Augalų idėjos pagal paskelbtas Pantone 2021 metų spalvas

Pagaliau paskelbtos Pantone 2021 metų spalvos! Ateinančiais metais karaliaus ne viena spalva, o dviejų derinys. Atskleisime jums, koks jis. O patarimų, kokius madingų spalvų augalus rinktis kitąmet, nepagailėjo „Geltono karučio“ kursų lektorės. Tad skaitykit ir gaudykit madingas idėjas!

PANTONE 2021 METŲ SPALVOS: KOKIOS JOS IR KĄ REIŠKIA

“Pantone spalvų institutas” yra tarptautinė organizacija, kuri kiekvienais metais skelbia madingiausias artėjančių metų spalvas. Tas spalvas pasičiumpa dizaineriai ir interpretuoja jas kurdami drabužius, aksesuarus, makiažą, baldus, dekorą, juvelyriką ir, be abejo, aplinką.

Tadadadam! 2021-ųjų metų spalvos yra pilka (angl. Ultimate gray) ir geltona (angl. Illuminating). Sakysite, klasika? Tikrai su jumis sutinku. Panašu, kad po permainingų ir nenuspėjamų 2020-ųjų siekiama atsigręžti į laiko patikrintus, pažįstamus, gal net kiek raminančius dalykus.

Geltona ir pilka – tai praktiškas ir tvirtas, bet tuo pačiu šildantis ir optimizmo suteikiantis duetas, nešantis jėgos ir pozityvumo vėliavą. Šis derinys turi įkvėpti pasitikėjimo savo jėgomis, ir tuo pačiu vilties, kad viskas ateityje bus tik šviesiau ir geriau. O ką tai reiškia mums, augalų mylėtojams? Ogi tai, kad džiaugsimės geltonais žiedais, pilkų atspalvių augalais ir derinsime juos su kitais stilingais aplinkos akcentais.

PANTONE 2021 metų spalvos: gyvybe žaižaruojanti geltona ir pastovumą bei tvirtybę reiškianti pilka.
PANTONE 2021 metų spalvos: gyvybe žaižaruojanti geltona ir pastovumą bei tvirtybę reiškianti pilka.

MADINGOS AUGALŲ SPALVOS: KAIP JAS DERINTI TARPUSAVYJE

Susirinkome su „Geltono karučio“ kursų lektorėmis į nuotolinį susitikimą, kad apžvelgtume praėjusius metus ir pagalvotume apie artėjančius. Aptarėme ir šį madingą spalvų derinį – toliau vardinamus augalus pasiūlė Vaiva Marozienė, Ingė Auželienė, Lina Puodžiūtė Ragauskienė, Vaida Vaitkutė Eidimtienė ir Giedrė Adomaitytė.

Pilkos ir geltonos spalvų duetas savaime yra gana ryškus, o jei dar pažaisite formomis, aukščiais ir tekstūromis, galite sukurti nuostabių ir netikėtų derinių.

Kadangi pilka spalva nesitraukia iš populiariausių spalvų topų jau kelis metus, tai labai tikėtina, kad savo aplinkoje pilkų elementų jau turite, vadinasi, beliks prie jų priderinti gaivius geltonus akcentus. Pavyzdžiui:

 • Prie grubios pilkos betoninės atraminės sienelės pasodinkite švelnių ir romantiškų medėjančių geltonžiedžių bijūnų (Peonia lutea).
Medėjantis bijūnas – daugiametis augalas, kuris aukso spalvos žiedais pražysta birželio mėnesį ir džiugina jais iki pat rugsėjo. Nuotr. L. Liubertaitė
Šis bijūnas geltonais žiedais fotografuotas Rundalės dvaro parke . Nuotr. L. Liubertaitė
 • Lektorė Ingė rekomenduoja kitąmet auginti rutulinę kraspediją (Craspedia globosa). Greta tamsios pilkos tvoros ar pilkos namo sienos ypač išryškės ir labai žaismingai atrodys geltoni ir ryškūs kraspedijos  bumbuliukai. Ko ne Pinterest vertas vaizdelis? Žiūrint į šį augalą jau savaime norisi šypsotis ir prieiti iš arčiau įsitikinti, ar jis tikras. Tiesą sakant, ateinančiais metais pasisodinę kraspediją bet kur saulėtoje kiemo vietoje, tikrai neprašausite! Kaip tik žiemos pabaigoje (vasario mėn.) galite pasisėti vienmetės kraspedijos sėklų, o liepą jau grožėsitės jos apvalainais geltonais žiedais.
 Rutulinė kraspedija auga ten, kur gausu saulės. Nuostabiai atrodo lauke, o taip pat nuskinta ir pamerkta į stilingą pilko stiklo vazą.
Rutulinė kraspedija auga ten, kur gausu saulės. Nuostabiai atrodo lauke, o taip pat nuskinta ir pamerkta į stilingą pilko stiklo vazą.
 • O štai Giedrė siūlo didelėmis žiedų kekėmis pasipuošusią anglišką rožę ‘Graham Thomas‘. Šalia pilko stambaus žvyro takelio pasodinta geltonžiedė rožė atrodys kaip iš pasakos. Žydi net du kartus per sezoną – vasaros pradžioje ir rudenėjant, tad romantišku grožiu galėsite pasidžiaugti tikrai ilgai.
Dideliais geltonais žiedais žydinti rožė ‘Graham Thomas’ šviečia iš toli. Nuotr. G. Adomaitytė
Dideliais geltonais žiedais žydinti rožė ‘Graham Thomas’ šviečia iš toli. Nuotr. G. Adomaitytė

SAULĖTA KIEMO PUSĖ – KOKIE PANTONE 2021 SPALVŲ AUGALAI TINKA?

Planuodami želdynus kieme, augalus parenkame pagal tai, ar jie augs saulėtoje vietoje, ar pavėsyje.

Labai įdomus Giedrės pasiūlytas derinys, tinkantis saulėtai kiemo vietai: baltasis kietis (Artemisia ludoviciana) ’Silver Queen’ ir vingiorykštinė kraujažolė (Achillea filipendulina) ‘Coronation Gold’. Ryškiai geltonai žydinti kraujažolė, kyšanti tarp sidabriškai pilkų kiečio lapelių atrodo lengvai ir gaiviai. Tai idealus derinys natūralistiniams želdynams. O ir abi Pantone 2021 metų spalvos šiame derinyje suskamba visu gražumu.

Metų derinys: pilkus lapus turintis baltasis kietis ir ryškiai geltonai žydinti vingiorykštinė kraujažolė. Nuotr. G. Adomaitytė
Metų derinys: pilkus lapus turintis baltasis kietis ir ryškiai geltonai žydinti vingiorykštinė kraujažolė. Nuotr. G. Adomaitytė

Šioje nuotraukoje – ta pati kraujažolė ‘Coronation Gold’ kartu pasipūtusiomis pilkomis smailiažiedžio lendrūno šluotelėmis fone ir su violetiniais gojinių šalavijų žiedynais dėl atsvaros.

Vingiorykštinė kraujažolė (Achillea filipendulina) ‘Coronation Gold’. Nuotr. V. Marozienė
Vingiorykštinė kraujažolė (Achillea filipendulina) ‘Coronation Gold’. Nuotr. V. Marozienė

Vaiva taip pat rekomenduoja itin gausiai ir ilgai žydinčią žėrinčiąją rudbekiją (Rudbeckia fulgida) ‘Goldsturm’. Tai saulę mėgstantis, bet nereiklus augalas, dekoratyvus net nužydėjęs. Gal ir netobulai atitinka rekomenduojamą atspalvį, bet tik pažiūrėkit, koks gražumas!

Rudbekija žėrinčioji (Rudbeckia fulgida) ‘Goldsturm’. Nuotr. V. Marozienė
Rudbekija žėrinčioji (Rudbeckia fulgida) ‘Goldsturm’. Nuotr. V. Marozienė

Štai kokių dar saulės atokaitoje puikiai augančių ir geltonai žydinčių augalų siūlo lektorės Vaida ir Lina:

 • žiognagė (Geum) ‘Mango Lassi’ – geltonais žiedais pasipuošia gegužės-birželio mėn.;
 • miškinis berutis (Teucrium scorodonia) ‘Crispum marginatum’ – visžalis, garbanotais lapeliais, žydi geltonais žiedeliais liepą-rugpjūtį;
 • ežiuolė (Echinacea) ‘Leilani’ – geltonai žydi liepą-rugpjūtį;
 • rykštenė (Solidago) ‘Loysder Crown’ – žydi rugpjūčio-rugsėjo mėn.
Rykštenė (Solidago) ‘Loysder Crown’. Nuotr. V. Marozienė
Rykštenė (Solidago) ‘Loysder Crown’. Nuotr. V. Marozienė

PILKALAPIAI AUGALAI JŪSŲ KIEME

Nepamirškime ir Pantone 2021 metams rekomenduojamos pilkos spalvos augalų. Juk pilka visai nereiškia nuobodi! Kai pagalvoji, kiek ten jos atspalvių būna?..

Pilki lapai paprastai reiškia, kad toks augalas gerai toleruoja saulės kaitrą, tad drąsiai komponuokite pilkalapius augalus saulėtoje gėlyno pusėje. Puikiai tiks:

 • diemedis (Artemisia abrotanum) – tai puskrūmis, turintis siauručius sidabriškai pilkus lapelius;
 • baltasis kietis (Artemisia ludoviciana) ‘Silver Queen’– diemedžio giminaitis, puikiai derantis su spalvingai žydinčiais augalais;
 • vilnotoji notra (Stachys byzantina) – labai nereiklus daugiametis augalas, turintis pilkus, švelnius ir pūkuotus lapelius;
 • kalocefalas (Calocephalus brownii) – dekoratyvus vienmetis augalas, kurio lapai atrodo tarsi padengti šerkšnu. Žydi rugpjūčio mėn.;
 • šantra (Marrubium incanum) – daugiametis augalas pilkais pūkuotais lapais. Dėl lengvai pasiekiamo nektaro labai vilioja bites. Auga kompaktiškais, dailiais kereliais, dekoratyvi išlieka net ir nužydėjusi.
Pilka, bet tikrai nenuobodžiai atrodanti šantra. Nuotr. G. Adomaitytė
Pilka, bet tikrai nenuobodžiai atrodanti šantra. Nuotr. G. Adomaitytė

PANTONE 2021 SPALVŲ AUGALAI, AUGANTYS PAVĖSYJE

Net jei jūsų kiemas gauna nedaug saulės, jos šviesą gali atstoti geltoniu žaižaruojantys augalai:

 • dygialapė mahonija (Mahonia aquifolium) – visžalis krūmas stambiais geltonais žiedais. Mahonija pražysta gegužės pradžioje ir žydi visą mėnesį, kartais spalį pražysta antrą kartą;
 • Prževalskio gaurė (Ligularia przewalskii) – įspūdingai atrodo geltonas kukurūzų burbuoles primenantys dideli šio augalo žiedai, žydi liepos-rugsėjo mėn.;
Ant aukštų stiebų įsitaisę Prževalskio gaurės žiedai. Nuotr. Nuotr. G. Adomaitytė
Ant aukštų stiebų įsitaisę Prževalskio gaurės žiedai. Nuotr. Nuotr. G. Adomaitytė
 • paprastoji bitkrėslė (Tanacetum vulgare) ‘Isla Gold’ –  dekoratyviai atrodantis vaistinis augalas. Geltoni žiedai, susitelkę skėtiškuose žiedynuose, pražysta liepą.

Ačiū visoms „Geltono karučio“ lektorėms už pavyzdžių gausą, o lektorėms Giedrei ir Vaivai dar ir už gražias nuotraukas.

Dabar, kai jau žinome, kokios tos madingos Pantone 2021 metų spalvos ir turim jas atitinkančių augalų sąrašą, galim pradėti planuoti savo vasaros gėlynus. Jei norite daugiau sužinoti, kaip derinti augalus pagal spalvas, registruokitės į nuotolinius kursus „Spalvų derinimas kieme“ – spauskite sužinoti daugiau apie kursų programą.

Stilingų ir spalvingų ateinančių metų!

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Redos daugiametis gėlynas prie namo: sukūrė po kursų“

„Naujas gėlynas prie namo: konkretaus gėlyno įrengimo pavyzdys“

SUSIJĘ KURSAI:

„Natūralistinis gėlynas“ – šiuose kursuose sužinosite šiuolaikinio augalų dizaino principus ir kursite savo asmeninį gėlyną. Galima registruotis į kursus grupėse arba internetu.

„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – jose išmoksite kurti harmoningą kompoziciją, kurioje medžiai, krūmai ir dekoratyviniai augalai bus suderinti pagal dizaino dėsnius.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis