Augalai alpinariumui – rekomenduoja botanikos sodo ekspertė

Augalai alpinariumui, jei norite natūraliai atrodančio ir estetiško vaizdo, turi būti parinkti tinkamai. Paruošėme jums augalų idėjų kaip tik tokiam tikslui – su laida „Čia mano sodas“ keliavome į Klaipėdos universiteto botanikos sodą, kur Dekoratyvinių žolinių augalų skyriaus kuratorė Laura Normantė pristatė įvairius augalus ir papasakojo jų auginimo niuansus.

Augalai alpinariumui keliauja į gruntą. Laura Normantė ir Lina Liubertaitė, KU botanikos sodas
Augalai alpinariumui keliauja į gruntą. Laura Normantė ir Lina Liubertaitė, KU botanikos sodas

Spalvų derinimas kieme“ – tai seminaras Jums, jei norite išmokti kurti harmoningus augalų derinius savo kieme. Garsiausi sodų kūrėjai remiasi tam tikromis taisyklėmis, kurių dėka „suvaldo“ spalvas. Šiame kurse supažindinsime Jus su pagrindine informacija apie spalvas ir jų derinimą, o pritaikyti ją galėsite kurdami savo gėlynus.

Augalai alpinariumui: kokius pasirinkti

Alpinariumuose auginami kalniniai augalai geriausiai jaučiasi tokioje aplinkoje, kuri yra kuo artimesnė jų natūralioms augimo sąlygoms. Kaip tokią aplinką jiems įrengti ir į kokią žemę sodinti, skaitykite šiame straipsnyje.

Na, o patys alpinariumų augalai taip pat pasižymi tam tikromis savybėmis, kurios padeda jiems klestėti nederlingoje kalnų žemėje:

  • Daugumos kalninių augalų lapai būna stori ir padengti vaškiniu sluoksniu. Šie lapai gali būti dideli arba labai smulkūs, pavyzdžiui, kaip stoginės šilropės (Sempervivum tectorum).
  • Kalniniai augalai gali turėti lapelius su dygliukais – tarp tokių yra veronika (Veronica spicata) ‚Royal candles‘ ir įvairūs flioksai (Phlox subulata).
  • Alpinariumams būdingi augalai auga arba labai kompaktiškai, arba atvirkščiai – būna labai besiplečiantys. Tarp pastarųjų patenka tie patys flioksai, o taip pat šilokai (Sedum).
Vieni augalai alpinariumui linkę augti kupsteliais, kiti aktyviai plečiasi. Nuotr. L.Liubertaitė
Vieni augalai alpinariumui linkę augti kupsteliais, kiti aktyviai plečiasi. Nuotr. L.Liubertaitė
Kiliminiai augalai linkę plėstis sparčiau, palikite jiems vietos. Nuotr. L.Liubertaitė
Kiliminiai augalai linkę plėstis, palikite jiems vietos. Nuotr. L.Liubertaitė
Augalai alpinariumui dažniausiai žydi pirmoje metų pusėje. Nuotr. L.Liubertaitė
Augalai alpinariumui dažniausiai žydi pirmoje metų pusėje. Nuotr. L.Liubertaitė

ĮVAIRIŲ AUGALŲ ALPINARIUMUI RASITE EMEDELYNAS.LT:

Alpinariumuose – ir kaktusai, ir čiobreliai

Klaipėdos universiteto botanikos sodo Dekoratyvinių žolinių augalų skyriaus kuratorė vardija ir daugiau augalų, kuriuos rekomenduoja sodinti alpinariumuose.

Vienas tokių – tai geltonomis akutėmis žydinčios kotulės (Cotula hispida), kurios savaime pasidaugina ir pamažu natūraliai plinta alpinariume.

Kotulės auga kupsteliu, žydi smulkiais žiedeliais. Nuotr. L.Liubertaitė
Kotulės auga kupsteliu, žydi smulkiais žiedeliais. Nuotr. L.Liubertaitė

Šiek tiek pietietiško grožio į alpinariumą įnešti galite pasodinę kelis lauko kaktusus (Opuntia humifusa), kurie gerai peržiemoja ir Lietuvoje.

Kartu su akmenimis alpinariume puikiai dera ir čiobreliai – jie ne tik dekoratyviai atrodo, bet ir privilioja naudingų vabzdžių. Alpinariumuose auginami švelniai rožinės spalvos citrininiai čiobreliai ‚Bertram Anderson‘, taip pat margalapiai čiobreliai. Kai kurios čiobrelių veislės atsparios mindymui, todėl juos galite sodinti ir prie takelio.

Labai gražiu besidriekiančiu kilimu užauga ir driados (Dryas) – tai smulkus ir alpinariumų entuziastų labai mėgstamas augaliukas.

Pajūrinė gvaizdė (Armeria maritima) yra dar vienas augalas, kuris ras vietą kiekviename alpinariume, nes jų yra įvairių veislių ir atspalvių.

Pajūrinė gvaizdė - puikus augalas alpinariumui. Nuotr. L.Liubertaitė
Pajūrinė gvaizdė – puikus augalas alpinariumui. Nuotr. L.Liubertaitė

Uolaskelė (Saxifraga umbrosa) yra kitas daugelio mėgstamas kalninis augalas, kurį rekomenduojame pasisodinti alpinariume.

Kaip sodinti augalus alpinariume

Laura trumpai pristatė eigą:

  • Jeigu žemė išsausėjusi, prieš sodinimą ją palaistykite,
  • Išsikaskite duobutę pagal vazono dydį,
  • Pasodinkite augalą ir dar šiek tiek palaistykite vandeniu,
  • Sodindami palikite tarpus tarp augalų,
  • Tus tarpus užpildykite smulkesniais akmenukais (atliks mulčio funkciją).

Svarbiausia sodinant išlaikyti atstumus tarp augalų, kad laikui bėgant kiekvienas pasodintas augalas galėtų save atskleisti ir visu grožiu pasirodyti.

Kodėl svarbu išlaikyti atstumus tarp augalų

Prisiminkite, kad alpinariumas subręsta ne per vieną dieną, todėl sodindami galvokite apie tai, kaip vaizdas atrodys po metų ar po penkių.

Nebijokite tuščių plotų – jeigu įrengdami alpinariumą viską padarėte teisingai, piktžolių užaugs minimaliai, nes tai nebus pati derlingiausia žemė.

Jeigu sodinate besidriekiančius kiliminius augalus, tarp jų palikite dar daugiau vietos, kad jauni sodinukai turėtų erdvės natūraliai plėstis ir laikui bėgant savaime uždengtų žemę.

Palikite atstumus tarp augalų, kad matytųsi akmenys ir kad būrų erdvės prasiplėsti. Nuotr. L.Liubertaitė
Palikite atstumus tarp augalų, kad matytųsi akmenys ir kad būrų erdvės prasiplėsti. Nuotr. L.Liubertaitė

Tikiuosi, kad ir jūs gavote įkvėpimo atsinaujinti savo seną alpinariumą arba susikurti naują. Ačiū Klaipėdos universiteto botanikos sodui ir Laurai Normantei, kuri pasidalijo vertingais patarimais, o pilną laidos įrašą rasite LRT mediatekoje.

Susiję kursai:

Augalų komponavimo dirbtuvės” – jaukūs kūrybiniai užsiėmimai didžiuosiuose Lietuvos miestuose, kur išmoksite sukurti harmoningus derinius iš medžių, krūmų ir gėlių.

Taip pat skaitykite:

Šiuolaikiškas alpinariumas: praktiški patarimai dėl įrengimo

Left Menu Icon
Krepšelis