Gabionai kaip atraminė sienelė: konkretaus kiemo pavyzdys

Gabionai yra vienas iš būdų, kaip panaudoti akmenis savo kieme. Tikrai ne kiekvienoje situacijoje jie tinka, tačiau tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje gabionai gali būti puikus sprendimas. Sužinokite viską apie gabionus ir jų montavimą šiame trumpame video reportaže:

Apsilankėme viename sklype Vilniuje ir išnagrinėjome konkrečią situaciją, kur gabionai panaudoti kaip atraminė sienelė. Edgaras Pundzius iš dekoskalda.lt papasakojo, kaip gaminami gabionai: kokio pločio, aukščio jie gali būti, kaip ir kokie akmenys dedami – viską, ką reikia žinoti, jeigu svarstote apie gabionus ir savo kieme. 

Kada gabionai tinka 

Dizaino klausimų nenagrinėsime šįkart, bet yra situacijos sklype, kada galima svarstyti gabionus.

Visų pirma tai – stačių šlaitų sutvarkymas. Konkrečiai šiame sklype aukščiau palikta veja, o žemyn link įvažiavimo į garažą vedė aikštelė iš trinkelių. Perkritimas buvo sutvarkytas su išbetonuota atramine sienele, tačiau tai buvo labai seniai. Dabar ta sienelė buvo ištrupėjusi ir atrodė nekaip.

Gabionai senas vaizdas
Štai taip atrodė sena atraminė sienutė konkrečiame sklype. Nuotr. L.Liubertaitė

Demontavus senąją sienelę, gabionai įrengti kaip atraminė sienutė. 

Gabionų montavimas su specialiais krepšiais

Gabionų konstrukcijos rėmą sudaro metaliniai gabionų krepšiai. Paprastai krepšiai būna 50 cm aukščio ir 1 m ilgio – kaip ir šiame pavyzdyje. Visa sistema sujungiama spiralėmis bei kabliukais, kurie paslėpti gabiono viduje ir iš išorės jų nesimato. Šie kabliukai apsaugo nuo akmenų išpūtimo ir taip gabionas išlieka tiesus: nesideformuoja ir neišsikraipo.

Gabionai sukabinami kabliukais
Gabiono konstrukcija iš vidaus. Nuotr. dekoskalda.lt archyvas

Krepšio dydis priklauso nuo poreikio. Galima daryti siauresnius negu 50 cm, tada gabiono viduje išbetonuojami stulpai, kurie apdedami akmenimis. Jų nesimato, bet tokiu būdu užtikrinama, kad akmenys neiškris, o konstrukcija išliks stabili ilgam. 

Kokie akmenys tinka gabionams

Gabionams užpildyti perkami skaldyti akmenys. Surenkant jie dedami plokščiosiomis dalimis į išorę, todėl gabionas atrodo dailus, o pati siena atrodo lygi. 

Gabionai
Gabionai kaip atraminė sienutė gali išspręsti aukščių perkritimo problemas kieme. Nuotr. L.Liubertaitė

Ar būtina pirkti akmenis, kad pilnai užpildytumėt visą gabiono ertmę? Tikrai ne.

Edgaras sako, kad vidinėje dalyje gali būti naudojamos bet kokios sunkios liekanos po statybų, pvz. plytų, betono, trinkelių laužas. Taip ne tik sutaupoma pinigų, bet ir išsprendžiama šių atliekų utilizavimo problema. 

Sakote, savo kieme turite daug akmenų ir galite juos panaudoti? Iš apvalių riedulių nepavyks surinkti gražaus gabiono, liks daug tarpų. Į gabionus dedami skaldyti akmenys, nes tik tokie susideda tikrai dailiai. Bet turimus riedulius tikrai galima panaudoti vidinėje dalyje. 

Gabiono kaip atraminės sienutės formos

Gabionas kaip atraminė sienutė nebūtinai turi eiti tiesia linija ir sudaryti 90 laipsnių kampą. Šios sienutės forma priklauso nuo poreikio, kadangi krepšiai daromi pagal konkrečią situaciją. Tad gabionas gali būti lenktas, apvalus, laiptuotas, bukas ar smailas – tai yra toks, kokio jums reikia.

Akmenys gabionai
Gabionas išlenktas stačiu kampu. Nuotr. L.Liubertaitė
Gabionas įrengtas ant laiptų. Nuotr. L.Liubertaitė
Gabionai gali būti įrengti įkalnėje. Nuotr. L.Liubertaitė

Netgi ir gabiono akutės dydis priklauso nuo poreikio. Įprastas akutės dydis 10 x 10 cm, tačiau gali būti ir mažesnis – 5 x 10 cm ir netgi 5 x 5 cm. Nuo gabiono akutės dydžio priklauso ir į gabioną dedamų skaldytų akmenų dydis. 

Ar gabionai ilgai bus gražūs? 

Gali kilti klausimas, kiek ilgai ta viela išliks graži, o kas bus vėliau? Edgaras sako, kad baimintis nėra ko. Gabiono viela yra dengta specialiu cinko aliuminio lydiniu, kuris nebijo korozijos ir atmosferos poveikio. Viela  4 mm storio. Toks storis optimaliausias: plonesnė išsikraipys, o storesnės tikrai nereikia.

Lygi, tvarkinga gabionų atraminė sienutė. Nuotr. L.Liubertaitė

Kad tarpuose nepradėtų augti piktžolės, siekiant išlaikyti gabionus „švarius“, gabiono nugarinėje pusėje dedama drenažinė membrana. Lyjant ji apsaugo, kad gruntas nepatektų į gabiono vidų. 

Drenazine membrana gabionai
Gabionų vidus apsaugomas nuo grunto ir smėlio, nugarinėje dalyje paklojus drenažinę membreną. Nuotr. L.Liubertaitė

O gal kaip tik – norite augalų tarp akmenų? Įmanoma ir taip: į akmenų tarpus galima dėti specialią medžiagą, užpildyti tas „kišenes“ juodžemiu ir auginti ten įvairius augalus. Štai ir jūsų žalioji atraminė sienelė!

TAIP PAT SKAITYKITE:

Daugiau straipsnių apie tai, kaip galite susitvarkyti savo sklypą, pasidaryti jį jaukų, gražų ir funkcionalų, kviečiame skaityti – spauskite čia.

KURSAI IR SEMINARAI:

O jeigu nusprendėte ateiti ir pagaliau susiplanuoti savo sklypą: atskirti jo zonas, numatyti vejos formą, kur bus takai, augalai ir kita, kviečiame į kursus „Mano sodo dizainas“. Šiais metais tai jau vieni paskutiniųjų kursų. Kiti – tik pavasarį.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis