Mažo kiemo apželdinimo idėjos paremtos visais įmanomais būdais, kaip sutalpinti daug funkcijų į vietą vietą, bet neprarasti erdvės pojūčio. Naujuose sklypuose dažnai užsėjama veja – taip bandoma vizualiai padidinti sklypą, kad būtų kuo daugiau tuščios erdvės. Tačiau toks apželdinimas yra tikrai ne geriausias sprendimas. Kaip suplanuoti ir kokius triukus panaudoti – turim keletą patikrintų patarimų.
MAŽAS SKLYPAS – DAUG FUNKCIJŲ
Mažo kiemo apželdinimo idėjos prasideda nuo planavimo – taip patars bet kuris kraštovaizdžio specialistas. Pasižymėkite ant atskiro lapo, ką norėtumėte matyti savo kieme: nuo takų ir gėlynų iki kompostinės. Yra buvę, kad jau sutvarkius aplinką pasirodo, kad skalbinius teks džiauti reprezentacinėje zonoje, arba kad atliekų konteineris stovi prie įėjimo durų.
Kai viską susirašysite, nusibraižę projektą dar kartą peržiūrėkite šį sąrašą, kad visiems svarbiems dalykams būtų numatytos vietos.
Šis ilgas svarbių dalykų sąrašas jums parodys, kiek beprotiškai daug norite sutalpinti nedideliam plote. Stenkitės, kad vienas elementas atitiktų kuo daugiau funkcijų. Pavyzdžiui, suoliukas su daiktadėže po juo – ten sudėsite pagalvėles, lauko žaislus ar pan.
Kalbant apie augalus, jie taip pat atlieka funkcijas. Jei pasodinate obelį, ji ne tik duoda vaisių, bet ir pavasarį gražiai žydi (dekoratyvinė funkcija). Be to, iš koloninių obelų galite suformuoti gyvatvorę – labai neįprasta, bet gražu ir praktiška.
Labai gerai pagalvokite dėl augalų, kurie atlieka tik dekoratyvinę funkciją, bet labai trumpai. Pavyzdžiui, alyvos. Bet jei alyvos pats krūmas gražus, kompaktiškas, likusį sezoną jis gali būti neblogas fonas kitiems jūsų augalams. Vis dėlto jei norisi žiedų, gal tuomet geriau hortenzija arba ilgiausiai žydintis sidabrakrūmis (dabar vadinamas krūmine sidabražole)?
Jei sklypas nedidelis, daržas taip pat turi būti dekoratyvus. Pakeltos lysvės – puikus sprendimas, ne tik atrodys tvarkingiau, bet ir galėsite suderinti medžiagiškumą. Pavyzdžiui, jei terasa, turėklai ir suoliukas mediniai, panašias lentas naudojame ir pakeltoms lysvėms. Takelius tarp lysvių darykite tokius pačius, kaip ir kitoje zonoje: jei takeliai prie pievos, juos užsėkite veja, o jei prie akmenimis grįstos terasos, takelius taip pat išgrįskite. Taip sujungsite į bendrą visumą.
OPTINĖS APGAULĖS
Kaip užsiminta pradžioje, didelis vejos plotas nebūtinai optiškai padidina sklypą. Jei sklypo ribos aiškiai pabrėžtos (pvz. veja ir aplinkui pagal perimetrą tujų gyvatvorė), akis labai greitai išmatuoja atstumą. Nieko neapgavote, jei 5 arai, tai ir matome 5 arus.
Jei vejai suteikiame kažkokią formą, pavyzdžiui ovalią, t.y. sklypo kampus paslepiam, užapvalinam, erdvę išmatuoti jau sunkiau. Kursuose „Mano sodo dizainas“ pasibandome, kokios formos duoda efektą, kurios gali būti pritaikytos konkrečiam sklypui, kaip tą vingį nubrėžti, kokias proporcijas taikyti. Vien gyvatvorė yra tik fonas, o takų linijos ir augalų grupės, pavyzdžiui, medis su krūmais ir su dekoratyviniais augalais, yra tie elementai, su kuriais kuriame vaizdą.
Pavyzdžiui, siaurame ilgame sklype verta išbandyti įstrižus takus, kurie suskaidytų sklypą tarsi trikampiais. Akis nukreipiama ne tiesiai tolyn, todėl sklypas vizualiai praplatėja.
Be to, kai kurie specialistai siūlo mažame sklype atsisakyti didelės vejos ir palikti jos tik tiek, kiek reikia, o patį sklypą labiau suskaidyti. Augalų reikia daugiau, tad jei jums patinka pavėsis, galit drąsiai sodinti daugiau medžių ir aukštesnių krūmų. Kuo daugiau užėjimų, posūkių, užkaborių ir atokiai paliktų mielų kampelių, tuo sklypas atrodo didesnis, nes nebežinai, kur pradžia ir kur pabaiga. Tokį 5 arų sklypą su svečiais apžiūrinėsite žymiai ilgiau nei 8 arų ploto, kuris daugiausiai užsėtas veja. Ir vaikams toks bus gerokai įdomesnis.
Mažo kiemo apželdinimo idėjos neapsiriboja augalais. Yra keletas kitų nedidelių triukų, kurie naudojami norint pasiekti optinę apgaulę. Veidrodis, atsuktas į gražų vaizdą, erdvę praplatina, tad jis naudojamas ne tik interjere, bet ir lauke. Tačiau gerai parinkite vietą, nes paukščiai nesupranta šio triuko ir skrisdami gali tiesiog atsitrenkti ir žūti.
Jei gerai išmanote augalus, pabandykite tako pradžioje sodinti juos didesnius, stambesniais lapais ir žiedais, o tolumoje smulkėjančius. Taką įrenkite siaurėjantį. Atrodys, kad atstumas nuo tako pradžios iki pabaigos ilgesnis nei yra iš tiesų.
Jei už jūsų ribų yra miškas ar laukai, atverkite vaizdą, tarsi tie vaizdai irgi jūsų. Jei graži vietovė kiek toliau, sodinkite ne griežtą karpytą gyvatvorę, o laisvą, skirtingų augalų, kad atrodytų gamtiškesnė. Jis užstos arčiau esančius objektus arba netvarkingą dalį, bet matysite tolimesnių medžių viršūnes, kurios natūraliai pratęs jūsų laisvos gyvatvorės kontūrus.
Šis straipsnis publikuotas Manonamai.lt portale pavadinimu “Kaip protingai suplanuoti mažą sklypą“.
Susijusios temos:
“Kelios gudrybės, kad kiemas atrodytų prabangus ir estetiškas“
“Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti” (patarimai su visa eiga)
“5 dažniausios sklypo planavimo klaidos: peržiūrėkite prieš darydami pertvarkas” (video)
“Mano sodo dizainas” (apželdinimo kursai turintiems nedidelius sklypus)
Save