Angliškas stilius: kaip susikurti tokį Lietuvoje

Rožės, vijokliai, fontanai ir žemos buksmedžių gyvatvorės – angliškas stilius daugelį žavi savo paslaptingumu, augalų gausa, o kartu ir jame tvyrančia ramybe. Ilgametės tradicijos po truputį keičiasi, stilius modernėja, tačiau galima išskirti keletą dalykų, tipiškų angliškam sodui, kurie ir jūsų kiemui suteiks šarmo.

KOKS ANGLIŠKAS SODAS BE ROŽIŲ

Rožės yra vienas iš būtinų elementų tipiškame angliškame kiemelyje. Laipiojančios rožės, apsivijusios arkas ar treliažus, tinka tobulai. Tačiau jei gyvenate rytinėje Lietuvos dalyje ir vijoklinių rožių užsiauginti ten sudėtinga, pasirinkite bet kokias kitas rožes. Dideli kvepiančių senovinių rožių krūmai taip pat įneš savo žavesio, neabejokite.

Angliškas stilius Geltonas karutis

Rožės ir angliškas stilius – neatsiejama. Tik pasirinkite atsparią veislę, kad būtų mažiau rūpesčio.

Rožės nebūtinai turi būti vienos kaip karalienės, joms tinka ir daugiamečių augalų draugija. Netoliese augančios rasakilos – klasikinis derinys su rožėmis. Tačiau dvimetės vertikalios rusmenės, mums labiau pažįstamos iš močiučių darželio, taip pat tinka tarp rožių. Kontrastuodamos savo vertikalumu su apvaliais rožių žiedais, rusmenės pagyvina vaizdą ir tampa tais smagiais akcentukais gėlyne.

IŠRAIŠKINGOS KRŪMŲ FORMOS

Dar vienas būdas kaip suteikti angliškam sodui patrauklumo yra augalų formavimas. Ilgai augantys buksmedžiai, nuolat apkarpomi, auga gražiu tankiu bumbulu – kuo jie didesni, kuo tankesni, tuo gražiau įsilieja į bendrą vaizdą. Buksmedžiai nenumeta lapelių ir žiemą. Lietuvoje jie taip pat puikiai auga, tik reikia parinkti pavėsingą vietą ir turėti kantrybės. Gal todėl buksmedžiai buvo dažni vienuolynuose – vienuoliai kantrybės, matyt, tikrai turi. Apvaliai formuojamus buksmedžius  paįvairinkite su rododendrais, daugiametėmis gėlėmis.

Angliškas stilius Geltonas karutis

Apvaliai formuojami buksmedžiai prie tako vingio. Už jų – putinalapis pūslenis ‘Diabolo’. Nuotr. aut. Lina Liubertaitė. Projektas: Asta Grabauskienė.

Angliškam stiliui būdingos gyvatvorės. Yra daug pavyzdžių, kur reprezentacinė kiemo vieta prie namo įėjimo yra sukuriama vien tik iš žemų gyvatvorių. Grįžtate namo pavargę, nudelbę akis, o štai palei jūsų takelį vingiuoja įmantriausi gyvatvorių raštai. Tai taip angliška! Tik nesugadinkite su spalvotu mulčiu, jis čia absoliučiai netinka.

Angliškas stilius Geltonas karutis

Gyvatvorių raštai nedideliam paradiniam kiemelyje.

Stabilumo ir tvirtumo suteikia ne tik gyvatvorės, bet ir pavieniai augalai, formuojami aiškiomis raiškiomis formomis: kūgio, piramidės ar spiralės. Lietuvoje daug pavyzdžių, kai figūriškai suformuoti augalai yra netinkamoje vietoje, nesusiję su šalia esančiais kitais objektais, viso sklypo kontekstu. Formalumui pabrėžti naudokite ir kitus mažosios architektūros elementus. Jei sodas yra aptakių formų, centre kaip akcentą pastatykite paprastą betoninę paukščių girdyklą. Jei sodas yra pailgas, netoli pagrindinio įėjimo pasodinkite piramidės formos karpytus medelius, taip suteikiant formalesnį vaizdą.

ŽYDINTYS KRŪMAI IR DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Krūmai yra natūrali angliško sodo dalis, jie padeda sukurti jaukias erdves, suskirsto sodą skirtingais aukščiais ir padaro sodą įdomesnį. Krūmai yra labai naudingi ir išraiškingi, nesvarbu, ar tai tebūtų grupelė šluotelinių hortenzijų daugiamečių augalų centre, ar tanki gyvatvorės eilė, įrėminanti pievelę, skirtą vakarėliams. Daugiametės gėlės ir žydintys krūmai, tipiški angliškame sodelyje:

  • Flioksas
  • Hortenzija
  • Monarda
  • Lubinas
  • Veronika
Angliškas stilius Geltonas karutis

Kitus augalus tikriausiai pažįstate, o monarda ne tokia įprasta pas mus, bet puikiausiai auga Lietuvoje.

Vienmetės gėlės yra puikus priedas daugiametėms, kol pastarosios užpildo tuštumą, bet neleiskite joms per daug išvešėti. Štai keletas populiarių pasirinkimų:

  • Darželinė našlaitė
  • Kosmėja
  • Serentis

Nieko neįmanomo ir Lietuvoje, tiesa? Svarbu nepamažinti, augalų turi būti gausu, jie ne per maži, o apgaubiantys, vešlūs.

Kaip suderinti tiek skirtingų augalų, kad vaizdas būtų ne chaotiškas, o estetiškas, reikia žinoti keletą svarbių augalų dizaino principų. D.Britanijoje augalų tradicijos labai senos ir gilios, bet ir dabar apželdinimo kursai ten populiarūs. Lietuvoje taip pat galima išmokti augalų gražių derinių sukūrimo, pavyzdžiui, kursuose „Šiuolaikinis gėlynas“ mokoma augalų dizaino principų ir dalyviai patys kuria savo gėlyno projektus.

ANGLIŠKAS SODAS IR VALGOMI AUGALAI JAME

Vaistažolės ir daržovės yra neatskiriama angliško sodo dalis, paįvairinanti spalvų gamą ir duodanti naudą. Galite skirti atskirą plotą tik daržovėms, vaistažolėms ar vaisiams, galite įterpti į gėlių lysves šalia tako. Daržoves gėlyne galima dažnai pamatyti žymių sodo dizainerių projektuose, ypač tuose, kurie specialiai sukurti augalų parodai. Tačiau gerai apgalvokite, kokios daržovės tiks gėlyne, dėl jų sezoniškumo. Tarkim, kopūstų galvos ar salotos gėlyne gali gerai atrodyti, tačiau pavasarį toje vietoje bus tik daigeliai, o jau nuėmus derlių liks tuščia vieta. Gėlyne geriau tiktų prieskoninės žolelės. Pavyzdžiui, bazilikai žaliais arba purpuriniais lapais, kurie vėliau pražysta vertikaliais žiedynais ir netgi pritraukia bičių draugiją.

Angliškas stilius Geltonas karutis

Mėtos labai mėgstamos auginti D.Britanijoje, bet ir kitos vaistažolės ar daržovės būdingos tradiciniam angliškam sodui.

O apie vaistažoles kalbame ne šiaip sau, angliškas stilius – būtinai su kvepiančiomis žolelėmis, tiek maistui, tiek kvapams, tiek vaistams. Jau vien mėtų, kurių Lietuvoje paplitusios tik viena kita veislė, D.Britanijoje auginama keliasdešimt skirtingų veislių, nuo obuolinio prieskonio iki citrininių.

ANGLIŠKA VEJA IR TAKŲ VINGIAI

Vejos dydis jūsų angliškame sode priklauso nuo to, kiek laiko galite skirti šienavimui ir kam veja bus skirta. Čia suklysti tikrai negalite.

Dar daugiau, šiuolaikiniuose angliškuose soduose vejos gali ir visai nebūti. Vietoj jos aikštelė pasisėdėjimui grindžiama plytelėmis, medžiu ar akmens plokštėmis, o atsvara kietosioms dangoms tampa dideli išraiškingi augalai. Toks sprendimas ten natūralus, nes pavasarį dėl drėgno klimato ant žliugsinčios vejos sunku vaikščioti. Kita vertus, atsisakius vejos ženkliai sumažėja darbo ir išlaidų, o didelių išraiškingų augalų pagalba bendras estetinis vaizdas nė kiek nenukenčia.

Švelniai išlenkti ir vingiuojantys žvirgždo priberti takeliai turi kaimiško šarmo ir sukuria judėjimo įspūdį – tai vienas iš pagrindinių angliško sodo bruožų. Geometrinės gėlių ir vaistažolių lysvių formos, tokios kaip kvadratai ir stačiakampiai, sukuria tvarkingus plotus laisvoje aplinkoje. Įprastai būna medinis suoliukas, pastatytas išilgai tako ar jo gale, dažniausiai prieš nedidelį tvenkinį ar fontaną. Šalia takelio kaip papuošimai paprastai statomi dideli gėlių vazonai ar statulos.

Angliškas stilius Geltonas karutis

Keraminis vazonas gali atsirasti kaip angliško sodo detalė.

Angliškas stilius įmanomas ir Lietuvoje, ar bent jau panašaus tipo sodelis. Norint sukurti tokį savo erdvėje, pabandykite derinti laisvas vingiuotas takų linijas, gausius ir vešlius žydinčių plotus, suvaldykite gausą aiškių geometrinių formų karkasiniais augalais ir nepamirškite mielų angliškų detalių: fontanėlio, paukščių girdyklos ar molinio vazono su gėlėmis.

Taip pat skaitykite:

Provanso stilius: būdingi bruožai ir galimybės susikurti Lietuvoje

Minimalistinis stilius: stereotipai, bruožai ir įgyvendinimas

Kurį pasirinkti savo kiemui ir kaip įgvendinti:

kursai “Mano sodo dizainas

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis