Greitai augančios gyvatvorės: ką sodinti greitam efektui

Greitai augančios gyvatvorės ne tik gali suteikti privatumo ar sukurti apsaugą nuo kelio dulkių, bet ir puikiai tinka šiuolaikiniam skubančiam žmogui. Bet yra niuansų, kaipgi be jų! Apie tai LRT laidoje „Čia mano sodas“ papasakojo agronomas, kraštovaizdžio specialistas Tautvydas Gurskas.

Norite patys savo jėgomis susikurti apželdinimo projektą sklypui? Tai tikrai įmanoma, tik reikia turėti šiokį tokį žinių bagažą. O jį suteikti gali mūsų kursai „Mano sodo dizainas“, kuriuose su lektorės pagalba susiplanuosite šiuolaikišką dizainą savo kiemui ir žinosite, kaip galima išspręsti arba užmaskuoti esminius jūsų sklypo trūkumus.

Kodėl greitai augančios gyvatvorės ne visada pasiteisina

Tauvydas Gurskas sako, kad trys dažniausiai lietuvių gyvatvorėms pasirenkami augalai yra bukai, skroblai ir tujos. Nors jie labai populiarūs bei laiko patikrinti, neapsiribokite tik jais – atkreipkite dėmesį ir į kitokius, įdomesnius variantus, apie kuriuos jau netrukus papasakosime.

Tautvydas Gurskas ir Lina Liubertaitė. Nuotr. Tomas Tamkvaitis
Tautvydas Gurskas ir Lina Liubertaitė. Nuotr. Tomas Tamkvaitis

SVARBU: kuo greičiau gyvatvorė užauga, tuo dažniau ją reikės ir formuoti, kad ji būtų tanki ir graži.

Jei įsigysite mažus sodinukus, pavyzdžiui tujų ‚Brabant‘, kurios auga greitai, užtruksite tik kelerius metus, kad turėtumėt gyvatvorę. Tačiau juk ji nesustos augti, kai pasieks jūsų norimą aukštį! Greitas augimas reiškia, kad turėsite nuolat formuoti, nuolat stabdyti, kad išlaikytumėt tą grožį, kurio jūs norite.

Panašiai yra su eglių gyvatvore: eglutės auga greitai, puikiai toleruoja genėjimą. Tačiau juk jūs žinote, kokio aukščio užauga eglės. Tai reiškia, jos greitai užaugs, bet jūs nuolat kovosite su jų prigimtimi, ir negalėsite užleisti.

Todėl šiame straipsnyje apžvelgiame ne tik greitai augančias gyvatvores, bet ir kitus augalus, kurių priežiūra reikalauja mažiau pastangų.

Klasikinės patikimos lapuočių gyvatvorės

Jeigu jums pakanka 1,50-1,70 m aukščio gyvatvorės, Tautvydas rekomenduoja rinktis kaulenį arba ligustrą.

Kaulenis (Cotoneaster) yra populiarus ir Lietuvoje nuo seno gyvatvorėms auginamas augalas. Jis greitai užauga ir suteikia privatumo. Kaulenis išsiskiria tuo, jog jo lapai dailiai žvilga, todėl tokia gyvatvorė vizualiai atrodo prabangesnė nei kitos lapuočių gyvatvorės. Taip pat šis augalas užaugina tamsios spalvos uogeles, kurios lieka ant šakų ir dekoratyviai atrodo, kai kaulenis rudenį numeta lapus.

Kaulenio gyvatvorės užaugina dekoratyviai atrodančias uogas, kurios puoš gyvatvorę iki pat žiemos. Nuotr. Pixabay.com
Kaulenio gyvatvorės užaugina dekoratyviai atrodančias uogas, kurios puoš gyvatvorę iki pat žiemos. Nuotr. Pixabay.com

Paprastasis ligustras (Ligustrum vulgare) yra atsparus taršai, todėl tinkamas auginti miestuose ar prie judrių kelių, kur yra didesnis oro užterštumas. Vis dėlto, kadangi  ligustrai auga labai  greitai, augimo metu juos reikės genėti praktiškai kiekvieną mėnesį. Jeigu nenorite skirti tiek priežiūros savo gyvatvorei, rinkitės kitus variantus, kuriuos aptariame žemiau. 

Jeigu reikia privatumo ir žiemą, ir vasarą

Tokiu atveju tinkamesnė yra spygliuočių gyvatvorė, kuri visais metų laikais uždengia kiemą nuo pašalinių akių. Tik neapsigaukite su pušimis: jeigu neformuosite, ilgainiui pušys ištįsta, laja pakyla, o apačioje lieka kiaurymės: jokio privatumo.

Jeigu norisi lapuočių, rinkitės bukus arba skroblus.

Skroblai (Carpinus) ir bukai (Fagus) išskirtiniai tuo, jog žiemą nenumeta lapų – jie tik nuruduoja, sudžiūva. Lapus galiausiai numeta pavasarį, kai pradeda auginti naujus pumpurus. Be to, skroblai labai tinkami auginti ten, kur yra pavėsis. Dažnai kerpant, suformuojama graži ir tanki gyvatvorė.

Skroblų sodinukų gyvatvorėms rasite ir mūsų augalų prekybos platformoje Emedelynas.lt.

Tautvydas akcentuoja, kad nei skroblo, nei buko gyvatvorių negalima karpyti anksti pavasarį. Tuo metu šie augalai leidžia sulą, todėl ne laiku nugenėję augalą galite ir pražudyti. Tokias gyvatvores genėkite arba tada, kai jos pilnai sulapoja, arba palaukite rudens.

Nei skroblo, nei buko gyvatvorės nekarpykite anksti pavasarį, nes jie tuo metu leidžia sulą. Nuotr. Pixabay.com
Nei skroblo, nei buko gyvatvorės nekarpykite anksti pavasarį, nes jie tuo metu leidžia sulą. Nuotr. Pixabay.com

Jeigu reikia apsauginės funkcijos

Švelnioji gudobelė (Crataegus mollis) ir vienapiestė gudobelė (Crataegus monogyna) pasižymi tuo, kad turi daug spyglių, užaugančių net iki 5-7 cm ilgio, todėl suteikia kiemui apsauginę funkciją. Tačiau turėkite omenyje, kad gudobelės rudenį numeta visus lapus, todėl pirmaisiais metais gyvatvorė žiemą tampa permatoma. Jei netingėsite formuoti, ilgainiui sutankėja ir suteikia privatumo žiemą vien dėl tankių šakelių.

Raugerškis (Berberis), dar vadinamas barbarisu, taip pat užsiaugina daug dyglių, todėl iš jo galima suformuoti apsauginę gyvatvorę, pro kurią nepralįs jokie nekviesti svečiai. Kraštovaizdžio specialistas sako, jog šis augalas puikiai tiks tuomet, kai kiemo aplinkoje norisi daugiau raudonų ir bordinių atspalvių – pavyzdžiui, jeigu tokių spalvų reikalauja namo fasadas.

Platų raugerškio sodinukų pasirinkimą rasite mūsų augalų prekybos platformoje Emedelynas.lt, žiūrėkite čia.

Raugerškio gyvatvorės suteikia spalvinį akcentą kiemui. Nuotr. Pixabay.com
Raugerškio gyvatvorės suteikia spalvinį akcentą kiemui. Nuotr. Pixabay.com

Jeigu reikia dekoratyvių sprendimų

Zyboldo obelis (Malus sieboldii) yra rečiau sutinkama, tačiau tai irgi geras pasirinkimas gyvatvorėms. Šis augalas išsiskiria tuo, kad jeigu pavasarį nėra karpomas, tuomet gausiai sužydi baltais žiedais. Vėliau užaugina nedidelius gelsvos spalvos obuoliukus ilgais koteliais, kurie dekoratyviai atrodo.

Kalninis serbentas (Ribes alpinum) turi smulkius ir išskirtinės formos, tarsi garbanotus, lapelius. Puikus atsparus augalas vidutinio aukščio gyvatvorėms. 

Kiti augalai gyvatvorėms

Purpurinis gluosnis (Salix purpurea) turi laibas šakeles, pailgus smulkius lapelius, todėl iš jo suformuota gyvatvorė atrodo labai jaukiai. Tokios gyvatvorės puikiai tinka atskirti vaikų žaidimų aikšteles. Tačiau turėkite omenyje, kad gluosnio gyvatvorę turėsite prižiūrėti ir šaltuoju sezonu: reguliariai nupurtyti sniegą, kad per didelis jo kiekis neišvartytų šakų.

Kukmedžio (Taxus) gyvatvorės yra labai gražios sodriai žalios spalvos. Jos dažnai pasirenkamos vietoj tujų, ypač kai vieta yra pavėsyje. Auga gerokai lėčiau negu tujos, todėl kukmedžio sodinukai yra brangesni. Kukmedis gerai pasiduoda genėjimui, todėl iš jo galite suformuoti ir griežtesnių formų gyvatvorę. Tačiau šis augalas turi ir porą minusų. Visos jo dalys, įskaitant ir dekoratyviai atrodančias raudonas uogeles, yra nuodingos, todėl kukmedžių negalima sodinti ten, kur žaidžia vaikai. Be to, kukmedžio viršūnėlės gali nuruduoti po žiemos, jeigu auga itin atviroje vietoje.

Europinio kukmedžio sodinukų gyvatvorėms galite įsigyti Emedelynas.lt, spauskite čia.

Kukmedžio gyvatvorės yra gera alternatyva tujoms, ypač jeigu auginsite pavėsyje. Tačiau jos tinka ne visur. Nuotr. Pixabay.com
Kukmedžio gyvatvorės yra gera alternatyva tujoms, ypač jeigu auginsite pavėsyje. Tačiau jos tinka ne visur. Nuotr. Pixabay.com

Kaip sodinti gyvatvorę, kad greičiau sutankėtų

Bendras principas toks: jeigu gyvatvorei pasirinkote medžius (skroblas, bukas ar Zyboldo obelis), sodinukus sodinkite maždaug 40 cm tarpais. Tuo tarpu krūmus (ligustras, kaulenis, raugerškis) sodinant laikykitės šiek tiek mažesnio atstumo – maždaug kas 20-30 cm. Laikantis šių atstumų, gyvatvorės greitai sutankės.

Galite sodinti ir didesniais atstumais, tada šiandien sutaupysite, nes sodinukų reikės mažiau. Tačiau jie ne taip greitai suaugs į vientisą žalią sieną, todėl reikės palaukti ilgiau.

Norėdami tankesnės gyvatvorės greičiau, galite sodinti dviem eilėmis, šachmatiškai.

Dėkojame agronomui Tautvydui Gurskui, kuris LRT laidoje „Čia mano sodas“ papasakojo apie tai, kokius augalus gyvatvorėms rinktis ir kaip jas prižiūrėti.

Kursai:

„Mano sodo dizainas“ – tai pradedančiųjų kursai, kurie vyksta kontaktiniu būdu arba internetu. Mokymų metu gausite idėjų, nuo ko pradėti kurti savo sklypo dizainą, o jei kiemas senas – atšviežinsite jį pagal savo šeimos poreikius ir šiuolaikiško dizaino dėsnius.

Taip pat skaitykite:

„5 patarimai, kaip padidinti mažą sklypą: pasinaudokite ir jūs“

„7 vijokliai privatumui sukurti: apžvalga ir rekomendacijos“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis