Atnaujinamo kiemo idėjos: ką palikti, ko atsisakyti, kokius augalus sodinti

Kai reikia sukurti dizainą tuščiam sklypui, kiemo idėjos tarsi pačios liejasi viena po kitos. O ką daryti, jeigu sklypas jau seniai apželdintas? Tada gerokai sudėtingiau: ko atsisakyti, ką išsaugoti ir kaip suteikti naują charakterį senam sklypui, LRT laidoje „Čia mano sodas“ papasakojo kraštovaizdžio dizainerė Rima Šimaitė. Šiame straipsnyje rasite jos patarimus ir augalų sąrašą, kurį ji sudarė naujajam sklypo gėlynui.

Kraštovaizdžio dizainerė Rima Šimaitė parodė, kaip į seną sklypą įnešti naujų vėjų. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kraštovaizdžio dizainerė Rima Šimaitė parodė, kaip į seną sklypą įnešti naujų vėjų. Nuotr. Lina Liubertaitė

Norite savo sodo dizainą susikurti patys? Kurti apželdinimo projektus savo sklypui mokome kursuose „Mano sodo dizainas“. Pasiimkite brėžinį ir kursų metu lektorė padės jums susiplanuoti šiuolaikišką dizainą savo kiemui!

Kiemo idėjos konkrečiame sklype

Su LRT laida ir kraštovaizdžio dizainere Rima Šimaite („Magiški sodai“) nukeliavome į vieną kokretų sklypą – juk geriausiai patarimus galima papasakoti turint pavyzdį prieš akis. Gal ir jūs atpažinsite savo problemas jame ir rasite sprendimų?

Šis sklypas buvo apželdintas prieš 13-14 metų. Kadangi šeimininkai remontavo būstą, nusprendė, kad ir kiemui būtų gerai atsinaujinti.

Ką jau turime:

  • Itin statų šlaitą,
  • Daug spygliuočių,
  • Daug akmenukų ir suplyšusios plėvelės po jais,
  • Apleistą rožyną.

Koks šeimininkų poreikis:

  • Atšviežinti dizainą, kad būtų laisvesnis, lengvesnis, prancūziškos dvasios,
  • Naudoti vejos robotą – vadinasi, pritaikyti tam aplinką.

O ką daryti su medžiais? Lyg ir norėtųsi įvesti naujų dizaino bangų, bet augalai seniai užaugę, medžiai dideli, todėl juos naikinti būtų gaila. Pasižiūrėkime į viską iš eilės.

Gerai veikiančius kadagius – palikti

Šis sklypas išsiskiria stačiu šlaitu, kurio sutvirtinimui jau anksčiau buvo pasirinkti kadagiai. Spygliuočiai gerai atliko savo funkciją, todėl nuspręsta juos išsaugoti ir tiesiog paformuoti, kad tvarkingiau atrodytų. Jeigu seni augalai gerai atlieka šlaito sutvirtinimo funkciją, jų naikinti tikrai nereikia.

Sklypo vaizdas prieš ir po pokyčių. Jeigu seni sodo elementai stilistiškai dera prie naujų, neskubėkite jų naikinti. Nuotr. Lina Liubertaitė
Sklypo vaizdas prieš ir po pokyčių. Jeigu seni sodo elementai stilistiškai dera prie naujų, neskubėkite jų naikinti. Nuotr. Lina Liubertaitė

Vejos takus – prailginti

Kadangi sklypo šeimininkai pageidavo įsirengti vejos robotą, pertvarkant šlaitą nuspręsta išsaugoti kuo daugiau vejos ploto bei sukurti robotui takus, kad jis galėtų iš vienos žaliosios zonos keliauti į kitą be jokių kliūčių.

