Apželdinimo tendencijos 2017-iesiems

Nors apželdinimo mados keičiasi ne taip greitai kaip aprangos ar interjero srityse, tačiau kasmet pastebime tam tikras kryptis. Susipažinkite, ką pasaulinio garso sodo dizaineriai siūlo, kokios apželdinimo tendencijos 2017-iesiems.

HIPERLOKALUMAS

Klimato atšilimas, gamtos resursų saugojimas, natūralumo paieškos veda dizainerius prie sprendimų, kurie yra vietinės kilmės. Ši tendencija nemažėja jau keletą metų, ir nenustebčiau, jei iš trumpalaikės mados ji galiausiai pavirstų į amžiną taisyklę.

Vietiniai augalai – tai ne tik tie, kurie auga natūralioje augavietėje šalia jūsų sklypo. Tai ir tie, kurie gerai jaučiasi jūsų kieme esančiomis sąlygomis, jų nereikia papildomai dengti, gerinti jiems dirvožemio, papildomai laistyti ir pan. Selekcininkai dirba su įvairiausiomis augalų veislėmis, siekdami ne išvesti ne tik gražiausius kultyvarus, bet ir tokius, kurie būtų nereiklūs, atsparūs.

Bijūnas ar krienų žiedai - savaime susikūręs derinys sodyboje. Nuotr. L.Liubertaitė

Bijūnas ar krienų žiedai – savaime susikūręs derinys sodyboje. Nuotr. L.Liubertaitė

Kai kurie dizaineriai eina dar toliau – kuria aplinką su invaziniais augalais, kuriuos iš esmės pavadintumėm piktžolėmis. Tačiau tokiems dizainams mes dar ilgai nebūsime pribrendę – kita vertus, nėra tokio didelio poreikio, nes Lietuvoje galime auginti labai daug gražių ir naudingų augalų be papildomo ryškaus įsikišimo.

Kitas hiperlokalumo pasireiškimas – pasirenkant kietąsias medžiagas. Akmenys – ne iš Graikijos, medis – ne iš Sibiro. Jei tik pavyksta, teikite pirmenybę natūralioms medžiagosm, kurios rastos arba pagamintos netoliese.

VEJOS REFORMACIJA

Vejai dažniausiai tenka atlaikyti reformas, kai tik prireikia pertvarkyti sklypą. Tendencijos negailestingai beda pirštu į veją, o dizaineriai ją sumažina arba išvis jos atsisako. Nors JAV garsėja individualių namų kvartalais, kuriuose kiekvieną kiemą puošia išpuoselėta veja, būtent ten aršiausiai kalbama apie nežmoniškai didelius resursus, kurie skiriami tokios vejos priežiūrai. Laistymas, tręšimas, purškimai, šienavimo įranga, daug laiko, skiriamo priežiūrai – dėl šių priežasčių išpuoselėti vejos plotai atsidūrė tendencijų užribyje, o kelią skinasi įvairios vejos alternatyvos. Žydinčios pievos, žemi varpiniai augalai, kurių nereikia šienauti, kiliminiai augalai, betoniniai ar plastikiniai koriai su kiliminių augalų užpildu, žvirgždo aikštelės, medinės terasos – įvairūs sprendimai, kurie keičia veją, sulaukia vis daugiau dėmesio.

Žydinti pieva kai kuriose situacijoe gali pakeisti veją. Nuotr. L.Liubertaitė

Žydinti pieva kai kuriose situacijose gali pakeisti veją. Nuotr. L.Liubertaitė

Lietuvoje požiūris, kad veja reikalauja daug resursų ir dėl to reikėtų jos plotą mažinti, dar vis per mažai nagrinėjama. Tačiau apdairūs kiemų šeimininkai jau pradeda reikalauti iš dizainerių tokių sprendimų, tad specialistams pats laikas pasieškoti alternatyvių pasiūlymų.

VIETA AKTYVIAI VEIKLAI

Geltonai raudonos žaidimų aikštelės – jau praeitis. Vis daugiau šeimų nori personalizuotų sprendimų, kurie būtų pritaikyti ne tik vaikams, bet ir visai šeimai.

Čiuožykla ir smėlio dėžė? Nuobodu. Keletas idėjų:

  • Hamakai visai šeimai arba supynės dviems,
  • Speciali medinė pakyla už krūmų uždangos – tinka ir mamos rytinei jogai, ir kaip scena vaikų koncertams vakare,
  • Pavėsinė suaugusiems, kurios viena sienelė skirta laipiojimui – dvi veiklos viename statinyje.

Tendencijos kalba apie tai, kad kiemas jau seniai nebėra tik spalvingas plotas, į kurį gražu pažiūrėti, arba vieta, kuri skirta vaikams žaisti. Tai turi būti tokia vieta, kurioje malonu būti, kurioje galima užsiimti įdomia veikla visiems šeimos nariams.

Kiemas yra ne tam, kad į jį žiūrėtum, o tam, kad jame kažką veiktum. Nuotr. aut. I.Raguckienė

Kiemas yra ne tam, kad į jį žiūrėtum, o tam, kad jame kažką veiktum.

Būtina sąlyga – visi įrengimai, statiniai ir detalės turi būti kruopščiai suderintos su kiemo ir interjero stilistika. Apželdinimo tendencijos 2017-iesiems čia niekuo nesiskiria nuo praėjusių metų, tačiau Lietuvoje turime per daug pavyzdžių, kai statiniai, augalai ir kitos kiemo detalės tarpusavyje nesiderina stilistiškai. Šiemet tas bus svarbu kaip niekada.

Visi elementai turi būti suderinti stilistiškai. Nuotr. L.Liubertaitė, Trakų r.

Visi elementai turi būti suderinti stilistiškai. Nuotr. L.Liubertaitė, Trakų r., medelynas “Soltra”.

DŽIUNGLĖS NAMUOSE

Nebūtina sukurti džiunglių namuose, tačiau kad kambariniai augalai grįžta į mados viršūnę – čia jau niekaip nepaneigsi. Tikriausiai daug kas sakys, kad kambariniai augalai niekada ir nebuvo pasitraukę, jų galima rasti kiekvienuose namuose. Tačiau dabar vis daugiau dėmesio skiriama įvairioms formoms, kaip tokie augalai gali būti įkuriami namuose.

Žalioji siena, kuri matoma tik įėjus į "SPA Vilnius" Anykščiai. Nuotr. L.Liubertaitė

Žalioji siena, kuri matoma tik įėjus į “SPA Vilnius” Anykščiuose. Nuotr. L.Liubertaitė

Fėjų sodai, sukulentai stiklinėse klombose, kokedamos – yra daug būdų, kaip gyvas augalas gali atsidurti prie jūsų stalo.

Stalą paminėjau ne šiaip sau – viena iš priežasčių, kodėl kambariniai augalai populiarėja, yra intensyvus technologijų naudojimas. Augalai gerina ne tik kambario mikroklimatą, bet ir bendrą psichologinę atmosferą, nusiteikimą. Tad kambariniai augalai prie darbo stalo – būtina.

Interjero dizaineriams reikės pasistengti – Lietuvoje kuriamuose interjeruose, kurie pristatomi portaluose ir žurnaluose, dažniausiai pastatoma orchidėja, pastebėjote? Šiuolaikinis madingas interjeras galėtų turėti daugiau ir įvairesnių augalų.

Šis straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis