Tautvydas Gurskas: ką pasiruošti prieš užsakant aplinkos projektą

Kad sklypas būtų gražus visais metų laikais, jo dizainas turi būti labai gerai apgalvotas, sako kraštovaizdžio projektų vadovas Tautvydas Gurskas („Žali sodai“). Net jei planuojate samdyti profesionalus — namų darbų neišvengsite. LRT televizijos laidoje „Čia mano sodas“ specialistas pasidalino patarimais, ką reikėtų apgalvoti prieš kuriant jaukų ir gražų kiemą.  

Tautvydas Gurskas ir Lina Liubertaitė. Nuotr. Tomas Tamkvaitis
Tautvydas Gurskas ir Lina Liubertaitė. Nuotr. Tomas Tamkvaitis

Atlikite namų darbus 

Pats geriausias metas planuoti sklypo pertvarkas yra žiema. Pavasarį dažnas pamato gražų augaliuką mugėje ir tuoj puola pirkti, o žiemą tokios pagundos nėra. Tai ramybės laikas, kai neskubėdami galite generuoti naujas idėjas. Pasiruošę gerą planelį, padarysite sau didelę paslaugą — sezonui prasidėjus tiksliai žinosite, ko jums reikia, ir taip sutaupysite brangaus laiko.

Planuoti galite ir mūsų kursuose Mano sodo dizainas“. Supažindinsime su dizaino dėsniais bei projektavimo eiga. Kursų metu kursite naują savo sklypo dizainą iškart ant brėžinio. 

Nesvarbu, ar sklypo pokyčius planuojate įgyvendinti patys, ar į pagalbą pasitelksite specialistus — pasiruošimo vienareikšmiškai reikės. Taigi, nuo ko pradėti?

Esamos situacijos apžvalga

Apžvelkite dabartinę sklypo situaciją. Jei kiemo apželdinimo projektas bus daromas ne nuo nulio — atidžiai apžiūrėkite savo kiemą ir atsakykite sau į šiuos klausimus:

  • Kokias kiemo zonas matote? Kurias naudojate, o kurios šiek tiek užmirštos, apleistos?
  • Ar kieme takais patogiai pasiekiate visas vietas, kurių reikia?
  • Ar pakanka apšvietimo? 
  • Kokie augalai auga jūsų sklype? Kuriuos augalus būtinai norite išsaugoti?
  • Koks dirvožemis dominuoja jūsų sklype?
  • Ar kieme daugiau saulės, ar pavėsio? 

Šiuos klausimus užduos ir kraštovaizdžio specialistai, norėdami įsigilinti į jūsų šeimos poreikius. Todėl pravartu juos ramiai apgalvoti iš anksto — projektavimo procesas bus greitesnis ir sklandesnis. 

Prieš kibdami į naujus planus, objektyviai apžiūrėkite esamą sklypo situaciją. Nuotr. Lina Liubertaitė
Prieš kibdami į naujus planus, objektyviai apžiūrėkite esamą sklypo situaciją. Nuotrauka iš komandos “Žali sodai” projektuoto sklypo. Nuotr. Lina Liubertaitė

Sklypo struktūra

Planuoti Tautvydas Gurskas rekomenduoja pradėti ne nuo augalų, o nuo funkcinių zonų. Juk kiemo patogumas ir grožis turi eiti koja kojon. 

Sklypas gali būti vientisas arba suskaidytas į atskiras zonas — tarsi lauko kambarius. Pagalvokite, ką dažniausiai veikiate kieme. Jei mėgstate gaminti maistą — pagalvokite apie kampelį lauko virtuvei. Jei turite vaikų — suprojektuokite atskirą vaikų žaidimų erdvę.

Laidoje Čia mano sodas“ Tautvydas Gurskas aprodė savo komandos suprojektuotą sklypą, kuriame buvo įrengtos šios kiemo zonos:

  • Daržas;
  • Vaikų žaidimų aikštelė;
  • Valgomojo zona;
  • Poilsio zona.
3 FOTO Įvairios gyvatvorės puikiai tinka lauko kambarių atskyrimui. Nuotr. Lina Liubertaitė
Įvairios gyvatvorės puikiai tinka lauko kambarių atskyrimui. Nuotr. Lina Liubertaitė

Lauko kambariai gali būti vizualiai atskirti vieni nuo kitų. Vienas iš būdų — zonas atriboti gyvatvorėmis. Tautvydo parodytame sklype pasirinktos aukštos bukų gyvatvorės. Čia jos susodintos tiesiomis linijomis, vietomis sujungtos 90 laipsnių kampu — viskas griežtai sulygiuota. Toks geometriškas zonų atskyrimas yra pasirinktas tam, kad būtų sukurtas klasikinio stiliaus sodas. 

Jei jūsų kiemo stilistika kitokia — galite zonas atskirti vingiuotomis linijomis, galite rinktis žemesnius augalus. Tada funkcinės zonos išlieka vizualiai atskirtos, bet ribos yra laisvesnės, ne tokios ryškios.

Stiliaus paieškos

Sukurti įdomų sklypo dizainą lengviau, jei pasirenkate stilių. Gal jums patinka natūralistinis, o gal modernus ar klasikinis? Jei nesate tikri, įkvėpimo paieškokite internete ar kraštovaizdžio dizaino žurnaluose. Kiemas — tai namų tęsinys, apžvelkite savo interjero stilių — tai irgi galėtų būti puikus atspirties taškas. 

Tautvydo Gursko apželdinimo projektas — taip atrodė kiemas pavasarį. Nuotr. Lina Liubertaitė
Tautvydo Gursko komandos sukurtas ir įgyvendintas apželdinimo projektas — taip atrodė kiemas pavasarį. Nuotr. Lina Liubertaitė

Šio kiemo užsakovų namų interjero stilių galima pavadinti modernia klasika. Todėl ir sklypas buvo kuriamas išlaikant tą pačią stilistiką:

  • Griežtą geometrinę struktūrą čia kuria aukštos ir žemos gyvatvorės, tujų kolonos, simetrija;
  • Modernių vėjų įneša galybė žiedų bei „pasišiaušę“ daugiamečiai augalai, įsitaisę šalia griežtų gyvatvorių linijų.

Patarimas: Kaip išgauti tokį tvarkingos netvarkos efektą? Tautvydas rekomenduoja sukurti 2-3 metrus gėlyno ir jį atkartoti keletą kartų. Galima tą sukurtą gėlyno atkarpą apversti aukštyn kojomis, galima atkartoti veidrodiniu principu. Net jeigu ta gėlyno atkarpa bus chaotiška ir laukinė, atkartota keletą kartų sukurs harmoningą vaizdą.

Šio sklypo atveju pasikartojantys gėlyno augalai, nors ir labai pasišiaušę, dar įterpti tarp aukštos bukų ir žemos buksmedžių gyvatvorių, todėl tvarkos jausmas dar labiau sustiprinamas.

Svajonių augalai

Sudarykite savo bei šeimos narių svajonių augalų sąrašą. 

  • Jei sklypo atnaujinimus atliksite patys, pasidomėkite norimų augalų auginimo sąlygomis. Vieniems labiau patinka saulėta, kitiems — pavėsinė pusė (paunksmę mėgstančių augalų idėjų pasisemti galite čia). Atsirinkite tuos, kurie tinka jūsų sklypo situacijai.
  • Susirašykite esamus augalus, kad galėtumėte geriau įsivaizduoti, kaip prie jų derės nauji augalai. 
  • Pasidomėkite, ar nesate alergiški kokiems nors augalams — būtinai apie tai reikės pasakyti specialistui.
  • Pagalvokite ir apie augalus, kurių nelabai norėtumėte savo sklype matyti. Esu ne kartą girdėjusi „tujų tai tikrai ne“. Gal tokių „tikrai ne“ turi ir jūsų šeima?

Tokiu būdu susiaurinsite augalų sąrašą ir jau būsite puikiai pasiruošę pokalbiui su specialistais dėl augalų parinkimo jūsų sklypui.

Galite augalų derinius sukurti ir patys — augalų dizaino pagrindų mokome „Augalų komponavimo seminare“. Nebrangus ir neilgas, tačiau pilnas dizaino dėsnių ir aiškiai pateiktų praktinių pritaikymo patarimų.

Rinkdamiesi augalus, pagalvokite ir apie spalvų derinimą. Nuotr. Lina Liubertaitė
Rinkdamiesi augalus, pagalvokite ir apie spalvų derinimą. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kiemo akcentas

Kad kiemas būtų įdomesnis, Tautvydas Gurskas rekomenduoja pagalvoti apie kažkokį išskirtinį akcentą kieme — traukos centrą. Tai būtų puiki priežastis išeiti į kiemą pasigrožėti ar pakviesti savo svečius nueiti iki tos vietos. Traukos centras galėtų būti:

  • Įdomiai suformuoti augalai;
  • Netikėtu metu žydintys augalai (Tautvydas pamini eleborus, kurie šiltą žiemą žydėjo ir tai buvo neįprastas reginys);
  • Skulptūros (šiame kieme tai saulės laikrodis);
  • Suoliukas, ant kurio smagu prisėsti;
  • Vandens elementas (šaltinis, kriokliukas, paukščių girdykla, kt.);
  • Išskirtinis akmuo (pvz. gal jis primena tupintį katiną ir smagu tai pastebėti). 
Šiame sklype kiemo akcentu tapo saulės laikrodžio skulptūra, kuri net ir valandas rodo. Nuotr. Lina Liubertaitė
Šiame sklype kiemo akcentu tapo saulės laikrodžio skulptūra, kuri net ir valandas rodo. Nuotr. Lina Liubertaitė

Jei planuojate susitikimą su kraštovaizdžio specialistais — pasiruoškite namų darbus iš anksto. 

Ačiū Tautvydui Gurskui už praktiškus patarimus. Šis straipsnis yra paruoštas pagal LRT televizijos laidą „Čia mano sodas“. Joje galite pamatyti Tautvydo ir jo komandos „Žali sodai“ įrengtą apželdinimo projektą Kaune. O mano minėti lauko kambariai iš „paukščio“ skrydžio ten matosi dar aiškiau. 

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Mažas kiemas — šimtas galimybių. Štai konkretus pavyzdys“ – dar vienas puikus T.Gursko komandos sukurtas kiemo projektas.

Kaip dekoruoti kiemą patiems, bet išvengti kičo“ – netikėtos kiemo puošimo idėjos, kurias galite pasidaryti patys.

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano sodo dizainas“ — tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių.

„Augalų komponavimo dirbtuvės“ — tai praktinis dizaino seminaras, kuriame išmoksite sukurti harmoningus derinius iš medžių, krūmų, daugiamečių gėlių ir varpinių augalų. 

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis