pat sienos, o taip, kad augalai atsidurtų tarp jūsų ir saulės (rytinės arba vakarinės). Kai spinduliai perskrodžia žiedynus kiaurai, jie tiesiog sušvinta. Tai kertinis patarimas, jei norite, kad šios gėlės pavėsiui parodytų visą savo grožį.

Astilbės ir arunkai prieš saulę

Astilbės ir arunkai prieš saulę. Nuotr. L. Liubertaitė

ASTILBĖS IR ASTRANCIJOS

Astrancijas dar ne visi pažįsta – ir labai veltui. Tai nuostabi daugiametė gėlė, kantri ir prisitaikanti. Net tokiame šešėlyje ji puikiausiai auga. Jeigu sąlygos ne per sausos, žydi neįmanomai ilgai. Be to, astrancijos puikiausiai tinka natūralistinio stiliaus gėlynams, nes šios gėlės pavėsiui išlaiko savo grakščią figūrą net nužydėjusius. Todėl jei nesate precizikos mėgėjai, palikite sudžiūvusius astrancijos žiedynus nenukirptus net žiemai.

Astrancijos – visai nelepios, puikiai prisitaikančios gėlės pavėsiui.

Astrancijos – visai nelepios, puikiai prisitaikančios gėlės pavėsiui. Nuotr. L. Liubertaitė 

Šiame gėlyne astrancijos ‚Roma‘ puikiai dera su panašios spalvos rausvomis astilbėmis. Nebūtina jų auginti vieną prie pat kitos – užtenka to, kad jos auga tame pačiame gėlyne. Derinti skirtingus augalus, žydinčius ta pačia spalva – tai sėkmingai pritaikyto dizaino dėsnio pavyzdys. Šį dėsnį taikykite ir su kitais augalais, tai visada pasiteisina.

Astrancijos, astilbės ir arunkai

Astrancijos, astilbės ir arunkai. Nuotr. L. Liubertaitė 

AUKŠTOS LELIJOS IR DEKORATYVINIAI ČESNAKAI

Derinti galima ne tik spalvas. Šiame kieme aukšti ir vertikalūs dekoratyvinių česnakų siluetai puikiai dera su aukštomis lelijomis smulkiais žiedais. Šiuo atveju net nesvarbu, ar jau žydi dekoratyvinis česnakas, ar tuoj pražys, ar jau peržydėjęs. Lelijų spalva šiam deriniui taip pat įtakos neturi. Svarbiausia čia yra vertikalės, kurias piešia augalai. Jie gerokai ištįsta iš kitų augalų aukščių, ir meistriškai pakartoja vertikalius elementus.

Ne veltui šį sodą kūręs Ansis Birznieks kviečiasi ir studentus į savo kiemą, kurie kartu siūlo idėjas, kaip jį toliau tobulinti. Kai kurie atradimai yra atsitiktiniai, o kai kurie deriniai yra gerai apgalvoti iš anksto. Apie tai, kaip kurti ypatingą sodą, Ansis Birznieks papasakos rugpjūtį Vilniuje vyksiančioje aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“. Ten jis pristatys ir šio kiemo subtilybes, kurių nesimato plika akimi.

Nors įprasta derinti spalvas, tačiau galima derinti ir augalų aukšti. Štai puikus pavyzdys – dekoratyvinis česnakas ir aukštos lelijos.

Nors įprasta derinti spalvas, tačiau galima derinti ir augalų aukštį. Štai puikus pavyzdys – dekoratyvinis česnakas ir aukštos lelijos. Nuotr. L. Liubertaitė 

KUKMEDŽIAI, MELSVĖS IR DEKORATYVINĖS ŽOLĖS 

Pavėsyje nereikia pamiršti ir žalių augalų. Prisiminkite rausvas astrancijas ir astilbes – panašus dėsnis veikia ir čia. Augalai, kurie turi dominuojančią žalią spalvą, bet kontrastingas faktūras, žiūrisi tiesiog puikiai. Pavėsio gėlyne gražus derinys – kukmedžio gyvatvorė ir melsvės. 

Žalia spalva ir skirtingos augalų faktūros – kukmedžiai, melsvės ir dekoratyvinės žolės

Žalia spalva ir skirtingos augalų faktūros – kukmedžiai, melsvės ir dekoratyvinės žolės. Nuotr. L. Liubertaitė 

Kukmedis pasipuošęs smulkiais gražiai žaliais spygliukais, o melsvė su savo plačiais mėsingais lapais yra puikus kontrastas. Abu yra tipiški augalai paunksnei. Dar pridėkite dekoratyvinių žolių su kuokštu siaurų lapelių – štai ir puiki trijulė. Viskas žalia, tačiau visai nenuobodu.

Šis straipsnis taip pat buvo publikuotas LRytas.lt portale. 

Taip pat skaitykite:

“5 žydinčios pavėsio gėlės natūralistiniam gėlynui”

“Namo aplinkos planavimas gudriau – kad vėliau priežiūros būtų mažiau” 

Jau rugpjūčio 26 d., Vilniuje didžiausia aplinkos dizaino konferencija visiems augalų mylėtojams „Garden Style“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt