Graži veja sodyboje: kaip to pasiekti pigiau ir paprasčiau

Nauja graži veja sodyboje – rimtas iššūkis. Kuo didesni plotai – tuo didesnės investicijos, ir dar didesnės laiko sąnaudos. Pakalbinome Ingę Auželienę, sodininkystės ekspertę, mūsų kursų „Sodybos apželdinimas“ lektorę, kad papasakotų apie situacijas, kada ir kaip įmanoma dirvonus paversti gražia pievele be didelių išlaidų.

Norite, kad seni dirvonai virstų gražia veja sodyboje?

Norite, kad seni dirvonai virstų gražia veja sodyboje? Nuotr. L.Liubertaitė

TRADICINIS KELIAS: DAUG LAIKO, PINIGŲ IR JOKIOS EKOLOGIJOS

Jei pasisamdysite įmonę, kad ji įrengtų veją, pagal nutylėjimą greičiausiai jie imsis įprastos Lietuvoje praktikos: nustumdo žemes, nupurškia žoles cheminėmis priemonėmis, išlygina, voluoja, sėja. Suprantu, kad jums gali nepatikti cheminių priemonių naudojimas. Suprantu, kad jums gali nepatikti suma, kiek turėsite sumokėti už didelį naujos vejos plotą. Ir jums gali nepatikti tai, kiek priežiūros reikės naujai vejai.

Būtent todėl pasiklausiau I.Auželienės, kur galima žiūrėti paprasčiau, kokių yra alternatyvų, norint įsirengti didelius vejos plotus sodyboje.

Vieno tai tikrai neišvengsite – laiko sąnaudų bus daug, darbo irgi nemažai. Tačiau kai kuriais atvejais galite išlaidų patirti mažiau, arba išvengti viską užmušančios chemijos naudojimo.

JEI NELYGUMAI NEDIDELI

Kad būtų patogu pjauti veją, kad būtų malonu ja vaikščioti, labai svarbu, kad dirvos paviršius būtų lygus. Didelėje sodybos erdvėje yra kalvų, šlaitų, daubų? Viskas puiku, jie gražiai vejai niekaip netrukdo. Gruntas duobėtas, nes kažkada čia buvo arimai, o dabar tiesiog apaugę grumstuoti dirvonai? Taip, tada yra problema.

Pirmiausia reikia įvertinti, kiek iškilūs yra tie grumstai ir nelygumai, sako I.Auželienė. Jeigu tie nelygumai yra nedideli, galbūt neverta dėl to visko purkšti, lyginti ir sėti iš naujo? yra toks būdas:

  • Nupjaukite žolę žemiausiai kaip įmanoma.
  • Atsivežkite purios minkštos žemės (be grumstų).
  • Paskleiskite ją tiesiog ant žolės. Tikrai taip – tiesiai ant augančios žolės.
  • Užlyginkite su volu arba tiesiog su lenta. Štai jau turite lygų paviršių.

Tose vietose, kur užpiltos žemės sluoksnis nedidelis, išsikiš žolės galiukai, ir po truputį ji praaugs tą ploną sluoksnį. Tose vietoje, kur buvo daugiau nelygumų ir žemių pabėrėte daugiau, dar neskubėkite nieko daryti. Jei žolė vis tiek praaugs, tada jokIų problemų. Jei nepraaugs, pastebėsite tuščius plotus, tada ant jų paberkite vejos sėklų.

Tokiu būdu grunto paviršius bus vieno aukščio, žolė augs tolygiai, turėsite puikią veją, nors ir išvengsite purškimo, žemių stumdymo ir viso ploto užsėjimo nauja veja.

Veja sodyboje: kaip padaryti, kad būtų graži, bet neišleisti visų santaupų? Nuotr. L.Liubertaitė

Jei nelygumai nedideli, paskleiskite žemių ant trumpai pjautos žolės, o vėliau nuolat šienaukite. Nuotr. L.Liubertaitė

JEI NELYGUMAI YPAČ SMULKŪS

Pasitaiko tokių atvejų, kad žemės paviršius vizualiai atrodo lygus, tačiau vaikščioti nemalonu dėl ypač smulkių nelygumų. Jie atsiranda daugelį metų neprižiūrint vejos (arba šienaujant per retai), dėl piktžolių, daugiamečių žolių, kurios formuoja kupstus, po kurmiarausių sutvarkymo. Jeigu norime turėti gražią veją, nejaugi reikia viską šalinti ir sėti iš naujo? Nebūtinai.

Didelį poveikį vejos formavimui daro… šienavimas. Kuo dažniau pjaukite pievelę su žoliapjove arba traktoriuku. Žolės gaus daugiau saulės, erdvės, pradės tankėti, ilgainiui užpildydamos tuos mažus tarpelius. Dažnas šienavimas pakeičia vejos rūšinę sudėtį, nes pjovimo nemėgstantys plačialapiai augalai savaime nunyksta, o varpinių žolių padaugėja. Tai efektyvus būdas kovoti su garšvomis, usnimis, pienėmis, net varpučiu ir asiūkliu.

Jei dirva lygi, tiesiog labai dažnai šienaukite. Nuotr. L.Liubertaitė

Jei dirva lygi, tiesiog labai dažnai šienaukite. Taip galite ir gražų taką pasidaryti. Nuotr. L.Liubertaitė

Kai tik dažniau pradedate šienauti, įsivyrauja varpiniai augalai, veja sodyboje darosi gražesnė.

JEI NELYGUMAI GANA DIDELI

Jei veją planuojate ten, kur anksčiau buvo arimai, arba ten, kur nelygumai labai dideli, tik su šienavimu arba su žemės sluoksnio paskleidimu neišsisuksite.

Tam tikrais atvejais gali padėti frezavimas, tačiau toks būdas tinka ne visada.

Jeigu nelygumai tokie, kad neišeina normaliai nupjauti vejos, vadinasi, teks eiti standartiniu keliu: naikinti esamas žoles, stumdyti gruntą ir užsėti veją iš naujo. Dideliam plotui vejos įrengimo darbai brangiai atsieina, todėl paprašėme apželdinimo kursų lektorės keleto papildomų patarimų.

Tradiciniu būdu įrengta nauja veja sodyboje. Nuotr.L.Liubertaitė

Tradiciniu būdu įrengta nauja veja sodyboje. Nuotr.L.Liubertaitė

Kaip sutaupyti įrengiant didelius vejos plotus sodyboje:

  • Kombinuokite skirtingus būdus. Jei yra plotų, kuriuos pavyktų sutvarkyti šienavimu, taip ir darykite. O kitus tada jau įrenginėkite įprastai. Nebūtina viso vejos ploto tvarkyti vienu būdu. Taip sutaupysite pinigų, bus naudojama mažiau cheminių priedų, mažiau darbo.
  • Veja, kuri pas jus gyvuoja natūraliai, yra jau prisitaikiusi, atspari sausroms ir šalčiams. Kiek tik pavyksta, išsaugokite ją: šienaukite, šienaukite, šienaukite. O tik ką pasėta veja bus lepi dar keletą metų.
  • Sėkite prieš lietingesnę savaitę. Kad sėklos gerai sudygtų, jos turi būti nuolat drėgnos. Tikriausiai juk neturėsite sodyboje laistymo sistemos? Todėl pasitelkite dangų į pagalbą. Nesėkite per vasaros kaitras, geriau anksti pavasarį, kai žemė dar neišdžiūvusi, arba vėlyvą vasarą, kai didelė lietaus tikimybė.
  • Pasirinkite tinkamą sėklų mišinį. Rekomenduojame, kad jame būtų eraičinų, nendrinių eraičinų – jie greitai įsišaknija, pakenčia prastą dirvožemį, sausrą. Daug pievinės miglės, kurią tikrai rekomenduojame nedideliems gerai prižiūrimiems plotams, sodyboms nesiūlytume. Ji gražiai atrodo ir yra patikima lietuviškomis žiemomis, tačiau dygsta ilgai – jei plotas nelaistomas, sėja gali būti nesėkminga.
  • Jei labai taupote, galite naudoti mažesnę sėklos normą, negu nurodyta ant pakuotės. Bet tada tikrai sėkite prieš lietingas dienas, kad daigumas būtų maksimalus.
Alternatyva vejai, ir šienauti jos nereikia. Susiformavo natūraliai šlaite. Nuotr.L.Liubertaitė

Alternatyva vejai, ir šienauti jos nereikia. Susiformavo natūraliai šlaite. Nuotr.L.Liubertaitė

Kursuose sulaukiame daug klausimų, kaip padaryti, kad veja sodyboje atrodytų gražiai, bet priežiūros būtų mažiau. Yra keletas būdų, kuriuos aptariame: pasirinkti malonų ir greitą šienavimo būdą, auginti žydinčią veją, nukreipti dėmesį į gražias augalų grupes, mažinti išpuoselėtos vejos plotą. Tereikia šiek tiek žinių, atkaklumo, darbo ir tinkamo požiūrio, kad jūsų sodyba būtų poilsis, o ne tik juodas darbas.

Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

DAUGIAU IDĖJŲ JŪSŲ SODYBAI:

Skaitykite „9 sodybų kiemo idėjos, kaip atsinaujinti nešvaistant pinigų”

Peržiūrėkite visus straipsnius, susijusius su sodybos planavimu ir tvarkymu – skaityti čia.

Apsilankykite mūsų kursuose „Sodybos apželdinimas“ – skaityti programą ir atsiliepimus čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis