Gėlių svogūnėliai jau užėmė geriausias prekybos centrų vietas, jų ryškiaspalviai stendai kvieste kviečia pačiupti dar vieną pakuotę. O kaip nusipirkus susodinti, kad pavasarį būtų gražu, apie tai ir pakalbėkime. Tad apie viską iš eilės.
1.IŠSIRINKITE GERĄ VIETĄ
Parinkite tinkamą vietą svogūnėliams sodinti. Nebijokite lapuočių metamo šešėlio, svogūninėms gėlėms jis visai neaktualus ankstyvą pavasarį, kai lapai dar neišsprogę ir saulės spindulių neuždengia. Tulpės, narcizai, krokai ir scylės gali puikiausiai augti po medžiais ten, kur kitu metų laiku būtų šešėlis. Nuspalvinkite pavasarinių gėlių žiedais atokų kampelį, kad jis džiugintų pavasarį.
Rizikuosite, jei gėlių svogūnėliai bus sodinami:
- po spygliuočiais medžiais,
- rūgščioje žemėje prie rododendrų,
- užmirkstančioje vietoje, kur vanduo pavasarį užsistovi.
Parinkite tokią vietą, kur dirva būtų turtinga, bet laidi, ir kur gėlės gautų pakankamai saulės šviesos ankstyvą pavasarį.
Dar vienas geras būdas – sodinkite svogūnines gėles prie pat žolinių dekoratyvinių augalų, kurie bunda vėlai. Pavyzdžiui, miskantai ar vėlyvieji astrai gegužę dar snaudžia, o šalia pasodintos tulpės jau galėtų žydėti pilnu tempu. Kai žydės rudeniniai augalai, tulpių gyvenimo ciklo tai visiškai netrikdys.
2.IŠSIRINKITE SVEIKUS SVOGŪNĖLIUS
Geras svogūnėlis yra didelis, tvirtas ir be pažeidimų. Tokių ir ieškokite. Minkštus geriau iškart atidėkite į šoną. Kalbant apie svogūnėlio dydį, yra skirtumas net tarp tos pačios veislės augalų. Kadangi visa gyvybė sutelkta svogūnėlyje, didesnis auga geriau ir sugeba sukrauti daugiau žiedų.
Pirkdami svogūnėlius atkreipkite dėmesį į pakuotę, joje svogūnėlių skaičius gali būti skirtingas. Ten taip pat rasite augalo aukštį, žydėjimo laiką ir kitą svarbią informaciją.
3.KIEK SVOGŪNĖLIŲ ĮSIGYTI ?
Jeigu pasakyčiau, kad kuo daugiau, tuo geriau, tai nustebinčiau nebent piniginę. Tačiau net ir didelis svogūnėlių kiekis reikalauja sumanumo, kad bendras vaizdas atrodytų gražiai.
Laikykitės auksinės taisyklės – kuo mažiau veislių ir kuo daugiau pasirinktos veislės vienetų. Pakuotė su trimis svogūnėliais jums turėtų kelti juoką. Jeigu norite sukurti išties efektingą reginį, nėra ką prasidėti su tiek. Tos pačios veislės augalų turėtų būti bent 10, 20 ar visas 100 vienetų. Tokia masė atrodys išties įspūdingai. O tris svogūnėlius palikite gražiam vazonui.
Daug kainuoja? Medžiokite išpardavimus, dauginkite patys. Geras vaizdas reikalauja ne vieno augaliuko, o gražaus jų būrio. Nepamirškite, kad ankstyvą pavasarį fonas tiems augalams bus nykokas, todėl jį prasklaidyti tikrai reikia jėgos.
4. KADA SODINTI SVOGŪNINES GĖLES
Svogūninės gėlės, kurios žydi pavasarį, turi įsišaknyti iki žiemos. Tikslios datos, kada sodinti, jums niekas nepasakys. Pasodinti gėlių svogūnėliai turi turėti kelias savaites (jų skaičius priklauso nuo konkretaus augalo) iki to laiko, kai žemė įšąla. Vienais metais žemė įšąla gruodžio viduryje, o kitais metais – tik sausį! O kas gi gali tiksliai žinoti, kaip bus šiemet? Laimei, gėlių svogūnėliai dažniausiai yra kantrūs, ir pavasarį apdovanoja mus žiedais net tada, kai buvo pasodinti gerokai anksčiau nei tos nurodytos savaitės, ir net tada, kai buvo pasodinti prieš pat įšalant žemei.
Išvada – jokio streso. Tuos, kurių svogūnėliai smulkūs (scylės, puškinijos, krokai) galima sodinti anksčiausiai, jau nuo rugsėjo pradžios. Tuos, kurių svogūnėliai stambūs (narcizai, tulpės) – nuo rugsėjo vidurio. Narcizai aktyviausiai šaknijasi rugsėjį. O geriausias laikas tulpėms paprastai yra spalis, kai dirvos temperatūra nusistovi apie 5-10 laipsnių. Bet neapsiriksite sodindami jas ir lapkritį, svarbiausia suspėti iki įšalo. Tad laiko daug, tereikia pasirinkti svogūnėlius ir kibti į darbus tada, kai patogiausia jums.
5.KAIP SODINTI TULPES IR KITAS SVOGŪNINES GĖLES?
Iškaskite duobę, pašalinkite akmenis ir kietus grumstus. Sakoma, kad svogūnėlis turi būti sodinamas į 3 kartus gilesnę duobę negu jo paties dydis. Tad pačiupkite keletą svogūnėlių ir lengvai susigaudysite.
Kuo smulkesnis svogūnėlis, tuo aukščiau jis turi būti sodinamas.
Girdėjom ir kitokią nuomonę – svogūninių gėlių selekcininkas dr.Janis Rukšans iš Latvijos man pasakojo, kad svogūnėlius galima sodinti dar giliau, net 30 cm. Jie vis tiek pražysta pavasarį, tačiau ne taip greitai dauginasi. Todėl sugeba ilgiau išlikti stabilūs, jų nebūtina kasmet iškasinėti ir persodinti iš naujo kitą rudenį.
Kad rezultatas būtų garantuotas, svogūnėlį pasodinkite teisinga kryptimi. Plačioji dalis turi „atsisėsti“ į duobę, o siauroji dalis turi žiūrėti į viršų. Jei pasodinsite aukštyn kojomis, daugiau šansų, kad svogūnėlis nesugebės prasimušti aukštyn ir supus. Jeigu abejojate, tada jau sodinkite gulintį ant šono, turėtų ir taip užaugti.
6.PALAISTYKITE
Pasodinę gėles palaistykite. Taip paskatinsite šaknų augimo procesus. Be to, užsipildys oro tarpai, jeigu tokių atsirado duobėje.
Jeigu sodinate gana vėlų rudenį, galite apmulčiuoti sudžiūvusiais lapais ar tiesiog durpėmis.
Daugiau šį rudenį galite prie jų nebeprieiti. Dažniausiai orai būna drėgni, to visiškai pakanka ir papildomai lieti nereikia. Laistykite tik tada, jei ruduo išskirtinai sausringas ir lietaus jau labai seniai nebuvo. Svogūnėliams per didelė drėgmė netinka, todėl nepersistenkite, kad nepradėtų pūti.
Na ir viskas – laukiame gražiausių pavasario žiedų!
Šis straipsnis taip pat buvo publikuotas portale LRytas. lt
Taip pat skaitykite:
“Svogūninės gėlės žydi 20 metų be iškasimo – tai įmanoma!” (video)
“Kaip sodinti tulpes, kad pavasarį atrodytų įspūdingai”