Alpinariumo akmenys – kaip sukurti gražias kompozicijas

Sakoma, kad alpinariumo akmenys, visai kaip augalai, turi būti pasodinti, o ne padėti. Akivaizdu, kad galioja tam tikri principai, kaip išdėstyti akmenis ir kaip juos apjungti su augalais, kad galutinis vaizdas būtų harmoningas ir gražus. Paklausėme kraštovaizdžio architektės Linos Puodžiūtės, kuri veda seminarus apie alpinariumus ir apie kitokį akmenų panaudojimą kieme, kokių dėsnių ji patartų laikytis.

Alpinariumo akmenys ir derantys augalai sukuria harmoningą visumą

Alpinariumo akmenys ir derantys augalai sukuria harmoningą visumą. Nuotr. L. Liubertaitė (Vilnius)

Alpinariumo akmenys – tos pačios kilmės

Akmenų ir augalų kompozicijos turi apjungti viską į vientisą vaizdą, todėl kuo daugiau skirtingų detalių šiame junginyje, tuo sunkiau išvengti chaoso. Ir atvirkščiai: kuo daugiau vienodų objektų, tuo lengviau sukurti harmoningą visumą. Tai amžinas dėsnis, galiojantis kuriant ne tik alpinariumus, bet ir viso kiemo dizainą.

Su akmenimis šis dėsnis matomas akivaizdžiai. Todėl specialistė siūlo nemaišyti skirtingos kilmės akmenų. Jei jau pasirinkote smiltainio riedulius, tai tik juos ir naudokite. Jei pasirinkote granito plokštes arba kažkokius egzotiškus akmenis, naudokite tik juos.

Rinkitės vienos kilmės akmenis, taip išgausite vientisą vaizdą ir išvengsite chaoso

Rinkitės vienos kilmės akmenis, taip išgausite vientisą vaizdą ir išvengsite chaoso. Nuotr. L. Liubertaitė (Trakų r.)

Tai nereiškia, kad visi akmenys bus vienodi: skirsis jų atspalviai, raštai ir dydis.

NAUDOKITE ĮVAIRAUS DYDŽIO AKMENIS

Jei ieškote akmenų įsigyti, iškart klauskite, ar tiekėjai turi jų įvairių dydžių. Per daug smulkių akmenų nesudarys efekto. Bent keli akmenys turėtų būti žymiai stambesni už kitus.

Lietuviai esame pripratę matyti keistas akmenų kompozicijas, vadinamas alpinariumais, kuriose dominuoja smulki skalda. Tačiau tai mažai ką turi bendro su tikromis Alpėmis, todėl negalime sakyti, kad tokie alpinariumai imituoja gamtą. Daug kas teikia didelę reikšmę akmenims, tačiau jų smulkumas ne kuria efektą, o tampa fonu. Tad nebesuprantame, kas tokiame lietuviškame alpinariume griežia pagrindiniu smuiku: skalda ar augalai?

Atkreipkite dėmesį į užsienio dizainerių darbus. Norint, kad alpinariumo akmenys suskambėtų, jie turi išties gerai matytis. Todėl nebijokite naudoti stambių akmenų.

Įsigykite jų skirtingo dydžio: nuo didelių, kurie bus akcentai, iki visiškai smulkių, kurie užpildys tarpus tarp kitų akmenų.

Iškart pasirinkite, ar akmenys bus skaldyti, ar gludinti, ir nemaišykite tarpusavyje. Vadinasi, visi nuo smulkių iki stambių turi būti arba tokie, arba tokie.

GRUPUOKITE AKMENIS

Akmenis jau turime, o kaip juos išdėlioti? Grupuokite juos. Keli pasiklydę dideli akmenys smulkios skaldos jūroje – jokio dizaino, jokio vaizdo.

Jeigu abejojate savo intuicija, naudokitės klasikiniais dizaino dėsniais: grupuokite neporinį skaičių akmenų: po 3, po 5, po 7, ir t.t. Vienoje grupėje tegul būna keli stambesni akmenys, šiek tiek atokiau – vėl keli stambūs akmenys, toliau – dar viena grupė akmenų. Neporinis skaičius padės išvengti taisyklingumo, kuris gamtai nebūdingas, bet tuo pačiu leis išlaikyti tvarkingą, harmoningą vaizdą.

Tarpus, likusius tarp stambių alpinariumo akmenų grupių, užpildykite smulkia skalda arba augalais.

