Ruloninė veja per vieną dieną: kaip ją pakloti ir prižiūrėti

Ruloninė veja vis dar per retai pasirenkama – dažniausiai nusprendžiama veją sėti. Apie tai, kokie yra ruloninės vejos privalumai ir trūkumai, LRT laidoje Čia mano sodas kalbėjomės su kraštotvarkos specialiste Jolita Deresevičiene ir kartu apsilankėme sklype Vilniaus mieste, kuriame buvo klojama ruloninė veja.

Jolita Darasevičienė papasakojo, kokius svarbiausius dalykus reikėtų žinoti prieš klojant ruloninę veją ir kaip po to ją prižiūrėti. Nuotr. Lina Liubertaitė
Jolita Darasevičienė papasakojo, kokius svarbiausius dalykus reikėtų žinoti prieš klojant ruloninę veją ir kaip po to ją prižiūrėti. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kodėl verta rinktis ruloninę veją

Visi žinome, kad įprastą veją įsirengti užtrunka laiko. Kur kas greitesnį efektą pasieksite naudodami ruloninę veją – sklypo vaizdas gali pasikeisti vos per vieną dieną. Be to, ruloninę veją galite pasikloti ir patys.

Esminiai skirtumai, kuo ruloninė veja yra pranašesnė už sėtinę:

Greitesnis rezultatas. Na čia akivaizdu: paklojai – žalia.

Galima naudoti praktiškai iškart. Pasėjus veją, kurį laiką ant jos vaikščioti nerekomenduojama, o iki pilnaverčio naudojimo reikės laukti kelis mėnesius. Paklojus ruloninę veją, vaikščioti ant jos galite jau sekančią dieną, o vakarėlį su šokiais ant vejos surengsite po dviejų savaičių.

Vientisas vaizdas. Maža tikimybė, kad pasėta veja iš karto atrodys kaip tobulas žalias kilimas. Kur kas dažniau pirmaisiais metais po sėjos veja užauga netolygiai. Tada reikia galvoti, kaip tą vaizdą pagerinti, o paklojus ruloninę veją šio galvos skausmo išvengsite.

Sėklų neišplaus lietus. Ši problema ypač aktuali sklypuose su šlaitu, nes nuo kalniuko tekėdamas lietaus vanduo gali nuplauti sėklas. Tada veja neužauga, bandoma ją pakartotinai atsėti, bet ne visada pavyksta. Tokiu atveju ruloninė veja gali būti patikimesnis sprendimas.

Itin tinka mažiems kiemeliams. Į didelius sklypus nesunku prisikviesti specialistų, kad pasėtų veją, o dėl kelių kvadratų niekas nenori važiuoti pas klientą. Todėl tie, kas gyvena kotedžuose ir nori įsirengti nedidelį vejos plotą, susiduria su specialistų stoka. Jiems ruloninė veja yra išsigelbėjimas.

Ruloninė veja – greitas ir efektyvus sprendimas, kai nesinori ilgai laukti, kol pasėta veja užaugs pakankamai tanki. Nuotr. Lina Liubertaitė
Ruloninė veja – greitas ir efektyvus sprendimas, kai nesinori ilgai laukti, kol pasėta veja užaugs pakankamai tanki. Nuotr. A.Bubinas

Ruloninės vejos trūkumai

Didžiausias trūkumas ilgą laiką buvo ruloninės vejos kaina – užsisakyti ruloninę veją buvo gerokai brangiau nei susitarti su vejos įrengimo specialistais, kad ją pasėtų. Tačiau dabar rinkoje atsiranda naujų žaidėjų, tad po truputį kainos išsilygina.

Kitas ruloninės vejos trūkumas – žinių stoka dėl netinkamo grunto paruošimo. Dažnai manoma, kad nebūtina kruopščiai paruošti grunto: iškloti ir vualia. Tada nusiviliama, kad rezultatas būna ne toks, koks tikėtasi. Tačiau jei gruntas bus paruoštas tinkamai, tai ir ruloninė veja jausis puikiai.

Kaip paruošti dirvožemį prieš vejos klojimą

Kraštotvarkos specialistė sako, jog dirvožemis ruloninei vejai ruošiamas taip pat, kaip ir sėtinei. Yra vienintelis niuansas: pakloto rulono storis siekia apie 2 cm, todėl nepamirškite šių centimetrų pridėti, kai skaičiuosite galutinį aukštį, kuriame turėtų atsidurti jūsų veja.

Dirvožemio paruošimo procesas yra toks pat, kaip ir sėjant įprastą veją:

  • Užtikrinkite, kad turtingo augalinio grunto sluoksnis būtų mažiausiai 10 cm,
  • Gerai išlyginkite pagrindą,
  • Išgrėbkite stambesnius akmenukus bei piktžolių atliekas,
  • Jeigu žemė labai minkšta – suvoluokite.

Štai ir viskas. Kai šiuos darbus atlikote, jau galite kloti ruloninę veją.

Kaip kloti ruloninę veją

Jolita akcentuoja, kad vejos rulonus būtina kloti tą pačią dieną, kai juos atsivežate. Jokiu būdu nelaikykite ruloninės vejos neišvyniotos, nes tai yra gyvas produktas, turintis savo galiojimo laiką. Į rulonus susukta veja net ir per vieną dieną gali išdžiūti arba priešingai – sušusti.

Negalima ilgai laikyti vejos rulonų neišvyniotų. Juos klokite tą pačią dieną, kai atsivežate. Nuotr. Lina Liubertaitė
Negalima ilgai laikyti vejos rulonų neišvyniotų. Juos klokite tą pačią dieną, kai atsivežate. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kraštotvarkos specialistė žingsnis po žingsnio paaiškina, kaip taisyklingai kloti vejos rulonus:

  • Pirmiausia padėkite ruloną prie to sklypo krašto, nuo kurio klosite veją, ir jį išvyniokite į ilgį.
  • Jeigu kraštus nelygiai paklojote – išlyginkite. Nebijokite kelti rulono rankomis už žolės ir jį stumdyti taip, kaip jums reikia.
  • Paklotą veją paspaudykite rankomis, kad ji geriau sukibtų su žeme.
  • Toliau junkite rulonus vieną prie kito tarsi dėlionės detales. Kraštus vis palyginkite, kad jie gražiai susijungtų.
  • Pradedant kloti naują eilę svarbu, kad rulonų susijungimo vieta neatsidurtų šalia tos vietos, kurioje jie susijungė prieš tai paklotoje eilėje.
Vejos rulonų kraštus nesudėtinga gražiai sujungti – tereikia juos pakelti ir leidžiant prie žemės sulyginti rankomis. Nuotr. Lina Liubertaitė
Vejos rulonų kraštus nesudėtinga gražiai sujungti – tereikia juos pakelti ir leidžiant prie žemės sulyginti rankomis. Nuotr. Lina Liubertaitė

Ruloninę veją galite formuoti pagal savo poreikius: siaurinti, išpjauti įvairias formas ir tokiu būdu įdėti kur nors trūkstamus kampus. Svarbu išpjautas dalis gražiai vieną su kita sujungti ir prispausti prie žemės nepaliekant oro tarpų.

Štai ir viskas – taip elementaru, kad net nereikia per daug aiškinti. Lengviausia dalis baigta, o dabar plačiau pakalbėkime apie ruloninės vejos priežiūrą.

Ką daryti, kad ruloninė veja prigytų

Jolita akcentuoja, kad ruloninės vejos prigijimas daugiausiai priklauso nuo vieno dalyko: drėgmės. Reikia nepamiršti tokios vejos gausiai laistyti, ypatingai pirmąją parą ir pirmąją savaitę po paklojimo.

Jeigu veją klojate labai karštą vasaros dieną arba po ilgos sausros, pradėkite laistyti kuo greičiau. Laistymo gali reikėti mažiau, jeigu ruloninė veja jau atvyko drėgna, pavyzdžiui, po lietaus, tačiau visais kitais atvejais tai daryti būtina.

Laistymas – būtina sąlyga norint, kad ruloninė veja prigytų. Ypač svarbu gausiai laistyti, jeigu veją klojate karštą ir sausą dieną. Nuotr. Lina Liubertaitė
Laistymas – būtina sąlyga norint, kad ruloninė veja prigytų. Ypač svarbu gausiai laistyti, jeigu veją klojate karštą ir sausą dieną. Nuotr. Lina Liubertaitė

Paklausta, ar teisingas pasakymas, jog ant ruloninės vejos negalima iškart po paklojimo vaikščioti, nes ji neprigis, kraštotvarkos specialistė nuramina, jog tai daryti tikrai galite. Vakarėlio ant vejos kitą dieną dar nerenkite, tačiau šeimos nariai jau gali ant jos pasivaikščioti, o maži vaikai – ir pažaisti. Na, o praėjus dar porai savaičių veja bus pilnai įsitvirtinusi ir ja galėsite naudotis visu pajėgumu.

Kaip prižiūrėti ruloninę veją?

Jolita sako, kad ruloninė veja yra lygiai tokia pati gyva, kaip ir sėtinė, ir rūpintis abiejų tipų vejomis reikia panašiai. Yra trys pagrindiniai vejos priežiūros elementai:

  • Pakankamas laistymas,
  • Reguliarus pjovimas,
  • Tręšimas. 

Be to neturėsite gražaus vaizdo, nesvarbu, ar tai bus ruloninė, ar sėtinė veja.

Turėkite omenyje ir tai, jog ruloninė veja parduodama jau paauginta, todėl pavasarį ja rūpinkitės ne kaip jauna, o kaip jau subrendusia veja, kuriai reikalingas skarifikavimas. Tuo tarpu sėtinei vejai pirmąjį sezoną tokia priežiūra dar nėra būtina.

Kaip skarifikuoti veją, skaitykite čia.

Ruloninė veja šlaitams sutvirtinti

Ruloninė veja itin pasiteisina tvarkant šlaitus. Paklotus rulonus galima papildomai pritvirtinti prie žemės specialiomis kabėmis ar vinimis. Jeigu šlaitas labai status, gali prireikti ir papildomų tinklelių bei rimtesnių tvirtinimo priemonių.

Taip pat atkreipkite dėmesį, kad ruloninės vejos klojimas ant šlaito skiriasi – rulonai klojami ne horizontaliai palei šlaitą, bet nuo viršaus žemyn.

Ačiū kraštotvarkos specialistei Jolitai Deresevičienei, kuri LRT laidoje Čia mano sodas papasakojo įdomių dalykų apie ruloninę veją ir pamokė, kaip ją pakloti.  O jums linkiu šiais metais taip pat paieškoti įdomių, nestandartinių sprendimų savo sklypui!

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Vejos skarifikavimas 3 būdais: kodėl, kada ir kaip tai daryti“

„Vejos atnaujinimas: kaip atpažinti problemą ir kaip gelbėti veją“

Visus straipsnius, susijusius su vejos įrengimu ir lengvesne priežiūra, rasite čia.

Left Menu Icon
Krepšelis