Vien pagalvojus apie vejos šienavimą ir ištisinį ravėjimą, plaukai stoja piestu? Namo norėjote dėl laisvės pojūčio, savo šeimos erdvės sukūrimo, dėl ramių vakarų kieme, o ne dėl nuolatinio darbo su augalais? Namo aplinkos planavimas – darbas, apie kurį turite pagalvoti jau iškart po statybų, kad nereikėtų vargti vėliau.
PASIDARYKITE APLINKOS BRĖŽINĮ
Susėskite su šeima kokį vakarą ir surašykite visus elementus, ką norite turėti savo kieme: terasą, hamaką, lauko virtuvę, daržą, voljerą, batutą, vandens telkinuką, vaismedžių, ir t.t. Šiame etape turi dalyvauti visi jūsų šeimos nariai, nes kiemas turi patikti visiems. Net jeigu lankysite apželdinimo kursus arba jei pasisamdysite specialistą, šitą žingsnį vis tiek turėsite padaryti patys.
Pasiimkite savo sklypo topografinę nuotrauką ir ant jos kopijos pabandykite išsidėlioti visus tuos elementus. Netelpa? Tarkitės, ką išbraukti. Telpa? Puiku, dabar tereikės išrinkti jiems geriausias vietas.
Jeigu nesusiplanuojate kiemo iš anksto ir aplinką kursite chaotiškai, vėliau teks šienauti sunkiai prieinamoje sklypo vietoje, plėšti velėną kai nuspręsite perkelti augalus į kitą vietą, pirkti skėčius nuo saulės kaitrioje sklypo vietoje, perdaryti taką, kuris yra per siauras arba ne vietoje, gamintis užtvaras, kad nesimatytų šiltnamis, pirkti brangius vazonus, nes ten nepalikote žemės ploto augalams, ir t.t. Matote, namo aplinkos planavimas apima daugybę įvairių elementų.
Nebūtina turėti išsamų apželdinimo projektą – pakaks aiškaus eskizo, kurį susikursite apželdinimo kursuose patys, arba kurį jums sukurs sodo dizaineris (jeigu atitiks požiūriai).
NAUDOKITE KĄ TURITE
Jeigu jūsų nauja statyba, tai kieme turite sustumtų žemių kalną. Tai augalinis gruntas – viršutinis žemės sluoksnis, kuris prieš statybas yra nustumiamas į vieną didelę krūvą. Apatinis sluoksnis yra nederlingas – tikriausiai pastebėjote, kad statybų metu visas sklypas neapžėlė žolėmis. O štai viršutinis sluoksnis yra aukso kasyklos: čia gyvena ištisos mikroorganizmų kolonijos, vabaliukai, erkutės, grybai, mikrobai, sliekai… Jų reikia, kad augalai sėkmingai augtų. Todėl jokiu būdu neišvežkite to žemių kalno, o po statybų jį vėl paskleiskite sklype, kur augs augalai.
Esu girdėjusi, kad statybininkai arba individualių namų kvartalų atstovai suorganizuoja žemių išvežimą, neva kad sklypas būtų tvarkingas. Neleiskite, nes tai jūsų turtas, kurį puikiausiai panaudosite.
Jeigu žemės jau išvežtos arba jei žemių trūksta, teks užsakyti sunkvežimius, kurie jos atvežtų. Tai nemažos sąnaudos. Jei manote, kad atvežtinė žemė bus geresnė negu jūsiškė, galite labai nusivilti. Daugiamečių piktžolių sėklos yra labai daigios, o kartais jos tokios mažytės, kad net nepastebėsi. Atvežama žemė nėra kažkuo ypatingesnė. Tad jei tik galite, naudokitės tuo, ką turite.
MAŽIAU VEJOS, DAUGIAU AUGALŲ
Ši idėja atrodo revoliucinė: kaip tai mažiau vejos? Būtent taip. Veja yra daugiausia laiko resursų reikalaujantis sklypo elementas. Šienauti, laistyti, tręšti, aeruoti, skarifikuoti, kovoti su piktžolėmis… Iki šiol daug naujakurių įrengia didelius vejos plotus dėl dviejų priežasčių: dėl lengvos priežiūros ir dėl to, kad vizualiai padidėja sklypas. Bet norime paneigti abu šiuos teiginius!
Sezono metu reikia šienauti veją bent kartą per savaitę. Kuo didesnis plotas, tuo daugiau laiko reikia šienavimui. Jei skiriate tam valandą laiko, padauginkite tiek, kiek kartų per metus reikės šienauti, ir pamatysite, kiek daug valandų reikės. Žmonės veltui bijo žydinčių krūmų, vaiskrūmių, medžių, ir argumentuoja, kad reikia grėbti lapus. Tačiau tam laiko prireiks nepalyginamai mažiau, negu vejos šienavimas. Dar daugiau – daugiamečiai žoliniai augalai reikalaus tik kosmetinės priežiūros dėl piktžolių, ir kad nukirptumėt likusią antžeminę dalį po žiemos.
Todėl vejos sėkite tik tiek, kiek iš tikrųjų reikia. Kitur ją keiskite žydinčiais krūmais, daugiamečiais gėlynais, kiliminiais augalais. Kiemas atrodys vešlus ir turtingas.
SUPAPRASTINKITE VEJOS PRIEŽIŪRĄ
Namo aplinkos planavimas apima ir tai, kiek vejos norite turėti. Kadangi veja yra didžiausias laiko ėdikas, kai kalbame apie kiemo priežiūrą, reikia pagalvoti, kaip dar galime palengvinti sau gyvenimą. Kai kurie iš šių patarimų reikš didesnes investicijas – galite rinktis, ar išleisti daugiau pinigų, ar skirti daugiau laiko priežiūrai. O kai kurie patarimai susiję tik su protingu planavimu.
-
- Nesodinkite augalų vejoje. Aiškiai atskirkite, kur yra augalų zona, o kur vejos zona. Kuo daugiau augalų auga vejoje, tuo ilgiau sugaišite, kol su žoliapjove apeisite kiekvieną augalą. Be to, nuolat kils rizika, kad augalą netyčia užkabinsite ir sužeisite. Švari veja be augalų – lengvas ir greitas darbas šienauti.
- Atskirkite vejos zoną nuo kitų augalų su specialiais atitvarais, patogiausia – su plastikiniais bortais. Jie įkasami į žemę, vizualiai nieko nesimato, tačiau savo darbą jie atlieka. Vejos žolės neplinta į augalų zoną, todėl nereikia nuolat atkasinėti ir iš naujo formuoti liniją. Sutaupote labai daug savo ateities laiko darbui, kurio galima visai atsisakyti.
- Įsigykite kokybišką techniką žolės pjovimui. Vejapjovės robotas, be abejo, yra geriausia išeitis, jeigu galite skirti lėšų. Be roboto, yra didelis pasirinkimas, su kuo galima šienauti – rinkitės pagal savo vejos dydį ir pagal finansus. Su geresniu įrenginiu šienausite greičiau, nupjovimas bus tolygesnis, darbas vyks sklandžiai ir be keiksmažodžių.
Jei vejos turite nedaug, jos plotas tuščias be augalų, o vejapjovę turite gerą, ilgalaikėje perspektyvoje galite sutaupyti daug savo laiko ir turėti nuostabią veją be kasmetinių investicijų. Kaip? Ogi pjaukite dažniau. Tobulas variantas – žolė nespėja užaugti aukšta, todėl pjaunate tik galiukus, kuriuos vejapjovė čia pat susmulkina ir vėl išmėto žolėje. Tie smulkūs skuteliai greitai suyra ir tampa mulčiumi. Kitais žodžiais tariant, nemokamai tręšiate savo veją.
IŠKART NUMATYKITE GĖLYNĄ
Jei jums atrodo, kad tereikia vejos ir gyvatvorės, o daugiau reikalavimų aplinkai jūs neturite, tai užsakote sau rūpestį ateičiai. Tujos ir gyvatvorė su laiku pabosta. Kai įgrysta žiemos niūrumas, o pavasarį aplink sužydi ryškiai geltonos forzitijos, kai baltuoja tulpės, kai pradeda žydėti alyvos, kai jazminų kvapas ir rožių kerai pradeda veikti visus – veiks ir jus.
Kursuose sutinkame daugybę žmonių, kurie pradeda lygiai taip pat: užsėja veją ir pasodina gyvatvorę. Tačiau vėliau terasoje pastatomi vazonai su gėlėmis, o vejos pakraščiuose pradeda atsirasti žydinčių vienmečių. Namo aplinkos planavimas leis jums bent numatyti vietą, kur galėtumėte sodinti gėles, jei vis dėlto persigalvotumėte.
Tiek auginimas vazonuose, tiek nuolatinis vienmečių gėlių kaitaliojimas ir ravėjimas yra tikri laiko rijikai. Vazonus reikia kasdien laistyti, nužydėjusius gėlių žiedus dažnai reikia nuskabyti, jaunais vienmečių daigeliais reikia atidžiai ir kasdien rūpintis, persodinti, ravėti tarpus tarp jų. Todėl rekomenduojame iškart numatyti vietą gėlynams.
PASIRINKITE ATSPARIUS IR NEREIKLIUS AUGALUS
Namo aplinkos planavimas apima ir tai, kokius augalus geriau sodinti kieme. Norite mažiau darbo? Nesivaikykite egzotikos. Sodinkite augalus, kurie patikrinti, atsparūs ligoms, žiemos šalčiams, nebijo kenkėjų, nelinkę sirgti.
Sodinkite atsižvelgdami į esamą situaciją: pavėsyje nesodinkite saulamėgių, o sausoje vietoje – mėgstančių drėgmę. Tai reiškia, kad jeigu jūsų dirva smėlinga, nesodinate ten rožių, o jeigu jūsų dirva nerūgšti, nesodinate rododendrų. Esamų sąlygų adaptavimas pagal augalą yra dirbtinis ir laikinas – vis tiek augalas nesijaus gerai, jį labiau puls ligos, pats augalas nebus stiprus ir sveikas. Todėl jei norite mažiau rūpesčių ir mažiau darbo, rinkitės augalus pagal situaciją, kurią turite.
Ar yra augalų ir smėliui, ir visiškam pavėsiui? Taip, ir net pasirinkti yra iš ko. Pasidomėkite natūralistiniu apželdinimo stiliumi: žemė specialiai nėra gerinama, augalai parenkami pagal esamas sąlygas, o grožis neišpasakytas. Didesnis darbas tokį suplanuoti ir augalus parinkti, bet po to priežiūros bus labai nedaug. Tereikės dėmesio pirmaisiais metais kol įsitvirtins, o vėlesnę priežiūrą galima labiau pavadinti valdymu: ko per daug –pamažinti, kas peraugo – patraukti. Jokių tuščių žemės plotų, kuriuos reiktų nuolat ravėti.
Šis straipsnis buvo publikuotas žurnale “Statyk” 2017 m. birželio mėnesio numeryje.
Taip pat skaitykite:
“Kiemo apželdinimas: 5 dažniausios planavimo klaidos” (su video)
“Lauko apšvietimas: ką reikia žinoti planuojant”
O dar daugiau idėjų ir patarimų apie kiemo apželdinimą jūsų laukia konferencijoje “Garden Style 2017”. Pasimatome rugpjūčio 26 d. Litexpo parodų rūmuose, Vilniuje. Garantuojame, kad tai bus viena iš įsimintiniausių vasaros dienų!