Taip pat skaitykite apie dažniausiai daromas klaidas: Alpinariumo įrengimas – dažniausios klaidos” 

Trumpas ir informatyvus seminaras norintiems patarimų iš praktikos: “Alpinariumas ir naujas požiūris į akmenis

GRUPUOKITE ir AUGALUS

Augalų neišmėtykite bet kaip, o taip pat grupuokite. Jokiu būdu nesodinkite skirtingų veislių augalų po vieną vienetą, nes bus labai sudėtinga sukurti balansą. Prisiminkite, kaip atrodo kalnų vietovės gamtoje – juk jose dominuoja tik keletas rūšių augalų, kurie atsikartoja keliose vietose. Naudokite tą patį principą: mažiau rūšių, daugiau vienetų.

Jei abejojate dėl augalų pasirinkimo, apribokite žiedų spalvų paletę. L. Puodžiūtė seminare pateikia patarimų dėl spalvų derinimo ir rekomenduoja konkrečias augalų veisles, kurios tinkamos auginti prie akmenų. Tačiau pasidomėję giliau, tikrai rasite sau tinkamų gėlių, tik nepamirškite sodinti pasikartojančiomis grupėmis.

Nesirinkite daugybės skirtingų rūšių augalų. Geriau pasirinkite kelias ir sodinkite jas grupėmis

Nesirinkite daugybės skirtingų rūšių augalų. Geriau pasirinkite kelias ir sodinkite jas grupėmis. Nuotr. L. Liubertaitė (Vilnius)

Ieškokite sausamėgių augalų, kuriems nebūtina gauti daug drėgmės. Jei abejojate, dažnai kaip ženklas yra pilkšvo atspalvio lapeliai, kurie dar būna su pūkeliu. Žiedai dažniausiai smulkūs, koteliai ploni, lapai siauri. Visi šie požymiai rodo, kad augalas stengiasi išlaikyti drėgmę kuo ilgiau ir kuo mažiau jos išgarinti. Lietuvoje rasite tikrai didelį pasirinkimą tinkamų augalų, tad didesnė problema bus ne rasti tinkamą, o atsisakyti, kad nebūtų per daug.

NEGAILĖKITE IR ĮKASKITE AKMENIS

Kad kompozicija atrodytų natūrali, akmenys turėtų būti ne statūs ar skersi, o paguldyti. Kalbame visai kaip apie žmones! Trumpai tariant, akmenys turi būti tarsi natūraliai nukritę ar iš žemės gelmių išstumti.

Tai reiškia, kad mažiausiai trečdalis akmens masės turi būti po žeme, o geriausia, jeigu po žeme net du trečdaliai. Akmuo atrodys tarsi čia gulėjęs amžius, jis gražiai įsilies į aplinką.

Tam, kad alpinariumo akmenys atrodytų natūraliai, įkaskite juos

Tam, kad alpinariumo akmenys atrodytų natūraliai, įkaskite juos. Nuotr. L. Liubertaitė (Vilnius, VU botanikos sodas)

Suprantama, kad gaila akmenį, už kurį mokėti dideli pinigai, praktiškai palaidoti kalne. Tačiau jeigu norite gražaus ir natūralaus vaizdo, nedvejokite ir dalį akmens įkaskite.

Papildomas patarimas: didelius akmenis, kurie atsiduria šlaite, įkaskite šiek tiek įkypai, sukuriant tarsi terasą. Tai daroma tam, kad lietaus vanduo nenutekėtų nuo akmenų kompozicijos į šonus, o bent dalis būtų nukreipiama į kompozicijos vidų, kur auga augalai. Kadangi augalai sodinami lengvai drenuojamoje žemėje, vandens užsistovėjimo vis tiek nebus, bet dėl tokio akmenų įsodinimo kampo augalai gaus daugiau drėgmės lietaus metu.

Ir nepamirškite, kad alpinariumo akmenys, kaip ir augalai, yra gamtos dalis. Todėl visas taisykles galite iškart sulaužyti, jeigu matote, kad vaizdas yra harmoningas ir natūraliai atrodantis. Svarbiausia, kad visa akmenų ir augalų kompozicija būtų ne ryški ir tviskanti spalvomis ir naujumu, o graži savo paprastumu ir amžinumu.

Taip pat skaitykite: 

“Alpinariumo įrengimas – dažniausios klaidos” 

“Spalvotas dekoratyvinis mulčias – beviltiškai nebemadingas” 

“Pamirškite spalvas: susipažinkite su augalų faktūra”

Seminaras šia tema:

Alpinariumas ir naujas požiūris į akmenis” – spauskite ant pavadinimo skaityti programą ir atsiliepimus.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis