9 sodybų kiemo idėjos, kaip atsinaujinti nešvaistant pinigų

Neseniai įsigijote ar paveldėjote sodybą? O gal tiesiog pribrendo laikas pokyčiams, norisi naujų idėjų, tačiau neinvestuojant krūvos pinigų? Sodybos tvarkymas yra rimtas iššūkis, ir norint ekonomiško sprendimo, štai mūsų devynios sodybų kiemo idėjos, skirtos būtent jums.

1. Dėmesio – reprezentacinė zona

Pokyčius joje pastebėsite nuolat, nes sugrįžimas į sodybą bus sutinkamas su maloniu vaizdu ir maloniu jausmu. Jei nenorite atnaujinti visos sodybos teritorijos, visų pirma pagalvokite apie reprezentacinę zoną. Gal vertėtų peržiūrėti gėlyną, augantį prie įvažiavimo? Gal laikas sutvarkyti gyvatvorę arba pasodinti naują?

Jeigu beveik visą reprezentacinę zoną užima automobilių stovėjimo aikštelė, ieškokite būdų, kaip ją padaryti gyvesnę. Augalai puikiausiai padaro šį darbą. Ingė Auželienė, kursų „Sodybos apželdinimas“ lektorė, atkreipia dėmesį į eismą ratu. Jei nevaržo vietos trūkumas, galima taip pertvarkyti mašinų judėjimą sodyboje, kad jos judėtų žiedu aplink žalią salą. O tą apvalią salą galima apsodinti nereikliomis, patikimomis gėlėmis. Tad, atvažiavus, pirmiausia lankytojus ar namiškius pasitiktų vešlūs augalai, o ne trinkelės, asfaltas ar tiesiog žvyro kelias.

2. Nauja pavėsinga vietelė poilsiui

Erdviose sodybose, kur siaučia vėjai ir tolumose matosi arimai, tačiau neretai ima ir pritrūksta jaukios vietelės poilsiui su knyga arba tiesiog pasėdėjimui su arbatos puodeliu. Nebūtina įrengti naują dengtą terasą ar pavėsinę – paskirkite tam vietą, ir apauginkite ją vienmečiais vijokliais, pavyzdžiui, kvapiaisiais pelėžirniais, trispalviais sukučiais, raudonžiedėmis pupelėmis.

Sodybų kiemo idėjos. Trispalvis sukutis - išvaizdus ir sparčiai augantis vienmetis vijoklis. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė.

Trispalvis sukutis – išvaizdus ir sparčiai augantis vienmetis vijoklis. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė.

Tokiu būdu jūs labai greitai pasieksite norimą rezultatą, bus malonu tokioje jaukioje, šiek tiek pridengtoje nuo vasaros kaitrų vietoje ilsėtis. Ir jeigu jums pasirodys, kad šis sprendimas jums labai patinka, vėliau toje pačioje vietoje galėsite įrengti ir rimtesnę vietą poilsiui, apaugintą daugiamečiais vynuogienojais, raganėmis arba vijoklinėmis rožėmis.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

3. Įsirenkite laužavietę

Įsirengti laužavietę tikrai nėra brangu, o padaryti tai galima su priemonėmis, kurias jau turite po ranka. Tokiam projektui tiks senos plytos, akmenys, galite ir pagilinimą iškasti. Svarbiausia paskirkite tam specialią naują vietą, aplinkui apstatykite suoleliais. Atrasite, kad nauja sklypo erdvė, prieš tai buvusi neišnaudota, įgavo naują funkciją. Puiki vietelė pasisėdėjimui su su draugais, kur mielai kepsite kepsnius ir maloniai leisite šiltus vasaros vakarus.

Tokį ugniakurą galima nusipirkti, bet ir patys galite susidėti akmenų ar plytų ir įsirengti laužavietč savo sodyboje. Nuotr. L.Liubertaitė

Tokį ugniakurą galima nusipirkti, bet ir patys galite susidėti akmenų ar plytų ir įsirengti laužavietč savo sodyboje. Nuotr. L.Liubertaitė

Šis sprendimas puikiai tiks didesnėms sodyboms, kur lieka neišnaudotos erdvės ir nesugalvojate, ką ten daryti. Laužavietei reikia nemažai vietos, kad visi saugiai tilptų aplink, tačiau daugiau jokių reikalavimų nėra. Ugnis pati savaime bus traukos objektas vakarais. Tikrai įvertinsite šį naują pokytį.

Įkurdami laužavietę, paisykite saugumo – turėjom tai pasakyti, kaip kitaip.

4. Sodybų kiemo idėjos sukuriant lubas

Didelėje sodybos teritorijoje ryškų pokytį daro bet kokios konstrukcijos, kurios turi lubas, kadangi jos savaime sukuria tarsi naują erdvę. Tad kodėl gi nepabandžius pasigaminti arkos iš paprastų šakų bei vytelių? Užtruksite tik keletą valandų, tačiau pokytis bus greitas ir aiškiai matomas.

Sodybų kiemo idėjos. Arkas galima išradingai supinti iš vytelių ar plonų šakelių. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė.

Arkas galima išradingai supinti iš vytelių ar plonų šakelių. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė.

Keletas idėjų, kur galite pastatyti arką:

  • Ties įvažiavimu į sklypą, kad automobilis pravažiuotų po arka;
  • Prie įėjimo į daržą, taip tarsi pažymint perėjimą į kitą funkcinę zoną;
  • Vietoje, iš kur jūs matote gražų vaizdą, pavyzdžiui, ežero pakrantę, arba kažkokius tolimus horizontus, taip kuriant lyg gyvus paveikslus.

Tokią arką galima apauginti vijokliniais augalais, o per Jonines arba Sekmines ji atrodytų dailiai, apipinta šalia augančiais žolynais bei gėlėmis.

Lubas sukuriančios sodybų kiemo idėjos daro didelį pokytį didelėse erdvėse: suskaido jas ir atveria naujų galimybių. Nuotr. R.Laurinavičienė

Lubas sukuriančios sodybų kiemo idėjos daro didelį pokytį didelėse erdvėse: suskaido jas ir atveria naujų galimybių. Nuotr. R.Laurinavičienė

5. Suoliukas naujoje vietoje

Vienas iš dažnos sodybos privalumų yra tai, kad vietos yra sočiai. Tad pabandykite pastatyti suolelį arba krėslą į kokią naują vietą, ir staiga atrasite visiškai naują žiūrėjimo kampą savo sodyboje.

Sodybų kiemo idėjos. Kitam vaizdui atrasti, nesibaiminkite perstatyti suolelį į kitą vietą. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė.

Kitam vaizdui atrasti, nesibaiminkite perstatyti suolelį į kitą vietą. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė.

Dažniausiai mes į aplinką žiūrime iš tų pačių taškų:

    • Nuo įėjimo į sklypo teritoriją (vartų arba vartelių, jei tokie yra);
    • Iš namų – tai vaizdas, kurį matome pro virtuvės ar kitų kambarių langus, arba matomas, atvėrus namų duris į lauką;
    • Iš pavėsinės ar terasos – tai vaizdas, ką matome ten sėdėdami.

Pastatydami suoliuką kitoje sklypo vietoje, mes tiesiog sukuriame dar vieną vietą, iš kurios matomą vaizdą fiksuoja mūsų akys. Ir žiūrėkite, staiga gali pasirodyti, iš tolimos sklypo kertelės prie jazmino krūmo jūsų namas atsiveria visai kitu kampu, kadangi už jo stūkso miškas. O galbūt iš ten pro plyšį tarp medžių matosi bažnyčios stogas?

Arba, pakrantėje pastačius naują suolelį, galbūt atrasite, kad tikrai smagu ant jo parymoti, žvelgiant į vandenį. O jei dar jį pastačius kartu su staleliu – dar viena jauki vietelė popietei su knyga, geriant arbatą ar plepant su vaikais.

Norėtumėte daugiau sužinoti, kaip tvarkytis sodyboje?

Apsilankykite mūsų kursuose “Sodybos apželdinimas”.

6. Peržiūrėkite savo sodybos koloritą

Kuriant gėlynus kaimo sodyboje, mes retai kreipiame dėmesį į spalvų suderinimą. Tiesiog auginame tokias gėles, kurios mums yra gražios, nežiūrėdami, kiek jos dera tarpusavyje, kiek dera prie bendro sodybos kolorito. Kartais galima iš esmės pakeisti sodybos vaizdą, tiesiog kai kuriuos augalus persodinant į kitą vietą. Pabandykite sumažinti spalvų skaičių, pasirinkite patinkančius spalvų derinius, apsiribodami dviejomis ir trijomis spalvomis ir sodinkite gėlynus būtent tokio kolorito rėmuose.

Sumažinkite spalvų skaičių ir pamatysite, vaizdas tampa harmoningesnis. Nuotr. aut. R.Laurinavičienė

Sumažinkite spalvų skaičių ir pamatysite, vaizdas tampa harmoningesnis. Nuotr. aut. R.Laurinavičienė

Augalus, kurie žydi kitomis spalvomis, perkelkite į kitą vietą, kurioje taip pat pabandykite suderinkite tuos augalus pagal spalvas, mažindami tų spalvų skaičių.

