Dizaineriai pristato, kokios bus apželdinimo tendencijos 2022 metais

Kokios apželdinimo tendencijos 2022 metais bus kitais metais, paprašėme aplinkos dizaino konferencijos „Garden Style“ pranešėjų ir svečių įžvalgų. Jie yra savo srities ekspertai, todėl labai smalsu, ką kiekvienas mato savo srityje:

Kraštovaizdžio dizaino tendencijos

Japoninių sodų specialistė, kraštovaizdžio architektė Laura Popkytė-Fukumoto mano, kad kitais metais kieme laiką leisime šiek tiek kitaip. Be dabar įprastų naudingųjų zonų, skirtų įvairioms veikloms, kaip maisto gaminimui, daugės erdvių meditacijai bei gamtos stebėjimui. Laura tikisi, kad nauji metai atneš daugiau lėto buvimo ir mažiau naudojimo.  

Įdomių pamąstymų suteikė ir kraštovaizdžio dizainerė Vaiva Marozienė. Specialistės teigimu, užsakovus vis daugiau pradeda dominti geoplastika, t. y. sklypo reljefo panaudojimas dizaino funkcijoms atlikti. Daug daugiau dėmesio skiriama tam, kad būtų išryškintas charakteringas reljefas. Gamtos užduoti linkiai gali būti papildomai pabrėžiami įrengiant takus, pasirenkant tinkamo aukščio augalus.

Dar viena želdynų specialistę itin džiuginanti tendencija — tai daugiamečių gėlynų gausėjimas. Dirbdama su užsakovais ji pastebi, kad veja užima vis mažesnius plotus, o nereiklūs gėlynai tampa vis labiau vertinami.

Kaip pačiam susikurti tokį žavingą gėlyną, Vaiva moko kursuose „Mano natūralistinis gėlynas“.

Natūralistiniai gėlynai kuriami su tikslu, kad ilgainiui jie taps savarankiškomis mini ekosistemomis ir žmogaus priežiūros reikalaus minimaliai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Natūralistiniai gėlynai kuriami su tikslu, kad ilgainiui jie taps savarankiškomis mini ekosistemomis ir žmogaus priežiūros reikalaus minimaliai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Ar ekologijos tema dar neišsisėmė

Kraštovaizdžio dizainerė dr. Ingė Auželienė teigia, kad natūralumo banga, atsiritusi į Lietuvą, bus aktuali ir 2022 metais. Toliau vešės natūralistiniai gėlynai, o kiemo dekorui bus naudojamos kuo natūralesnės medžiagos. Šią mintį puikiai papildė ir Tautvydas Gurskas, konferencijos metu skatinęs rinktis natūralias priemones vaikų žaidimų erdvėms kurti. 

Bet jei jums atrodo, kad natūralios medžiagos reiškia nuobodulį kieme, tai tikrai taip nėra. Kraštovaizdžio inžinierius Gytis Lietvaitis kitiems metams prognozuoja gausą: anot jo, vienmečiai augalai bus drąsiai derinami su daugiamečiais, gėlynuose bus daugiau spalvų, daugiau dekoracijų, daugiau mažosios architektūros objektų. Gyčio sklype minimalizmo irgi nerasite — kaip gali atrodyti gausiai dekoruotas kiemas, galite rasti čia

Apželdinimo tendencijos: spalvingas gėlynas Appeltern soduose (Nyderlandai). Nuotr. Lina Liubertaitė
Apželdinimo tendencijos 2022: spalvingas gėlynas Appeltern soduose (Nyderlandai). Nuotr. Lina Liubertaitė

Apželdinimo tendencijos 2022 ir augalai

Kalbėdami apie augalus, ekspertai išskyrė dvi įdomias kryptis.

Tautvydas Gurskas, kraštovaizdžio projektų vadovas, mano, kad kitais metais karaliaus švelnios, pastelinės spalvos bei smulkūs daugiamečių gėlių žiedai dermėje su varpiniais augalais. Įsivaizduokite kemerus, siūbuojančius vėjyje su lendrūnais — jau šiemet itin populiarus derinys taps dar dažnesniu pasirinkimu ir kitais metais. 

Pastelinių spalvų kemerai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Pastelinių spalvų kemerai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Agronomas Tadas Cvilikas antrina Tautvydui dėl natūralistinių želdynų populiarumo. Tiesa, specialistas prideda, kad vis dažnesnis bus valgomųjų augalų integravimas gėlynuose. Kadangi daugėja mažų sklypų, kur nėra vietos tradiciniam vaismedžių sodui, tenka ieškoti išeičių, kaip sutalpinti visus pageidaujamus augalus. Koloninių bei svyrančių formų naudingieji augalai gali puikiai įsilieti į gėlynus ir išspręsti šią problemą — nebereikės net atskiros ūkinės zonos vaismedžiams. Todėl Tadas daro prielaidą, kad populiarės nedideli vaismedžiai, kurie tvarkingai atrodo ir tinka dekoratyvinei zonai. 

Kitais metais vaisius ir uogas auginsime arčiau namų, mano specialistai. Nuotr. Lina Liubertaitė
Kitais metais vaisius ir uogas auginsime arčiau namų, mano specialistai. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kambarinių augalų tendencijos

O ką kitais metais auginsime namuose, paklausėme kambarinių augalų ekspertės Orestos Dvarvytytės. Studijos „Kambarinės gėlės“ įkūrėjos manymu, įvairių filodendrų bei kitų aroninių šeimos augalų populiarumo banga dar nebus atslūgusi ir ateinančiais metais. 

Oresta mano, kad savo populiarumą taip pat įtvirtins begonijos bei įvairios paparčių veislės — jau po truputį jaučiamas susidomėjimas šiais kambariniais augalais netrukus turėtų dar labiau išaugti. Idėjomis, kaip išsirinkti kambarinius augalus Oresta dalinosi ir konferencijos „Garden Style“ 2021 metu, apie tai plačiau galite paskaityti čia

Dėkojame specialistams už be galo įdomias įžvalgas. Kas jums labiausiai patraukė akį? Kaip manote, kurios tendencijos iš tikrųjų pasitvirtins kitais metais? Pasidalinkite komentaruose. 

TAIP PAT SKAITYKITE:

Dizaineriai atsako, kokie yra 3 geriausi kiemo augalai“ 

Pasidaryk pats: kiemo dekoras iš medienos“

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano natūralistinis gėlynas“ – specializuoti kursai norintiems susikurti „Olandiškos bangos“ stiliaus gėlyną. Sužinosite dėsnius, kuriuos naudoja garsūs dizaineriai, ir augalus, kurie puikiausiai auga Lietuvos klimato sąlygomis. Dėsto želdynų specialistė Vaiva Marozienė. Galima registruotis į kursus grupėse arba internetu.

“Sodybos apželdinimas” – kursai turintiems didesnę teritoriją. Tikrai pravers patarimai iš patyrusios specialistės: nuo protingo sodybos erdvių suplanavimo ir rekomendacijų sodybų augalams. Padėsime išspręsti problemines Jūsų sklypo vietas.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt