Geriausias sodo karutis: į ką atkreipti dėmesį renkantis

Sodo karutis – daiktas ilgam. Yra 3 pagrindiniai dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį renkantis karutį – tai rėmas, ratai ir dubuo. Aptarkime visus svarbius parametrus, kad pasirinkti būtų lengviau.

„Mano sodo dizainas“ – tai pradedantiesiems skirti mokymai, kuriuose susikursite naują savo kiemo dizainą: šiuolaikišką, patogų, estetišką ir reikalaujantį mažai priežiūros. Susiplanuosite sklypo erdves ir išmoksite pritaikyti įvairių dizaino gudrybių savo kiemui. Kursai vyksta gyvai ir internetu.

Kodėl sodo karutis būna nesurinktas

Žinoma, aš turiu tikrą geltoną karutį. Netgi du. Jie jau beveik tapo legenda – naudoju juos ir fotosesijose, ir filmavimuose, ir parodose. Jų jau seniai nebėra prekyboje, todėl maniškiai tauposi paslėpti rūsyje ir laukia savo šlovės valandos, o darbams sode aš naudoju visai kitus.

Todėl nusprendžiau aptarti, kas svarbu renkantis karutį sodo darbams (o ne nuotraukoms). Turiu tris skirtingus „Truper“ karučius ir jie puikiai tinka skirtumams iliustruoti.

Šįkart išbandėme tris skirtingus „Truper“ firmos karučius. Nuotr. Lina Liubertaitė
Šįkart išbandėme tris skirtingus „Truper“ firmos karučius (reklama). Nuotr. Lina Liubertaitė

Pradėsiu nuo surinkimo, nes jie retai kada parduodami gatavi ir tenka surinkti patiems:

  • Gatavai surinktas karutis nebūtinai tilps į jūsų automobilį, o atskirai dėžė ir rėmas tikrai tilps (galite ir per kurjerį siųsti);
  • Nebijokite pirkti karutį nesurinktą: instrukcija pridėta, tad jeigu susitvarkote su „Lego“ ir „Ikea“, problemų neturėsite;
  • Specialiai matavome laiką: mums tereikėjo vieno trylikinio rakto ir pusvalandžio.

Sodo karutis: plastikinis ar metalinis

Pirmas parametras pasirenkant – iš ko pagamintas karučio dubuo:

  • Plastikinis;
  • Plieninis (cinkuotas arba apdorotas milteliniu būdu).

Pirmiausia surinkome karutį su plastikiniu dubeniu. Jo privalumai tokie:

  • Atsparumas. Plastikas yra atsparus įtrūkimams, rūgštims, cheminėms medžiagoms, tirpikliams, tad tokiame dubenyje drąsiai vežkite mėšlą, kompostą, trąšas ar mulčią;
  • Nerūdija;
  • Nebijo vandens ir lietaus;
  • Lengvas.
Storo plastiko „Truper“ karutis daug atsparesnis aplinkos poveikiui ir įtrūkimams. Nuotr. Lina Liubertaitė
Storo plastiko „Truper“ karutis atsparus aplinkos poveikiui ir įtrūkimams. Nuotr. Lina Liubertaitė

Vis dėlto, jei plastikas nekokybiškas arba plonas, ilgainiui jis silpnėja, išblunka, lengviau lūžta – ypač jei paliekame karutį ilgai saulėje arba jei vežame sunkius aštrius daiktus. Pavyzdžiui, mano geltonojo karučio dubuo yra iš plono neatsparaus plastiko. Nors jis sunkių darbų nėra dirbęs ir jį laikau rūsyje (ne saulėje), jo ryški geltona spalva vis tiek išbluko, išėjo tokiais dryžiais, o senas plonas plastikas yra mažiau atsparus.

Plono plastiko geltonas karutis per laiką išbluko ir nusimargino dryžiais. Nuotr. Lina Liubertaitė
Plono plastiko geltonas karutis per laiką išbluko ir nusimargino dryžiais. Nuotr. Lina Liubertaitė

Tačiau dabar galima rasti ypač kokybiško plastiko karučių. Pavyzdžiui, išbandžiau du „Truper“ plastikinius karučius: vieno iš jų dubens plastiko storis yra 3,9 mm, o didesniojo (to, kuris su 2 ratais) – net 4,2 mm. Nėra net ką lyginti – šitie ir lengvi, ir patvarūs.

Todėl rinkdamiesi plastikinį karutį, patikrinkite, koks jo plastiko storis.

Sodo karutis su metaliniu dubeniu

O gal tada rinktis plieninį? Metalinis sodo karutis turi savo privalumų:

  • Ilgaamžiškumas. Plieninis karutis visuomet bus patvaresnis, ilgaamžiškesnis už plastikinį.
  • Tinka sunkiems ir aštriems kroviniams. Rinkitės jį, jei dažniau dirbate ne su lapais ir žolėm, o su akmenimis, skalda, plytomis ir metalu.

Plieninis karutis turi ir trūkumų. Visų pirma, jis sunkesnis. Antra, jis gali pradėti rūdyti.

Šitas žavingas raudonas karutis yra storo plieno ir dažytas milteliniu būdu, tačiau net ir jis pradės rūdyti, jeigu gabensite aštrius sunkius daiktus ir po to paliksite karutį mirkti lietuje. Bet tai atsitiks negreitai ir karučiu naudotis vis tiek galėsite ilgus metus.

Plieninis karutis ilgaamžiškesnis ir tinka, jeigu jūsų sklype dar pusiau statybos. Nuotr. Lina Liubertaitė
Plieninis karutis ilgaamžiškesnis ir tinka, jeigu jūsų sklype dar pusiau statybos. Nuotr. Lina Liubertaitė

Dar rimtesniems statybiniams darbams geriau rinktis cinkuoto plieno karutį, bet tada jis neturės spalvos.

Apibendrinant – rinkitės plastikinį karutį paprastiems sodo darbams ir plieninį, jei jūsų sklype dar vyksta statybos ar kiemo įrengimo darbai.

Žinoma, taip pat atkreipkite dėmesį ir į karučio talpą – įprastai karučiai būna 100-120 litrų talpos. Norėdami talpesnio ir platesnio karučio, turėtumėte iš anksto nuspręsti, kur jį laikysite, nes jis užims daugiau vietos. Siauras sandėliukas ir platus sodo karutis – nesuderinami!

Ratai – ką svarbu žinoti

Kita tema – ratai. Šio „Truper“ karučio padanga yra pneumatinė, su 3 ašmenų ratlankio konstrukcija ir guoliais – tai labai geras variantas.

Dar reikėtų atsižvelgti į ratų skaičių bei pačios padangos plotį.

Ratų skaičius:

  • 1 ratas. Mažame kieme karutis su vienu ratu yra patogesnis: su juo išlaviruosite tarp lysvių (labai svarbu!) ir lengviau darysite posūkius.
  • 2 ratai. Toks karutis stabilesnis, mažesnė tikimybė susvyruoti ir išversti ant šono viską, ką vežate. Jeigu jo dar ir talpa didelė, toks karutis bus tobulas pasirinkimas sodyboje: vienu kartu galima nuvežti daug lapų ar žolės ir taip sutaupyti laiko.

Padangos plotis:

  • Siaura padanga. Su tokia padanga lengviau manevruoti karutį. Tačiau su siaura padanga sunkiau stumti karutį per minkštą paviršių. Dažnas atvejis, kad karutis su 2 ratais turės siauresnes padangas.
  • Plati padanga. Tokia padanga yra stabilesnė, lengviau išlaikyti karučio svorį neapvertus jo. Plokščias ir platus padangos paviršius leis stumti karutį net per minkštą smėlį ar per dirvoną po lietaus.
Sodo karutis su vienu ratu, kuris yra platesnis dėl stabilumo. Nuotr. Lina Liubertaitė
Sodo karutis su vienu ratu, kuris yra platesnis dėl stabilumo. Nuotr. Lina Liubertaitė
Sodo karutis su dviem ratais stabilesnis, bet padangos siauresnės, todėl minkštais paviršiais stumti bus sunkiau. Nuotr. Lina Liubertaitė
Sodo karutis su dviem ratais stabilesnis, bet padangos siauresnės, todėl minkštais paviršiais stumti bus sunkiau. Nuotr. Lina Liubertaitė

O paskutinis svarbus dalykas – tai rato pozicija. Kuo ratas arčiau karučio dubens centro, tuo lengviau bus stumti prikrautą karutį. Kuo ratas toliau, tuo daugiau svorio teks jūsų rankoms. Šis paprastas dėsnis leis nuspręsti dėl karučio pasirinkimo net tada, jeigu jūs matote tik nuotrauką interneto svetainėje. Atkreipkite dėmesį ir pamatysite, kokie karučiai būna skirtingi.

Sodo karučio rėmas

Dar vienas svarbus parametras renkantis karutį – jo rėmas. Medinis rėmas ar plieninis rėmas su guminėmis rankenomis – kokį rinktis, jau daugiau patogumo klausimas. „Truper“ karučiai su metaliniu rėmu turėjo po atsarginę guminių rankenų porą – tai buvo visai malonus priedas, kuris įėjo į komplektaciją.

O kiek kilogramų svorio išlaikys visa konstrukcija, rasite kiekvieno karučio specifikacijoje. Mano išbandyti visi trys karučiai gali pakelti po 580 kg svorio.

Tačiau nežiūrėkite į nurodytus skaičius labai griežtai – juk vargu ar kasdien vežiosite karučiu po pusę tonos akmenų. Nurodytas kilogramų skaičius daugiau rodo karučio ilgaamžiškumą, todėl kuo jis didesnis, tuo patvaresnis bus karutis.

O čia dar vienas patarimas iš praktikos. Geras ženklas, jei karučio atramos yra papildomai sutvirtintos, nes tada jis neišsiskės nuo didesnio svorio. Tačiau dar geriau, jeigu tos atramos bus atokiau viena nuo kitos. Kuo tas atstumas tarp jų didesnis, tuo patogiau karučiu naudotis ir tuo mažesnė tikimybė nusidaužyti kojas jį stumiant. Kas susidūrė su šia problema, tikrai žino, ką turiu omenyje.

Mano darbinis sodo karutis

„Truper“ karučius rasite visose didžiosiose Lietuvos sodo prekių parduotuvėse (reklama). Na o mes pagal savo poreikius pasirinkome raudoną plieninį karutį. Jis mums puikiai pasitarnaus darbuojantis sodyboje ir atliekant kai kuriuos rimtesnius sodo darbus.

Susiję kursai:

„Mano sodo dizainas“ – mokymai naujakuriams. Nežinote nuo ko pradėti kurti nuosavo sklypo dizainą? Pasiimkite savo sklypo brėžinį ir kursų metu išmoksite susiplanuoti funkcines zonas, pasirinkti tinkamiausius augalus bei sužinosite daug kitų niuansų.

Taip pat skaitykite:

„Greitai augančios gyvatvorės: ką sodinti greitam efektui“

Left Menu Icon
Krepšelis