Ingė Auželienė, kursuose pasakodama apie sėkmingus spalvų derinius, sako, kad pokytis bus tikrai ryškus, bendras vaizdas pasikeis ir nauja harmonija džiugins jūsų akį. Gėlynas ir bendra aplinka nebeatrodys kakofoniška ir keistai marga, o džiugins pusiausvyra.

7. Vaismedžiai yra vertybė!

Jei jūsų sodyboje yra senų vaismedžių sodas, neskubėkite jo atsikratyti, juos iškirsdami. Atrodytų, nukirtai – pigu ir efektinga, bet… Jeigu jūs nuspręsite iškisrti seną vaismedžių sodą, jums ne tik kainuos įsigyti naujus sodinukus, bet ir teks palaukti ne vienerius metus, kol sulauksite derliaus, kol medžiai suaugs iki tokių, kurie išties daro jūsų vaismedžių sodą gražų ir vertingą.

Sodybų kiemo idėjos. Vaismedžių genėjimas - būtinas dalykas, norint, kad vaismedžiai būtų ir sveiki, ir derliaus duotų gero, ir gražiai atrodytų. Nuotr. L.Liubertaitė

Vaismedžių genėjimas – būtinas dalykas, norint, kad vaismedžiai būtų ir sveiki, ir derliaus duotų gero, ir gražiai atrodytų. Nuotr. L.Liubertaitė

Teisingai genėdami vaismedžius, jūs galite ne tik juos išsaugoti, bet ir sulaukti didesnių ir kokybiškesnių vaisių. Be to, tuo pačiu išsaugosite sklypo karkasą, kurį sukuria brandūs medžiai, augantys jūsų sklype. Jeigu kviesite specialistus, kurie tuos medžius genėtų, jau per pirmą genėjimą išleisite tiek pinigų, kiek jums kainuotų genėjimo kursai. Tad naudingiau išmokti tai daryti pačiam.

Norėtumėte išmokti genėti vaismedžius? Lauksime jūsų vaismedžių genėjimo kursuose!

Kaip genėti seną obelį, galite pasižiūrėti trumpą video, spauskite čia.

8. Graži veja sodyboje

Sodybų kiemo idėjos negali apsieiti be gražios vejos. Sakote, kad jūsų sodyboje „veja“ yra per skambus žodis, ir geriau tiktų „pievelė“? Jei norite gražios vejos ir gruntas yra gana lygus, neverta įrenginėti vejos iš naujo. Pakanka dažnai šienauti, kad ji pagražėtų. Tam yra paaiškinimas: dažnai šienaujant veją, palaipsniui keičiasi jos sudėtis. Vieni augalai pakenčia žemą pjovimą, kitiems tai nepatinka – todėl, jeigu jūs nuolat šienausite veją, vienų augalų mažės, o kitų daugės. Gera žinia, kad daugėja kaip tik tų, kurie siaurais lapeliais ir padaro žolytę tarsi žalią kilimą.

Sodybų kiemo idėjos. Veja sodyboje: kaip padaryti, kad būtų graži, bet neišleisti visų santaupų? Nuotr. L.Liubertaitė

Veja sodyboje: kaip padaryti, kad būtų graži, bet neišleisti visų santaupų? Nuotr. L.Liubertaitė

Kitas dažno šienavimo privalumas – natūrali nemokama trąša. Smulkius skutelius, kuriuos nupjovėte, barstykite ten pat vejoje. Jie greitai suirs ir pasitarnaus kaip mulčias, kaip organinė trąša.

Apie tai, kaip turėti gražią veją sodyboje, daugiau skaitykite čia.

Per vienerius metus tikrai galima pasiekti puikių rezultatų. Tokia veja bus patikimesnė negu naujai įrengta, ji bus atsparesnė vasariškoms sausroms (juk ne kiekvieni metai bus plaukte išplaukę, kaip pernai).

9. Sunkūs darbai – linksmi vakarėliai

Nedirbkite vieni! Susidraugaukite su kaimynais ir pasikvieskite juos pagalbos, o pačius sunkiausius darbus paverskite linksmomis talkomis. Lietuviai nuo seno moka ne tik sunkiai dirbti, bet ir nuoširdžiai linksmintis, todėl rimtesniems darbams pasikvieskite draugus. Po darbų padarykite linksmą vakarėlį, kartu toje pačioje laužavietėje pasikepsite skanių kepsnių ar nupinsite gražių vainikų naujoms arkoms papuošti.

Straipsnis taip pat publikuotas portale lrytas.lt

Daugiau idėjų Jūsų sodybai:

Peržiūrėkite straipsnius, susijusius su sodybos aplinkos tvarkymu – skaityti čia.

Apsilankykite mūsų kursuose “Sodybos apželdinimas” – skaityti programą ir atsiliepimus čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis