Interjero vizija jau aiški, o ką daryti su kiemu? Spalvos yra pirmas dalykas, kuris patraukia akį, todėl spalvų derinimas turi būti apgalvotas. Tam, kad kiemas atrodytų harmoningas ir išbaigtas, spalvos jame turi būti subtiliai suderintos. Ne kiekvienas turi profesionalo akį ir dizainerio patirtį, tačiau yra aiškių dėsnių, kuriuos taikydami neprašausite.
1. NAUDOKITE SPALVAS ATSIŽVELGDAMI Į STILIŲ
Nežinote, nuo ko pradėti? Yra begalė gražių spalvų ir dar gražesnių gėlių? Atsispirkite nuo interjero, kuris dažnam mūsų yra lengviau įkandamas ir paprasčiau sukramtomas negu augalų pasaulis.
Taigi, koks jūsų interjero stilius?
Masyvus, prabangus, klasikinis? Paieškokite internete klasikinio stiliaus sodų ir suprasite, kad lauke tiktų naudoti daug žalios (apvalūs buksmedžiai), sodrios raudonos (klasikinės rožės), akinančiai baltos (tulpės, veronikūnai, astilbės). Ar jums reikia melsvai oranžinių derinių? Ne, padovanokite juos kaimynams.
Jūsų namo stilius skandinaviškas? Naudokite žalias su pilkšvais atpalviais (čiobreliai, vilnotoji notra), augalus melsvais smulkiais žiedeliais (neužmirštuolės, katžolės, gojiniai šalavijai), nepretenzingą baltą.
Jūsų interjeras pastelinis ir su daug mielų detalių? Naudokite provanso rožinę, melsvą ir alyvinę.
Taip, supratote teisingai: interjero stilių pratęsiame lauke. Čia svarbus ne tik spalvų derinimas, bet ir kitos stiliaus detalės. Nustebsite, kiek stilingų dekoro detalių galima rasti įsigyti, jos gali padėti sukurti charakterį kiemui, net jeigu auginate įprastus augalus.
Neturi būti ryškios ribos, kai atėję įžengiate pro namų duris, ir atvirkščiai – kai išeinate iš namų į lauką. Naudokite panašų koloritą ir neapsiriksite.
2. DERINKITE NAMO SPALVĄ SU AUGALŲ SPALVA
Jeigu stogo dangos nesimato, galite nekreipti į ją dėmesio. Bet jau sienų tikrai nepaslėpsite. Jeigu parinksite augalus atsižvelgdami į namo fasado spalvą, tikrai išlošite.
Mes esame pripratinti matyti tik atskiras detales, o ne visumą. Todėl vis dar mokomės aprėpti žvilgsniu daugiau ir pamatyti bendrą vaizdą. Nufotografuokite įėjimą į savo namą. Pamatysite, kad matosi ne tik gėlių žiedai, bet ir jų kerai, atsikišusios krūmų šakos, laiptų turėklai, kilimėlis, numestas laistytuvas, įėjimo durys. Visi tie dalykai turi savo spalvą, todėl jų spalvų derinimas tampa svarbus. Jeigu suderinsite visų jų spalvas, bendras įspūdis bus harmoningas net tada, kai nėra sterilios tvarkos kieme. Išskyrus tą numestą laistytuvą, žinoma.
Jeigu dabar statote namą ir planuojate aplinką, esate pačiame geriausiame apsisprendimo taške. Pasirinkite dominuojančias spalvas, ir laikykitės jų planuodami namo fasadą, trinkeles, lauko baldus, vazonus, dekoratyvines detales ir, žinoma, augalus. Taip neprašausite ir kiemas visada atrodys harmoningas.
Jei abejojate dėl spalvų, rinkitės neutralias: baltą, pilką, juodą. Gamtoje neutralios yra ir žalia, ruda. Kuriant interjerą, dažnai pasirenkama grindis ir sienas daryti neutralias, o spalvinius akcentus uždėti su lengvai pakeičiamomis dekoro detalėmis: užuolaidomis, vazomis, kilimais. Panašiai galite elgtis ir kuriant kiemą. Jei nepadarysite namo fasado violetinio ir jei neišklosite kiemo raudonomis trinkelėmis, turėsite laisvę kurdami savo kiemo aplinką ir pasirinkdami spalvas.
3. PASIRINKITE AKCENTUS IR SUKURKITE JIEMS FONĄ
Pradėkime nuo kontrastų, pavyzdžiui, šviesaus ir tamsaus. Akivaizdu, kad šviesiame fone išryškėja tamsus, o tamsiame fone akcentuojamas šviesus. Atrodo paprasta kaip dukart du, bet deja, ne visada ši formulė prisimenama kuriant aplinką.
Svarbiausia šioje situacijoje yra tai, kad negali kontrastuoti viskas: ir spalvos, ir medžiagos, ir dydžiai, ir formos. Tada mes turim tikrų tikriausią betvarkę ir nesuprantam, kur tas grožis pradingo. Tam, kad kontrastas atsiskleistų ir suveiktų visa savo jėga, jo fonas turi būti labai aiškus.
Pavyzdžiui, prie šviesaus namo pavasarį iškyla balti dailieji auskarėliai ir baltos tulpės (niuansas), o kur ne kur pasirodo tamsiai bordinės tulpės. Vadinasi, turime aiškų šviesų foną (namo fasadas, dailieji auskarėliai, tulpės) ir ryškų tamsų kontrastą (bordinės tulpės) – atrodytų efektingai! Jeigu šioje paletėje įmaišytume rausvų, mėlynų, geltonų – jokio efekto, jau maišalynė.
Atkreipkite dėmesį, kad nebūtinai augalai gali būti kiemo akcentas. Jeigu jūsų namas išskirtinis ir ryškus, tai visi augalai turėtų tarnauti kaip fonas. Rinkitės juos tik žalius (žalia irgi yra spalva, nebijokite jos), pagyvintus neutralia balta ar pilka.
Jeigu turite augalų, kurie yra ryškūs akcentai (magnolijos, vijoklinės rožės, forzitijos), tada jau visi kiti elementai aplinkui turi tylėti. Tegul visų akys krypsta tik į gražiausiuosius ir dėmesio neblaško kiti augalai.
Įvertinkite, kas jūsų kieme yra pagrindinis žaidėjas, ir aplinkui kurkite kontrastuojantį foną, kad tas gražuolis išryškėtų dar labiau.
4. PASIRINKITE DOMINUOJANČIAS SPALVAS
Kad būtų lengviau žaisti su akcentais ir fonu, su kontrastais ir niuansais, auksinis patarimas – sumažinkite koloritą. Kuo mažiau spalvų, tuo geriau. Palikite žaidimus su spalvomis profesionalams, kurie įvertins ir medžiagiškumą, faktūras, tekstūras, formą, ažūriškumą, ir kitus dalykus, apie kuriuos dar net negirdėjom. O mes apribokim spalvų skaičių ir neapsigausim.
Paprasčiausias variantas – naudoti vieną akcentinę spalvą ir atspalvius, nuo jos nedaug nutolusius. Jeigu jūsų gėlyne dominuos žiedai nuo alyvinių iki violetinių, jis atrodys nuostabiai nepaisant to, kad gėlės yra skirtingų veislių, sklirtingų formų ir aukščių. Viską rinkitės iš vienos spalvų paletės ir nesuklysite, toks spalvų derinimas tikrai pasiteisins. Jeigu bijote, kad bus nuobodoka, suplanuokite gėles taip, kad pavasarį labiau dominuotų melsvi atspalviai, vasarą – alyviniai, o rudenį – violetiniai. Su daugiamečiais augalais tikrai nesunku taip padaryti. Štai ir turite harmoningą vaizdą.
Kitas variantas – derinkite dvi kontrastuojančias spalvas, pavyzdžiui, oranžinę ir violetinę, arba geltoną ir mėlyną. Pernai aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“ kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė aiškiai parodė, kaip naudotis klasikiniu spalvų ratu, ir davė daug konkrečių pavyzdžių su augalais. Pasirinkite dvi spalvas, esančias viena priešais kitą spalvų rate, ir naudokite jas kuriant aplinką. Tai dar vienas saugus būdus harmoningam vaizdui sukurti. Jeigu vienos spalvos niuansiniai deriniai jums atrodo per mažai atkreipiantys dėmesį, šie dviejų kontrastuojančių spalvų deriniai gali būti kaip tik tai, ko jums reikia.
5. KUO MAŽIAU SPALVŲ, TUO GERIAU
Spalvų derinimas sudėtingas ne dėl dominuojančių spalvų pasirinkimo, o dėl visų kitų spalvų atmetimo. Būkim atviri: jeigu rožinis bijūnas jau dešimt metų auga, tačiau dabar nebeįsipaišo į naująją melsvai gelsvą paletę, ar nebus gaila jo atsisakyti? Tikrai bus gaila.
Jeigu turite augalų, kurie netinka jūsų pasirinktam koloritui, persodinkite juos į kitą kiemo dalį. Niekas nesako, kad visas kiemas turi būti tarsi vienos spalvos nudažytas. Žinoma, būtų vientisa ir gražu, tačiau jei sklypas didelis, galite susikurti atskiras zonas su skirtingais spalviniais deriniais.
Dar vienas būdas – paskirti vieną lysvę vien tik gėlėms, auginamoms dėl skynimo. Ten susodinkite net ir tas, kurios netinka pagal spalvas. Aiški funkcija čia bus svarbiausia. Žinoma, tokia lysvė gali nesimatyti iš paradinės zonos arba iš poilsio kampelio, tegul ji būna daržo zonoje ir negriauna jūsų susikurto spalvinio plano. Į ją susodinsite ir tas gėles, kurios kitur netiko dėl savo spalvos.
Jei pasiryšite ir sumažinsite spalvų skaičių, nustebsite pamatę rezultatą – tiek nedaug tereikia, kad vaizdas būtų harmoningas ir kad atrodytų, tarsi geriausias dizaineris jį sukūrė.
Šis straipsnis buvo publikuotas žurnale “Statyk” (2017 m. liepos mėn. numeris).
Taip pat skaitykite:
“Kad plikos terasinės lentos pavirstų jaukia terasa”
“Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?”
“Augalai, kurie žydi madingiausia 2017-ųjų metų spalva”
Dar daugiau idėjų, praktinių patarimų ir įkvėpimo jūsų laukia aplinkos dizaino konferencijoje “Garden Style 2017”. Susitikime jau rugpjūčio 26 d., Vilniuje.