Apželdinimo kainos vis kyla: kaip sutaupyti protingai

Apželdinimo kainos tokios, kad atvimpa žandikaulis! Bet sumanūs žmonės, norėdami nepermokėti, randa būtų sutaupyti. Kur galima pataupyti, o kur gailėsitės tai padarę, laidoje „Čia mano sodas“ paklausėme kraštovaizdžio dizainerės Vaivos Marozienės

Kraštovaizdžio dizainerė Vaiva Marozienė. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kraštovaizdžio dizainerė Vaiva Marozienė. Nuotr. Lina Liubertaitė

Paklausykite patirties

Skamba kaip frazė iš mokyklos, bet būkit geri — paklausykite tų, kurie turi patirties, ir nedarykite klaidų ten, kur jau kiti yra padarę. Vaiva Marozienė dirba kraštovaizdžio srityje jau daug metų, yra sukūrusi ne vieną projektą ir yra įrengusi dar daugiau projektų, kuriuos sukūrė kiti dizaineriai. Ji dirba ir su nedideliais privačiais kiemeliais, ir su tokiais garsiais projektais kaip MO muziejaus sodelis. Be to, ji dėsto „Geltono karučio“ kursuose „Apželdinimo akademija“, „Natūralistinis gėlynas“, yra ne kartą pristačiusi temas tarptautinėse aplinkos dizaino konferencijose. Nėra ką ir kalbėti, ji žino, ką sako. Tai važiuojam toliau ir klausom jos patarimų.

Pirmiausiai — projektas

Norint įvertinti sklypo įrengimo biudžetą, reikalingas projektas. Projektas gali būti paprastas, bet, priklausomai nuo jūsų poreikių, gali būti ir labai išsamus. Tačiau jis vienareikšmiškai yra būtinas, sako Vaiva Marozienė. 

Projektas ne tik padės susisteminti jūsų norus, pamatyti, ar telpate į suplanuotus biudžetus, bet ir suteiks aiškumo meistrams, kurie vėliau atliks darbus. Pavieniai darbai, neturint vieningos koncepcijos, gali kainuoti daug brangiau negu darbai, atliekami kompleksiškai, kai visiems aišku, kas toje vietoje planuojama ateityje. Todėl jei galvojate, kad šįkart įrengsite terasą, veją, o vėliau dar pagalvosite dėl trinkelių — Vaiva skuba priminti, kad geriau devynis kartus pamatuoti ir tik dešimtą kirpti. 

Išvada: sklypo projektas nėra ta dalis, kur verta taupyti. 

Apželdinimo projektas reikalauja žinių ir patirties — todėl visada pravartu pasikonsultuoti su specialistais. Nuotr. Lina Liubertaitė
Apželdinimo projektas yra būtinas norint neprašauti su vėlesniais darbais. Nuotr. Lina Liubertaitė

Susikurti dizainą savo kiemui galima ir patiems — to mokome kursuose „Mano sodo dizainas“. Jų metu susipažinsite su dizaino dėsniais, projektavimo eiga, nuspręsite dėl pokyčių savo kieme ir kursite savo kiemo naująjį dizainą su lektoriaus pagalba. 

Kraštovaizdžio specialisto paslaugos

Kraštovaizdžio specialisto paieškas reikėtų pradėti kuo anksčiau — vėlyvą rudenį ar žiemą. Pavasarį prasideda įrenginėjimo darbai, tad naujų projektų kūrimui profesionalai dažnai laiko neberanda. 

Svarbu: pasidomėkite, kas sudaro kraštovaizdžio specialisto siūlomą darbų paketą — vieni siūlo tik brėžinius, į kitų paslaugas įeina ir darbų įgyvendinimo priežiūra. 

Atsižvelgus į turimą biudžetą, reikėtų įsivertinti, kokių paslaugų jums reikia — jums gali užtekti tik brėžinių, jei darbus planuojate atlikti patys.

Apželdinimo kainos — kaip nebankrutuoti

Dar vienas būdas, kaip apželdinti sklypą ir nebankrutuoti — darbus vykdyti etapais ir nesutelkti jų visų į vieną sezoną. 

Eiliškumą susiplanuoti yra labai svarbu, o turint gerą projektą, tai padaryti bus tik lengviau. Patirtis ir čia praverčia, todėl Vaiva drąsina kreiptis į specialistus ir gauti bent minimalią konsultaciją. Susidarius darbų planą:

  • Vieni darbai netrukdys kitiems;
  • Sumažinsite tikimybę, kad teks griauti tai, kas jau padaryta, dėl netinkamos darbų eilės tvarkos. 

Darbų eiga

Kad sklypo įrengimo procesas būtų aiškesnis, Vaiva pasidalino trumpa darbų eigos atmintine. Čia yra pagrindiniai etapai, kai sklypo įrengimas vyksta nuo nulio — jie gali kisti, priklausomai nuo jūsų sklypo situacijos:

  1. Jei sklype norite didelių medžių, kurių sodinimui reikalinga speciali technika — pradėkite nuo šio žingsnio. Pasodinę didelius medžius arba išsaugoję senuosius, galite vykdyti kitus darbus.
  2. Įsirenkite apšvietimo bei laistymo sistemas. Jei norite prestižinės vejos, be laistymo sistemos neapsieisite. Čia ypač svarbu turėti projektą: laistymo ir apšvietimo sistemos planuojamos vėliausiai, kai jau aiškios visos takų ir gėlynų vietos sklype. Tačiau įrengiant sklypą, šie darbai būna vieni iš pirmiausių. 
  3. Įsirenkite dangas — terasas, takelius, aikšteles. Prie jų lygmens vėliau derinamas vejos grunto lygmuo, tad pradėti reikia nuo kietųjų dangų.
  4. Įsirengus kietąsias dangas, tik tada laikas vejai ir gražiems želdiniams. Tai jau kaip vyšnaitė ant torto.
Neskubėkite sodinti želdinių — tai darykite, kai visi statybų etapai jau yra baigti. Nuotr. Lina Liubertaitė
Neskubėkite sodinti želdinių — tai darykite, kai visi statybų etapai jau yra baigti. Nuotr. Lina Liubertaitė

Vaiva pastebi, kad labai dažna klaida įsirenginėjant sklypą patiems — neapgalvota logistika. Jei sklype nėra tinkamos dirvos augalams, jos reikės atsigabenti. Todėl svarbu neskubėti aklinai apsitverti tvora — palikite bent dalį kiemo neaptverto, kad technika galėtų jūsų vidinį kiemą netrukdoma pasiekti. 

Kaip sutaupyti planuojant augalus

Apželdinimo kainos priklauso ir nuo augalų kainų — o augalų reikia daug, ypač kai kiemą įsirenginėjate nuo pat pradžių. Bet ir čia yra keletas būdų, kaip galima sutaupyti:

  • Branginkite kuo daugiau esamos augmenijos kieme. Nereikėtų skubėti išpjauti jau turimų medžių — pagalvokite, gal juos verta tiesiog apgenėti ir taip prikelti naujam gyvenimui. Sutaupysite šimtus ar net tūkstančius, sako kraštovaizdžio dizainerė. 
  • Dėl augalų parinkimo konsultuokitės su želdynų dizaineriais — jie padės atrasti jūsų sklypui tinkamus augalus. Tikimybė, kad jie prigis ir sėkmingai augs bus daug didesnė — ne tik sutaupysite pinigų, bet ir išvengsite nusivylimo. 
  • Jei mėgstate sodininkauti — augalus susodinkite patys. Kraštovaizdžio dizainerė atvirauja, kad tokiu būdu galite sutaupyti net apie 25 eur už kiekvieną apželdinamą kvadratinį metrą. 
Apželdinimo kainos priklauso nuo augalų brandumo: formuotos pušys kainuoja daugiau. Nuotr. Lina Liubertaitė
Apželdinimo kainos priklauso nuo augalų brandumo: formuotos pušys kainuoja daugiau. Nuotr. Lina Liubertaitė

Dėkojame kraštovaizdžio dizainerei Vaivai Marozienei už praktiškus patarimus. Tikiu, kad jie pravers naujakuriams bei tiems, kas šiemet planuoja pokyčius sklype ir ką neramina kylančios apželdinimo kainos. Šis straipsnis yra parengtas pagal laidą „Čia mano sodas“ — joje galite pamatyti ir Vaivos įrenginėjamą sklypą Vilniuje bei išgirsti, kokia darbų eiga jame buvo pasirinkta ir kodėl. 

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Tautvydas Gurskas: ką pasiruošti prieš užsakant aplinkos projektą“ 

„Romantiški lauko kambariai su rožėmis: kiemo Ignalinoje pavyzdys“ 

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano sodo dizainas“ — tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių.

Left Menu Icon
Krepšelis