Svarbu žinoti, kad veja šlaitui ne visuomet yra tinkamas pasirinkimas. Rima Šimaitė sako, kad jis tinka tuo atveju, kai jums reikia greito šlaito sutvirtinimo efekto arba tiesiate ruloninę veją. Kitais atvejais tai gali sukurti papildomų problemų. Pavyzdžiui, jeigu šlaitas yra pietinėje pusėje, o laistymo sistema neįrengta, veja niekada nebus idealiai vešli ir žalia. Tokiu atveju kraštovaizdžio dizainerė rekomenduoja paieškoti kitų šlaito apželdinimo alternatyvų.

Naujos kiemo idėjos priklauso ir nuo šeimininkų poreikių: šiuo atveju nuspręsta palikti daugiau vejos. Nuotr. Lina Liubertaitė
Naujos kiemo idėjos priklauso ir nuo šeimininkų poreikių: šiuo atveju nuspręsta palikti daugiau vejos. Nuotr. Lina Liubertaitė

Atraminę sieną – palikti

Kai sklype reikalingos plokštumos, terasavimas su atraminėmis sienomis yra vienas iš geriausių sprendimų. Šio kiemo apatinėje dalyje anksčiau buvo įrengta krepšinio aikštelė, prie jos – atraminė siena su spygliuočiais. Todėl šeimininkai turi viską, ko reikia: lygią aikštelę ir nereiklius spygliuočius, į kuriuos įkritęs kamuolys nesudaro jokių problemų.

Nors spygliuočiai dabar nėra patys madingiausi, šis sprendimas labai praktiškas. Ar reikia keisti šią vietą? Visai nebūtina. Palikite kieme tai, kas puikiai veikia.

Medžius – išsaugoti

O ką daryti su medžiais? Kraštovaizdžio dizainerė pataria daug metų augančius medžius palikti kaip struktūrinius augalus. Naujus medžius užsiauginti užtrunka laiko, todėl būtų neprotinga medžių, nors ir nebemadingų ar pabodusių, atsisakyti. Taip nuspręsta pasielgti ir šiuo atveju – tereikėjo senus medžius šiek tiek praretinti ir paformuoti, kad jie atrodytų tvarkingai.

Neskubėkite nuo žemės paviršiaus šluoti senų medžių – derinkite juos prie naujo dizaino kaip struktūrinius augalus. Nuotr. Lina Liubertaitė
Neskubėkite nuo žemės paviršiaus šluoti senų medžių – derinkite juos prie naujo dizaino kaip struktūrinius augalus. Nuotr. Lina Liubertaitė

Seno gėlyno problemos

Šeimininkai anksčiau šiame sklype turėjo rožyno zoną, kurioje augo spygliuočiai augalai, buvo išdėlioti dekoratyviniai akmenys, o po jais dar patiesta agroplėvelė. Ši vieta jau seniai nebeatrodė gerai, todėl priimtas sprendimas šią zoną rekonstruoti iš pagrindų.

Pirmiausia nuspręsta visiškai atsisakyti senos, „pavargusios“ agroplėvelės. Rima Šimaitė sako, jog apskritai nebūtina po dekoratyviniais akmenukais kloti plėvelės, jeigu zona yra saulės atokaitoje. Dirvožemį vasarą įkaitins saulė, o karšti akmenukai atliks mulčo funkciją, todėl jokios piktžolės tikrai neužaugs.

Sena rozyna supo netvarkinga aplinka, todel nuspresta sia zona kardinaliai pakeisti
Seną rožyną supo netvarkinga aplinka, todėl nuspręsta šią zoną kardinaliai pakeisti

Gėlyną – kurti iš naujo

Medžiai yra gerokai ilgaamžiškesni nei gėlynas, todėl jei šiam nebuvo skiriama pakankamai dėmesio, visiškai normalu, jei gėlynas per dešimtmetį išsigimsta, praranda savo grožį. Palyginti su medžiais, naujai įkurto gėlyno rezultatus pamatysite labai greitai. Todėl norint pokyčių kieme, kardinalus gėlyno atnaujinimas turės didelį efektą.

Prieš formuojant naują gėlyną atsižvelkite ne tik į spalvas, bet ir į tai, iš kurios sklypo vietos į jį žiūrėsite. Pavyzdžiui, šis gėlynas yra šalia terasos, todėl nuspręsta pasodinti ir aukštesnių augalų, kad vaizdas pro svetainės langus džiugintų.

Naujų augalų pasirinkimą buvusioje rožyno zonoje diktavo ir tai, jog sklypas yra pietinėje pusėje. Būtent todėl želdynuose pasodinti kaitrą toleruojantys ir daug drėgmės nereikalaujantys augalai: bandreniai, kiečiai,  lendrūnai, mėlitai, ežiuolės, notros, šalavijai. Pavėsyje pasirinktos rasakilos, arčiau namo – levandos.

Kraštovaizdžio dizainerė siūlo nepamiršti pasisodinti ir tokių dekoratyvinių augalų, kurie dailiai atrodytų ne tik vasarą. Šiame gėlyne pasirinkti šilokai, kurie rudenį žaviai paraudonuoja, o bendrą vaizdą pagyvino į tarpus pasodinti bandreniai ir ežiuolės.

Atkreipkite demesi i tai, kurioje vietoje sodinsite geles. Siuo atveju pasirinkti aukstesni augalai, kad visas ju grozis matytusi pro langus
Atkreipkite dėmesį i tai, kurioje vietoje sodinsite gėles. Šiuo atveju pasirinkti aukštesni augalai, kad visas jų grožis matytųsi pro langus

Štai šio gėlyno augalų, toleruojančių kaitrą, sąrašas:

Žoliniai daugiamečiai augalai:

Krūminis astrūnas ‘Weiss’ (Aster dumosus)
Švelnioji rasakila ‘Thriller’ (Alchemilla mollis)
Baltasis kietis (Artemisia ludoviciana)
Rausvažiedė ežiuolė ‘Magnus’ (Echinacea purpurea)
Bandrenis ‘Arctic Glow’ (Echinops niveus)
Tikroji levanda (Lavandula angustifolia)
Gojinis šalavijas ‘Caradonna’ (Salvia nemorosa)
Gojinis šalavijas ‘Schneehugel’ (Salvia nemorosa)
Šilokas ‘Autumn Joy’ (Sedum)
Šilokas ‘Matrona’ (Sedum)
Notra ‘Hummelo’ (Stachys monieri)
Patagoninė verbena (Verbena bonariensis)

Varpiniai augalai:

Smailiažiedis lendrūnas ‘Overdam’ (Calamagrostis x acutiflora)
Kalninė viksva ‘Raureif’ (Carex montana)
Mėlynlapė poavižė (Helictotrichon sempervirens)
Pūkuotoji soruolė ‘Hameln’ (Pennisetum alopecuroides)
Mėlitas (Sesleria nitida)

Svogūninės gėlės:

Dekoratyvinis česnakas ‘Christophii’ (Allium)
Narcizai, krokai, hiacintai
Tulpių rinkinys

Šis straipsnis yra parengtas pagal laidą „Čia mano sodas“. Ačiū Rimai Šimaitei, kad parodė, kaip atnaujinti seną ir pabodusį sklypo dizainą. Nebijokite pertvarkų savo kieme – suderinti sena ir nauja tikrai įmanoma!

SUSIJĘ KURSAI:

Mano sodo dizainas“ – įkvepiantys kursai norintiems susiplanuoti savo svajonių kiemą. Pritaikykite dizaino dėsnius ir įdarbinkite savo kūrėjo gyslelę. Kursai vyksta gyvai, bet galite mokytis ir internetu su asmenine lektorės konsultacija.

TAIP PAT SKAITYKITE:

5 PATARIMAI, KAIP PADIDINTI MAŽĄ SKLYPĄ: PASINAUDOKITE IR JŪS

ROMANTIŠKI LAUKO KAMBARIAI SU ROŽĖMIS: KIEMO IGNALINOJE PAVYZDYS

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis