Tulpės vazone: sodinimo instrukcija ir dažniausios klaidos

Kai pražys tulpės vazone, dėkosite sau, kad rudenį nepatingėjote ir šį sodinimo būdą išbandėte. Pastatysite vazoną terasoje ar prie įėjimo į namą ir džiaugsitės žiedais nuo ankstyvo pavasario. Sodinti tulpes ne lauke į gruntą, o tiesiai į vazoną nesudėtinga. Daina Mackonė, skintų gėlių ūkio „Sophia gardens“ įkūrėja, pristato aiškią instrukciją, kaip tai daryti:

Kada sodinti

Tulpes į vazonus galima sodinti spalio – lapkričio mėnesiais. Jeigu praleisite šį laikotarpį, net ir gruodį dar puikiausiai spėsite.

Tulpės vazone puošė Dainos terasą ir 2021 metų pavasarį. Nuotr. Daina Mackonė
Tulpės vazone puošė Dainos terasą ir 2021 metų pavasarį. Nuotr. Daina Mackonė

Kaip pasiruošti sodinimui

Sodinimui reikės:

  • Vazono. Daina renkasi molinius vazonus, kuriuos naudoja daug metų. Ji jų neplauna, o tiesiog išvalo su šepečiu (tiek vidų, tiek išorę). 
  • Drenažo, pavyzdžiui, keramzito granulių ar akmenukų — kad vanduo vazone neužsistovėtų, lengvai nubėgtų.
  • Substrato. Nieko įmantraus nereikia, kadangi tulpių svogūnėliai yra prisotinti maisto medžiagų. Daina sako, kad tinka ir pirktinis substratas, ir paprasta daržo žemė. Jei vazone augo vasarinės gėlės, galima nekeisti žemės, o naudoti tą pačią. Vienintelė taisyklė — nenaudoti substrato, kuriame augo tulpės.
  • Tulpių svogūnėlių. Taip susodinti galite ir kitus svogūninius augalus, pavyzdžiui, narcizus.
Tulpių svogūnėliai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Tulpių svogūnėliai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Tulpės vazone — sodinimo instrukcija

Kaip sodinti:

  • Vazono dugną padenkite keramzitu ar kita drenažo priemone.
  • Pripildykite vazoną substratu, palikdami 3 svogūnėlių dydžio gylį. Tai yra viena svarbiausių svogūninių gėlių sodinimo taisyklių. Nesvarbu, ar sodinate mažuosius scylių, vidutinius tulpių ar gigantiškus dekoratyvinių česnakų svogūnėlius — duobės gylį matuokite pagal sodinamo svogūno dydį ir padauginkite iš trijų.
Sodinant svogūnėlio viršūnė turi žiūrėti į viršų. Nuotr. Lina Liubertaitė
Sodinant svogūnėlio viršūnė turi žiūrėti į viršų. Nuotr. Lina Liubertaitė
  • Susmaigstykite svogūnėlius. Svarbu, kad svogūnėlio viršūnė žiūrėtų į viršų. Kadangi tulpės vazone augs tik vienerius metus, nebūtina palikti didelių tarpų — į 35 cm skersmens vazoną tilpo 20 tulpių svogūnėlių.
Daina didelių tarpų tarp svogūnėlių nepalieka — sodina juos tankiai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Daina didelių tarpų tarp svogūnėlių nepalieka — sodina juos tankiai. Nuotr. Lina Liubertaitė
  • Tulpės vazone gali augti kartu su kitais svogūniniais augalais, tačiau Daina rekomenduoja auginti vieną veislę viename vazone: sako, kad taip pavasarį paprasčiau kurti kompozicijas terasoje.

Apie augalų komponavimą turime paruošę seminarą „Šiuolaikiškų vazonų kompozicijų kūrimas“. Nebrangus ir neilgas, bet kupinas įdomesnių augalų idėjų bei komponavimo taisyklių, kurias galėsite pritaikyti kurdami stilingas kompozicijas savo vazonuose. Šis seminaras vyksta internetu, pradėti galite tiesiog dabar.

  • Palaistykite susmaigstytus svogūnėlius. Daina rekomenduoja naudoti biologinius preparatus — jie suteikia apsaugą svogūnėliams bei prisotina maisto medžiagų.
Susodintus svogūnėlius svarbu gausiai palaistyti. Nuotr. Lina Liubertaitė
Susodintus svogūnėlius svarbu gausiai palaistyti. Nuotr. Lina Liubertaitė
  • Užpilkite svogūnėlius substratu ir dar kartą itin gausiai palaistykite — kitą kartą laistysite tik pavasarį.
  • Nepamirškite pasižymėti, kokius svogūnėlius kur pasodinote — tam tiks specialios lentelės ar pagaliukai nuo ledų.
  • Išneškite vazoną į sausą vietą žiemai.
Mažos lentelės primins, kur kokias tulpes pasodinote. Nuotr. Lina Liubertaitė
Mažos lentelės primins, kur kokias tulpes pasodinote. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kur laikyti susodintus vazonus

Vienas pagrindinių tulpių auginimo vazonuose sėkmės faktorių — kaip ir kur vazonus laikysite šaltuoju metų laiku. Kad išvengtumėte klaidų, vadovaukitės šiomis pagrindinėmis vazonų laikymo taisyklėmis:

  • Vazonus laikykite vėsiai. Svogūnėliai išgyvens šalčius, tačiau nemėgsta didelių temperatūrų skirtumų. Jei dirvožemis dažnai užšals ir vėl atšils, gali susidaryti stovinčio vandens perteklius, dėl kurio svogūnėliai gali pradėti pūti. Puikiai tiks rūsys, malkinė, nešildomas garažas, terasa su stogu.
  • Vazonus laikykite sausai. Ant jų neturėtų lyti ar snigti. Jei neturite vėsių patalpų ar pastogės lauke — apriškite vazonų viršų plastiku ar užvožkite plačia lėkšte, rekomenduoja Daina.

Daina savo susodintus vazonus laiko garaže. Juos sukrauna eilėmis: sustato didžiausius vazonus, ant jų uždeda lentą, o ant jos sudeda mažesnius vazonus. Aukštais sukrauti vazonai užima daug mažiau vietos, o uždengtos lentos apsaugo svogūnėlius nuo smaguriautojų graužikų.

Ką daryti pavasarį

Į lauką vazonus bus galima išnešti kovo antroje pusėje ir po truputį pradėti laistyti.

Svarbu augimo pradžioje su laistymu nepersistengti — geriau po mažiau, bet dažniau. Kai svogūnėliai paaugs, tada ir vandens reikės daugiau.

Padėkosite sau, kad rudenį nepatingėjote pasodinti svogūnėlių. Nuotr. Daina Mackonė
Padėkosite sau, kad rudenį nepatingėjote pasodinti svogūnėlių. Nuotr. Daina Mackonė

Nufilmuosime pavasarį, kaip atrodys šios pasodintos tulpės vazone Dainos terasoje. Prenumeruokite naujienlaiškį, kad nepraleistumėte straipsnio tuo metu. O dabar dėkoju Dainai ir linkiu jums pabandyti pasisodinti svogūnėlių savo terasai.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Tūkstančio tulpių auginimas privačiame sklype: nuotraukos ir patarimai“

„Krokai vejoje kaip mažyčiai briliantai — pasodinkite savo kieme“

SUSIJĘ KURSAI:

Šiuolaikiškų vazonų kompozicijų kūrimas“ — peržiūrėję seminaro įrašą gausite naujų idėjų: surfinijas pasodinti visi gali, bet čia kalbėsime apie įdomesnius augalus ir komponavimo taisykles, kurias galėsite pritaikyti kurdami stilingas kompozicijas savo vazonuose.

„Augalų komponavimo seminaras“ — jame sužinosite, kaip iš tūkstančių augalų pasirinkti sau tinkamus ir kokiais principais vadovautis, norint sukurti harmoningus augalų derinius.

Left Menu Icon
Krepšelis