Augalai po medžiais: kas pasiteisino Panevėžio gėlynuose

Augalai po medžiais gali tapti galvos skausmu. Ūksmingoje zonoje po medžiu skursta ir veja, ir visa kita, ką ten bepasodintum. Panevėžio Laisvės aikštėje įrengtuose želdiniuose po šimtamečiais medžiais klesti pomedžio augalai, nebijantys nepalankių sąlygų. Kokius augalus centrinėje miesto aikštėje išvysime po medžiais? Sėkmingais pavyzdžiais dalinasi kraštovaizdžio architektė Aurelija Lozuraitienė.

Tekstas parengtas pagal LRT televizijoje transliuotą laidą “Čia mano sodas”.

Kas netinka pomedžiuose?

Pasodinę sklype medelį, dažnai dėl pomedžio pirmiausia nesukame sau galvos ir aplink medelį leidžiame augti vejai arba išravime ir paliekame „pliką” žemę. Vis dėl to šie variantai nėra patys tinkamiausi pomedžiams.

  • Veja pomedyje atrodo gražiai, jei norisi minimalizmo, tačiau pjauti veją prie pat medelio būna sunku, tenka trimeriuoti. Taip pat, kai nėra saugaus atstumo iki medelio, kamienas gali būti pažeidžiamas ar apdaužomas žoliapjove, trimeriu, o tai pakenks medelio sveikatai.
  • Niekuo neuždengtas ir neužsodintas žemės plotelis aplink medelius taip pat yra gana dažnas pasirinkimas. Toks „plikas” žemės plotas greičiau išgarina drėgmę, medelį teks dažniau laistyti. Jei pomedyje nesinori jokių augalų, tokiu atveju geriau jį pamulčiuoti, nei palikti neuždengtą žemę.

Pasiteisinę augalai po medžiais

Pasivaikščiojus Panevėžio Laisvės aikštėje, nustebino ten esančių pomedžio augalų įvairovė. O kai kraštovaizdžio architektė Aurelija Lozuraitienė papasakojo, kuo kiekvienas iš jų ypatingas, negalėjome nepasidalinti. 

Augalai po medžiais sudaro žalią oazę. Nuotr. Lina Liubertaitė
Augalai po medžiais sudaro žalią oazę. Nuotr. Lina Liubertaitė

Po tankiai suaugusiais Panevėžio centrinės aikštės medžiais prastai augo net žolė, o štai šie paklotiniai augalai, susodinti didelėmis grupėmis, pasiteisino labiausiai:

Gebenė lipikė (Hedera helix) per keletą metų tankiai suauga į vieną masyvą. Tada ji nebereikalauja papildomos priežiūros ir gerai atrodo tiek žiemą, tiek vasarą.

Gebenės suauga į tankų kilimą, kuris nebereikalauja priežiūros. Nuotr. Lina Liubertaitė
Gebenės suauga į tankų kilimą, kuris nebereikalauja priežiūros. Nuotr. Lina Liubertaitė

Viršūnžiedė pachisandra (Pachysandra terminalis) taip pat yra visžalis augalas, kuris sudaro gražų žalią kilimą ir puikiai tinka sodinti po medžiais.

Pachisandros - visžalis gražus augalas pomedžiams. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pachisandros – visžalis gražus augalas pomedžiams. Nuotr. Lina Liubertaitė

Karpytalapė stefanandra (Stephanandra incisa) ‘Crispa’ yra šiek tiek aukštesnė, tačiau suauga į gražią tankumynų grupę ir reikalauja minimalios priežiūros.

Iki žemės nulinkusios stefanandros šakos įsišaknija. Nuotr. Lina Liubertaitė
Iki žemės nulinkusios stefanandros šakos įsišaknija. Nuotr. Lina Liubertaitė

Trilapė valdšteinija (Waldsteinia ternata) puikuojasi po pagrindiniu Panevėžio aikštės ąžuolu. Šis pomedžio augalas puikus tuo, kad nuo jo suformuoto žalio kilimo galima nupūsti medžių lapus, nes valdšteinija yra labai žema. Pavyzdžiui, pomedyje užsodinus snaputį (Geranium), lapus tektų išrinkti. 

Valdšteinija sudaro žemą žalią kilimą. Nuotr. Lina Liubertaitė
Valdšteinija sudaro žemą žalią kilimą. Nuotr. Lina Liubertaitė

Panevėžio centre puikuojasi ir variuotasis epimedis (Epimedium x warleyense), epimedis (Epimedium x perralchicum) ‘Frohnleiten’, (Epimedium pinnatum var.colchicum), (Epimedium perralderianum). Šie epimedžiai tinka tose vietose, kur neauga net žolė. Jis puikiai atstoja žalią pagrindą ir žaliuoja net atšiauriausiose ūksmingose sąlygose. 

Epimedis gyvuoja ten, kur neauga net žolė. Nuotr. Lina Liubertaitė
Epimedis gyvuoja ten, kur neauga net žolė. Nuotr. Lina Liubertaitė

Melsvė (Hosta) ‘Halcyon’, ‘Ginko Craig’, ‘Elegans’ – geras pasirinkimas pomedyje, gražiai savo lapais užpildo didesnius plotus. Melsvės sodinamos po kaštonais ir dėl vienos gudrybės. Kadangi kaštonų lapus reikia nugrėbti, labai patogu rudenį nukirpus melsvių lapus nugrėbti juos kartu su kaštonų lapais. Du zuikiai vienu šūviu!

Melsves kraštovaizdžio architektė pataria sodinti po kaštonais. Nuotr. Lina Liubertaitė
Melsves kraštovaizdžio architektė pataria sodinti po kaštonais. Nuotr. Lina Liubertaitė

Augalai po medžiais padeda palengvinti pomedžio zonos priežiūrą. Tad teisingai juos pasirinkus bus ne tik lengviau prižiūrėti sodą, bet ir turėsite stilingą žalią puošmeną po medeliu.

Aurelija Lozuraitienė ir Lina Liubertaitė. Nuotr. Lina Liubertaitė
Aurelija Lozuraitienė ir Lina Liubertaitė. Nuotr. Lina Liubertaitė

Tekstas parengtas pagal LRT televizijoje transliuotą laidą „Čia mano sodas”. Ją peržiūrėti galite ir internetu, LRT mediatekoje

Augalai pomedžiui iš Emedelynas.lt su pristatymu į namus:

Jums taip pat gali būti įdomu: 

5 sausros nebijantys augalai: idėjos nelaistomam gėlynui

Dekoratyviniai medžiai: 7 principai, kaip pasirinkti tinkamą

SUSIJĘ KURSAI IR SEMINARAI:

„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – tai praktiškos ir smagios kūrybinės dirbtuvės, kuriose išmoksite iš medžių, krūmų ir gėlių sukurti harmoningą kompoziciją ir netgi pasidaryti augalų susodinimo planą su atstumais ir kiekiais.

„Mano sodo dizainas“ – kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose kalbame apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių – labai praktiška!

„Sodybos apželdinimas“ – kursai turintiems didesnę teritoriją. Patarimai iš patyrusios specialistės: nuo protingo sodybos erdvių planavimo ir rekomendacijų sodybų augalams. Atsineškite savo sodybos brėžinį ir pradėkime planuoti pokyčius kartu.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis