Apleistos sodybos tvarkymas: kaip protingai suplanuoti darbus

Kad apleistos sodybos tvarkymas būtų lengesnis, pareikalautų mažiau laiko ir pinigų, kai ką reikia apgalvoti iš anksto. Apie tai kalbame su sodininkystės eksperte Inge Auželiene, kursų „Sodybos apželdinimas“ lektore. Ji patarė, nuo ko pradėti, norint sutvarkyti sodybą, kartu išsaugant tai, kas joje jau yra vertinga.

Pirmas žingsnis: turimų augalų apžvalga

Dažniausiai pradedama nuo sodybos augalų išvalymo, kad galima būtų kurti aplinką kaip ant balto lapo.

Ir tai yra blogiausia, ką galite padaryti.

Nereikia isvalyti visko kol nera plano
Nereikia išvalyti visko, kol nėra plano. Nuotr. L.Liubertaitė

Pradėti reikia nuo sodyboje augančių augalų peržiūrėjimo ir susirašymo. Jeigu patiems sunku išsiaiškinti, atpažinti, juo labiau jeigu patys tų augalų nesodinote, paprašykite pagalbos žmogaus, kuris išmano daugiau už jus. Žinoma, tokį visuotinį augalų surašymą paprasčiausia atlikti tada, kai augalai yra su lapais ir žiedais, nes bus lengviau atpažinti.

Esamų augalų sąrašas padės suprasti, kurie augalai vertingi, o kurie visai neverti dėmesio. Pamatysite, kad tarp menkaverčių krūmų įsipaišęs jaunas berželis, o štai tas keistas krūmas – pasirodo, riešutus dovanojantis lazdynas. Prieš pradėdami valyti, turite žinoti, kas yra kas jūsų sodyboje.

Be to, žinodami augalus, galėsite numatyti, kaip sodybos vaizdas keisis kelerių metų bėgyje. Susirašę augalus į lentelę, padarykite atskirą stulpelį, kur surašysite jų būsimą aukštį. Šią informaciją rasite internete arba augalų kataloge, konkretaus augalo apraše. Juk įvertinti reikia ne tik tai, kaip augalas atrodo dabar, bet ir tai, koks jis bus po 10-ies metų.

Protingai panaudokite skype esančius augalus

Kitas žingsnis – suskirstykite sodybą zonomis ir pasižymėkite savo plane, ką norite turėti ir matyti. Pasižymėkite tokius dalykus, kaip automobilio stovėjimo aikštelė, poilsio zona, pasižymėkite plotelius, skirtus augalų kompozicijoms (detalizuoti jų neskubėkite). Toks suplanavimas reikalingas tam, kad žinotumėte, kokios zonos turi likti tuščios, o kuriose kažkas augs. Jei nesijaučiate tvirtai ir norisi pasitikrinti savo viziją su specialistu, kursuose I.Auželienė užveda ant kelio ir padeda padaryti svarbiausius sprendimus.

Ir tik tada, kai pirminis zonų suplanavimas jau sukurtas, pasižiūrėkite, kur patenka jau turimi želdiniai.

Pavyzdžiui, jeigu norite uždengti kažkokius ne itin malonius vaizdus, reikėtų pirkti naujus sodinukus ir laukti, kol jie užaugs ir tuos vaizdus uždengs. Bet juk patogiausia tam panaudoti jau turimus augalus. Galima net ir tuos menkaverčius krūmus apgenėti, praretinti ir panaudoti kaip užtvarą. Todėl ir patariame pirma susiplanuoti, numatyti funkcines zonas, pagrindines augalų grupes, ir tik tada valyti sklypą.

Apleistos sodybos atvarkymas neskubekite visko iskirsti ypac medziu
Neskubėkite visko iškirsti – ypač medžių. Nuotr. L.Liubertaitė

Taip pat neskubėkite kirsti senųjų augalų, ypač aukštaūgių, pataria I.Auželienė. Kol užaugs nauji augalai, esami gali atlikti užstojimo funkciją – jie gali apsaugoti augalus nuo kaitrios saulės, užstoti vėją. Be brandžių augalų sklypas yra tuščias, jis per daug kaitinamas saulės, stipriau košia vėjai, paukščiai neturi, kur sukti lizdo, o jūs neturite, kur pasikabinti hamako. Gali būti, kad tuos senus medžius pašalinsime, tik ne iš karto, ne dabartinės pertvarkos metu, bet po 5 ar 10 metų, kai nauji medžiai jau bus pakankamai suaugę ir galės pilnavertiškai pakeisti senuosius.

Taigi po zonų suskirstymo ir plano sudarymo, dalį medžių ir krūmų paliksite visam laikui, o kiti atliks laikiną funciją ir bus pašalinti po kelerių metų.

Protingas apleistos sodybos tvarkymas skirtingais metų laikais

Apleistos sodybos tvarkymas neįvyksta per dieną. Neperspauskite ir darbus atlikite etapais – ypač jei teritorija didelė, o laiko galite skirti ribotai. Ištęskite šį „malonumą“ per skirtingus metų laikus, kad būtų lengviau.

Vasara – pats geriausias laikas susiplanuoti darbus. Būtent tuo metu augalai yra su lapais, tad galite juos atpažinti, susirašyti ir nuspręsti dėl tolesnio jų likimo. Ingė pataria: „Vasarą galite tuos medžius ir krūmus, kuriuos paliksite, pasižymėti virvelėmis. Kai jie numes lapus ir ateis laikas darbams, juos be didelių pastangų atpažinsite.“

planuojamus palikti augalus vasara susizymekite virvelemis
Planuojamus palikti augalus vasarą susižymėkite virvelėmis. Nuotr. L.Liubertaitė

Sodyboje, kurioje gausu medžių ir krūmų, geriausia darbus vykdyti dviem etapais, nes vienam kartui visko gali būti ir per daug. Štai tie etapai:

  • Pirmu etapu nupjaukite antžeminę augalų dalį – tai geriausia daryti rudenį ar žiemą, kai augalai numeta lapus. Svarbiausia, kad iki pavasario, kai pradeda sprogti nauji pumpurai, šiuos valymo darbus būtumėte atlikę.
  • Antru etapu išraukite visas nereikalingas šaknis, kad tolimesni darbai vyktų sklandžiai. Tinkamiausias tam laikas –  pavasaris, prieš pradedant dirvožemio ruošimo darbus.

Protingas šakų panaudojimas

I.Auželienė senas šakas siūlo susmulkinti ir vėliau panaudoti mulčiavimui. Tik pastebėjimas: nenaudokite mulčui šviežios medienos, nes ji gali sulėtinti augalų augimą. Mediena turi gerokai pastovėti, tuomet ji bus tinkama tokiam panaudojimui. Tai viskas čia labai šauniai gaunasi: kol tvarkomės sodybą, vis tiek praeis šiek tiek laiko, o smulkinta mediena kaip tik bus paruošta mulčiavimui. Su ja net gražius takus darželyje galite išsipilti.

Jeigu neturite daug entuziazmo taip perdirbti, šaknis ir šakas galite atiduoti į aikšteles, kur surenkamos žaliosios atliekos.

Svarbu! Nesugalvokite deginti tų senų šaknų ar šakų bet kur kieme, nes tai draudžia įstatymas.

Apleistos sodybos tvarkymas neapsieis be piktžolių naikinimo

Jei sodyba nedidelė, kova su piktžolėmis paprasta: ravite, purenate su šakėmis – žodžiu, sportuojate.

Jeigu jūsų sodyba labai didelė arba neturite laiko laukti, kol piktžolės sunyks, reikia rimtesnio sprendimo. Dažnas su technikos pagalba sulygina žemes, tačiau piktžolių šaknys vis tiek lieka. Ingė jas pataria geriau išnaikinti, nes daugiamečių piktžolių šaknys trukdys sodinti, paskui ir augalus gali nustelbti.

Kaip naikinti piktžoles didesniuose sodybos plotuose, sprendimai gali būti tokie:

  • Purkšti cheminėmis priemonėmis;
  • Išrinkti mechaniniu būdu.

Jeigu norite stabdyti piktžolių plitimą mechaniniu būdu, bus sudėtingiau, bet tikrai įmanoma. Vienas iš būdų – vienerius metus taikyti pūdymą, t.y. aparti ir keletą kartų per vasarą vis frezuoti ir naikinti piktžoles mechaniškai, o tik po metų sėti naujas kultūras. Frezavimas – tai mechaninis būdas, kai dirvonas yra susmulkinamas ir vėliau išlyginamas (su traktoriumi). Tik turėkite omenyje, kad jeigu neišrenkate prieš tai piktžolių, jos niekur nedingsta – kai kurių šaknys susmulkintos tik pasidaugina. Todėl tai nėra lengvas būdas išnaikinti piktžoles, bet jis efektyvus, jei reikia sustabdyti jų plitimą.

Tokiais atvejais gali padėti ir sideratinių kultūrų auginimas. Pavyzdžiui, po frezavimo galite sėti baltąsias garstyčias, kurios pagerins dirvožemio kokybę ir neleis piktžolėms taip greitai suželti.

Apleistos vejos sutvarkymas

Apleistos sodybos tvarkymas nedžiugins, jeigu nebus gražios lygios pievelės sodybos centre. O būna atvirkščiai: apleistoje sodyboje vietoj pievelės – grumstuotas ir piktžolėtas plotas. Dažnai manoma, kad reikia viską daryti iš naujo: naikinti šitą seną pievą ir įrengti veją kaip priklauso.

laukine pieva daznai buna nelygi ir grumstuota
Laukinė pieva dažnai būna nelygi ir grumstota. Nuotr. L.Liubertaitė

Tačiau jeigu nežiūrite į ją pedantiškai ir nekeliate itin aukštų reikalavimų, nebūtina to daryti. Skaitykite straipsnį, kur surašėme darbų eigą: „Graži veja sodyboje: kaip to pasiekti pigiau ir paprasčiau“.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

DAUGIAU IDĖJŲ JŪSŲ SODYBAI:

Skaitykite „9 sodybų kiemos idėjos, kaip atsinaujinti nešvaistant pinigų”.

Peržiūrėkite visus straipsnius, susijusius su sodybos planavimu ir tvarkymu – skaityti čia.

Apsilankykite mūsų kursuose „Sodybos apželdinimas“ – skaityti programą ir atsiliepimus čia.

Left Menu Icon
Krepšelis