Mažas kiemas – šimtas galimybių: štai konkretus pavyzdys

Mažas kiemas turi būti gausiai užpildytas augalais, kad būtų įdomus – sako agronomas, kraštovaizdžio projektų vadovas Tautvydas Gurskas. Pasižiūrėkime konkretų sklypą, kurį suprojektavo ir įgyvendino jo komanda „Žali sodai“. Šis sklypas yra puikus idėjų šaltinis ir Jums, jeigu ieškote sprendimų nedideliam kiemui.

Situacijos apžvalga

Šis sklypas – tai nedidelis 1,5 arų dydžio kiemelis, įspraustas tarp kelių kaimynų. Dažniausiai tokiuose tiesiog įrengiama veja ir pasodinami gyvatvoriniai augalai palei kraštą. Tačiau Tautvydas nesismulkina ir mažuose sklypuose ragina visko sodinti kuo daugiau – kuo daugiau augalų, tuo kiemas atrodys gražesnis ir paslaptingesnis. 

Tiesa, kad išvengtumėte chaoso ir kiemas atrodytų subalansuotas, svarbu vadovautis keliomis taisyklėmis. 

Kurkite augalų grupes

Augalų gausą kraštovaizdžio projektų vadovas rekomenduoja suvaldyti formuojant augalų grupes – venkite pabirų, kur ne kur pasodintų augalų, jie nesukuria vientisumo įspūdžio.

Jei augalų grupėms suteiksite geometrines formas, dizaino efektas bus stulbinantis. Tautvydo komandos įrengtame sklype ryškūs trys trikampiai: 

 • Paprastojo buksmedžio (Buxus sempervire) gyvatvore įrėmintas gėlynas; 
 • Kalninių viksvų (Carex montana) trikampis;
 • Visžalis kampelis.
Buksmedžio gyvatvorė gražiai įrėmina gėlyną, sukuria jam struktūrą. Nuotr. L. Liubertaitė
Buksmedžio gyvatvorė gražiai įrėmina gėlyną, sukuria jam struktūrą. Nuotr. L. Liubertaitė
Griežtas formas atlaisvina augalai – štai kalninių viksvų trikampis atrodo gyvas ir nuolat besikeičiantis. Nuotr. L. Liubertaitė
Griežtas formas atlaisvina augalai – štai kalninių viksvų trikampis atrodo gyvas ir nuolat besikeičiantis. Nuotr. L. Liubertaitė

Visžalį kampelį galima panagrinėti atidžiau. Kolchidinės gebenės (Hedera colchica) pasirinktos tam, kad driektųsi pažeme ir neleistų piktžolėms augti. Hibridiniai rododendrai (Rhododendron x hybridum) ‘Progres’ žydi šviesiais žiedais pavasarį, kad suteiktų gaivumo ir gyvybės, o kitu metų laiku lapų nenumeta. Ant špalerų suformuotas paprastasis bukas (Fagus sylvatica) ‘Purpurea’ atlieka uždengimo funkciją: užstoja kaimynystėje esančius apleistus pastatus. Bukas lapų nenumeta praktiškai iki pavasario, kol vėl pradeda auginti naujus.

Ši visžalė kraštinė ne veltui atsidūrė priešais namo langus –  lapus išlaikantys augalai džiugina ir šaltuoju metų laiku. 

Visžalis augalų kampelis suteikia kiemui gyvybės ištisus metus, o buko siena užstoja vaizdą už tvoros. Nuotr. L. Liubertaitė
Visžalis augalų kampelis suteikia kiemui gyvybės ištisus metus, o buko siena užstoja vaizdą už tvoros. Nuotr. L. Liubertaitė

Trikampių gudrybė

Grįžtame prie buksmedžio ir viksvų trikampių: Tautvydas atkreipė dėmesį, kad trikampiai taisyklingai nesusieina – tai padaryta ne atsitiktinai. Jei trikampiai atsidurtų vienoje linijoje, atrodytų, kad čia baigiasi takas. 

Šiame sklype vieno trikampio kampas yra arčiau, kito – toliau. Tokiu būdu sukuriama optinė apgaulė: kiemo takas vizualiai atrodo ilgesnis, o sklypas – didesnis.

Prasilenkiantys trikampiai sklypą vizualiai padidina, o kiemo taką išilgina. Nuotr. L. Liubertaitė
Prasilenkiantys trikampiai sklypą vizualiai padidina, o kiemo taką išilgina. Nuotr. L. Liubertaitė

Už trikampių atsiranda kitos funkcinės zonos, kurias aptarsime toliau. Jei šeimininkai turėtų poreikį vaikų žaidimo erdvei, vieta už trikampių puikiausiai tam tiktų. Tačiau apie vaikų žaidimo erdves — kitą kartą. Tautvydas aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“ pristatys nestandartinius sprendimus, kurie buvo įgyvendinti Kaune, Valdorfo darželyje. Supynės ir čiuožynės – nuobodu. Jis papasakos, kaip paprastomis priemonėmis galima atrakinti vaikų kūrybiškumą. Jei smalsu, spauskite pasižiūrėti konferencijos „Garden Style“ programą.

Garden Style cover

Formuokite augalus

Jei kieme norite aiškios struktūros ir tvarkos – formuokite augalus. Ant špalerų galima formuoti ne tik bukus, tam puikiai tiks ir koloninės obelys (Malus domestica) – ir gražu, ir vaisių duoda. Formas taip pat galima išgauti medžius genint — formuoti, pavyzdžiui, galima kalnines pušis (kaip tai daryti, pasakojome šiame video), kukmedžius ar skroblus. 

Mūsų aplankyto sklypo projektui Tautvydas parinko paprastąsias vyšnias (Prunus eminens) ‘Umbraculifera’. Jų laja auga rutuliu, todėl atkartoja apačioje apvaliai formuojamus kukmedžius. Apvalią formą pakartoja ir rūdinto metalo gaminiai, vienas iš jų – įspūdingas vandens fontanėlis, dar labiau sustiprinantis efektą.

Išvada – mažas kiemas gali būti išbaigtas pasirenkant geometrines formas ir jas pakartojant keliose vietose sklype.

Pasikartojančios formos sklypui suteikia žaismingumo ir balanso. Čia apvaliai suformuotam kukmedžiui draugiją palaiko vandens fontanėlis. Nuotr. L. Liubertaitė
Pasikartojančios formos sklypui suteikia žaismingumo ir balanso. Čia apvaliai suformuotam kukmedžiui draugiją palaiko vandens fontanėlis. Nuotr. L. Liubertaitė

Mažas kiemas ir privatumas

Kad ir kokie ekstravertai bebūtumėt, atsiriboti nuo šalia esančių kaimynų kartais visai smagu. Privatumui sukurti galite pasitelkti augalus. Dvimetrinių tujų gyvatvorių jau greičiausiai nebeverta ir minėti – nieko jomis nenustebinsite. Tautvydas sako, kad yra daug įdomesnių sprendimų. Kieme daugiausiai laiko praleidžiame šiltuoju metų laiku, tad būtent tada to privatumo mums ir reikia. Ten, kur nebūtini visžaliai augalai, kraštovaizdžio specialistas rekomenduoja rinktis daugiamečius aukštaūgius žolinius augalus:

 • Įvairius varpinius augalus;
 • Saulėgrąžas;
 • Kemerus;
 • Saulaines;
 • Ir kt.

Variantų tikra galybė, todėl neapsiribokite tradiciniais pasirinkimais. Koloninės obelys gali taip pat sukurti privatumą, tad vaismedžius irgi įtraukite į sąrašą. 

Ramybės akimirka kemerų apsuptyje. Nuotr. L. Liubertaitė
Ramybės akimirka kemerų apsuptyje. Nuotr. L. Liubertaitė

Rinkitės naudinguosius augalus

Net ir mažame kieme galite užsiauginti vaisių ir daržovių. Svarbu pažiūrėti kūrybiškai, kai ieškote vietos vaismedžiams ir daržui itin mažame kiemelyje. Tautvydas drąsina eksperimentuoti: 

 • Vaikus gali pradžiuginti prie rododendrų augantys šilauogių krūmai (abiems tinka rūgštus dirvožemis); 
 • Atokesniame gėlyno pakraštyje galite įtaisyti pakeltą lysvę su prieskoninėms žolelėmis;
 • Valgomus augalus galite sodinti tiesiai į gėlyną – tarp gėlių puikiai jausis ir prieskoniniai augalai, ir braškės, ir pomidorai. Ir praktiška, ir gražu. 
Kiemą tikrai papuoš nokstančios šilauogių uogos. Nuotr. L. Liubertaitė
Kiemą tikrai papuoš nokstančios šilauogių uogos. Nuotr. L. Liubertaitė

Skirtingi mažo kiemo veidai

Tautvydas Gurskas primena, kad vienas kiemas gali turėti daug veidų: išradinėti dviračio čia tikrai nereikia, svarbu vadovautis natūraliais gamtos procesais:

 • Apšvieskite augalus vakaro grožiui. Dekoratyvūs žibintai gražiai atrodys ir dienos metu; 
 • Nebijokite laikino grožio sezoninių augalų – prislėpkite savo sklype begales svogūninių gėlių. Pavasarį sau tikrai padėkosite;
 • Rinkitės augalus, kurie savo spalvas atskleidžia rudens šviesoje;
 • Nepamirškite visžalių augalų – bus ir žiemą kur paganyti akis;
 • Įkelkite girliandines lemputes į medžius ir krūmus — per žiemos šventes nereiks ir eglutės. 

Žaiskite, eksperimentuokite ir svarbu – nesustokite. Lai kiemas būna gyvas visais metų laikais.

Šiame gėlyne pavasarį pražysta begalės svogūninių gėlių. Nuotr. L. Liubertaitė
Šiame gėlyne pavasarį pražysta begalės svogūninių gėlių. Nuotr. L. Liubertaitė

Ačiū Tautvydui Gurskui už šūsnį idėjų mažam sklypui. Su juo susitiksime 2021 m. rugsėjo 25 d. „Garden Style“ konferencijoje, kur Tautvydas dalinsis nestandartinėmis idėjomis vaikų žaidimo aikštelėms. Registruokitės į konferenciją dabar ir išgirsite Tautvydo pasakojimą. Pasižiūrėti konferencijos programą > >

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Konkretaus kiemo apželdinimo pavyzdys — pasakoja šeimininkė“

„Redos daugiametis gėlynas prie namo: sukūrė po kursų“

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano sodo dizainas“ — kursai skirti jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kuriate savąjį svajonių kiemą.

„Vejos įrengimas ir priežiūra“ — norite patys įsirengti veją, bet nežinote nuo ko pradėti? Šiuose kursuose su Tautvydu Gursku pasidalinsime išsamia instrukcija, kaip įsirengti veją ir kaip po to ją prižiūrėti.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis